Dominvrt.si

ohrovt

To so kandidati za sejanje v februarju in marcu

Pomlad morda še ni čisto tukaj, toda prvi spomladanski sončni žarki bodo kmalu posijali, zato je čas, da posejemo semena, ki jih bomo pozneje presadili na vrt ali v cvetlične lončke in na gredice.

Zimska zelenjadnica, ki jo morate imeti na svojem vrtu

Listnati ohrovt je priljubljena zimska zelenjava, uporabna na mnogo načinov – v solatah, zelenjavnih napitkih, juhah in še marsikje. Je sorodnica zelja, zato po okusu rahlo spominja nanj, vendar njegovi ohlapni, pokončni listi z valovitimi robovi za razliko od zelja ne tvorijo glave. Poglejmo, kakšne pogoje potrebuje za rast.

Januarja ne pozabite na to vrtno opravilo

Ohrovt, brstični ohrovt, motovilec, por, repa in rumena koleraba so znane kot trdožive vrtnine, zato tudi v tem času 'vztrajajo' na zelenjavnem vrtu, sicer pa ta pozimi počiva. A to ne pomeni, da ljubiteljski vrtičkarji v teh dneh nimajo kaj početi ...

Kaj je tatsoi, zelenjava, ki bo preživela tudi mrzlo zimo?

Tatsoi je zelena listnata zelenjava, ki spada v družino kapusnic tako kot zelje, ohrovt, cvetača in brokoli. Ima velike zaobljene liste v obliki žlice, ki so maslene teksture in rahlo sladkega okusa. Gre za zelenjavo, ki izvira iz Azije, ker je podobno kot špinača precej odporna na mraz, pa je primerna tudi za gojenje jeseni in pozimi.

Zelenjava, ki vsebuje kar 40-krat več fitokemikalij od drugih

Gojenje mikrozelenja ima veliko koristi in je sploh v zimskih dneh, ko ostale zelenjave ni na pretek, dobrodošla alternativa. Poleg tega, da zanjo ne potrebujete veliko prostora, je prednost tudi ta, da jo lahko gojite vse leto, ne glede na podnebje, v katerem živite.

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom

Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Katera dela vas novembra čakajo na vrtu?

Čeprav se počasi približuje zima, delo na vrtu še zdaleč ni končano. Pravzaprav je sedaj idealen čas, da pripravimo zemljo na nasledno rastno sezono, presajamo lahko sadno drevje in ga zaščitimo pred mrazom, zaščititi pa je potrebno tudi zelišča in vrtnine, ki še kar vztrajajo na našem vrtičku.

Zelenjava, ki jo gojimo v hladnejšem delu leta

Jesen je letni čas, ko z vrta pobiramo zadnje pridelke in zemljo počasi začnemo pripravljati na počitek, ki traja do pomladi. Vseeno pa lahko ob koncu poletja za delo na vrtu ujamemo še nekaj sončnih žarkov. Hitro rastoče vrste zelenjave, ki so odporne na mraz, nas bodo razveseljevale še vsaj celo jesen, druge pa bodo ob primerni zaščiti preživele tudi zimo.

Kako izbrati najboljšo toplo gredo za vaš vrt?

Topla greda omogoča vrtnarjenje skozi vse leto, kar pomeni, da boste spomladi s sajenjem lahko začeli prej in nadaljevali tudi pozno v jeseni. Zgodnje sajenje mogoča daljšo rastno dobo, poleg tega pa ustvarja pogoje tudi za uspevanje tropskih rastlin, ki običajno niso vajene našega podnebja. Da boste med vso ponudbo na trgu znali izbrati pravo toplo gredo zase, ponujamo nekaj nasvetov.

Kako pripraviti ozimnico?

Čeprav so police v trgovskih centrih zelo dobro založene z vloženim ter tako ali drugače shranjenim sadjem in zelenjavo, ga ni čez ozimnico, ki jo pripravimo sami. Tako lahko pridelek z domačega vrta, ki sicer dozori poleti ali jeseni, uživamo tudi v zimskih mesecih. Če nimate vrta, nič hudega, v bližnji trgovini ali še bolje – na kmetiji boste našli vse kar potrebujete.

Hitro rastoča zelenjava, ki jo posadimo poleti

Poletje je v polnem razmahu. Na vrtu smo že pobrali grah in redkvice, pobiramo prvi krompir, nekatera solata nam že divja, tudi motovilec smo že zdavnaj pojedli. Tu je nekaj hitrih rastlin, ki ne potrebujejo veliko časa, da dozorijo.

Zelenjava, ki uspeva na balkonu

Če živite v stanovanju, še ne pomeni, da ne morete imeti svojega vrta – oziroma bolje rečeno vrtička, saj ni priporočljivo, da s količino pridelkov pretiravate. A po drugi strani niti ne podcenjujte vrtnarjenja na balkonu. Lahko pridelate kar nekaj svoje zelenjave in prav poseben občutek je nato zaužiti nekaj, kar je rezultat lastnega truda.

Napaka, ki jo delate pri shranjevanju krompirja

Nekatero zelenjavo morate takoj shraniti v hladilniku, druga mora stati v suhem, hladnem in temnem prostoru, kot je kuhinjska shramba. Nekatero sadje in zelenjavo morate najprej pustiti na kuhinjskem pultu in vedeti, kdaj je pravi trenutek, ko ga je priporočljivo premakniti v hladilnik.

So vaš vrt napadli bolhači?

Bolhači so precej pogosta vrtna bitja. Najdemo jih na vrtnih gredicah, v kompostnem kupu in celo v cvetličnih loncih in koritih. Gre za majhne, le nekaj milimetrov velike, a zelo uničujoče škodljivce. Na vrtu za seboj pustijo pravo razdejanje, saj v zelene dele vrtajo drobne luknjice, zaradi katerih je uničena praktično cela rastlina.

To posadite zraven krompirja, da se znebite koloradskega hrošča

Izbira pravih spremljevalnih rastlin krompirja je pomembna, saj lahko pomagajo zaščititi pridelek pred običajnimi škodljivci, kot so koloradski in majski hrošči ter listne uši. Nekatera zelišča, zelenjava in cvetoče rastline so lahko tudi dobra alternativa strupenim pesticidom. Spodaj boste našli nekaj najboljših spremljevalnih sosedov krompirja.

Česen posadite zraven teh rastlin

Sajenje česna je dober način, da preprečite, da bi se na drugih rastlinah na vrtu naselili škodljivci, poleg tega pa lahko pomaga preprečiti razvoj nekaterih bolezni. Kot spremljevalna rastlina je učinkovit tako pri zelenjavi, nekaterih vrstah sadja in celo rožah, vključno z vrtnicami.

Vrtičkarska opravila, ki se jih lotimo v aprilu

Mnogi so, glede na pretekle sončne dni, že v marcu pričeli z vrtnimi opravili. Še vseeno pa velja, da se prava dela na vrtu začnejo v aprilu, ko je zemlja že dobro osušena in se ozračje že nekoliko otopli.

Na tem sadju in zelenjavi je največ pesticidov

Komaj čakate na sezono jagod, breskev in češenj? Če vam povemo, da so te tri vrste sadja najpogosteje 'onesnažene' s pesticidi, morda ne boste več tako navdušeni. A nikar ne skrbite, čeprav se na spodnjem seznamu znajde kar nekaj takih vrst, ki smo jih doslej pogosto in z veseljem uživali, ni nobene potrebe, da bi se jim odpovedali. Morda boste le nekoliko bolj pozorni, kje jih kupujete.

Kako začeti z delom na vrtu?

Ne glede na to, ali ste v preteklih letih že obdelovali lasten vrtiček ali pa se z delom na vrtu šele seznanjate, vas v prihajajočih mesecih čaka kar nekaj dela, to pa bo seveda bogato poplačano, ko vas bo razveselil pridelek. Za tiste, ki ne veste, kje bi začeli, smo pripravili nekaj osnovnih napotkov ...

Najzgodnejše zelenjadnice, ki jih sadimo že zdaj

Če kdo, potem se pomladi in toplejših dni zagotovo veselijo navdušeni vrtičkarji, ki že komaj čakajo, da se zakopljejo v delo na vrtu. In prav zato te bo najbolj razveselilo dejstvo, da obstajajo nekatere vrste zelenjadnic, ki za kalitev ne potrebujejo visokih temperatur, kar pomeni, da jih lahko posadimo še pred zadnjo zmrzaljo.

Trik, kako oživiti ovenelo solato in druge vrste zelenjave

Se vam pogosto zgodi, da se solata, fižol, korenje in druga zelenjava v vašem hladilniku pokvarijo, še preden jih uspete porabiti? Poln predal zelenjave, ki je bila še dan ali dva nazaj sočna, hrustljava in polna vitaminov, sedaj pa je uvela in nič kaj privlačna na pogled, nam lahko pošteno pokvari dan. Na srečo pa ni nobene potrebe, da takšno zelenjavo in sadje takoj zavržete.

To morate v februarju postoriti na vrtu

Februar je za vrtičkarje lahko precej čuden mesec. Tisti v nekoliko bolj toplem podnebju ste morda že razmišljali, da bi začeli s sajenjem, medtem ko je v hladnejših predelih smiselno še nekoliko počakati, saj nas muhasto spomladansko vreme lahko vedno preseneti. Vendar pa lahko v februarju kljub nestanovitnim razmeram na svojem vrtu že marsikaj postorimo in se tako pripravimo na še eno uspešno sezono.

Pozabite na pampaško travo, to je zdaj in

Naravna dekoracija, ki med drugim vključuje tudi šopke suhega cvetja in pampaške trave, je bolj priljubljena kot kdajkoli prej. V tej kategoriji naravnih dekorativnih materialov se je s svojimi cekinastimi srebrnimi lističi znašla tudi enoletna srebrenka. Gre za rastlino, ki cveti od pozne pomladi do zgodnjega poletja, njeni srebrnkasti plodovi pa zares zaživijo šele v posušeni obliki. Dejstvo, ki marsikoga preseneti, je, da je lunaria ali srebrenka, ki izvira iz Evrope in Azije, pravzaprav del družine križnic tako kot brokoli, zelje in brstični ohrovt, čeprav ima za razliko od le-teh zgolj dekorativno vrednost.

Zimska zelenjadnica, ki jo lahko pobiramo tudi, ko zapade sneg

Brstični ohrovt je počasi rastoča dvoletnica s precej dolgo rastno dobo, čeprav se običajno goji kot enoletnica. Kot lahko sklepamo že po videzu, je sorodnik zelja in kodrolistnega ohrovta. Te majhne kroglice, ki spominjajo na velike zeljne glave, zrastejo na debelih steblih skupaj s širokimi listi. Ti listi so prav tako užitni in jih je mogoče pripraviti na podoben način kot preostalo zelenolistnato zelenjavo.

To v prostem času David Beckham počne s svojo hčerko Harper

David Beckham, ki je nedavno s svojim dokumentarcem odstrl delček svojega profesionalnega in zasebnega življenja, je med drugim tudi navdušen vrtnar. In kot kaže, mu vzgoja zelenjave in zelišč odlično uspeva – tudi po zaslugi inovativnih metod organskega vrtnarjenja.

Jesenske zelenjadnice za na vaš balkon

Četudi je bila poletna letina dobra, je treba pomisliti na to, kaj bomo na krožnike postavili jeseni in pozimi. Zdaj je pravi čas, da uredimo svoje vrtičke – tudi tiste urbane, na balkonih, kjer lahko uspeva veliko več, kot si morda mislite.

Okrasne rastline, ki v hladni sezoni lepo uspevajo

Okrasni aranžmaji, ki jih postavimo na zunanje okenske police, lepo polepšajo naš dom in v depresivnih jesenskih in zimskih dneh prinašajo v našo bližino nekaj življenja. Katere balkonske rože, trajnice izbrati?

Pripravite balkon na jesen

September že predstavlja trenutek, ko bi lahko počasi začeli svoj balkon pripravljati na nov letni čas. Tako boste ta kotiček, kjer ste v svojem stanovanju lahko zunaj na zraku, uporabljali dlje in ga torej maksimalno izkoristili.

Ali poznate to znanilko jeseni, ki naj bi prinašala srečo?

Jesen je čas, ko se narava odene v najlepše barve, vse se počasi umirja in kar kliče po spremembah zaradi nižjih temperatur, a še vedno dovolj toplih, da se radi zadržujemo tudi zunaj. Ste že razmišljali o tem, kaj boste zasadili oz. s čim boste polepšali svoje zunanje prostore? Poznate jesensko vreso, o kateri so krožile zgodbe, da prinaša srečo in pomaga pri uresničitvi sanj, če si jo damo pod blazino? Več o jesenski vresi si lahko preberete v nadaljevanju.

Opozorilo: Ne nabirajte zelenjave, če je bil vaš vrt namočen

Uničujoče poplave v preteklih dneh niso povzročile le ogromno materialne škode znotraj domov, ampak so marsikomu zradirale tudi vse, kar je raslo na vrtu. Reševanje rastlin in sanacija vrtov ob takšni razsežnosti sta izjemno težavna, previdni pa moramo biti tudi pri pobiranju pridelkov in nenazadnje pri nadaljnjem obdelovanju vrta na onesnaženih območjih.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836