omrežje

Je vaša streha primerna za postavitev sončne elektrarne?
Zaradi negotovosti na energetskih trgih se ljudje vedno bolj spogledujemo z možnostmi izkoriščanja alternativnih virov energije. Ogromno potenciala na slovenskih tleh predstavlja zlasti sonce, zato je dobro vedeti, kako lahko preverite, ali je vaša streha sploh primerna za namestitev sončne elektrarne.

Slovenska arhitektka o tem, kaj potrebuje prav vsak dom
Gradnja novega doma je razburljiv korak ter hkrati velik organizacijski in v zadnjem času predvsem finančni izziv. Cilj vsake novogradnje je seveda čimprejšnja vselitev. Za dosego tega cilja pa je, sploh če smo omejeni s sredstvi, treba dobro razmisliti o prioritetah. Ključno je, da se osredotočimo na najnujnejše potrebe, medtem ko lahko nekateri nakupi in dodatna dela počakajo. V nadaljevanju bomo govorili o tem, kaj naj ima prednost in katere stvari lahko preložimo na čas po vselitvi.

Na to morate biti pozorni preden, se odločite za sončne celice
Namestitev sončnih celic na streho lastnega doma predstavlja investicijo, ki pa naj bi se zaradi nižjih stroškov elektrike slej ko prej povrnila - a ker gre za večji vložek je potreben temeljit premislek. Tukaj je nekaj ključnih stvari, ki jih morate upoštevati, preden na svojo streho namestite sončne celice.

Ukinitev sistema neto meritev povzročila upad povpraševanja po sončnih elektrarnah
V Sloveniji je zadnjih nekaj let strmo naraščalo število gospodinjstev, ki so se odločila za postavitev domače sončne elektrarne, saj ta velja za najboljši način samooskrbe z električno energijo. Ukinitev sistema neto meritev, do katere je prišlo v začetku letošnjega leta, je to rast nekoliko upočasnila, a so izkušeni in inovativni dobavitelji hitro našli odgovor na spremenjene razmere in strankam ponudili sistem pametne samooskrbe. Na kakšen način ta zagotavlja enake prihranke kot v času NET meteringa?

Lastniki sončnih elektrarn res potrebujejo tudi hranilnik?
Sončni kolektorji so v zadnjem času postali priljubljena izbira mnogih lastnikov domov, saj predstavljajo okolju prijazen, obnovljiv vir energije. Toda težava sončnih panelov je ta, da je proizvajanje elektrike neposredno odvisno od zunanjih dejavnikov, kar pomeni, da je proizvodnja v oblačnih dneh močno zmanjšana. Preverili smo, kako nam lahko to slabost pomagajo preseči hranilniki energije.

Ali se investicija v sončno elektrarno sploh še splača?
V letu 2024 je zaradi ukinitve sheme neto meritev prišlo do pričakovanega upada zanimanja za sončne elektrarne. Številni so namreč prepričani, da se tovrstna investicija več ne izplača. A strokovnjaki pravijo, da to ne drži in ponujajo 5 razlogov, zakaj bi morali razmisliti o energetski samooskrbi.

Izbira hišnega ljubljenčka razkriva marsikaj o vaši osebnosti
Izbira hišnega ljubljenčka ni le stvar preference glede vrste živali, ampak pogosto razkriva tudi lastnikovo osebnost. Študije so pokazale, da obstajajo ključne osebnostne razlike predvsem med ljubitelji psov in mačk. Kakšne so?

To morate vedeti, preden se odločite za nakup radiatorja
Ko gre za ogrevanje doma, imamo na voljo veliko možnosti, ena od teh pa so tudi radiatorji. Četudi so le-te danes v novogradnjah v veliki meri nadomestile druge oblike ogrevanja, pa radiatorji še vedno ostajajo pogosta izbira v kopalnicah in tudi drugih prostorih kot oblika dodatnega ogrevanja. Zaradi številnih prednosti, ki jih ti imajo, je jasno, da so radiatorji v hladnejšem delu leta tudi danes še vedno nepogrešljivi.

Glede na Pinterest bo to največji jesenski trend oblikovanja doma
Jesen je tik za vogalom in če tudi vi že komaj čakate, da boste lahko svoj dom pripravili na hladnejši del leta, niste edini. Po nedavnem poročilu, ki ga vsako leto objavijo na Pinterestu, bo največji trend v notranjem oblikovanju to jesen, ustvarjanje udobja v mirnem zavetju doma.

DIY video, ki je na TikToku dosegel več kot 2,6 milijona ogledov
Uporabnica TikToka iz Velike Britanije se je odločila s svetom deliti svojo umetnost barvanja preproge. V samo nekaj dneh je njen video tako osvojil družbeno omrežje in celoten splet ter z 2,6 milijona ogledov postal viralen in prejel številne komentarje. Poglejte si zakaj – morda pa prepriča tudi vas.

Se sončna elektrarna sploh še splača?
Sončna energija je postala ključni element v prehodu na trajnostno energetsko prihodnost. Z nenehnim napredkom tehnologije in spreminjanjem energetskih potreb družbe se sončne elektrarne uveljavljajo kot ključno orodje za zmanjšanje ogljičnega odtisa. Z njimi posamezniki in podjetja ne le zmanjšajo svoj vpliv na okolje, temveč tudi dolgoročno zmanjšujejo stroške energije ter povečujejo energetsko neodvisnost. V tem članku bomo raziskali, zakaj je prav zdaj optimalen trenutek za vložek v sončno elektrarno.

Naprave, ki porabljajo elektriko tudi, ko so ugasnjene
Morda ste bili doslej prepričani, da elektronska naprava, ki je izklopljena ne porablja električne energije – a to ne velja vedno in povsod. Četudi ste pritisnili gumb, s katerim ste jo ugasnili, ne pozabite dodatno še iztakniti kabla iz vtičnice.

Takšne težave imate lahko zaradi sončnih celic na strehi
Naložba v sončne celice je ena najboljših, ki jih lahko naredimo na poti do večje trajnosti. Poleg varovanja okolja imajo pozitiven vpliv tudi na našo denarnico, saj lahko z njimi prihranimo kar nekaj denarja. A kljub številnim prednostim solarnih panelov vse le ni tako rožnato, kot se zdi na prvi pogled.

Toliko let traja, da se investicija v sončne celice povrne
Sonce. 150 milijonov kilometrov oddaljen vir neskončne energije (vsaj za naša zemeljska merila), ki nam bo na voljo še kar nekaj let, konkretno 5 milijard let. Energija, ki jo sonce vsak dan odda na zemljo, je enormna in zadostuje večkratnim potrebam po energiji celotnega sveta. Pa lahko le-to uporabimo učinkovito?

Izkop kanalov za vodovod in kanalizacijo: ključni koraki in stroški
Izkop jarkov je ključni del priprave na gradnjo novih objektov, saj moramo zagotoviti ustrezne komunalne in druge priključke, kot sta vodovodni sistem in hišna kanalizacija. Poleg tega je izkop kanalov potreben tudi pri zamenjavi ali popravilu obstoječih poškodovanih ali dotrajanih cevovodov. Zato je pomembno, da so izkopi jarkov kakovostno opravljeni, saj le tako omogočamo enostaven dostop do cevi za morebitne kasnejše zamenjave in popravila.

S pametnimi kuhinjskimi aparati do bolj zdravih obrokov
Pametne naprave so danes z nami praktično na vsakem koraku, kar jim omogoča nenehno spremljanje našega zdravja in dobrega počutja.

Bo energetska kriza pospešila prehod na obnovljive vire energije?
Zima bo, kot kaže, dolga in mrzla, vendar pa ta novica ne prihaja s strani meteorologov, ampak je le posledica aktualnih družbenih dogodkov, ki smo jim priča v zadnjem času. Vojna v Ukrajini, okrevanje gospodarstev po pandemiji in naraščajoča inflacija, nenazadnje pa tudi motena oskrba z energenti že terjajo svoj davek. V luči tega potekajo številne konference in zasedanja EU, na katerih stroka v sodelovanju s politiko skuša najti najbolj ugodne rešitve za izhod iz energetske krize.

Kakšne so prednosti deževnice?
V Sloveniji v povprečju porabimo 150 litrov vode na dan, kar je pod evropskim povprečjem. Za pitje in kuhanje porabimo približno 3 litre, preostalo za osebno higieno - izplakovanje stranišča, pranje ter pomivanje, del pa za zalivanje. Če živimo v hiši, lahko za večino teh potreb uporabimo deževnico in tako znižamo porabo vode za kar 50 %, s čimer poskrbimo tako za okolje kot svojo denarnico.

Presenetljiv trik, kako se znebiti plesni
Ko se je neka ženska borila s plesnijo na spodnjih robovih tuš kabine, je za nasvet vprašala tudi na spletu in odkrila presenetljiv in preprost trik, ki je deloval.

Vsaka napaka te lahko stane življenja
"Ekstremno vreme me fascinira predvsem zaradi tega, ker se počutiš tako nemočen proti njemu, hkrati pa je lahko ta surova in rušilna moč narave tudi izjemno fotogenična. Ravno to mi je dalo tisti življenjski izziv, da sem se naučil iskati najboljše trenutke besa narave in vse skupaj ovekovečiti s fotoaparatom ali videokamero."

Svetovni dan okolja letos v znamenju obnove ekosistemov
Danes je svetovni varstva okolja in letošnji slogan je 'obnova ekosistemov'. S tem se pri Združenih narodih tudi uradno začne desetletje za obnovo ekosistemov (2021–2030).

Naravni parki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti
V teh dneh obeležujemo kar tri pomembne okoljske dneve, in sicer dan Nature 2000 (21. 5.), mednarodni dan biotske raznovrstnosti (22. 5.) in evropski dan parkov (24. 5.). Ob dnevu Nature 2000 je Ministrstvo za okolje in prostor priredilo spletni pogovor z ustvarjalci naravoslovnega dokumentarnega filma Divja Slovenija. Letošnji evropski dan parkov pa sovpada s praznovanjem okrogle obletnice petih slovenskih naravnih parkov.

Začenja se gradnja največje sončne elektrarne v Sloveniji
Holding slovenske elektrarne (HSE) je pridobil pravnomočno gradbeno dovoljenje za elektrarno z močjo 3,036 megavata, ki jo bodo gradili na rekultiviranem in zaprtem delu odlagališča nenevarnih odpadkov Prapretno pri Hrastniku. Temeljni kamen bodo položili 3. julija.

V Teksasu pred mrazom množično rešujejo tudi morske želve
Velik del ZDA je še vedno v primežu mraza, najhuje pa je v Teksasu, kjer tako nizkih temperatur niso vajeni in kjer so bili v sredo brez elektrike trije milijoni odjemalcev. Mraz je omrtvičil tudi morske želve, ki jih prebivalci Teksasa množično rešujejo in jih vozijo na toplo, v konvencijski center v turističnem kraju South Padre Island.

Kakšno kuhalno ploščo izbrati?
V množici različnih ponudb za kuhalne plošče in štedilnike na spletu ali v trgovini se že težko znajdemo, če nismo točno odločeni, kakšen tip štedilnika želimo. Če imamo namen prenavljati kuhinjo ali le zamenjati kuhalno ploščo, ki je vdelana v delovni pult, si moramo dobro pogledati ponudbo, ki je na voljo, da poiščemo tudi pravo dimenzijo.

Evropski energetski trend – zemeljski plin
Gospodinjstva potrebujejo vse več energije, zato je pomembno, da izberejo pravi energent. Zemeljski plin prinaša obilo prednosti, kot so nizka cena, nizek ogljični odtis in udobje pri uporabi. Zato je najbolj priljubljen energent po celotni Evropi.

Štirje trendi v interjerju, ki bodo zaznamovali leto 2021
Priljubljeno družabno omrežje je objavilo napovedi o trendih, ki bodo v prihodnjih mesecih zavladali svetu notranje opreme.

Tujerodni organizmi imajo močan negativen vpliv na lokalno okolje
Tujerodne rastline so škodljive, ker lahko tvorijo goste sestoje in popolnoma prerastejo domorodno rastlinstvo, hkrati pa jih zelo težko trajno odstranimo. Enako velja tudi za tujerodne živali, ki spodrivajo domače.

Mednarodni dan biotske raznovrstnosti
Letos pod geslom "Rešitve so v naravi!"

Odločite se za ugodnejše ogrevanje že danes
Marsikoga stisne pri srcu, ko prejme račun za ogrevanje, ampak stroške ogrevanja lahko bistveno znižate in še dodatno prihranite. V nadaljevanju vam razkrivamo, kako lahko tudi sami vplivate na znesek položnice.