Dominvrt.si

odpadlo listje

4 znaki, ki sporočajo da se so se vaše rastline 'prehladile'

Zgodi se, da je tako kot ljudem tudi rastlinam včasih zunanje okolje enostavno prehladno. In čeprav so nekatere na ostre razmere navajene bolj kot druge, pa mraz lahko prizadene prav vsako izmed njih. V takem primeru je pomembno, da negativne posledice temperaturnega stresa pravočasno opazimo, rastlino zaščitimo in s tem preprečimo pozebo.

Zato bi morali z avta redno odstranjevati jesensko listje

Morda se tega ne zavedate, a mokro listje uničuje vaš avto. V jeseni, ko je odpadlega listja z dreves še toliko več, je to lahko problematično. Preberite, zakaj nikoli ne bi smeli dovoliti, da ta dolgo časa leži na vašem avtu.

Katera dela vas novembra čakajo na vrtu?

Čeprav se počasi približuje zima, delo na vrtu še zdaleč ni končano. Pravzaprav je sedaj idealen čas, da pripravimo zemljo na nasledno rastno sezono, presajamo lahko sadno drevje in ga zaščitimo pred mrazom, zaščititi pa je potrebno tudi zelišča in vrtnine, ki še kar vztrajajo na našem vrtičku.

Hladnejši dnevi kličejo po udobju stila 'cozycore'

Krajši dnevi, nizke temperature in listje, ki je v večini že odpadlo z drevesa, nakazujejo na to, da smo na pragu zimskega časa. Vse te zunanje spremembe pa vplivajo tudi na naš bioritem. Tako kot počiva narava, se tudi naša življenja v tem delu leta vsaj delno upočasnijo, čas pa v večji meri kot poleti preživljamo v zavetju doma, zato je pomembno, da si ga uredimo tako, da nam bo udobno. V nadaljevanju vam ponujamo nekaj jesenskega 'cozycore' navdiha za prijetno zimo.

Nega trate spomladi

Pomlad je čas, ko narava oživi in vrt prične kazati prve znake življenja.

Kaj lahko za svoj vrt postorimo pozimi?

S svojimi kratkimi dnevi in nizkimi temperaturami zima ljubiteljem vrtnarjenja ne ponuja prav veliko. A kako lahko navdušeni vrtnar ne izgubi stika z zemljo, tudi ko je ta zmrznjena in tako povsem neprimerna za delo?

10 nasvetov za pripravo vrta na zimo

Ko se dnevi krajšajo, temperature padajo in narava postopoma prehaja v zimski spanec, je čas, da se lotimo priprave našega vrta na hladnejše mesece. Pravilna jesenska skrb za vrt ni samo estetskega pomena, ampak je ključna za zaščito naših rastlin pred mrazom in zagotavljanje njihovega zdravega prebujenja spomladi.

Ste že slišali za vrtnarjenje po metodi 'lazanje'?

'Lazanja vrtnarjenje' je metoda organskega vrtnarjenja brez prekopavanja in obdelave, ki ima za posledico bogato, zračno zemljo – in kar je najbolje, za dosego tega cilja, razen pravilne predpriprave, ni potrebnega praktično nič dela. Za kaj pravzaprav gre pri 'lazanja vrtu', pojasnjujemo v nadaljevanju.

Triki in nasveti, kako vzgojiti mango

Mango – sladek in sočen tropski sadež nam je vsem zagotovo dobro znan, vendar pa malokdo ve, kako in kje sploh raste. Drevo z latinskim imenom Mangifera indica prihaja iz južne Azije in čeprav je v našem podnebju nekoliko težje priti do doma pridelanih plodov, je lahko drevo lahko že samo po sebi čudovita listnata rastlina za zimski vrt ali rastlinjak. Zakaj torej ne bi poskusili vzgojiti svojega mangovega drevesa?

Tako lahko uporabite odpadlo listje

Velikokrat se ob jesenskem delu na vrtu zmrdujemo ob količini listja, ki ga je vsakič znova treba pograbiti in odstraniti. Je res tako? Iz odpadlega listja lahko pravzaprav dobite najboljše gnojilo za svoje rastline, najbolj primeren mesec za 'izdelovanje komposta pa je prav mesec oktober. To pa še ni vse. Poglejmo si, kaj lahko iz odpadlega listja še pridobimo.

Zdaj je najugodnejši čas za setev trave

Najugodnejši čas za setev trave je spomladi aprila in maja ter jeseni septembra in oktobra. In če še niste tega storili, je zdaj zadnji čas, da poskrbite za vašo travo.

Preverite, kako lahko koristno uporabite odpadlo listje

Ste tudi vi eni tistih, ki v jesenskih dneh pograbite odpadlo listje ter ga nato zažigate ali odpeljete na odpad? Nikar ne počnite tega, saj ga lahko zelo koristno uporabite.

Praznična opravila so lahko tudi koristna

Od nakupovanja pa do zabav in kuhanja – vse to je lahko rekreacija. Če torej nimate časa, da bi se odpravili na vadbo, preverite, kako lahko v enem dnevu mimogrede pokurite energije za celo kosilo!

Nikar ga ne mečite stran! Tako ga lahko porabite

Iz odpadlega listja lahko pridobite najboljše gnojilo za svoje rastline, najbolj primeren mesec za zlaganje komposta je prav oktober. Z listjem pa lahko rastline tudi zaščitite in ga uporabite za zastirko.

5 korakov do čistih tlakovcev

Spomladi je okolico doma treba pripraviti na novo toplo sezono, prekopati in na novo zasaditi gredice ter urediti vrtne poti. Številna slovenska dvorišča prekrivajo tlakovci in tudi te je treba ustrezno pripraviti na novo aktivno sezono ter z njih očistiti vso umazanijo, ki se je nabrala skozi zimo. A s tem delo ni končano – za lep videz je namreč tlakovce treba skrbno čistiti vse leto.

Uporaba jesenskega listja na vrtu 

Nobene potrebe ni, da bi odpadlo listje tlačili v vreče za smeti in vrgli stran. Mnogo bolje je, če jih preprosto uporabite. Ker se listi razgradijo in vsebujejo veliko ogljika, naredijo odlično zastirko, kompost in celo gnojilo za trate. 

Poglejte, kdo poskrbi za najbolj slikovite rdeče odtenke listja

Po zaslugi nižjih temperatur in vse daljših noči je listje v višjeležečih krajih že začelo spreminjati svojo barvo, kmalu pa bomo spremembe lahko opazili tudi po nižinah. Poleg omenjenih dveh na obarvanost listja vplivajo še številni drugi dejavniki, zaradi česar je po intenziteti barv vsaka jesen malo drugačna. Med pomembnejšimi dejavniki sta še količina padavin in trajanje sončnega obsevanja. 

Trik, da bodo 'valentinove' vrtnice zdržale dlje!

Vrtnice tradicionalno veljajo za simbol lepote in ljubezni. Kako ustvariti pogoje, da bodo v vazi zdržale čim dlje?

Kaj postoriti v sadovnjaku pred zimo?

Še preden zima pokaže vso svojo moč, sadna drevesa v sadovnjaku prebelimo, s čimer bomo debla zavarovali pred pokanjem skorje. Sicer je dobro, da se pred samim sajenjem posvetujemo s strokovnjakom za sadjarstvo, nekaj splošnih nasvetov pa boste dobili v našem članku.

Novembrska opravila na vrtu

November, ki mu slovensko pravimo tudi listopad, je mesec, ko drevje počasi odmetava svoje listje, vrt je že osiromašen in se pripravlja na zimski spanec in čas je za še zadnja jesenska opravila. Kaj še postoriti na zelenjavnem, okrasnem vrtu in v sadovnjakih, preden jih pobeli prvi sneg?

Nujno očistite žlebove!

Čiščenje žlebov je eno izmed obveznih jesenskih opravil. Od vas terja sicer nekaj truda, a neredno čiščenje vas lahko privede do veliko večjih težav, kot je ta, da se morate povzpeti na lestev.

Poskrbite tudi za okrasni vrt

Oktobra je med drugim potrebno poskrbeti ne le za zelenjavni, ampak tudi za okrasni vrt. V nadaljevanju preverite, kaj vse je pametno postoriti, da bo po koncu zime vaš okrasni vrtiček zacvetel v vsej svoji lepoti.

Tako boste zagotovo osupnili goste ...

Jedilna miza, kljub temu, da so na njej najokusnejše jedi, ni popolna brez lepega in predvsem okolju in času ujemajočega se pogrinjka. In ker bomo zdaj zdaj zakorakali v jesen, smo vam pripravili nekaj predlogov, kako lahko okrasite mizo in tako prijetno presenetite svoje goste.

Kaj je treba jeseni postoriti na vrtu?

Zlata in pa tudi mokra jesen je prišla v naše domove in na vrtove. Ste prepričani, da ste na vrtu postorili prav vse, da bo prihodnje leto še bolj zeleno in rodovitno? Vabimo vas, da še enkrat preletite seznam jesenskih vrtnih opravil in preverite, če morebiti niste na katerega od njih pozabili.

Pripravite ga na zimo

Leto se počasi bliža koncu in če še niste, je sedaj skrajni čas, da poskrbite tudi za ribnik in ga pripravite na ’zimski počitek’. Če ga boste dobro očistili in ribam zagotovili udobno bivanje tudi v hladnejših mesecih, ne boste imeli pozimi, ko bo ribnik miroval, nobenih skrbi.

Kaj je treba jeseni postoriti v sadovnjaku?

Dela v sadovnjaku se lotimo, ko drevesa mirujejo, se pravi po odpadanju listja, kar je običajno konec oktobra, s sajenjem grmovnic in sadnega drevja počakajmo do prvega novembra. Takrat za mlade rastline izkopljemo veliko sadilno jamo, sadikam namestimo primerno podporo in drevesa posadimo v zemljo, bogato z gnojilom.

Dela v sadovnjaku še ni konec

Čeprav prihajajo hladnejši dnevi, za sadjarje še ni čas počitka. Prav ta čas je namreč najbolj primeren za osnovno jesensko varstvo, poskrbeti pa moramo tudi za zaščito pred glodavci.

Peščeni gradovi na vrtu

To poletje razveselite svoje otroke s peskovnikom na domačem vrtu. Postavljanje je enostavno, hoja z bosimi nogami in zavihanimi hlačnicami po mehkem pesku pa bo gotovo prebudila tudi otroka v vas. In uživanje se lahko začne!

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836