okoljski problem

To lahko letos odnesete na grob namesto sveče
Čeprav že dolga leta velja, da na grobovih, sploh za 1. november, ne smejo manjkati, so opozarjanja na onesnaževanje z enormnimi količinami sveč, ko te postanejo odpadek, vedno glasnejša. Izvirne ideje, kako se upreti temu običaju, zato zadnja leta kar dežujejo, ena izmed teh pa je lahko tudi doma narejena svečka.

Je bioplastika rešitev okoljskega problema?
Iz krogov okoljsko ozaveščenih aktivistov v zadnjih letih prihajajo glasne pohvale o bioplastiki, saj da naj bi bila ta odlična alternativa navadni plastični masi. Toda kaj sploh je bioplastika? Ali lahko zares reši okoljski problem, ki ga v zadnjih letih preprosto ne gre več spregledati? In nenazadnje, kakšna je sploh razlika med navadno in bioplastiko?

Podjetje Billa Gatesa trdi, da je ustvarilo prvo sintetično maslo na svetu
Startup podjetje iz Kalifornije, ki ga podpira Bill Gates, trdi, da mu je uspel revolucionarni dosežek na področju pridelave hrane. Izdelali naj bi prvo maslo, ki je povsem brez mlečnih izdelkov, pri čemer ne gre za rastlinski nadomestek, ampak za dejansko sintetično maslo, ki ima vse lastnosti masla, narejenega iz kravjega mleka.

Zato je pokrovček v resnici pritrjen na plastenko
Zagotovo ste opazili, da plastičnih pokrovčkov nekaterih plastenk vode, gaziranih pijač in sokov ni več mogoče ločiti od embalaže. Pa veste, zakaj?

Je pranje perila pri nizkih temperaturah lahko učinkovito?
Pranje perila v vroči vodi je morda učinkovit način, da umazana oblačila postanejo spet čista, ampak ali ste se kdaj vprašali, koliko denarja plačate za to? In kakšno visoko ceno plača okolje? Drobni delci, imenovani mikrovlakna, ki se ob pranju izločajo z oblačil, so namreč hud okoljski problem, saj pogosto končajo v oceanih.

Teh stvari nikoli ne splakujte v straniščno školjko
Ne le, da se naš odtok lahko zabije, z naslednjimi stvarmi lahko odtok tudi poškodujemo, dodatno pa onesnažujemo vodni sistem. Naslednjih stvari nikar ne splakujte v straniščno školjko.

Kako se znebiti plastike v kopalnici?
Kopalnica je eden od prostorov v našem domu, v katerih proizvedemo največ odpadkov, še posebej takšnih, ki jih hitro po uporabi zavržemo. Zbrali smo nekaj nasvetov, kako prenehati uporabljati plastiko v kopalnici.

Našemu planetu lahko takoj pomagate
Plastične vrečke, ogorki cigaret, steklenice in drugi vsakdanji predmeti predstavljajo velik okoljski problem, saj traja do milijon let, da se popolnoma razgradijo.

Svetovni dan okolja letos v znamenju obnove ekosistemov
Danes je svetovni varstva okolja in letošnji slogan je 'obnova ekosistemov'. S tem se pri Združenih narodih tudi uradno začne desetletje za obnovo ekosistemov (2021–2030).

'Človeške izbire vodijo v to, da bomo videli še več izbruhov'
Strokovnjaki že več let opozarjajo, da svet ni najbolje pripravljen na pandemije takšnih razsežnosti, kot se odvija ta hip. Vse več znanstvenikov je prepričanih, da smo za pandemije krivi sami z našim neusmiljenim izkoriščanjem narave in poseganjem v ekosisteme. Kaj nas koronavirus uči o epidemijah, ki se še lahko pojavijo v prihodnosti?

Ogromno smetišče sredi glavnega mesta
Države po svetu se razlikujejo po tem, kako ravnajo z odpadki. Glede na podatke o izkoriščenosti nekaterih naravnih virov, stopnji onesnaženja, vedno večjem številu prebivalstva v celotnem svetu in tudi glede na sam način ter tempo življenja, ki ga imajo današnji način življenja in današnje generacije, bi bilo smiselno, da bi se vse države zavzemale za spremembe, ki bi omogočale preživetje prihodnjih generacij – tako ljudi kot vseh živečih vrst. Vendar vemo, da je stanje vse prej kot takšno. Poglejte si, kako imajo smetišče urejeno sredi glavnega mesta Egipta, v Kairu.

Svetovni dan varčevanja z energijo
6. marca obeležujemo svetovni dan varčevanja z energijo. Namenjen je osveščanju o potrebi po zmanjšanju porabe energije z racionalnim in trajnostnim pristopom. Večina Slovencev po ugotovitvah raziskave energetske učinkovitosti Slovenije REUS razmišlja o učinkoviti rabi energije, ključni dejavnik pa ostaja predvsem znižanje stroškov.

Tudi vi na tak način vržete stran 250 evrov?
Po ocenah OZN za prehrano in kmetijstvo naj bi skupno na svetu odvrgli kar tretjino vse hrane, ki jo pridelamo oziroma, to je okoli 1,3 milijarde ton. Količina zavržene hrane se iz leta v leto povečuje tudi pri nas, skoraj polovico pa naj bi jo zavrgli v gospodinjstvih. V nadaljevanju preverite, kako lahko z majhnimi spremembami dosežete, da bo v smeteh pristalo manj hrane, na ta način pa lahko kar nekaj privarčujete.

Kam z e-odpadki?
V Evropi se količina e-odpadkov vsako leto poveča za 3 do 5 odstotkov. To je trikrat hitreje v primerjavi z rastjo drugih odpadkov. Ta grozljivi podatek pa velja tudi za Slovenijo.