ogrožena

Botanična senzacija v Sydneyju končno zacvetela
Titan arum je ena izmed najbolj fascinantnih in nenavadnih rastlin na svetu. Ker cveti zelo redko, je spremljanje tega dogodka prava senzacija. Tokrat cvetenje spremljajo v botaničnem vrtu v Sydneyju, za vse navdušene botanike pa so uredili tudi prenos v živo. Več pa v članku.

To je razlog, da Ljubljanski grad te dni preletavajo helikopterji
Ljubljanska mestna občina je te dni začela z napovedano sečnjo dreves na Grajskem griču pod Ljubljanskim gradom. Kot je za STA povedal ljubljanski župan Zoran Janković, je sečnja na grajskem hribu namenjena zaščiti hiš in prebivalcev pod gričem.

Tako lepe vešče še niste videli
V kraljestvu živali najdemo marsikaj, a čeprav so vsa živa bitja po svoje lepa, nekatera s svojim zunanjim videzom še posebej izstopajo. Ena takšnih očarljivih žuželk je Dryocampa rubicunda. Ta drobni in pisani pripadnik metuljev bo zagotovo osvojil vaše srce.

Ribiči v hrvaški Istri opazili orjaško žival
Istrski ribič je posnel neverjeten prizor, saj je le 200 metrov od obale opazil drugo največjo ribo na svetu.

Zato bi morali z avta redno odstranjevati jesensko listje
Morda se tega ne zavedate, a mokro listje uničuje vaš avto. V jeseni, ko je odpadlega listja z dreves še toliko več, je to lahko problematično. Preberite, zakaj nikoli ne bi smeli dovoliti, da ta dolgo časa leži na vašem avtu.

Vse o kači kobranki, ki je 'vdrla' k slovenskim policistom
Administratorke na policijski postaji v Kopru so začutile, da jih nekdo opazuje. Nad pisalno mizo je nato izza luči pokukala mala glavica, nato pa še telo kače kobranke. Seveda je nepovabljena gostja poskrbela za preplah v pisarni, a pogumni policisti so rešili tako sodelavke kot kobranko, ki so jo nato spustili v naravno okolje.

Na Pokljuki opažena dva risa
Ris, ta samotni lovec, je del našega gozdnega ekosistema, a smo ga v preteklosti iztrebili. Zdaj se spet sprehaja po slovenskih gozdovih, toda ostaja najbolj ogrožena vrsta sesalca pri nas. In prav zato zavzeti posamezniki skrbno spremljajo njegovo populacijo, preučujejo njegovo vedenje in mu skušajo slediti. Po poteh risa se je odpravila tudi ekipa oddaje Svet.

Izumrla ptica opažena na Blejskem jezeru
Obiskovalci Cerkniškega jezera so imeli v preteklih dneh srečo videti nekaj zares osupljivega. Tam se je namreč pojavila ptica, ki naj bi po nekaterih podatkih izumrla že v 17. stoletju. Kot kaže, pa grivasti ibis ali klavžar, kot je slovensko poimenovanje zanjo, še ni rekel zadnje besede.

Kako se znebiti plesni v kopalnici?
Plesen se lahko pojavi v vseh prostorih in skozi vse leto, a ker je za njen razvoj idealno vlažno okolje, nam največ težav povzroča v zimskih mesecih in predvsem v 'mokrih' prostorih, kot je kopalnica. Preverite, kako se uspešno spopasti s plesnijo na kopalniških površinah!

Veste, kaj je regenerativno kmetovanje?
Čeprav je zunaj še zima, naše misli že uhajajo na vrt. Ste vedeli, da je zdravje prsti ključnega pomena za kratkoročno in dolgoročno pridelavo hrane? Zdrava prst namreč poskrbi, da je pridelek bogat, zdrav in kar se da okusen.

15 kraškopoljskih prašičev na posebni misiji
Slovenski državni gozdovi imajo prav posebne pomočnike. Za pomoč pri pripravi tal za naravno pogozdovanje so namreč prvič "najeli" kraškopoljske prašiče. Gre za pilotni projekt, in če bo uspešen, bi lahko postal primer dobre prakse.

O tem ponavadi razmišljamo prepozno
Načeloma naj bi veljalo, da se ljudje najbolj varno počutimo za štirimi stenami lastnega doma. Pa je res tako? Dokler je vse v redu, o varnosti pravzaprav niti ne razmišljamo. A treba se je zavedati, da že manjša neprevidnost, na primer pri kurjenju, lahko povzroči ogromno škode, da o raznih zunanjih vplivih kot so poplave, toča, potresi, neurja ali konec koncev vlomilci niti ne govorimo. A brez skrbi, s premišljenimi odločitvami lahko poskrbimo, da bo kljub nevarnostim, ki prežijo na nas, naše bivanje popolnoma brezskrbno.

Je to najbolj lena pasma?
Ko se odločite za nakup psa, je ena stvar zagotovo resnična – to bitje vam bo ukradlo srce, a tudi veliko časa. Zato bi morali bodoči lastniki in vsi tisti, ki želijo to postati, dobro premisliti o pasmi, ki si jo želijo, da ustreza njihovemu življenjskemu slogu – npr. če nimate časa, bi vam ustrezala bolj 'lena' pasma.

Zaradi izliva nafte 'počrnela' obala
Na morju ob obali južne Kalifornije je zaradi puščanja naftovoda nastal večji naftni madež, do zdaj še niso uspeli locirati natančnega mesta izliva nafte, ki je ustvaril več kilometrov širok madež. Zaradi izliva so že zaprli plaže, zelo ogrožena pa je tudi narava.

Ekološka katastrofa: strupene snovi onesnažile zajetje vode
V preteklih dneh je bilo v občini Hoče-Slivnica v povirju Pivolskega potoka na treh lokacijah namerno odloženih približno 200 m3 organskega blata, domnevno dehidriranega blata iz komunalne čistilne naprave.

Obnova in nega gozda: Pot do zdravja in dobrega počutja
Generalna skupščina Združenih narodov je leta 2012 21. marec razglasila za mednarodni dan gozdov, dan promocije gozdov in ozaveščanja o pomenu in nujnosti trajnostne rabe vseh vrst gozdov. Letošnji mednarodni dan gozdov poteka pod geslom "obnova in nega gozda: pot do zdravja in dobrega počutja".

Lastniki psov: v gozdu naj bo pes na povodcu
Čeprav so prostoživeče živali oz. divjad prilagojene na mrzli del leta, so takrat zaradi mraza in pomanjkanja hrane ogrožene. Divjad dodatno ogroža tudi človek s svojim neprimernim ravnanjem in posegi v njeno življenjsko okolje. Mednje štejejo predvsem sprehajanje psov brez povodca, pohodi stran od uhojenih poti, smučanje izven označenih smučišč in vožnja z motornimi sanmi izven poligona.

Najdebelejša papiga na svetu razglašena za novozelandsko ptico leta
Ne more leteti in se čez dan skriva, vendar je v središču pozornosti. Ta kritično ogrožena velika papiga je bila znova razglašena za novozelandsko ptico leta.

Navdušeni raziskovalci: kočevska risinja ima mladička
V Sloveniji je risja populacija majhna – lani jih je bilo po oceni strokovnjakov približno 20. Zato so še toliko bolj veseli novice, ki prihaja s kočevskega konca, da so opazili risinjo z mladičem.

Preskrba s hrano v drugem valu epidemije ni ogrožena
Vlada RS je znova razglasila epidemijo z namenom zajezitve širjenja okužb s covid-19. V prvem valu epidemije je takratno stanje v državi vplivalo na agroživilsko verigo in nekatera druga področja, povezana s kmetijstvom.

Kadilci pozor: ogorki niso nedolžna smet!
Cigaretni ogorki v družbi veljajo za eno najbolj sprejemljivih oblik onesnaževanja okolja. Kadilci jih največkrat ugašajo kar na tleh, mečejo v odtoke in različno vodovje, nekateri 'junaki' jih ugašajo celo na travi, kar je še posebej nevarno v vročih, poletnih mesecih. Zakaj smo do kadilcev in uničevanja okolja na takšen način popustljivi, ko pa so raziskave pokazale, da cigaretni ogorki vodo in okolje onesnažujejo skoraj bolj kot sama plastika?

Nikar ne nosite iste pižame dva tedna!
Ni pomembno, ali spite v bombažni ali svileni spalni srajci oziroma pižami, strokovnjaki priporočajo, da jo operete vsaj enkrat tedensko, saj v nasprotnem primeru tvegate številne okužbe. Glede na rezultate nedavne raziskave je ogrožena več kot polovica.

Pegasta sova rabi pomoč
Pegasta sova je na območju Slovenije v zadnjih desetih letih postala izjemno redka gnezdilka. Zato je še toliko bolj pomembno, da ji nudimo primerna gnezdišča.

Mednarodni dan gozdov
Generalna skupščina Združenih narodov je 21. marec razglasila za mednarodni dan gozdov, dan promocije gozdov in osveščanja o pomenu ter nujnosti trajnostne rabe vseh vrst gozdov. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pravi, da se letošnje geslo glasi: Gozdovi in biotska raznovrstnost – predragoceni, da bi jih izgubili.

''Ljudje kupujejo tudi tisto, kar bodo na koncu zavrgli''
Na eni strani govorimo, da vlada ne postori dovolj za ljudi, na drugi strani pa smo večkrat problematični predvsem sami sebi. V času, ko se celoten svet sooča z isto stvarjo, v času, ko skoraj vsi ljudje čutimo približno iste občutke, od tistih lepih do tistih malo manj, se počasi tudi vsi zavedamo istih stvari – predvsem pomena medsebojnih odnosov, pomena socialnih stikov, vsega, kar nam je v življenju dano, pomena samooskrbe in lokalno predelane hrane, s tem pa tudi pomena slovenskih kmetov.

Koronavirus je prinesel tudi nekaj dobrih stvari
V času epidemije in pandemije, v času, ko po celotnem svetu razhaja koronavirus, so ukrepi v Sloveniji jasni. Z jutrišnjim dnem bodo lokali zaprli svoja vrata, ustavlja se javni promet. Beremo lahko, kako so ljudje na eni strani panični in tesnobni, kako se tudi pri nas, v kakšni trgovini dobesedno prepirajo za zadnjim toaletnim papirjem. A hkrati lahko beremo tudi o izjemni solidarnosti, ukrepih med ljudmi, ki želijo pomagati drug drugemu.

Redka rastlina, ki jo boste hoteli imeti v svojem domu
Havajska palma (Brighamia insignis) pravzaprav ni palma, ampak spada v družino zvončnic. Na Havajih, od koder je prihaja, je močno ogrožena, kljub temu pa je dostopna tudi pri nas.

Mladi pandi sta se pokazali svetu
Dvojčka orjaške pande, ki sta se skotila lanskega avgusta v berlinskem živalskem vrtu, Meng Šjang in Meng Juan, imeni, ki v prevodu pomenita "videne sanje" in "izpolnjenje sanje", sta se pokazala svetu.

Vegetarijanka po enem burgerju postala mesarka
Predstavljajte si, da zaradi etičnih, okoljskih in drugih razlogov prenehate uživati meso. Nekaj let, lahko rečemo tudi več kot desetletje, ne uživate mesnih izdelkov, ker se vam uživanje preprosto upre. Potem pa pride trenutek, ko po manjšem ali večjem naključju, lastni ali tuji odločitvi, zagrizete v užitni burger in se zaradi njega odločite, da boste postal mesar ali mesarka. Se vam zdi, kaj takega nemogoče? Spoznajte Tammi Jonas.

Živalski vrt se je razveselil rojstva mačjega pande
V živalskem vrtu v vzhodnem delu Nemčije se je pretekli konec tedna rodil prvi mačji panda. Redki živalski vrsti, ki izvorno izhaja iz Himalaje in jugozahodne Kitajske, populacija strmo pada. Za mladiča, ki še nima imena, skrbi njegova mati, triletna Cherry. Skupaj s štiriletnim očetom Pangom sta v živalski vrt Bregzoo v mestu Halle prišla leta 2016.