Dominvrt.si

odpadna embalaža

Uporabni nasveti za hitro čiščenje kuhinje

Čiščenje kuhinje je nujno opravilo, ki pa ni vedno najbolj prijetno. Še posebno, če pri tem nismo dosledni. Nakopičena posoda, umazan jedilni pribor, ostanki hrane, odpadna embalaža in druga navlaka, ki je ne počistimo sproti, lahko kuhinjo kmalu spremenijo v pravi kaos. Neurejena kuhinja, ki potrebuje temeljito čiščenje, se včasih lahko zdi kot velik zalogaj, pa vendar vam spodnji nasveti lahko delo precej olajšajo.

Jih tudi vi uporabljate? Nikar

Če doma ločujete odpadke, ste zagotovo opazili, da se najhitreje napolni koš z odpadno embalažo. Veliko je embalaže za enkratno uporabo, plastičnih vrečk in plastenk. V prazničnem času se bo količina teh odpadkov še izdatno povečala, zato smo v nadaljevanju pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki jih lahko uporabite že pri naslednjem prazničnem nakupovanju.

V veljavo stopa vmesna rešitev za ravnanje z odpadno embalažo

V veljavo je stopila novela zakona o varstvu okolja, ki prinaša več novosti, med najpomembnejšimi pa je vmesna rešitev problematike na področju odpadne embalaže. Letos namreč stroške odvoza embalaže, ki je niso odpeljale pooblaščene družbe, krije država, v prihodnje pa naj bi to padlo na ramena podjetij.

Pozdravljajo interventno rešitev za odpadno embalažo

Vlada je med intervencijske ukrepe za boj z epidemijo vključila tudi reševanje nakopičene neprevzete komunalne odpadne embalaže, kar Zbornico komunalnega gospodarstva veseli. Kot so izpostavili, je stanje s skladiščeno odpadno embalažo skrajno zaskrbljujoče in v tem spomladanskem času pomeni veliko sanitarno, okoljsko in požarno tveganje.

Na svetovni dan Zemlje podjetja opozarjajo o odgovornem ravnanju z odpadki

Na današnji dan obeležujemo 50. svetovni dan Zemlje, ki vsako leto opozarja na pomen varovanja narave in okolja in ohranjanja naravnih virov ter trajnostnega prizadevanja za složno bivanje med človekom in Zemljo v luči hitrih globalnih sprememb.

Pred svetovnim dnevom voda spomnili na preudarno ravnanje z odpadki

V nedeljo, 22. marca 2020, je svetovni dan voda. Na ta dan se spomnimo, da je voda najdragocenejša dobrina, brez katere življenje na Zemlji ne bi moglo obstajati.

V javni obravnavi spremembe uredbe o odpadni embalaži

Ministrstvo za okolje in prostor je pred slabima dvema tednoma v javno obravnavo dalo predlog sprememb uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo. Z njo so predlagali, da komunalna podjetja ne bi več predajala vse embalaže družbam za ravnanje z odpadno embalažo, ampak tudi neposredno izvajalcem obdelave. Ta prevzem bi financirali iz naslova okoljske dajatve.

Zbornica komunalnega gospodarstva opozarja na alarmantne razmere

Slovenija se po deležu ločeno zbranih komunalnih odpadkov uvršča med vodilne države v Evropi, zahvaljujoč odgovornemu ravnanju in sodelovanju občin, komunalnih podjetij in uporabnikov. Pa vendar ti isti ločeno zbrani odpadki zaradi kolapsa sistema postajajo resna okoljska in varnostna grožnja.

Odpeljali so že več kot 5600 ton odpadne embalaže

Še pomnite lanskega decembra? Podatki okoljskega ministrstva kažejo, da je bilo v skladu s sprejetim interventnim zakonom o odvozu nakopičene odpadne komunalne embalaže in odpadnih nagrobnih svež do letošnjega 1. avgusta odpeljane 5627,24 tone odpadne embalaže. Slabih 8000 ton embalaže še čaka na odvoz, skupno pa naj bi država v ta namen namenila 1,8 milijona evrov.

Odpadna embalaža: novi postopki odvoza

Na ministrstvo za okolje in prostor prihajajo pogodbe o odvozu odpadne embalaže na podlagi nove uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo. Koliko jih je prispelo, zaenkrat ni znano, a v Zbornici komunalnega gospodarstva opozarjajo na zahteven položaj bolj oddaljenih izvajalcev javnih služb.

OMV plastične odpadke spreminja v nafto

Avstrijska energetska družba OMV je razvila postopek, s katerim je mogoče iz plastičnih odpadkov vnovič narediti surovo nafto. Testna naprava v eni uri pretvori 100 kilogramov stare umetne snovi v približno 100 litrov nafte.

Tudi vi na tak način vržete stran 250 evrov?

Po ocenah OZN za prehrano in kmetijstvo naj bi skupno na svetu odvrgli kar tretjino vse hrane, ki jo pridelamo oziroma, to je okoli 1,3 milijarde ton. Količina zavržene hrane se iz leta v leto povečuje tudi pri nas, skoraj polovico pa naj bi jo zavrgli v gospodinjstvih. V nadaljevanju preverite, kako lahko z majhnimi spremembami dosežete, da bo v smeteh pristalo manj hrane, na ta način pa lahko kar nekaj privarčujete.

Kako pravilno ločevati odpadke?

Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.

Kako pravilno ločevati odpadke?

Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.

Bližajo se kresovanja. Pozor!

Ministrstvo za okolje in prostor pred letošnjimi kresovanji opozarja, da kurjenje kresov vpliva na koncentracije onesnaževal v zraku, predvsem delcev PM10. Za kurjenje predlagajo razumno velikost kresov ter uporabo naravnega in čim bolj suhega lesa. Kurjenje odpadkov, kot so gume, obdelan les in odpadna embalaža, je prepovedano.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860