Dominvrt.si

obračun

Na to morate biti pozorni preden, se odločite za sončne celice

Namestitev sončnih celic na streho lastnega doma predstavlja investicijo, ki pa naj bi se zaradi nižjih stroškov elektrike slej ko prej povrnila - a ker gre za večji vložek je potreben temeljit premislek. Tukaj je nekaj ključnih stvari, ki jih morate upoštevati, preden na svojo streho namestite sončne celice.

Ali se investicija v sončno elektrarno sploh še splača?

V letu 2024 je zaradi ukinitve sheme neto meritev prišlo do pričakovanega upada zanimanja za sončne elektrarne. Številni so namreč prepričani, da se tovrstna investicija več ne izplača. A strokovnjaki pravijo, da to ne drži in ponujajo 5 razlogov, zakaj bi morali razmisliti o energetski samooskrbi.

6 napak, ki se jim pri gradnji hiše lahko izognemo

Kdorkoli se je že soočil z gradnjo hiše, vam bo znal povedati, da pri tako velikem projektu neizogibno prihaja do napak. Trditev drži še toliko bolj, če v obzir vzamemo kompleksnost, ki jo prinašajo sodobne zahteve in vedno napredujoči trendi gradnje. Če pogledamo skozi oči investitorja, za katerega bomo predpostavili, da ni gradbeni inženir, določenih napak enostavno ne moremo predvideti. Sem večinoma spadajo izvedbene nepravilnosti. Spet drugim pa se lahko z nekaj previdnosti in truda izognemo ter si tako prihranimo kar nekaj časa, denarja in živcev. V tem članku se bomo v grobem posvetili slednjim.

Toliko let traja, da se investicija v sončne celice povrne

Sonce. 150 milijonov kilometrov oddaljen vir neskončne energije (vsaj za naša zemeljska merila), ki nam bo na voljo še kar nekaj let, konkretno 5 milijard let. Energija, ki jo sonce vsak dan odda na zemljo, je enormna in zadostuje večkratnim potrebam po energiji celotnega sveta. Pa lahko le-to uporabimo učinkovito?

Katero ogrevanje je najcenejše?

V času vsesplošne dražitve izdelkov in storitev je marsikdo, ko gre za ravnanje z denarjem, postal še preudarnejši in tako nas s prihajajočo zimo prav vse zanima, kako prihraniti ali pa vsaj ne zapraviti celega bogastva za ogrevanje doma. Na portalu primerjam.si so se tega vprašanja lotili sistematično in tako na podlagi konkretnih številk podali odgovor, kateri izmed načinov ogrevanja je trenutno najbolj ugoden glede na razmerje med ceno, ki jo plačamo za gorivo, in višino začetne investicije.

Katero vrsto ogrevanja izbrati?

Čeprav morda pred novim vročinskim valom razmišljate zgolj o tem, kako bi se ohladili, pa je neizbežno dejstvo, da se bliža jesen. In z njo prihaja tudi ogrevalna sezona. Preverite, kateri so najpogostejši načini ogrevanja in kako izbrati pravega za vaš dom.

Kako preprosto poskrbeti za nižji znesek na položnicah?

Prihajajoč zimski čas prinaša številne radosti, gospodinjstva pa razmišljajo tudi o tem, kako poskrbeti za sezonsko ogrevanje. Cene odjema elektrike in zemeljskega plina zaradi stanja na trgu nihajo, s pametnim ravnanjem pa lahko poskrbite, da se cena vaše mesečne položnice ne bo spremenila za več kot 1 evro.

Bo koza Žuža dobila mladička?

Koza Žuža je postala glavna maskota letošnje Kmetije, ki se z nocojšnjim superfinalnim dvobojem končno zaključuje. Vsako slovo je težko, pravijo, a še posebej težko bo slovo tekmovalcev prav od Žuže.

Eno- ali dvotarifno merjenje porabe električne energije?

Odločitev za eno- ali dvotarifno merjenje porabe električne energije v gospodinjstvu je v veliki meri pogojena z načinom življenja oziroma bivalnimi navadami. Enotarifni obračun ima približno 31 odstotkov gospodinjskih odjemalcev v Sloveniji, preostali imajo dvotarifnega, dobavitelji električne energije pa ocenjujejo, da je enotarifni ugodnejši le za redka gospodinjstva.

Triki, ki jih morate poznati

Poleg posodobitve ogrevalnega sistema in zamenjave energenta je trikov, kako lahko do neke mere še znižate stroške ogrevanja, veliko. Pa tokrat ne govorimo o večjih investicijah, ampak o pametnih odločitvah in preprostih ukrepih. Preverite v nadaljevanju ...

To je resnica, zakaj plačujemo visoke račune!

Pomembno je, da znamo elektriko pravilno uporabljati. Preverili smo, kakšna je razlika med eno- in dvotarifnim merjenjem električne energije, kdaj je smotrneje uporabljati določene aparate in kakšni so v tem primeru lahko prihranki. Preberite!

MojDom: vaš dom zavarujemo pred vsem

Zavarovanje MojDom poskrbi za eno izmed najdragocenejših stvari v življenju – dom. Če pa se mu nič ne zgodi, vam edini vrnemo do 20 % premije.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860