ognjemet

Zato je ognjemet tako škodljiv za okolje
Brez ognjemetov si danes skoraj ne znamo predstavljati novega leta, a okoljevarstveniki svarijo, da so za okolje izjemno obremenjujoči. Poglejmo, zakaj, in ali obstaja kakšna alternativa tej pirotehniki.

'Oni slišijo tvoje petarde. A ti slišiš njihov strah?'
Strah, ki ga živali občutijo ob pokanju petard, jim povzroča velik stres, ki lahko poslabša bolezenska stanja, s katerimi se morebiti spopadajo, oziroma zmanjša njihovo odpornost. Žal pa je pokanja še vedno preveč. Preverite, kaj svetujejo veterinarji.

Se zavedate, kako nevarno je?
Živali imajo bolj občutljive čute kot ljudje, zato so zanje prazniki zelo stresno obdobje. Glasno pokanje petard in ostale pirotehnike je neprijetno že za nekatere ljudi, živali pa dobesedno trpijo. Njim namreč vsak glasen pok predstavlja grožnjo.

Pandemija bo zaznamovala tudi tradicionalne novoletne zabave po svetu
Pandemija covida-19 bo letos zaznamovala tudi skok v novo leto. Javnih praznovanj večinoma ne bo, ponekod pa bodo vseeno potekali tradicionalni ognjemeti, ki razsvetlijo nebo v prvih minutah novega leta.

(Po)mislimo na živali – ne uporabljajmo pirotehničnih sredstev
Negativnim vplivom uporabe pirotehničnih sredstev so izpostavljene vse domače živali: psi, mačke in druge hišne živali, pa tudi rejne živali. Še posebej so na poke pirotehničnih sredstev občutljivi psi in konji.

Temna stran čarobnega ognjemeta
Ognjemeti ob prazničnih dneh pričarajo posebno vzdušje, vendar obenem povzročajo veliko in negospodarno onesnaženost ozračja z delci ter predstavljajo tveganje za zdravje, je opozorilo ministrstvo za okolje in prostor.

220.000 evrov za okrasitev
Praznična okrasitev našega glavnega mesta bo znova nadgradnja zgodbe akademskega slikarja Zmaga Modica. Hkrati s prižigom luči se bo pričel praznični sejem, vse do silvestrovanja pa se bo v starem mestnem jedru odvijal pester program za vse generacije. Mestna občina Ljubljana je za prireditve in osnovno okrasitev namenila 333.000 evrov.

Par ustvaril svetovno atrakcijo
Ko je angleški par pred desetimi leti kupil zemljo v Somersetu, ni niti slutil, da bo njuna kmetija zbujala takšno pozornost. Letos se na njunem cvetočem Polju sanj zbirajo obiskovalci od blizu in daleč.