Dominvrt.si

odpadne

Tako se božičnega drevesa znebijo na Finskem

Ko se prazniki iztečejo, je čas, da svoje domove očistimo in odstranimo praznično dekoracijo – vključno z božično smreko. Medtem ko so danes bolj pogosta umetna drevesa, ki jih preprosto zložimo in pospravimo v škatlo, kjer bodo počakala do prihodnjega leta, se morda poraja vprašanje, kaj storiti, če je naš dom med prazniki krasila naravna smreka. Pogledali smo, kako imajo to urejeno v nekaterih evropskih državah in kako je pri nas.

Veste, kaj sodi na kompost?

Prav vsak izkušen vrtnar ve, da je bogat, vlažen kompost najljubša hrana vsakega vrta. Kompostno zemljo sicer lahko kupimo, vendar pa je doma narejen gotovo boljša izbira, tako s cenovnega vidika kot tudi zaradi kakovosti, saj tako natančno vemo, kaj ta vsebuje.

Uporabni nasveti za hitro čiščenje kuhinje

Čiščenje kuhinje je nujno opravilo, ki pa ni vedno najbolj prijetno. Še posebno, če pri tem nismo dosledni. Nakopičena posoda, umazan jedilni pribor, ostanki hrane, odpadna embalaža in druga navlaka, ki je ne počistimo sproti, lahko kuhinjo kmalu spremenijo v pravi kaos. Neurejena kuhinja, ki potrebuje temeljito čiščenje, se včasih lahko zdi kot velik zalogaj, pa vendar vam spodnji nasveti lahko delo precej olajšajo.

Veste, kam z izrabljenimi pnevmatikami?

15. november je zakonsko določen dan, od katerega moramo imeti svoje jeklene konjičke obute za zimo. In če so vaše letne pnevmatike popolnoma izrabljene in jih ne boste hranili za prihodnje leto – kam z njimi?

Ob obisku pokopališča upoštevajmo pravila vedenja

Pokopališče je poseben kraj, ki ga obiščemo z namenom, da bi se poklonili prijateljem, sorodnikom in znancem, ki smo jih imeli radi, a so nas žal za vedno zapustili. Prav vsak izmed nas ima pravico, da to stori v miru in tišini, zato ob obisku pokopališča bodimo uvidevni, spoštljivi in pozorni, da s svojo dejavnostjo ne motimo drugih. Na pokopališču sicer skozi vse leto veljajo določena pravila, ki pa jih ob 1. novembru, ko bo gneča še toliko večja, velja posebej ozavestiti.

Ta detergent za pranje perila je popolnoma zastonj

Nobena skrivnost ni, da je pranje perila za okolje precej obremenjujoče, a se mu po drugi strani nikakor ne moremo izogniti. Poraba energije in vode je neizogibna, poleg tega pa večina klasičnih detergentov za pranje perila vsebuje snovi, ki niso biološko razgradljive in močno onesnažujejo okolje ter imajo nenazadnje vprašljiv učinek na naše zdravje. Vse to so razlogi, ki vas bodo morda prepričali, da si detergent iz kostanja pripravite kar sami.

Vplivnež razkril, kako iz odpadnih plastenk ustvariti pripomoček za nego sobnih rastlin

Plastenke polnijo odlagališča in škodujejo okolju, zato je super, da jih poskušate ponovno uporabiti. Odlaganje v zabojnik za plastiko je sicer vedno možnost, ki obstaja, a še bolje je, če odsluženi plastenki ustvarite novo vrednost. Poglejte, kako plastenko spremenite v mini toplo gredo, zalivalko ali iz nje celo ustvarite 'samodejen' namakalni sistem.

Terrazzo: Harmonija zgodovine in sodobne elegance

Teraco, znan tudi kot terrazzo, predstavlja edinstven kompozitni material, kjer se koščki kamna ali stekla zmešajo s cementom in nato vlivajo na tla ali stene. Po brušenju se razkrije naključna kombinacija materialov, ki tvorijo izredno zanimive vzorce.

Triki in nasveti za manj zavržene hrane

Glede na statistične podatke je vsak prebivalec Slovenije lani zavrgel povprečno 72 kilogramov hrane, kar je sicer kilogram manj kot leto prej, a še vedno izjemno veliko. Sploh glede na dejstvo, da si ogromno ljudi ne more privoščiti niti osnovne košarice živil, kaj šele lep kos mesa ali ribe. Toda kako ustaviti ta zaskrbljujoč trend?

Suparji minulo nedeljo očistili bregove reke Ižice

Minulo nedeljo so se na Ljubljanskem barju, nedaleč stran od centra Ljubljane, kjer teče reka Ižica, zbrali ljubitelji supanja, ki jim je poleg navdušenja nad tem športom skupna tudi ljubezen do narave. Tokrat se za spremembo na reko niso podali kar tako, ampak s posebnim namenom – očistiti reko in tako na svoj način prispevati delček k bolj čistemu okolju.

Kakšne so kazni zaradi nepravilnega ločevanja odpadkov?

Posameznikom, ki ne ločujejo odpadkov, marsikje grozi po več sto evrov kazni. Vendar pa jih kljub izvajanju nadzora inšpektorji izrekajo bolj malo. Najbolj problematično je namreč ločevanje odpadkov v večstanovanjskih stavbah, kjer pa je krivca za napačno odložene smeti težko najti.

Ali kvas res lahko reši vaše težave z greznico?

Greznica je v bistvu vodotesen rezervoar, ki je zakopan pod zemljo. Zasnovan je za sprejem in delno obdelavo odplak, pri čemer se težke trdne snovi usedejo na dno rezervoarja, medtem ko maščobe in druge lahke snovi plavajo na vrhu. Težava nastane, ko se ta napolni in zamaši. Po nekaterih nasvetih naj bi v ta namen učinkovito deloval kvas, pa je to res?

Jih tudi vi uporabljate? Nikar

Če doma ločujete odpadke, ste zagotovo opazili, da se najhitreje napolni koš z odpadno embalažo. Veliko je embalaže za enkratno uporabo, plastičnih vrečk in plastenk. V prazničnem času se bo količina teh odpadkov še izdatno povečala, zato smo v nadaljevanju pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki jih lahko uporabite že pri naslednjem prazničnem nakupovanju.

Kompost lahko pripravite tudi v stanovanju

Kompostiranje je priročen način za ponovno uporabo bioloških odpadkov, s katerim zmanjšamo negativen vpliv na okolje in hkrati pridobimo dragocena hranila za svoje sobne rastline. Vendar pa se marsikdo kljub pozitivnim vidikom domačemu kompostiranju ob misli na neprijetne vonjave in umazanijo raje izogne. Če imate tudi vi zadržke in oklevate, ali bi se lotili tega projekta in ali ima lahko sploh kakšne koristi, berite naprej.

Kako očistiti ročko za prho?

V glavi prhe za tuširanje se lahko sčasoma naberejo mineralne usedline, ki povzročijo, da šobe brizgajo vodo v vse smeri ali se popolnoma zamašijo, zaradi česar je pretok vode slabši ali pa celo močnejši in nekontroliran. To pomeni, da se je vaša glava tuša po nekaj letih vsakodnevne uporabe verjetno zamašila. Kljub temu da ste to težavo opazovali že nekaj časa, ste s čiščenjem najverjetneje odlašali – do tega trenutka. Vzroki za zamašeno prho so lahko različni, a težavo je na srečo mogoče rešiti enostavno in brez velikih stroškov.

Sploh veste, kako nevarne so lahko lučke?

Ko nas prevzame praznično vzdušje in krasimo svoj dom, drevesa na vrtu, balkon, okna, streho in še marsikaj, verjetno večina ne pomisli, da lučke prinašajo tudi določene nevarnosti.

Kakšni nagrobni aranžmaji so letos priljubljeni?

Od grških časov, ko so na grobove padlih bojevnikov polagali cvetje, pa do danes, ko okraševanje grobov postaja vedno večji ekološki problem, je preteklo kar nekaj časa, a pomen v osnovi ostaja enak – počastiti spomin na umrle. Ob prihajajočem prazniku smo raziskali, kako se je tradicija spreminjala skozi zgodovino, preverili, katere navade so se ohranile do danes, in povprašali, kam gredo trendi v teh časih.

Iz odpadne tkanine ustvarite čudovito odejo, zaveso ali prt

Odeje, narejene iz ostankov blaga, zavese v čudovitem vintage slogu in pisani prti so le nekatere izmed idej, ki jih lahko ustvarimo s pomočjo tehnike 'patchwork'. Ta tehnika šivanja daje novo priložnost tkaninam, za katere ste morda mislili, da so že odslužile svoje.

Zaradi pandemije se je povečal delež komunalnih odpadkov v gospodinjstvih

Zadnji dve leti je bilo naše življenje drugačno, kot smo navajeni, in to se pozna na različnih področjih. Ker smo več časa preživeli doma, pa se je povečala tudi količina komunalnih odpadkov.

Da bo zima čim bolj prijetna ...

Ker je zunaj mraz, je pomembno, da dom odenemo v ''tople'' materiale in v sobe vnesemo dovolj svetlobe. Tako nam ne bo le toplo, pač pa se bomo počutili tudi bolj prijetno in domače, tudi ko bo praznikov konec.

Hrana se draži, kljub temu pa Slovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca

V Sloveniji so se v letu 2020 v primerjavi z letom prej podražila mnoga živila. Cene osnovnih živilskih izdelkov se torej višajo, vendar na drugi strani nastaja več odpadne hrane. Potem pa obstaja tudi vse več ljudi, ki potrebujejo pomoč v obliki hrane. Kaj se dogaja, kakšna je rešitev?

Obstajajo tudi alternative klasičnim svečam

Pred nami je prvi november, cerkveni praznik vseh svetih, ko se spomnimo na naše bližnje, ki niso več z nami. Tako obiščemo njihov grob, nanj položimo sveže cvetje ali ikebane ter prižgemo svečo. Ste kdaj pomislili na to, kaj se zgodi s svečami, ki so odslužile svojemu namenu in ali da je mogoče čas za alternativo?

Količina porabljene vode se je povečala

Celotna količina porabljene vode je bila leta 2020 za 18 % večja kot v predhodnem letu.

Slovenci lani zavrgli še več hrane

Prebivalec Slovenije je lani zavrgel povprečno 68 kg hrane, kilogram več kot v 2019. V gospodinjstvih in trgovini z živili je nastalo več odpadne hrane kot v 2019, v proizvodnji hrane ter v gostinstvu in strežbi pa manj.

Zmanjšajte količino odpadne hrane v 5 preprostih korakih

V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva – tako je prebivalec Slovenije v letu 2019 proizvedel povprečno za 1,3 kg odpadne hrane na teden, kar v enem letu nanese kar 67 kilogramov prehrambenih odpadkov. A tega ni treba. Poglejte, kako zmanjšati odpadke.

Organiziran hladilnik prihrani čas in denar

Priznajmo si, čiščenje hladilnika in organizacija stvari v hladilniku najbrž nista naše najljubše opravilo. V resnici pa nam dobro organiziran hladilnik prihrani tudi čas in denar. Če natančno veste, kaj je notri, postanejo nakupi živil in obroki bolj učinkoviti, z manj odpadne hrane in neprijetnih vonjav.

Svetovni dan okolja letos v znamenju obnove ekosistemov

Danes je svetovni varstva okolja in letošnji slogan je 'obnova ekosistemov'. S tem se pri Združenih narodih tudi uradno začne desetletje za obnovo ekosistemov (2021–2030).

22. april – dan Zemlje: obnovimo našo Zemljo

Ob letošnjem svetovnem dnevu Zemlje so v ospredju opozorila pred posledicami podnebnih sprememb in uničevanja okolja. V Sloveniji smo v letu 2019 izpustili v zrak 18,8 milijona ton emisij toplogrednih plinov v ekvivalentu CO2 ali 9 ton na prebivalca.

Visoke grede imajo veliko prednosti

Visoke grede postajajo vse bolj priljubljene, tako med tradicionalnimi kot tudi med sodobnimi vrtičkarji. Razloge za to gre iskati predvsem v njihovi praktičnosti in funkcionalnosti. Zavzamejo malo prostora, so privlačne na pogled, v njih zraste manj plevela, pa še sklanjati se je treba bistveno manj, kot če bi vrtnarili na navadnih gredah. Preverili smo, katere so glavne prednosti visokih gred v primerjavi s klasičnimi vrtnimi gredicami.

Onesnaževanje s plastiko predstavlja problem, katerega reševanje je tudi dolžnost potrošnikov

Letošnji 15. marec – svetovni dan pravic potrošnikov – je posvečen problematiki onesnaževanja s plastiko. Zaupanje potrošnikov v Sloveniji se je zaradi epidemije covida-19 znatno poslabšalo.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860