Dominvrt.si

odpadna hrana

Triki in nasveti za manj zavržene hrane

Glede na statistične podatke je vsak prebivalec Slovenije lani zavrgel povprečno 72 kilogramov hrane, kar je sicer kilogram manj kot leto prej, a še vedno izjemno veliko. Sploh glede na dejstvo, da si ogromno ljudi ne more privoščiti niti osnovne košarice živil, kaj šele lep kos mesa ali ribe. Toda kako ustaviti ta zaskrbljujoč trend?

Jih tudi vi uporabljate? Nikar

Če doma ločujete odpadke, ste zagotovo opazili, da se najhitreje napolni koš z odpadno embalažo. Veliko je embalaže za enkratno uporabo, plastičnih vrečk in plastenk. V prazničnem času se bo količina teh odpadkov še izdatno povečala, zato smo v nadaljevanju pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki jih lahko uporabite že pri naslednjem prazničnem nakupovanju.

Slovenci lani zavrgli še več hrane

Prebivalec Slovenije je lani zavrgel povprečno 68 kg hrane, kilogram več kot v 2019. V gospodinjstvih in trgovini z živili je nastalo več odpadne hrane kot v 2019, v proizvodnji hrane ter v gostinstvu in strežbi pa manj.

Svetovni dan okolja letos v znamenju obnove ekosistemov

Danes je svetovni varstva okolja in letošnji slogan je 'obnova ekosistemov'. S tem se pri Združenih narodih tudi uradno začne desetletje za obnovo ekosistemov (2021–2030).

V Sloveniji vsak prebivalec po nepotrebnem zavrže okrog 13 kilogramov užitnih živil

V Sloveniji in po svetu obeležujemo prvi mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane in odpadni hrani, ki ga je s podporo Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) razglasila Generalna skupščina ZN. FAO ob tem izpostavlja naraščajočo lakoto, opozarja na posledice zavržene hrane na okolje in poziva k ukrepanju na vseh ravneh.

Na svetovni dan Zemlje podjetja opozarjajo o odgovornem ravnanju z odpadki

Na današnji dan obeležujemo 50. svetovni dan Zemlje, ki vsako leto opozarja na pomen varovanja narave in okolja in ohranjanja naravnih virov ter trajnostnega prizadevanja za složno bivanje med človekom in Zemljo v luči hitrih globalnih sprememb.

3 načini, kako lahko zmanjšamo odpadno hrano

Po podatkih Statističnega urada Slovenije je prebivalec naše države v letu 2018 zavrgel povprečno 68 kilogramov hrane. V celotnem letu je nastalo skoraj 139.900 ton odpadne hrane, od tega so več kot polovico zavrgla gospodinjstva.

Tudi vi na tak način vržete stran 250 evrov?

Po ocenah OZN za prehrano in kmetijstvo naj bi skupno na svetu odvrgli kar tretjino vse hrane, ki jo pridelamo oziroma, to je okoli 1,3 milijarde ton. Količina zavržene hrane se iz leta v leto povečuje tudi pri nas, skoraj polovico pa naj bi jo zavrgli v gospodinjstvih. V nadaljevanju preverite, kako lahko z majhnimi spremembami dosežete, da bo v smeteh pristalo manj hrane, na ta način pa lahko kar nekaj privarčujete.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836