odpadkov

Zato Trump zahteva, da ljudje bojkotirajo papirnate slamice
Medtem ko se Evropa na vse pretege – bolj ali manj uspešno – bori proti uporabi plastike, Amerika, kot kaže, v Trumpovem mandatu temu ne bo sledila. Nedavno zapriseženi novi predsednik je namreč podpisal odlok, s katerim je ponovno dovoljena uporaba plastičnih slamic in plastičnega pribora.

Škodljivci na vrtu ne počivajo niti pozimi
Pozimi so na vrtovih in njivah prisotni različni organizmi, ki takoj, še posebej pa pozneje, če se prerazmnožijo, povzročajo škodo na gojenih rastlinah. Če jih razvrstimo od manjšega k večjemu, so to povzročitelji glivičnih bolezni, različne vrste polžev, glodavcev ter divjih toplokrvnih živali.

5 stvari, ki jih imate na svojem vrtu, a zagotovo motijo vaše sosede
Ne glede na to, ali ste lastnik stanovanja ali samo najemnik, si prav gotovo želite, da bi se s svojimi sosedi lepo razumeli. Čeprav se morda tega ne zavedate pa lahko določene stvari na vašem vrtu postanejo jabolko spora.

Imate tudi vi koš za smeti postavljen na tem mestu? Premaknite ga.
V kuhinji, kjer običajno zbiramo odpadke, preden jih odnesemo v smetnjak, so neprijetne vonjave pogost problem. Stanje pa se lahko, vsaj po mnenju strokovnjakov, še poslabša, če imate koš zaprt v kuhinjsko omarico.

Kako reciklirati jedilno olje?
Ponovna uporaba olja za cvrtje lahko dolgoročno ogrozi vaše zdravje. Namesto da ga ponovno uporabite, se naučite, kako ga reciklirati, ter tako poskrbite za svoje zdravje in planet.

To v Afriki uporabljajo namesto toaletnega papirja
Vsako leto po svetu posekajo milijon dreves za izdelavo toaletnega papirja. Je bolj trajnostno, če ga gojimo sami?

Kaj je mikroplastika in kako nastane?
V našem svetu je razširjena prisotnost plastike dosegla raven brez primere, s posledicami, ki segajo daleč onkraj tistega, kar je videti na prvi pogled. Med najbolj zahrbtnimi manifestacijami onesnaževanja s plastiko je razširjenost mikroplastike, drobnih delcev, velikih manj kot pet milimetrov, ki so se infiltrirali v skoraj vsak kotiček našega okolja.

Tako se božičnega drevesa znebijo na Finskem
Ko se prazniki iztečejo, je čas, da svoje domove očistimo in odstranimo praznično dekoracijo – vključno z božično smreko. Medtem ko so danes bolj pogosta umetna drevesa, ki jih preprosto zložimo in pospravimo v škatlo, kjer bodo počakala do prihodnjega leta, se morda poraja vprašanje, kaj storiti, če je naš dom med prazniki krasila naravna smreka. Pogledali smo, kako imajo to urejeno v nekaterih evropskih državah in kako je pri nas.

Veste, kaj sodi na kompost?
Prav vsak izkušen vrtnar ve, da je bogat, vlažen kompost najljubša hrana vsakega vrta. Kompostno zemljo sicer lahko kupimo, vendar pa je doma narejen gotovo boljša izbira, tako s cenovnega vidika kot tudi zaradi kakovosti, saj tako natančno vemo, kaj ta vsebuje.

Zato bi se morali izogibati uporabi papirnatih brisač
Papirnate brisače lahko poškodujejo posodo, niso okolju prijazne in zagotovo niso poceni. Čeprav so tako zelo priročne za uporabo, je to dovolj, da jih prenehate uporabljati. A seznam se tu še ne konča – našteli smo vsaj 5 razlogov, zakaj bi uporabo papirnatih brisač morali omejiti, če že ne povsem opustiti.

Prednosti in slabosti izolacije s kameno volno pri gradnji hiše
Kamena volna je vrsta mineralne volne, ki je nepogrešljiva pri gradnji najrazličnejših objektov. Preverite, katere so njene prednosti, zaradi katerih velja za nepogrešljiv material, ko govorimo o toplotni izolaciji ter vse ostalo, kar morate vedeti, preden se odločite za katerokoli izbiro.

V Zavetišču Horjul: brez humorja bi že zdavnaj lahko odnehali
V okviru projekta Tačke niso igračke smo obiskali eno od bolj znanih zavetišč za živali, Zavetišče Horjul, ki je dom več kot 110 dušam – človeškim in živalskim. Če sanjarite o delu v zavetišču in razmišljate, kako lepo se je crkljati z vsemi živalicami, potem se zbudite. Delo v zavetišču je vse prej kot to. Je garanje, odgovornost, stres, včasih tudi obup. A vse to v zavetišču zmorejo premagovati, ker vedo, da brez njih živali nimajo nikogar.

To je resnica o kompostiranju pomarančnih olupkov
Če ste pri kompostiranju zelo dosledni, se verjetno držite tudi pravila, da vanj ne sodijo olupki citrusov. A čeprav je prepričanje, da teh vrst odpadkov nikakor ne bi smeli metati na kompost, precej razširjeno, je morda čas, da to ovržemo.

Uporabni nasveti za hitro čiščenje kuhinje
Čiščenje kuhinje je nujno opravilo, ki pa ni vedno najbolj prijetno. Še posebno, če pri tem nismo dosledni. Nakopičena posoda, umazan jedilni pribor, ostanki hrane, odpadna embalaža in druga navlaka, ki je ne počistimo sproti, lahko kuhinjo kmalu spremenijo v pravi kaos. Neurejena kuhinja, ki potrebuje temeljito čiščenje, se včasih lahko zdi kot velik zalogaj, pa vendar vam spodnji nasveti lahko delo precej olajšajo.

Kaj se skriva za zidovi Bele hiše?
Bela hiša ni le dom ameriškega predsednika, ampak tudi eden najbolj prepoznavnih arhitekturnih simbolov na svetu. Ta veličastna stavba predstavlja izjemen primer neoklasicistične arhitekture in je polna fascinantnih arhitekturnih in vrtnarskih podrobnosti.

Ob obisku pokopališča upoštevajmo pravila vedenja
Pokopališče je poseben kraj, ki ga obiščemo z namenom, da bi se poklonili prijateljem, sorodnikom in znancem, ki smo jih imeli radi, a so nas žal za vedno zapustili. Prav vsak izmed nas ima pravico, da to stori v miru in tišini, zato ob obisku pokopališča bodimo uvidevni, spoštljivi in pozorni, da s svojo dejavnostjo ne motimo drugih. Na pokopališču sicer skozi vse leto veljajo določena pravila, ki pa jih ob 1. novembru, ko bo gneča še toliko večja, velja posebej ozavestiti.

To lahko letos odnesete na grob namesto sveče
Čeprav že dolga leta velja, da na grobovih, sploh za 1. november, ne smejo manjkati, so opozarjanja na onesnaževanje z enormnimi količinami sveč, ko te postanejo odpadek, vedno glasnejša. Izvirne ideje, kako se upreti temu običaju, zato zadnja leta kar dežujejo, ena izmed teh pa je lahko tudi doma narejena svečka.

Je bioplastika rešitev okoljskega problema?
Iz krogov okoljsko ozaveščenih aktivistov v zadnjih letih prihajajo glasne pohvale o bioplastiki, saj da naj bi bila ta odlična alternativa navadni plastični masi. Toda kaj sploh je bioplastika? Ali lahko zares reši okoljski problem, ki ga v zadnjih letih preprosto ne gre več spregledati? In nenazadnje, kakšna je sploh razlika med navadno in bioplastiko?

'Počasni interier' je prihodnost notranjega oblikovanja
'Slow design' je gibanje, v katerem je notranjost prostora opremljena premišljeno in odgovorno. Lahko bi rekli, da so načela pravzaprav enaka kot pri trajnostni modi kot nasprotju hitre mode, le da gre tokrat za področje notranjega opremljanja. Pri tem imamo v mislih ne le pohištvo, ampak prav vse, od same arhitekture prostora ter dodatkov.

To na dopustu počne vedno več znanih Slovencev
Ljudje se vse bolj zavedamo, kako zelo pomembno je, da naravo poskušamo ohraniti takšno, kot je. Ena izmed precej perečih tem so tudi odpadki. Če pustimo ob strani, da jih pridelamo preveč, smo lahko nekoliko bolj obzirni vsaj do tega, kam jih odvržemo. Nekateri posamezniki, med njimi so tudi nekateri znani Slovenci, pa gredo še korak dlje, tako da se lotijo čiščenja plaže, kjer dopustujejo.

Trajnost v notranjem oblikovanju: Kako ustvariti okolju prijazen dom
V današnjem svetu, kjer je trajnost postala ključna vrednota, tudi pri oblikovanju doma iščemo načine, kako zmanjšati ekološki odtis in hkrati ustvariti prostor, ki je estetsko privlačen in udoben. Trajnost v notranjem oblikovanju pomeni izbiro materialov, barv in elementov, ki ne obremenjujejo okolja, temveč ga ohranjajo.

To je 6 najbolj zdravih mest
Naše zdravje ni le stranski produkt tega, kaj jemo in kako pogosto se gibljemo. Velik pomen imata tudi kraj in okolje, v katerem živimo. V nadaljevanju predstavljamo mesta, ki so se uvrstila na seznam najbolj zdravih za življenje.

To je razlog, da je paket vedno v preveliki škatli
Gotovo ste že kdaj naročili kakšen paket in se ob tem čudili, zakaj so vam ga poslali v tako veliki škatli. To se ne dogaja samo pri naročenih paketih, ampak je tudi sicer ustaljen način ravnanja, da proizvajalci svoje izdelke zapakirajo v preveliko škatlo. Preberite, zakaj.

Je steklo res bolj trajnostno od plastike?
Razprava o tem, kateri material je bolj trajnosten – steklo ali plastika – ni od včeraj in zdi se, da imata obe strani svoje argumente, ki niso povsem iz trte zviti. Na prvi vtis je odgovor enostaven. Plastika je sintetični material, ki zastruplja naše oceane, gozdove in travnike, medtem ko steklo izhaja iz narave, je uporabno dlje časa in ga je mogoče reciklirati znova in znova. Pa je stvar res tako preprosta? Bomo z zamenjavo plastike za steklo doprinesli k čistejši zemlji?

Tekoči detergent ali detergent v prahu: kateri je boljši?
Ko izbiramo najboljši detergent za pranje perila, imamo na voljo veliko možnosti. Najprej pa se je treba odločit, ali želimo detergent v prahu, tekočega ali v kapsulah. Strokovnjaki so tako razčlenili prednosti in slabosti posameznih detergentov.

Takšne težave imate lahko zaradi sončnih celic na strehi
Naložba v sončne celice je ena najboljših, ki jih lahko naredimo na poti do večje trajnosti. Poleg varovanja okolja imajo pozitiven vpliv tudi na našo denarnico, saj lahko z njimi prihranimo kar nekaj denarja. A kljub številnim prednostim solarnih panelov vse le ni tako rožnato, kot se zdi na prvi pogled.

5 predmetov za dom, ki jih jih raje kupite rabljene kot nove
Kdo pravi, da bi moral biti prav vsak kos pohištva v našem domu popolnoma nov? Stari predmeti, ki nosijo zgodbo, imajo lahko še večjo vrednost kot pa tisti, ki smo jih prinesli iz trgovine šele pred nekaj dnevi. Preberite, za katere elemente notranji oblikovalci menijo, da je celo bolje, da izberemo rabljene.

Končal se je JYSK Green week: Zaposleni v JYSKu v akciji za bolj trajnostno Slovenijo
Vključevanje okoljske trajnosti v vse ustrezne vidike poslovanja je eden glavnih ciljev JYSKa, danske trgovske verige, prisotne po vsej Sloveniji. Na globalni ravni je JYSK prevzel pomembno odgovornost v boju proti podnebnim spremembam, recikliranju odpadkov, zmanjšanju embalaže in prodaji okolju prijaznejših izdelkov. V Sloveniji JYSK izvaja nenehne pobude za bolj trajnostno delovanje in včeraj se je zaključil JYSK Green week, v katerem je sodelovalo vseh 216 JYSKovih zaposlenih v Sloveniji.

Zato ločevanje odpadkov nima nobenega smisla
V boju proti vse hujšim podnebnim spremembam moramo določene ukrepe sprejemati tudi posamezniki na ravni gospodinjstva. Od tega, da uporabljamo manj plastike, do uporabe okolju prijaznih čistil ter ločevanja odpadkov, glede na material, iz katerega so izdelani. Vsi ti načini gotovo pripomorejo k lepšemu in čistejšemu planetu, a če želimo, da so ti ukrepi zares smiselni in učinkoviti, se moramo izogniti najpogostejšim napakam pri recikliranju, ki jih mnogi od nas vsakodnevno počnemo.

Trendi na področju trajnosti in skrbi za naš planet
Uporaba izdelkov za večkratno uporabo, zmanjšanje uporabe plastike in premik od hitre k trajnostni modi so le nekateri trendi recikliranja, ki bodo vedno v modi. Preverite, kateri so še drugi načini s katerimi ste v trendu in hkrati delujete trajnostno.