Dominvrt.si

ogljikov dioksid

Znanstveniki razkrili, katera živila moramo jesti, če želimo rešiti Zemljo

Vsi vemo, da proizvodnja hrane povzroča sproščanje toplogrednih plinov, kar postaja vedno večja težava na globalni ravni. Emisije prihajajo iz najrazličnejših virov, vključno s traktorji in drugimi delovnimi stroji, proizvodnjo gnojil in bakterijami v črevesju krav. Na splošno proizvodnja hrane prispeva četrtino emisij toplogrednih plinov, ki jih povzroči človek. Se rešitev skriva v pridelavi hrane, ki velja za brezogljično?

10 zanimivih dejstev o drevesih

Drevo ima prav v vsakem letnem času ponuditi nekaj novega. Na vroč poletni dan pod njim najdemo prijetno senco. V jeseni nas očara z osupljivo paleto barv. Pozimi lahko občudujemo nenavadno lepoto lubja, ki je v zasneženi pokrajini še toliko bolj izrazita. Spomladi, ko poženejo prvi zeleni poganjki, pa nas drevesa navdahnejo z novim življenjem.

Preverili smo, kako varno je kupovanje sobnih rastlin pozimi

Zimski čas je v naravi namenjen počitku, nobena izjema v tem oziru pa niso niti sobne rastline. Njihova rast se takrat upočasni, posledično se zmanjša tudi potreba po vodi in hranilih. Toda to ne pomeni, da se s prihodom hladnega vremena skrb zanje konča. Poglejmo, kakšne zahteve imajo sobne rastline v tem času, ter katere so tiste, ki so še posebej priporočljive za zimo.

To lahko storite, če vam ostajajo jabolka

Imate na vrtu viška jabolk in ne veste kaj bi z njimi? Kljub temu da ste ljubitelj tega sadja, pa naj bo to svež prigrizek ali nadvse priljubljeni jabolčni zavitek, imate še vedno preveč jabolk in se bojite, da bodo zgnila? Kaj pa, če bi iz jabolk naredili kis?

Znanstveniki razkrili, kako nas komarji locirajo

Skupina znanstvenikov na univerzi v Santa Barbari se je med preučevanjem komarjev dokopala do zanimivega odkritja.

Tako boste najlažje odmašili odtok v tuš kabini

Namesto da posežete po kemičnih čistilih, lahk odtok poskušate odmašiti z okolju prijaznejšo in stroškovno učinkovitejšo alternativo. Ta ni samo manj obremenjujoča za zdravje, ampak tudi bolj nežna do vaših cevi. Najprej poskusite s sodo bikarbono, če ta ne učinkuje, pa poskusite še nekoliko močnejše – a še vedno naravno sredstvo.

Trik, s katerim se boste na naraven način za vedno znebili mravelj

Mravlje so pogosti škodljivci v gospodinjstvu. Zgodi se, da se nenadoma pojavijo v kuhinji in drugih prostorih doma, njihovo število pa je vsak dan večje. Če se jih poskušate znebiti na naraven način in s sestavinami, ki jih že imate pri roki, lahko poskusite s pecilnim praškom in sladkorjem.

Znanstvena dejstva o tem, zakaj rastline izboljšujejo razpoloženje

Rastline v vašem domu imajo čudežno moč. Presenečeni? Znanstvena dejstva dokazujejo, da lončnice, sobna drevesa in drugo okrasno cvetje izboljšuje razpoloženje in riše nasmeh na obraz. Preverite, zakaj so lastniki sobnih rastlin srečni ljudje in zakaj bi moral biti prav vsak dom zelen.

Bodo plinski štedilniki kmalu prepovedani?

Plinski štedilniki naj bi predstavljali veliko varnostno tveganje v naših domovih, pogosto slišimo v javnosti. Kot kažejo zadnje študije, pa je, kljub temu, da imajo v domačih kuhinjah dolgo zgodovino, v tem tudi nekaj resnice. S prihodom novejših oblik kuhalnih plošč, kot sta steklokeramična in indukcijska plošča ,se je negativnim učinkom mogoče izogniti, vprašanje pa je, če je to res potrebno. Bi nas res moralo skrbeti, če kuhamo na plin?

Tako bi podnebno krizo rešil Bill Gates

Znanstveniki že desetletja poskušajo najti načine, kako ustaviti podnebne spremembe ali vsaj omiliti njene negativne posledice – med drugim tudi s črpanjem ogljikovega dioksida iz ozračja in shranjevanjem pod zemljo. Nekdanji lastnik in ustanovitelj podjetja Microsoft pa naj bi dobil zamisel, ki jo je navdihnila ena najbolj popularnih igrač na svetu – Lego kocke.

Kako diha ligenj?

Lignji živijo globoko pod morsko gladino in so izjemno izmuzljivi, zato je na voljo zelo malo posnetkov, na katerih bi jih lahko opazovali v njihovih naravnih habitatih. Vendar pa lahko znanstveniki na podlagi ulovljenih primerkov zelo natančno preučujejo njihovo anatomijo in tako sklepajo o funkcijah teh zanimivih in nenavadnih morskih živali.

Triki in nasveti za manj zavržene hrane

Glede na statistične podatke je vsak prebivalec Slovenije lani zavrgel povprečno 72 kilogramov hrane, kar je sicer kilogram manj kot leto prej, a še vedno izjemno veliko. Sploh glede na dejstvo, da si ogromno ljudi ne more privoščiti niti osnovne košarice živil, kaj šele lep kos mesa ali ribe. Toda kako ustaviti ta zaskrbljujoč trend?

Kakšen je postopek kisanja zelja?

Kislo zelje je pri nas že od nekaj zelo priljubljena jed, še posebej v hladnih zimskih mesecih. Prvoten pomen kisanja zelja je bil konzerviranje, v današnjem času pa je to živilo v prehrani zaželeno zaradi karakteristične arome in okusa ter seveda zaradi vsebovanih hranil, zaradi katerih ugodno vpliva na imunski sistem. Z malo volje in truda ga lahko pripravite tudi sami. Razkrivamo postopek najbolj pogoste priprave po korakih.

Se bomo predramili?

Izumirajo živalske vrste, krči se gozd, kmetijstvo se sooča s točo, pozebo, sušo, poplave se bodo podeseterile, pod vodo bodo mesta. To bodo doživeli naši otroci. Kakšna prihodnost nas sploh čaka?

Kaj je lesna biomasa?

Biomasa je poimenovanje za katero koli organsko snov, ki jo lahko uporabimo za pridobivanje energije. Ker je naša država bogato pokrita z gozdovi, je logično, da se čedalje več pogovarjamo o lesni biomasi.

Ogrevanje s peleti ima številne prednosti

Uvrščajo se med obnovljive vire energije pa tudi veliko bolj so čisti v primerjavi s fosilnimi gorivi, ki za povrh sodijo med neobnovljive vire energije. Peleti so tudi cenejši, v primerjavi z drvmi pa enostavnejši za uporabo in učinkovitejši. Poleg tega so manjši onesnaževalci, kar je dandanes pomembno.

10 nasvetov, kako takoj živeti bolj trajnostno

Biti okolju prijazen ni tako težko. Vsak dan lahko storite veliko majhnih stvari, ki pomagajo ohraniti naš planet. Predstavljamo vam seznam desetih dejavnosti, s katerimi lahko bolje skrbite za okolje.

Išče se najlepša sobna rastlina

Marsikdo bo potrdil, da sobne rastline v naš dom prinesejo svežino in obogatijo prostor. Pa naj bodo to s pisanimi cvetovi ali bujno zeleno rastjo. Ene so ogromne, druge ostanejo prikupno majhne, nekatere se plazijo, nekatere plezajo, vse pa poskrbijo, da se ob njih počutimo bolje. Zato želimo, da z nami delite svoje 'zelene dragulje'.

Jabolčni kis - pravi čudež narave

Jabolčni kis, katerega blagodejne vplive na naš organizem so poznali že dolgo tega, je v zadnjih letih, ko se je zavedanje o pomeni zdravega načina življenja in vplivu domačega sadja in zelenjave na naše zdravje močno okrepilo, postal nepogrešljiv v skoraj vsakem gospodinjstvu. Lahko ga kupite tako rekoč v vsaki trgovini ali pa ga naredite kar sami.

Strma rast smejalnega plina v ozračju ogroža okoljske cilje

Količine dušikovega oksida - plina, ki ga imenujejo tudi smejalni plin in je podnebju 300-krat bolj škodljiv kot ogljikov dioksid - se v ozračju hitro povečujejo, ugotavlja nova raziskava, objavljena v znanstveni reviji Nature. Znanstveniki za to krivijo predvsem kmetijstvo.

Ta trik bo rešil vašo preprogo

Čeprav so nezaželeni, madeži vedno najdejo način, da postanejo del našega vsakdana. Tako hitro madež zaide tudi na preprogo. Poglejte, kako lahko samo naredite čistilo za preprogo, in poleg tega, da bo učinkovit, ne bo škodoval vašemu zdravju.

Kdo so bili prvi znanstveniki, ki so opozarjali na podnebne spremembe

Podnebne spremembe so prvič postale pomembna dnevna novica pred dobrimi 30 leti. V zadnjih letih se o tem govori vse pogosteje in razogljičenje družbe je postala tudi ena od vročih političnih tem. A prvi znanstveniki so o vplivu ogljikovega dioksida in drugih toplogrednih plinov na segrevanje ozračja opozarjali že pred več kot 150 leti. Torej mnogo prej, preden je to postalo "popularno".

Tako je treba skrbeti za orhideje, da bodo uspevale

Orhideja, med drugim rastlina ljubezni in plodnosti, se bohoti v marsikaterem stanovanju. Da bo tudi sicer v zadnjih letih ena bolj priljubljenih sobnih rastlin čim dlje cvetela v vsej svoji lepoti, pa potrebuje posebno skrb.

'Vsak lahko prispeva k zmanjšanju podnebnih sprememb'

Varuh človekovih pravic Peter Svetina opozarja, da v času pandemije covid-19 iz mnogih delov sveta poročajo o velikem zmanjšanju onesnaženosti, ob svetovnem dnevu Zemlje pa se še sprašuje, ali je bilo res treba doživeti razmah virusa, da bi videli, kakšno škodo povzročamo Zemlji. Ob tem poudarja, da lahko vsak prispeva k zmanjšanju podnebnih sprememb.

Zemeljski plin - vse kar morate vedeti

Zemeljski plin je plinasto fosilno gorivo, katerega glavna sestavina je metan, njegova sestava pa je odvisna od nahajališča. Nekateri menijo, da širjenje njegove uporabe bistveno prispeva k ohranjanju okolja, čeprav za kaj takšnega ni strokovne osnove. Poglejmo si nekaj več o zemeljskem plinu.

Natečaj Evropske komisije o primerih dobrih praks s področja biokemije in podnebnih sprememb

Evropska komisija in Evropska mreža za razvoj podeželja (ENRD) sta razpisali natečaj »Rural Inspirational Awards 2020«, na katerem bodo izbrali najboljše primere dobrih praks s področja bioekonomije in podnebnih sprememb, sofinanciranih iz Programa razvoja podeželja 2014–2020. Mreža za podeželje, ki deluje v okviru Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, poziva vse zainteresirane k sodelovanju. 

Kako pravilno skrbeti za orhidejo?

Orhideja, med drugim rastlina ljubezni in plodnosti, se bohoti v marsikaterem stanovanju. Da bo tudi sicer v zadnjih letih ena bolj priljubljenih, čeprav nevsakdanjih sobnih rastlin čim dlje cvetela v vsej svoji lepoti, pa potrebuje posebno skrb.

Zmaga na celi črti, za vas in okolje

Poglejte, kako lahko ob skrbi za okolje prihranite na kupe denarja, obenem pa poskrbite tudi za svoje zdravje in lepšo prihodnost svojih otrok.

Bodite pazljivi pri izbiri sobnih rastlin

Sobne rastline nimajo samo dekorativne vloge v našem domovanju. S pravilno izbiro lahko z njihovo pomočjo izboljšate zrak, s tem pa svoje zdravje. A pozor, nekatere so strupene za vas ali vaše hišne ljubljenčke.

Ukrepi za zmanjšanje stroškov ogrevanja

Ali tudi vi obupujete zaradi stroškov ogrevanja prostorov in sanitarne vode? Dejstvo je, da ogrevanje ni poceni, a z nekaj preprostimi ukrepi je lahko znesek na vaših položnicah nižji.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836