odpadki hrane

Zato župani gospodinjstvom delijo brezplačne kokoši
Na svetu se vsako leto zavrže okoli 2,5 milijarde ton hrane, kar predstavlja velik svetovni problem, iz katerega ni izvzeta niti Evropa. Državne in lokalne oblasti se tega problema lotevajo na različne načine, med bolj inovativnimi pa so v nekaterih delih Francije in Belgije. V nekaterih predelih teh dveh držav namreč v ta namen že leta delijo brezplačne kokoši. Bi se ideja lahko prijela tudi drugje?

Imate tudi vi koš za smeti postavljen na tem mestu? Premaknite ga.
V kuhinji, kjer običajno zbiramo odpadke, preden jih odnesemo v smetnjak, so neprijetne vonjave pogost problem. Stanje pa se lahko, vsaj po mnenju strokovnjakov, še poslabša, če imate koš zaprt v kuhinjsko omarico.

V Ljubljani zrasla nova največja poslovna stavba v Sloveniji
V Ljubljani na Vilharjevi cesti raste nova največja in najbolj luksuzna poslovna stavba. Po dveh letih od začetka gradnje je ta decembra že dosegla svojo najvišjo točko, s tem pa je bila tudi uspešno zaključena gradnja betonske konstrukcije. Vrata za obiskovalce in najemnike naj bi se odprla že konec tega ali začetek prihodnjega leta.

Kaj je mikroplastika in kako nastane?
V našem svetu je razširjena prisotnost plastike dosegla raven brez primere, s posledicami, ki segajo daleč onkraj tistega, kar je videti na prvi pogled. Med najbolj zahrbtnimi manifestacijami onesnaževanja s plastiko je razširjenost mikroplastike, drobnih delcev, velikih manj kot pet milimetrov, ki so se infiltrirali v skoraj vsak kotiček našega okolja.

To na dopustu počne vedno več znanih Slovencev
Ljudje se vse bolj zavedamo, kako zelo pomembno je, da naravo poskušamo ohraniti takšno, kot je. Ena izmed precej perečih tem so tudi odpadki. Če pustimo ob strani, da jih pridelamo preveč, smo lahko nekoliko bolj obzirni vsaj do tega, kam jih odvržemo. Nekateri posamezniki, med njimi so tudi nekateri znani Slovenci, pa gredo še korak dlje, tako da se lotijo čiščenja plaže, kjer dopustujejo.

Kako odgnati muhe?
Popolnoma se jih nikoli ne bomo znebili. Tudi muhe so del življenja. Toda marsikaj lahko naredimo, da bi jih bilo v našem domovanju vsaj manj.

Trik, da iz sesalnika ne bo več smrdelo
Sesalniki so nadvse priročni za pobiranje las, dlake hišnih ljubljenčkov, prahu in druge umazanije, a se lahko zato sčasoma iz njih začnejo širiti neprijetne vonjave. Smradu se najlažje znebite tako, da izpraznite zbiralno vrečko ali posodo, vendar to ni vedno dovolj. V nadaljevanju razkrivamo trik, kako bo vaš dom prav po vsakem sesanju prijetno odišavljen.

Stvari, ki v vaš dom privabljajo podgane
Veliko je stvari, ki v hišo privabljajo žuželke in glodavce, in v večini primerov prav vse živali privlačijo enaki pogoji. Naj gre za miš, podgano ali kaj tretjega, vsaka izmed njih v vašem domu išče hranljiv obrok, vir vode in prijeten prostor za razmnoževanje. A poznavanje ugodnih pogojev zanje pomeni več možnosti za vas, da se jih znebite.

Zato ločevanje odpadkov nima nobenega smisla
V boju proti vse hujšim podnebnim spremembam moramo določene ukrepe sprejemati tudi posamezniki na ravni gospodinjstva. Od tega, da uporabljamo manj plastike, do uporabe okolju prijaznih čistil ter ločevanja odpadkov, glede na material, iz katerega so izdelani. Vsi ti načini gotovo pripomorejo k lepšemu in čistejšemu planetu, a če želimo, da so ti ukrepi zares smiselni in učinkoviti, se moramo izogniti najpogostejšim napakam pri recikliranju, ki jih mnogi od nas vsakodnevno počnemo.

Če na vrtu opazite kačo, je nikar ne ubijte!
Kače za vrt niso škodljive, poleg tega pa so med temi, ki jih najdemo pri nas, za človeka strupene samo tri vrste, ki se le redko zadržujejo na vrtovih. Vseeno pa jih večina tam ne želi že zaradi njihovega slovesa. Kako jih prepoznati in kako jih odgnati, preberite v nadaljevanju.

Veste, kaj pomeni številka na vaši plastenki?
Plastika je še v prejšnjem stoletju veljala za material prihodnosti, danes pa predstavlja gromozansko grožnjo tako okolju kot in predvsem nam, ljudem. Verjetno nihče od nas, ko se na poti v službo, na športno dejavnost ali druga dnevna opravila mimogrede ustavi v trafiki ali na bencinskem servisu, morda tudi v trgovini, niti ne pomisli, kaj bi lahko pomenila tista številka, odtisnjena na spodnjem delu. Veliko ljudi verjetno sploh ne ve, da obstaja. Ampak tam je z razlogom, in če bi morda vedeli, kaj pomeni, teh plastenk ne bi več kupovali!

Kompost lahko pripravite tudi v stanovanju
Kompostiranje je priročen način za ponovno uporabo bioloških odpadkov, s katerim zmanjšamo negativen vpliv na okolje in hkrati pridobimo dragocena hranila za svoje sobne rastline. Vendar pa se marsikdo kljub pozitivnim vidikom domačemu kompostiranju ob misli na neprijetne vonjave in umazanijo raje izogne. Če imate tudi vi zadržke in oklevate, ali bi se lotili tega projekta in ali ima lahko sploh kakšne koristi, berite naprej.

Kako lahko v smeteh konča manj embalaže?
Čedalje bolj se zavedamo, da smo se razvadili z uporabo embalaže, ki se zavrže takoj, ko proizvod uporabimo ali porabimo. Količine odpadkov se tako večajo, a po drugi strani včasih niti nimamo druge možnosti in proizvoda (denimo novega sesalca) enostavno ne moremo kupiti brez embalaže.

Kako se znebiti plastike v kopalnici?
Kopalnica je eden od prostorov v našem domu, v katerih proizvedemo največ odpadkov, še posebej takšnih, ki jih hitro po uporabi zavržemo. Zbrali smo nekaj nasvetov, kako prenehati uporabljati plastiko v kopalnici.

Zaradi pandemije se je povečal delež komunalnih odpadkov v gospodinjstvih
Zadnji dve leti je bilo naše življenje drugačno, kot smo navajeni, in to se pozna na različnih področjih. Ker smo več časa preživeli doma, pa se je povečala tudi količina komunalnih odpadkov.

Kako pametno uporabiti bio odpadke iz gospodinjstva?
V Sloveniji je leta 2020 nastalo 7,7 milijona ton vseh vrst odpadkov, kar je za skoraj devet odstotkov manj kot leto prej. Je pa bilo za dva odstotka več komunalnih odpadkov, ki so nastali v gospodinjstvih. Snaga Maribor je tako pred kratkim uvedla svetovalni nadzor, v okviru katerega so pregledali zabojnike za odpadke.

Veste, kaj je bokaši?
Vsak vrtičkar ve, da je kompostiranje dobro za vrt in za okolje, vendar ne vedo vsi, da obstaja veliko načinov kompostiranja. Ste že kdaj slišali za bokaši?

Zmanjšajte količino odpadne hrane v 5 preprostih korakih
V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva – tako je prebivalec Slovenije v letu 2019 proizvedel povprečno za 1,3 kg odpadne hrane na teden, kar v enem letu nanese kar 67 kilogramov prehrambenih odpadkov. A tega ni treba. Poglejte, kako zmanjšati odpadke.

Razlogi za uporabo konoplje - ni jih malo
Lahko jo jeste, se z njo zdravite, zgradite hišo in se ogrevate, se vanjo oblečete, z njo negujete telo, slikate in še in še. Konoplja je kraljica rastlinskega sveta, zato so restrikcije v zvezi z gojenjem in uporabo marsikomu velik trn v peti.

Svetovni dan okolja letos v znamenju obnove ekosistemov
Danes je svetovni varstva okolja in letošnji slogan je 'obnova ekosistemov'. S tem se pri Združenih narodih tudi uradno začne desetletje za obnovo ekosistemov (2021–2030).

Kaj je akvaponika in kako deluje?
Akvaponika je eden od zelo trajnostnih načinov pridelave hrane. Vključuje kombinacijo ribogojstva in hidroponike v enem integriranem sistemu. Osnovno izhodišče akvaponike je to, da odpadki, ki jih ustvarijo vaše ribe, hranijo rastline, rastline pa očistijo vodo za ribe in ustvarijo zanimiv neprekinjen cikel.

Pripravlja se dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050
Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov.

'V Tivoliju smo naleteli na pravo razdejanje'
"Zelenice so bile prepolne pločevink, plastenk, steklenic, embalaže od hrane "za s seboj", cigaretnih ogorkov … Razumemo, da so se druženja zaradi okoliščin in lepega vremena preselila na prosto, ne razumemo pa tega, da so obiskovalci parkov (postali) tako brezbrižni," so žalostno zapisali na družbenem omrežju Krajinski park Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib.

Predmeti, ki predstavljajo požarno nevarnost, če jih ne čistite
Ko končamo z zajtrkom, se vedno spomnimo, da drobtine očistimo z mize, in ko operemo posodo, vedno pobrišemo vodne kapljice okoli umivalnika. Toda nekateri deli doma niso tako očitno umazani in če jih predolgo ne očistimo, so lahko resnično nevarni.

'Predvsem se je spremenil občutek – zdaj nimam več slabe vesti'
December je zagotovo mesec, ko se še dodatno vidi, koliko smeti oziroma odpadkov pridelamo v gospodinjstvu. Tukaj pa so tudi praznične večerje oziroma ostanki, ki tudi hitro romajo v smeti. Kako vse to zmanjšati?

Kako lahko otroci spodbujajo starše pri skrbi za čisto okolje?
'Kar se Janezek nauči, to Janez zna,' je zelo znan in priljubljen pregovor, ki zagotovo velja. To velja tudi, ko pride do skrbi za okolje, zato skupaj s svojimi malčki poskrbimo, da bomo živeli v čistem okolju.

Prebivalec Slovenije je leta 2019 povprečno zavrgel 67 kg hrane
V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva – tako je prebivalec Slovenije v letu 2019 proizvedel povprečno za 1,3 kg odpadne hrane na teden, kar v enem letu nanese kar 67 kilogramov prehrambenih odpadkov.

Mislite, da lahko tudi vam uspe to?
Vse več posameznikov se zaveda, kako pomembno je naše obnašanje, ko pride do smeti oziroma odpadkov, potrošnje ter skrbi za naš planet. Toda že z majhnimi koraki lahko poskrbimo za manj odpadkov, s tem pa prihranimo čas in denar ter se počutimo bolje.

Smeti ne sodijo v gozd!
Kljub temu, da so občine poskrbele, da je dovolj eko otokov, košev za smeti, poskrbljeno je tudi za kosovne in nevarne odpadke, se še vedno najdejo posamezniki, ki smeti odlagajo na nedovoljenih mestih, kot je na primer gozd.

V Sloveniji vsak prebivalec po nepotrebnem zavrže okrog 13 kilogramov užitnih živil
V Sloveniji in po svetu obeležujemo prvi mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane in odpadni hrani, ki ga je s podporo Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) razglasila Generalna skupščina ZN. FAO ob tem izpostavlja naraščajočo lakoto, opozarja na posledice zavržene hrane na okolje in poziva k ukrepanju na vseh ravneh.