okoljski

To v Afriki uporabljajo namesto toaletnega papirja
Vsako leto po svetu posekajo milijon dreves za izdelavo toaletnega papirja. Je bolj trajnostno, če ga gojimo sami?

To lahko letos odnesete na grob namesto sveče
Čeprav že dolga leta velja, da na grobovih, sploh za 1. november, ne smejo manjkati, so opozarjanja na onesnaževanje z enormnimi količinami sveč, ko te postanejo odpadek, vedno glasnejša. Izvirne ideje, kako se upreti temu običaju, zato zadnja leta kar dežujejo, ena izmed teh pa je lahko tudi doma narejena svečka.

Je bioplastika rešitev okoljskega problema?
Iz krogov okoljsko ozaveščenih aktivistov v zadnjih letih prihajajo glasne pohvale o bioplastiki, saj da naj bi bila ta odlična alternativa navadni plastični masi. Toda kaj sploh je bioplastika? Ali lahko zares reši okoljski problem, ki ga v zadnjih letih preprosto ne gre več spregledati? In nenazadnje, kakšna je sploh razlika med navadno in bioplastiko?

Pozabite na Orient Express. Prihaja Norient Express!
Norveška je čudovita destinacija za ljubitelje narave in avanturiste. S svojimi spektakularnimi fjordi, gorami in severnim sijem ponuja nepozabne razglede in izkušnje, zato ni čudno, da se turistični obisk povečuje. Turistična organizacija pa že pripravlja nove spektakularne produkte, med katerima sta Norient Express in Kit.

Podjetje Billa Gatesa trdi, da je ustvarilo prvo sintetično maslo na svetu
Startup podjetje iz Kalifornije, ki ga podpira Bill Gates, trdi, da mu je uspel revolucionarni dosežek na področju pridelave hrane. Izdelali naj bi prvo maslo, ki je povsem brez mlečnih izdelkov, pri čemer ne gre za rastlinski nadomestek, ampak za dejansko sintetično maslo, ki ima vse lastnosti masla, narejenega iz kravjega mleka.

Aktivisti napadli letalo Taylor Swift, a pri tem niso bili najbolj uspešni
Protestniki po vsem svetu se proti podnebnim spremembam borijo na različne načine. Včeraj je v javnost prišel posnetek dveh okoljskih aktivistov, ki sta si privoščila znamenito skulpturo Stonehenge, danes pa je ista skupina z oranžno barvo pobarvala letalo Taylor Swift - vsaj takšen je bil njihov namen.

Kako varčni so v resnici varčni gospodinjski aparati?
Poraba energije gospodinjskih aparatov je v domačem okoju precej večja, kot navajajo številke na obvezni energijski nalepki, pišejo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Na to opozarjamo potrošniške organizacije že dlje časa, enako ugotovitev pa je potrdila tudi študija mednarodnega strokovnega združenja Evropski okoljski biro (eeb.org), ki je preučila porabo pri hladilnikih, televizorjih in pomivalnih strojih. Izmerjena poraba odstopa v večini primerov navzgor, v posameznih primerih tudi do dvakrat.

Zato je pokrovček v resnici pritrjen na plastenko
Zagotovo ste opazili, da plastičnih pokrovčkov nekaterih plastenk vode, gaziranih pijač in sokov ni več mogoče ločiti od embalaže. Pa veste, zakaj?

Je pranje perila pri nizkih temperaturah lahko učinkovito?
Pranje perila v vroči vodi je morda učinkovit način, da umazana oblačila postanejo spet čista, ampak ali ste se kdaj vprašali, koliko denarja plačate za to? In kakšno visoko ceno plača okolje? Drobni delci, imenovani mikrovlakna, ki se ob pranju izločajo z oblačil, so namreč hud okoljski problem, saj pogosto končajo v oceanih.

To so prednosti trajnostne gradnje
Gradbeni sektor je eden najbolj potratnih z vidika porabe virov, pa naj gre za les, pesek, kovine, kamen in druge materiale ali energijo. A naravni viri so omejeni in ljudje jih izkoriščamo hitreje, kot se ti lahko obnavljajo. Zato postaja trajnostna gradnja vse bolj pomemben del trajnostnega razvoja. Vključuje uporabo okolju neškodljivih gradbenih materialov, energetsko učinkovitost stavb ter ravnanje z odpadki pri gradnji in rušenju stavb. Kakšne pa so prednosti trajnostne gradnje?

Teh stvari nikoli ne splakujte v straniščno školjko
Ne le, da se naš odtok lahko zabije, z naslednjimi stvarmi lahko odtok tudi poškodujemo, dodatno pa onesnažujemo vodni sistem. Naslednjih stvari nikar ne splakujte v straniščno školjko.

Daikin širi proizvodne zmogljivosti toplotnih črpalk v Nemčiji
Daikin Europe N.V. je napovedal širitev svojih proizvodnih zmogljivosti v Güglingenu v Nemčiji, na področju toplotnih črpalk. Vse to je del strateškega načrta upravljanja skupine za leto 2025, katerega cilj je zadovoljiti naraščajoče povpraševanje po toplotnih črpalkah v Evropi, z naložbami v lokalne proizvodne zmogljivosti.

V neustreznih razmerah biva že vsak tretji Slovenec
Raziskava Healthy Homes Barometer, ki je bila izvedena v letošnjem letu, je razkrila slabo stanje evropskih nepremičnin pri nas. Po izsledkih omenjene raziskave je vsak tretji prebivalec izpostavljen potencialno škodljivemu ozračju v zaprtih prostorih, in sicer zaradi vlage, pomanjkanja dnevne svetlobe, prekomernega hrupa ali mraza.

Kako se znebiti plastike v kopalnici?
Kopalnica je eden od prostorov v našem domu, v katerih proizvedemo največ odpadkov, še posebej takšnih, ki jih hitro po uporabi zavržemo. Zbrali smo nekaj nasvetov, kako prenehati uporabljati plastiko v kopalnici.

Ponovno na voljo nepovratna sredstva za skoraj ničenergijske stavbe
Občani jih lahko pridobijo za gradnjo ali nakup novih skoraj ničenergijskih stavb ali celovito skoraj ničenergijsko prenovo stavb, občine in podjetja pa za gradnjo novih skoraj ničenergijskih stavb.

Veste, kakšna so pravila gobarjenja?
Glede na pokritost z gozdovi je Slovenija relativno bogata tudi z gobami, kar pomeni, da je med nami velik odstotek ljubiteljskih gobarjev, žal pa je vmes veliko takih, ki ne upoštevajo zlatih pravil gobarjenja. S tem pa škodijo ne le sebi, ampak tudi naravi. V nadaljevanju si zato preberite, kaj mora vedeti vsak gobar, preden se odpravi v gozd.

Našemu planetu lahko takoj pomagate
Plastične vrečke, ogorki cigaret, steklenice in drugi vsakdanji predmeti predstavljajo velik okoljski problem, saj traja do milijon let, da se popolnoma razgradijo.

Pozor, če živite v starejši stanovanjski hiši
Živite v starejši večstanovanjski zgradbi, ki je potrebna prenove? Potem lahko razmislite o prijavi na zanimiv razpis, kajti Eko sklad je objavil dva nova javna razpisa za pilotne projekte celovite prenove večstanovanjskih stavb. Poglejte, kdo se lahko prijavi.

Svetovni dan okolja letos v znamenju obnove ekosistemov
Danes je svetovni varstva okolja in letošnji slogan je 'obnova ekosistemov'. S tem se pri Združenih narodih tudi uradno začne desetletje za obnovo ekosistemov (2021–2030).

Pripravlja se dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050
Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov.

Skrivnosti čudovitega vrta
Vrt, dvorišče in travnik pred in okoli naše hiše so naš stik z naravo in kotiček, kjer se odpočijemo. Poglejte, kako z nasveti arhitektov, krajinarjev, oblikovalcev in ostalih strokovnjakov lahko ustvarite pomirjujoč raj okoli hiše.

To lahko naredi vsak posameznik v skrbi za pitno vodo
Danes je svetovni dan voda, zato naj spomnimo, kako nepogrešljiva je voda za življenje in kako lahko sami pripomoremo, da jo obvarujemo in preprečimo njeno onesnaževanje.

Tako lahko zmanjšate račun za elektriko
Čeprav nam je električna energija močno olajšala življenje na vsakem koraku, pa ima tudi negativno stran – visoke račune. Sploh v tem času, ko je ogrevalna sezona na višku in nam sive lase povzročajo tudi računi za ogrevanje. Poglejte, kako lahko zmanjšate račun za elektriko.

Razmišljate o bolj ekološki vrsti pogreba?
Se kdaj vprašate, kakšen vpliv na okolje imajo najpogostejše vrste pokopov? Klasični pokopi zahtevajo vedno več prostora, pri upepelitvi nastaja veliko izpustov. Po svetu je zato vse več zanimanja za alternativne vrste pogreba in za naravni pogreb. Okoljsko osveščeni posamezniki namreč tudi po smrti ne želijo biti preveliko breme za naš planet.

10 milijonov evrov za naložbe v kmetijska gospodarstva
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v Uradnem listu objavilo javni razpis za naložbe v kmetijska gospodarstva v višini 10 milijonov evrov, namenjene prilagoditvi kmetijskih gospodarstev na podnebne spremembe.

Onesnaženost Voglajne v zadnjih letih manjša
Onesnaženost Voglajne, ki je bila zaradi onesnaževanja industrije v Šentjurju, Štorah in Celju vrsto let v spodnjem toku mrtva reka, se je v zadnjem obdobju zaradi sprejetih ukrepov občutno zmanjšala.

Predlagajo delo od doma tudi v nadaljnje
Si predstavljate, da bi še naprej delo, tako kot v času karantene, opravljali doma, v službo pa bi se vozili le na sestanke in nujne opravke? Okoljevarstveniki se zavzemajo, predvsem z vidika okolja, za razširjeno delo od doma tudi po koncu epidemije.

'Človeške izbire vodijo v to, da bomo videli še več izbruhov'
Strokovnjaki že več let opozarjajo, da svet ni najbolje pripravljen na pandemije takšnih razsežnosti, kot se odvija ta hip. Vse več znanstvenikov je prepričanih, da smo za pandemije krivi sami z našim neusmiljenim izkoriščanjem narave in poseganjem v ekosisteme. Kaj nas koronavirus uči o epidemijah, ki se še lahko pojavijo v prihodnosti?

Zelena Slovenija v mednarodnem boju proti podnebnim spremembam
Zunanji minister Miro Cerar je v uvodu v Slovenskih razvojnih dnevov poudaril, da sta učinkovit multilateralizem in okoljska diplomacija pomemben del naše zunanjepolitične strategije. Slovenija kot zelena država, bogata z naravnimi viri in biotsko raznovrstnostjo, naj bi se zavedala pomena boja proti podnebnim spremembam.

Na srečanju o kemijski varnosti opozorili o negativnih vplivih sežiganja odpadkov na zdravje
Klinični center Ljubljana je v sporočilu za javnost zapisal, da energijska izraba komunalnih odpadkov postaja vedno bolj pomembna strategija ravnanja z odpadki. Osnovni namen upepeljevanja ali sežiga/sosežiga odpadkov je, da se s tem postopkom zmanjša njihova prostornina in vsakovrstna tveganja onesnaževanja z njimi. Pri sežigu odpadkov se potencialno nevarne snovi, ki pri tem nastajajo, zajemajo in nevtralizirajo v čim večji meri. Razpravljavci so na petkovem srečanju o kemijski varnosti opozorili, da se ob sežiganju odpadkov sproščajo v zrak nevarne snovi, ki škodujejo okolju ter zdravju ljudi in živali. Izpusti sežigalnic potrjeno vsebujejo rakotvorne snovi. Prav tako snovi v izpustih povzročajo bolezni živčevja, srca in ožilja ter pljuč, motijo plodnost in razvoj plodov.