Dominvrt.si

ogljični odtis

Bi živeli v hiški z le nekaj kvadratnimi metri površine?

Ste kdaj pomislili, kako malo prostora potrebujete za udobno življenje? Mikrodomovi so majhna, kompaktna bivališča, ki običajno merijo od 15 do 50 kvadratnih metrov in temeljijo na učinkoviti rabi prostora. Na trgu predstavljajo cenovno dostopno, trajnostno in prilagodljivo alternativo tradicionalnim hišam. Mikrodomovi so lahko premični ali fiksni, pri čemer izzivajo klasične predstave o bivanju ter dokazujejo, da je manj včasih lahko več.

Znanstveniki razkrili, katera živila moramo jesti, če želimo rešiti Zemljo

Vsi vemo, da proizvodnja hrane povzroča sproščanje toplogrednih plinov, kar postaja vedno večja težava na globalni ravni. Emisije prihajajo iz najrazličnejših virov, vključno s traktorji in drugimi delovnimi stroji, proizvodnjo gnojil in bakterijami v črevesju krav. Na splošno proizvodnja hrane prispeva četrtino emisij toplogrednih plinov, ki jih povzroči človek. Se rešitev skriva v pridelavi hrane, ki velja za brezogljično?

V Ljubljani zrasla nova največja poslovna stavba v Sloveniji

V Ljubljani na Vilharjevi cesti raste nova največja in najbolj luksuzna poslovna stavba. Po dveh letih od začetka gradnje je ta decembra že dosegla svojo najvišjo točko, s tem pa je bila tudi uspešno zaključena gradnja betonske konstrukcije. Vrata za obiskovalce in najemnike naj bi se odprla že konec tega ali začetek prihodnjega leta.

Lesena fasada – naravna lepota in trajnostna rešitev ali neizbežno razočaranje?

Fasada je tisti element na stavbi, ki na nas naredi prvi vtis, predstavlja pa tudi zunanjo oblogo stavbe, ki je ključna za njeno estetsko privlačnost in zaščito pred vplivi okolja. V zadnjih letih pa se je pojavila vse večja priljubljenost lesene fasade kot trajnostne in estetsko privlačne rešitve. Zakaj torej uporabljamo les za fasade in kakšne prednosti prinaša ta naravni material?

Bi imeli takšno 'leseno' stranišče?

Zanesljivo, kvalitetno izdelano stranišče je nekaj, kar mora imeti vsako gospodinjstvo. Če smo do sedaj mislili, da med izbiro na trgu pravzaprav ni večjih razlik in da stranišče, ki bi poleg funkcionalnosti kopalnici dodalo tudi estetsko vrednost, ne obstaja, so proizvajalci z lesenim straniščem dokazali ravno nasprotno.

Lastniki sončnih elektrarn res potrebujejo tudi hranilnik?

Sončni kolektorji so v zadnjem času postali priljubljena izbira mnogih lastnikov domov, saj predstavljajo okolju prijazen, obnovljiv vir energije. Toda težava sončnih panelov je ta, da je proizvajanje elektrike neposredno odvisno od zunanjih dejavnikov, kar pomeni, da je proizvodnja v oblačnih dneh močno zmanjšana. Preverili smo, kako nam lahko to slabost pomagajo preseči hranilniki energije.

Je bioplastika rešitev okoljskega problema?

Iz krogov okoljsko ozaveščenih aktivistov v zadnjih letih prihajajo glasne pohvale o bioplastiki, saj da naj bi bila ta odlična alternativa navadni plastični masi. Toda kaj sploh je bioplastika? Ali lahko zares reši okoljski problem, ki ga v zadnjih letih preprosto ne gre več spregledati? In nenazadnje, kakšna je sploh razlika med navadno in bioplastiko?

To morate upoštevati pri izbiri razsvetljave za svoj dom

Čeprav pogosto spregledana in nekoliko podcenjena, je osvetlitev doma še kako pomembna. Bodite pozorni na način, kako osvetlite svoj prostor, saj ta močno vpliva tako na celoten videz kot na ambient, pri tem pa ne spreglejte najnovejših trendov na tem področju.

Trajnost v notranjem oblikovanju: Kako ustvariti okolju prijazen dom

V današnjem svetu, kjer je trajnost postala ključna vrednota, tudi pri oblikovanju doma iščemo načine, kako zmanjšati ekološki odtis in hkrati ustvariti prostor, ki je estetsko privlačen in udoben. Trajnost v notranjem oblikovanju pomeni izbiro materialov, barv in elementov, ki ne obremenjujejo okolja, temveč ga ohranjajo.

Na to morate biti pozorni pri izbiri klimatske naprave

Sonce je, kot kaže, končno pregnalo deževne oblake in čas je, da poletje zažari v vsej svoji lepoti. To pomeni, da se v prihodnjih dneh in tednih lahko nadejamo temperatur krepko čez 30 stopinj Celzija, zato brez klimatske naprave najbrž ne bo šlo. Če razmišljate o nakupu, a še niste prepričani, kateri model izbrati, vam bo zagotovo v pomoč 5 lastnosti, na katere morate biti pri izbiri ustrezne naprave za hlajenje prostorov še posebej pozorni!

Miti in resnice o toplotni črpalki

Toplotne črpalke postajajo vse bolj priljubljene zaradi svoje energetske učinkovitosti in prijaznosti do okolja. Kljub temu še vedno obstaja veliko napačnih prepričanj, ki lahko odvrnejo od razmisleka o nakupu.

To je razlog, da je paket vedno v preveliki škatli

Gotovo ste že kdaj naročili kakšen paket in se ob tem čudili, zakaj so vam ga poslali v tako veliki škatli. To se ne dogaja samo pri naročenih paketih, ampak je tudi sicer ustaljen način ravnanja, da proizvajalci svoje izdelke zapakirajo v preveliko škatlo. Preberite, zakaj.

Je steklo res bolj trajnostno od plastike?

Razprava o tem, kateri material je bolj trajnosten – steklo ali plastika – ni od včeraj in zdi se, da imata obe strani svoje argumente, ki niso povsem iz trte zviti. Na prvi vtis je odgovor enostaven. Plastika je sintetični material, ki zastruplja naše oceane, gozdove in travnike, medtem ko steklo izhaja iz narave, je uporabno dlje časa in ga je mogoče reciklirati znova in znova. Pa je stvar res tako preprosta? Bomo z zamenjavo plastike za steklo doprinesli k čistejši zemlji?

Kljub ljubezni do pokojnika tega ne počnite

Prižiganje sveč na grobovih je naša tradicija. Pogled na številne plamenčke, ki razsvetljujejo pokopališča, je lep. Toda žal so nagrobne sveče izredno velik ekološki problem. Lahko spomin na tiste, ki smo jih izgubili, počastimo drugače? Morda tako, da ne mislimo samo na pretekle generacije ampak predvsem na prihodnje?

Kako zelena je zelena energija?

Čeprav se svet še vedno oklepa fosilnih goriv, pa si zahodne države tudi zaradi trenutne vojne v Ukrajini in sankcij proti Rusiji vse bolj prizadevajo, da bi jih v čim večji meri nadomestile z zelenimi viri energije. Zelena energija se pridobiva iz naravnih virov in je pogosto tudi obnovljiva ter čista. Kaj to pomeni, kakšne vrste zelene energije poznamo in kakšne so njihove prednosti ter slabosti?

Se bomo predramili?

Izumirajo živalske vrste, krči se gozd, kmetijstvo se sooča s točo, pozebo, sušo, poplave se bodo podeseterile, pod vodo bodo mesta. To bodo doživeli naši otroci. Kakšna prihodnost nas sploh čaka?

Naredite doma več za bolj zdravo okolje

Dobra stran prizadevanja za bolj zdravo okolje je nemalokrat še prihranek denarja. Velikokrat bi se pred nakupom morali vprašati, ali to res potrebujete. Boste stvar uporabljali dolgo časa ali bo hitro končala v smeteh? Bi si kakšno orodje lahko denimo od koga izposodili? Boste komu kupili darilo, ki ga morda ne bo nikoli uporabil? Treba je začeti razmišljati drugače.

Miti in resnice o klimatskih napravah

Rekordno vroče poletne temperature so v zadnjih letih mnoge prisilile k nakupu klimatske naprave. Te tako niti slučajno niso več luksuz, temveč nujno potrebna rešitev vsakega domovanja. Nekateri se jih kljub temu še vedno otepajo, tudi zaradi številnih mitov, ki krožijo med ljudmi in so, kot bomo pojasnili v nadaljevanju, daleč od resnice in v praksi dokazanih dejstev.

Evropski energetski trend – zemeljski plin

Gospodinjstva potrebujejo vse več energije, zato je pomembno, da izberejo pravi energent. Zemeljski plin prinaša obilo prednosti, kot so nizka cena, nizek ogljični odtis in udobje pri uporabi. Zato je najbolj priljubljen energent po celotni Evropi.

Mislite, da lahko tudi vam uspe to?

Vse več posameznikov se zaveda, kako pomembno je naše obnašanje, ko pride do smeti oziroma odpadkov, potrošnje ter skrbi za naš planet. Toda že z majhnimi koraki lahko poskrbimo za manj odpadkov, s tem pa prihranimo čas in denar ter se počutimo bolje.

Razmišljate o bolj ekološki vrsti pogreba?

Se kdaj vprašate, kakšen vpliv na okolje imajo najpogostejše vrste pokopov? Klasični pokopi zahtevajo vedno več prostora, pri upepelitvi nastaja veliko izpustov. Po svetu je zato vse več zanimanja za alternativne vrste pogreba in za naravni pogreb. Okoljsko osveščeni posamezniki namreč tudi po smrti ne želijo biti preveliko breme za naš planet.

Kam z odpadno elektroniko?

V Sloveniji vsako leto nastane za več tisoč ton odpadne električne in elektronske opreme. Kam z njo, da ne bo preveliko breme za okolje?

Kako bo videti pameten in okolju prijazen dom v prihodnosti?

Solarne strehe, okna in fasade, 3D-natisnjene hiše in jedi, pohištvo, ki spreminja barvo in obliko, pametna ogledala in domovi. To je nekaj, kar se je morda še pred desetletjem zdelo kot znanstvena fantastika, danes pa je vse bližje realnosti. Kako bo torej lahko videti dom leta 2030?

Je to način, da bomo za Zemljo skrbeli tudi po smrti?

V prihodnosti bi lahko imeli posebne pokrite vrtove s prav posebnimi gredicami in v vsaki izmed njih bi se razkrajalo človeško truplo. Bizarno? V sami biti je stvar pravzaprav zelo lepa. Svojci pokojnika bi namreč lahko namesto pepela domov odnesli lonček zemlje.

Z enim povratnim čezoceanskim poletom izkoristimo svoj 'bonus'

Kar 9 ton ekvivalenta ogljikovega dioksida in toplogrednih plinov bojda vsako leto povzroči povprečen Slovenec. Številka bi morala biti vsaj za 2 toni nižja na osebo. Kako to doseči?

Tako plastenke škodujejo vašemu zdravju

V zavest potrošnikov počasi pronicajo podatki o škodljivih učinkih plastične embalaže na naše zdravje in okolje, ki pa je zaradi svoje praktičnosti in cenovne ugodnosti na trgovskih policah še vedno dominantna. Poglejmo samo podatke o slabostih plastenk, ki so resnično zaskrbljujoči, a na srečo so rešitve na dlani.

Slovenska družina prejela ta izračun

Mesečni stroški električne energije za marsikoga predstavljajo veliko breme, sploh če je v gospodinjstvu veliko porabnikov elektrike. Ravno zato je investicija v sončno elektrarno pametna naložba tako s finančnega kot ekološkega vidika, kar potrjuje tudi primer družine Janc.

Takšna bodo pametna mesta

Danes v mestih po svetu živi okoli štiri milijarde ljudi, do sredine stoletja pa bo ta številka narasla na 6,5 milijarde. Če se želijo mesta izogniti kaosu na vseh področjih in prebivalcem zagotoviti še višjo kakovost življenja, morajo postati preprosto pametnejša.

Poglejte si to osupljivo miniaturno stanovanje!

V Ameriki, kjer vozijo velike avtomobile in živijo v velikih hišah, se morda pojem majhnega stanovanja razlikuje od našega. Vendar Newyorčani niso najbolj tipični Američani. Nekateri med njimi ne živijo v majhnih stanovanjih zato, ker bi morali, ampak zato, ker si to želijo.

To ni šala! Bo čez sedem let res tako?

Sodelovanje med Kitajsko in Singapurjem bo leta 2020 prineslo osupljiv nov projekt. Gre za mesto prihodnosti Tianjin Eco-City, ki se bo raztezalo na 30 kvadratnih kilometrih in v katerem predvidevajo, da bo živelo 350.000 ljudi. Po načelih trajnostne gradnje zasnovano mesto naj bi na Kitajskem služilo kot vzor za gradnjo v prihodnosti.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836