Dominvrt.si

odpadni

Ta sestavina bo z vašega zelja pregnala gosenice

Lesni pepel ni le odpadni produkt v kaminu ali peči – ampak je dragocen vir hranil za vaš vrt. Jeseni in pozimi ga lahko uporabite celo za vzgojo zdravega zelja. Pravzaprav lahko pepel z vrta prežene najpogostejšega škodljivca te vrtnine.

Vabljeni na 33. akcijo zbiranja starega papirja Društva za zaščito živali Ljubljana

Skupaj obeležimo svetovni dan varstva okolja in otvorimo poletje z zbiralno akcijo papirja in knjig!

Kako diha ligenj?

Lignji živijo globoko pod morsko gladino in so izjemno izmuzljivi, zato je na voljo zelo malo posnetkov, na katerih bi jih lahko opazovali v njihovih naravnih habitatih. Vendar pa lahko znanstveniki na podlagi ulovljenih primerkov zelo natančno preučujejo njihovo anatomijo in tako sklepajo o funkcijah teh zanimivih in nenavadnih morskih živali.

10 nasvetov za pripravo vrta na zimo

Ko se dnevi krajšajo, temperature padajo in narava postopoma prehaja v zimski spanec, je čas, da se lotimo priprave našega vrta na hladnejše mesece. Pravilna jesenska skrb za vrt ni samo estetskega pomena, ampak je ključna za zaščito naših rastlin pred mrazom in zagotavljanje njihovega zdravega prebujenja spomladi.

Kako je urejen odvoz kosovnih odpadkov po posameznih občinah?

Odpadni material, poškodovano pohištvo in belo tehniko ter druge kosovne odpadke, uničene v nedavnih poplavah, lahko prebivalci Slovenije odložijo na različnih lokacijah, glede na posamezne regije. V času sanacije in čiščenja domov so tako v krajih po Sloveniji organizirane možnosti za odvoz odpadnega materiala. Spodaj so navedene informacije o krajih ter datumih zbiranja za nekatere občine in kraje, ki so utrpeli največjo škodo.

Naravna izolacija: kakšne vrste obstajajo in kako se odločiti za pravo?

Ko razmišljamo o tem, kako bi prihranili pri porabi energije, je dobro, da preverimo tudi kakovost izolacije lastnega doma. Stroški ogrevanja namreč odžirajo precejšen kos družinskega proračuna. In če pomislimo na ocene, da kar okoli 65 odstotkov toplotnih izgub prehaja skozi zunanje stene objekta in skozi streho, je jasno, da se vložek v dobro izolacijo še kako obrestuje. A z izbiro materialov za dom je dobro razmišljati tudi na vsesplošno počutje in nenazadnje na celotno življenjsko dobo same izolacije. Zato v ospredje v zadnjih letih vse bolj prihajajo naravni izolacijski materiali.

Tako bodo prazniki čudoviti, a tudi cenovno ugodni in ekološki

Še čisto malo in stopili bomo v praznični teden. Pred nami so še zadnji nakupi, okraševanje je na višku, darila čakajo na zavijanje. Vse to pa utegne biti naporno za našo denarnico, a ni treba, da je tako.

Slovenci lani zavrgli še več hrane

Prebivalec Slovenije je lani zavrgel povprečno 68 kg hrane, kilogram več kot v 2019. V gospodinjstvih in trgovini z živili je nastalo več odpadne hrane kot v 2019, v proizvodnji hrane ter v gostinstvu in strežbi pa manj.

Dunajski raziskovalci v kravjih vampih našli rešitev za plastične odpadke

Avstrijski raziskovalci so v prebavnih sokovih kravjega želodca odkrili mikrobe, ki učinkovito razgrajujejo plastiko. Na podlagi tega odkritja bi lahko v prihodnosti s stranskim proizvodom mesne industrije na naraven način reciklirali plastiko.

Sami naredite lončke za sadike

Izvlecite stare časopise, neželeno pošto in drug odpadni papir iz košev, da boste naredili te preproste, okolju prijazne lončke, s katerimi boste vzgajali nove rastline za svoj vrt.

Poglejte, kaj ustvarja iz odpadnega materiala

Dejstvo je, da kljub ozaveščanju še vedno proizvedemo veliko odpadkov. Tako se je gospa Gorana odločila, da bo iz odpadnega materiala ustvarjala umetniška dela in s tem ozaveščala ljudi.

Prebivalec Slovenije je leta 2019 povprečno zavrgel 67 kg hrane

V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva – tako je prebivalec Slovenije v letu 2019 proizvedel povprečno za 1,3 kg odpadne hrane na teden, kar v enem letu nanese kar 67 kilogramov prehrambenih odpadkov.

V veljavo stopa vmesna rešitev za ravnanje z odpadno embalažo

V veljavo je stopila novela zakona o varstvu okolja, ki prinaša več novosti, med najpomembnejšimi pa je vmesna rešitev problematike na področju odpadne embalaže. Letos namreč stroške odvoza embalaže, ki je niso odpeljale pooblaščene družbe, krije država, v prihodnje pa naj bi to padlo na ramena podjetij.

V Sloveniji vsak prebivalec po nepotrebnem zavrže okrog 13 kilogramov užitnih živil

V Sloveniji in po svetu obeležujemo prvi mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane in odpadni hrani, ki ga je s podporo Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) razglasila Generalna skupščina ZN. FAO ob tem izpostavlja naraščajočo lakoto, opozarja na posledice zavržene hrane na okolje in poziva k ukrepanju na vseh ravneh.

V javni obravnavi spremembe uredbe o odpadni embalaži

Ministrstvo za okolje in prostor je pred slabima dvema tednoma v javno obravnavo dalo predlog sprememb uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo. Z njo so predlagali, da komunalna podjetja ne bi več predajala vse embalaže družbam za ravnanje z odpadno embalažo, ampak tudi neposredno izvajalcem obdelave. Ta prevzem bi financirali iz naslova okoljske dajatve.

Država še ne bo znižala praga za plačevanje embalažnine

Ministrstvo za okolje in prostor si je premislilo in opustilo sprejemanje spremenjene uredbe o embalaži in odpadni embalaži. Predlog je predvideval ukinitev količinskega praga dajanja embalaže v promet za nastanek obveznosti plačila stroškov ravnanja z odpadno embalažo, a bo ministrstvo s spremembami počakalo na nov zakon o varstvu okolja.

Odpeljali so že več kot 5600 ton odpadne embalaže

Še pomnite lanskega decembra? Podatki okoljskega ministrstva kažejo, da je bilo v skladu s sprejetim interventnim zakonom o odvozu nakopičene odpadne komunalne embalaže in odpadnih nagrobnih svež do letošnjega 1. avgusta odpeljane 5627,24 tone odpadne embalaže. Slabih 8000 ton embalaže še čaka na odvoz, skupno pa naj bi država v ta namen namenila 1,8 milijona evrov.

Tako se boste izognili sopari in neprijetnim vonjavam

Napa je pripomoček, ki ga ima praktično vsaka kuhinja. Včasih se je mogoče zdela 'nujno zlo', ki prej kvari, kot poživlja kuhijski interier, a dandanes poleg izredne funkionalnosti nudi tudi estetsko dodano vrednost. Kakšno bomo izbrali, pa ni odvisno samo od tega, katera nam je všeč, nujne so namreč tudi nekatere prostorske prilagoditve.

Ko boste videli, kaj prikazuje, boste šokirani

Vsak Slovenec naj bi proizvedel 1,3 kilograma odpadkov na dan. Ne, ni napaka. Na dan. Četudi jih pridno ločujemo in odlagamo na za to namenjena mesta, je po Sloveniji še vedno okoli 10.000 divjih odlagališč. Kaj to pomeni za našo prihodnost?

Delovna akcija: takšno je stanovanje Balohovih danes

V 2. oddaji Delovna akcija je priložnost dobila družina 58-letne Nade, ki je v svojem življenju izgubila še zadnji žarek upanja. Stanovanje, v katerem živi z bivšim možem, ki je invalid, hčerko in vnukinjo, je bilo v katastrofalnem stanju, žal pa za prenovo nikoli ni bilo denarja.

Bodo okolje reševale plastične ceste?

Indijsko podjetje Rourkela Steel Plant, s katerim upravlja indijska državna družba Steel Authority of India’s (SAIL),  je dalo pobudo za uporabo odpadne plastike za gradnjo cest.

Spoznajtne vrtne 'stanovalce'

Vrtovi imajo poleg lastnikov in oskrbnikov tudi svoje manjše in večje stanovalce. Seveda govorimo o žuželkah in živalih, ki imajo svojo natančno določeno vlogo v občutljivem ekosistemu. Leteče, plazeče, skakajoče, prijazne in ne tako prijazne. Spoznajte se z njimi.

Harvey Norman in Gorenje plačata 100€* za vaš stari gospodinjski aparat!

Harvey Norman je v sodelovanjem z podjetjema Gorenjem GSI in Zeos pripravil veliko slovensko akcijo zbiranj a starih gospodinjskih aparatov, ki bo potekala v aprilu in začetku maja.

Nekoč kup smeti, danes pa ...

Barvita, igriva, nenavadna in izjemno zaželena med turisti. To je hiška, imenovana Cabana Floripa, ki je v celoti zgrajena iz odpadnega materiala, pa vendar je videti naravnost fantastično.

Od sedaj naprej boste nanje gledali drugače

Vrtovi imajo poleg lastnikov in oskrbnikov tudi svoje manjše in večje stanovalce. Seveda govorimo o žuželkah in živalih, ki imajo svojo natančno določeno vlogo v občutljivem ekosistemu. Leteče, plazeče, skakajoče, prijazne in ne tako prijazne. Nekaj sta nam jih vrtičkarici Metka in Tina predstavili tudi v 6. oddaji Vrtičkanje.

Prenova skednja, kot je še ni bilo!

V ameriški zvezni državi Maine so se po obnovi glavne hiše lotili še skednja. Ta je dobil popolnoma novo podobo v svetli rustikalni podobi. Posebej zanimivo pa je, da so ga obnovili izključno z odpadnim materialom.

Najmanjši dom na svetu!

Nikjer ne piše, da so majhne hiške grde in natlačene, velike pa so že zaradi svoje velikosti lepe. Derek Diedricksen je odločen, da bo Američanom ponudil nov in prijeten koncept bivanja na mali površini.

Mojca Preša: Mozaik v kleti

Mojca Preša je z nami delila projekt, s katerim je prenovila in osvežila kletni prostor. Sama pravi, da se je pri ustvarjalnem delu zelo zabavala. Poglejte!

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836