odpadek

Tako se božičnega drevesa znebijo na Finskem
Ko se prazniki iztečejo, je čas, da svoje domove očistimo in odstranimo praznično dekoracijo – vključno z božično smreko. Medtem ko so danes bolj pogosta umetna drevesa, ki jih preprosto zložimo in pospravimo v škatlo, kjer bodo počakala do prihodnjega leta, se morda poraja vprašanje, kaj storiti, če je naš dom med prazniki krasila naravna smreka. Pogledali smo, kako imajo to urejeno v nekaterih evropskih državah in kako je pri nas.

Nikar jih ne mečite v smeti
Se zjutraj radi prebudite ob vonju dišeče kave? Si tudi v poletnih dneh radi privoščite skodelico čaja, morda ohlajenega? No, njunih ostankov nikar ne mečite stran, saj vam lahko pridejo še kako prav. Ne veste, kako? Preberite nekaj trikov, ki vam bodo olajšali marsikatero hišno opravilo.

To lahko letos odnesete na grob namesto sveče
Čeprav že dolga leta velja, da na grobovih, sploh za 1. november, ne smejo manjkati, so opozarjanja na onesnaževanje z enormnimi količinami sveč, ko te postanejo odpadek, vedno glasnejša. Izvirne ideje, kako se upreti temu običaju, zato zadnja leta kar dežujejo, ena izmed teh pa je lahko tudi doma narejena svečka.

Obmetavanje s paradižniki - tradicija ali umazan kaos?
Mesto Bunol na vzhodu Španije so zadnjo avgustovsko sredo preplavile množice obiskovalcev, ki so se udeležili tradicionalnega festivala obmetavanja s paradižniki. Po podatkih organizatorjev se je letošnje 77. izvedbe festivala udeležilo okoli 22.000 oseb, ki jim je bilo na voljo za obmetavanje več kot 120 ton prezrele povrtnine.

Poznate ta trik s kavo?
Morda ste že slišali, da lahko s kavo z vrta odženete mrčes. Ali pa, da lahko z njo zalijete sobne rastline. Naj se sliši še tako presenetljivo, kavna usedlina, ki jo običajno smatramo za odpadek, je presenetljivo uporabna pri vsakodnevnih gospodinjskih opravilih.

Napaka, ki jo delate pri shranjevanju krompirja
Nekatero zelenjavo morate takoj shraniti v hladilniku, druga mora stati v suhem, hladnem in temnem prostoru, kot je kuhinjska shramba. Nekatero sadje in zelenjavo morate najprej pustiti na kuhinjskem pultu in vedeti, kdaj je pravi trenutek, ko ga je priporočljivo premakniti v hladilnik.

To je najnovejši trend med zunanjimi svetili
Zunanja razsvetljava predstavlja pomemben vidik oblikovanja dvorišča in vrta. Izbira ustreznih luči je ključna pri tem, da je terasa tudi zvečer videti topla in vabljiva, hkrati pa osvetlitev tudi poveča varnost doma. Še posebno poleti, ko več časa preživimo na prostem, moramo razmišljati o tem, kako osvetliti potke, zunanjo jedilnico, nadstrešek in druge dele okoli hiše. Ena od možnosti, ki je cenovno ugodna, hkrati pa tudi energetsko učinkovita, so baterijske ali akumulatorske luči.

Kljub ljubezni do pokojnika tega ne počnite
Prižiganje sveč na grobovih je naša tradicija. Pogled na številne plamenčke, ki razsvetljujejo pokopališča, je lep. Toda žal so nagrobne sveče izredno velik ekološki problem. Lahko spomin na tiste, ki smo jih izgubili, počastimo drugače? Morda tako, da ne mislimo samo na pretekle generacije ampak predvsem na prihodnje?

5 neverjetnih načinov uporabe olupkov na vrtu
Vam ostajajo olupki citrusov? Nikar jih ne mečite stran, saj se lahko pohvalijo z visoko koncentracijo koristnih snovi, ki vam bodo prišle prav na vrtu.

Kako se znebiti plastike v kopalnici?
Kopalnica je eden od prostorov v našem domu, v katerih proizvedemo največ odpadkov, še posebej takšnih, ki jih hitro po uporabi zavržemo. Zbrali smo nekaj nasvetov, kako prenehati uporabljati plastiko v kopalnici.

Veste, kam z odpadnim jedilnim oljem?
Če bi morali izbrati najpogosteje uporabljeno snov v svoji shrambi, bi to verjetno bilo jedilno olje, kajne? Olje se namreč uporablja za skoraj vse obroke, toda ali veste, kaj narediti z odpadnim oljem?

Hrana se draži, kljub temu pa Slovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca
V Sloveniji so se v letu 2020 v primerjavi z letom prej podražila mnoga živila. Cene osnovnih živilskih izdelkov se torej višajo, vendar na drugi strani nastaja več odpadne hrane. Potem pa obstaja tudi vse več ljudi, ki potrebujejo pomoč v obliki hrane. Kaj se dogaja, kakšna je rešitev?

Obstajajo tudi alternative klasičnim svečam
Pred nami je prvi november, cerkveni praznik vseh svetih, ko se spomnimo na naše bližnje, ki niso več z nami. Tako obiščemo njihov grob, nanj položimo sveže cvetje ali ikebane ter prižgemo svečo. Ste kdaj pomislili na to, kaj se zgodi s svečami, ki so odslužile svojemu namenu in ali da je mogoče čas za alternativo?

Kam z odpadki od samotestiranja?
Na podlagi sprejetega ukrepa o prostovoljnem samotestiranju se pojavlja nov odpadek. Kam s temi odpadki, je pojasnila Snaga Maribor.

V Mariboru odprli kotiček ponovne uporabe
Maribor je postal bogatejši za zanimiv kotiček, ki se nahaja v prostorih Male tržnice med Dominkuševo in Kersnikovo ulico. Tja boste lahko odnesli uporabne predmete, ki jih ne potrebujete več, med predmeti pa boste lahko izbrali stvari, ki vam pridejo prav.

Nezakonito odloženo komunalno blato dokončno sanirano
Gradbeno-prevozniško podjetje, ki je bilo dogovorno za nezakonito odloženo komunalno blato, ki ga je odložilo na zemljišče v Vodulah pri Dramljah, je v celoti odstranilo blato, so sporočili z inšpektorata za okolje.

Top ideje za poletno ustvarjanje
Poletje je tudi čas dopustov oziroma trenutkov, ko si lahko vzamemo več časa za ustvarjanje. Za vas smo izbrali nekaj zanimivih izdelkov za vaš dom, ki jih lahko ustvarite in hkrati poskrbite tudi za reciklažo.

Kaj je permakultura?
Med vrtičkarji je vedno bolj pogosta beseda permakultura. Toda kaj pomeni ta beseda ter kako se sploh lotimo tega? Poklepetali smo z doktorico znanosti Ano Vovk Korže, ki nam je razložila, kako se tega lotiti.

V Celju in Žalcu še vedno težave pri ravnanju s komunalnimi odpadki
Celjski medobčinski inšpektorat in redarstvo je v okviru poostrenega nadzora ravnanja s komunalnimi odpadki, ki ga je prejšnji teden na več lokacijah v Celju in Žalcu izvedel skupaj s komunalnim podjetjem Simbio, ugotovil, da ljudje pogosto ne vedo, kaj odlagati v rumen in kaj v zelen zabojnik. Ponekod odpadkov še vedno tudi ne ločujejo.

Kako pravilno organizirati hladilnik?
Ko se s polnimi vrečkami vrnemo iz živilske trgovine, največkrat ne razmišljamo preveč, kam bi pospravili izdelke. Za nekatere imamo stalno določeno mesto, druge odlagamo tja, kjer je pač prostor in kjer se nam zdi, da bodo kar najdlje ostali uporabni. Običajno vsaj polovico nakupov pospravimo v hladilnik, ki je zagotovo eden najbolj nepogrešljivih in hkrati najbolj obremenjenih aparatov vsake kuhinje. Še posebej tisti, ki ima spodaj še zamrzovalni del. A njegovo funkcionalnost lahko zares dobro izkoristimo samo, če ga znamo pravilno uporabljati.

Župani podpisali pogodbo za dokončno ureditev dolenjsko-belokranjskega centra za ravnanje z odpadki
Deset županov dolenjskih in belokranjskih občin je po tem, ko so leta 2015 zavrnili skoraj štirikrat dražjo naložbeno inačico, danes podpisalo pogodbe za gradnjo objekta za mehansko in biološko obdelavo komunalnih odpadkov na leskovški deponiji Centra za ravnanje z odpadki Dolenjske – Cerod. Naložba bo brez davka stala 7,8 milijona evrov.

Poglejte, kaj ustvarja iz odpadnega materiala
Dejstvo je, da kljub ozaveščanju še vedno proizvedemo veliko odpadkov. Tako se je gospa Gorana odločila, da bo iz odpadnega materiala ustvarjala umetniška dela in s tem ozaveščala ljudi.

Kako lahko otroci spodbujajo starše pri skrbi za čisto okolje?
'Kar se Janezek nauči, to Janez zna,' je zelo znan in priljubljen pregovor, ki zagotovo velja. To velja tudi, ko pride do skrbi za okolje, zato skupaj s svojimi malčki poskrbimo, da bomo živeli v čistem okolju.

Smeti ne sodijo v gozd!
Kljub temu, da so občine poskrbele, da je dovolj eko otokov, košev za smeti, poskrbljeno je tudi za kosovne in nevarne odpadke, se še vedno najdejo posamezniki, ki smeti odlagajo na nedovoljenih mestih, kot je na primer gozd.

Potrošnike pozivajo k trajnostnemu ravnanju
Slovenci na leto prižgemo okoli 16 milijonov nagrobnih sveč – od tega dve tretjini ob 1. novembru –, ki končajo kot odpadek, ob bližajočem se dnevu spomina na mrtve opozarjajo na okoljskem ministrstvu. Količina sveč, poslanih na trg, po njihovih navedbah sicer nakazuje trend zmanjševanja: lani jih je bilo 15 odstotkov manj kot predlani.

Kadilci pozor: ogorki niso nedolžna smet!
Cigaretni ogorki v družbi veljajo za eno najbolj sprejemljivih oblik onesnaževanja okolja. Kadilci jih največkrat ugašajo kar na tleh, mečejo v odtoke in različno vodovje, nekateri 'junaki' jih ugašajo celo na travi, kar je še posebej nevarno v vročih, poletnih mesecih. Zakaj smo do kadilcev in uničevanja okolja na takšen način popustljivi, ko pa so raziskave pokazale, da cigaretni ogorki vodo in okolje onesnažujejo skoraj bolj kot sama plastika?

Kam z odpadno elektroniko?
V Sloveniji vsako leto nastane za več tisoč ton odpadne električne in elektronske opreme. Kam z njo, da ne bo preveliko breme za okolje?

Vse več organizacij se zavezuje k varovanju okolja
Prejšnji teden, natančneje v torek, se je 11 organizacij pridružilo skupini okoljsko odgovornih podjetij in inštitucij, ki so se odzvale na družbene potrebe in pereče okoljske problematike ter uvedle ukrepe za zmanjšanje odpadkov in spodbujanja pitja vode iz pipe.

Kljub sodobnim tehnologijam marsikje še vedno trpijo smrad
Marsikje po Sloveniji imajo prebivalci, ki živijo v bližini kompostarn in bioplinarn, pa tudi odlagališč odpadkov in industrijskih objektov, težave zaradi širjenja smradu. Na ministrstvu za okolje in prostor, kjer že več let pripravljajo t.i. uredbo o smradu, so njen osnutek napovedali za naslednje leto.

Preprosti nasveti, kako ustvariti manj odpadkov
Če želimo imeti boljši svet, lahko začnemo pri sebi. Vsak od nas lahko nekaj prispeva – denimo poskušamo ustvariti manj odpadkov. Zbrali smo nekaj nasvetov, kako doseči ta plemeniti cilj.