Dominvrt.si

onesnaženost

Zveza potrošnikov razkrila, kaj vse se skriva v šopku rož

Zveza potrošnikov Slovenije na podlagi raziskave iz tujine opozarja, da so v rezanem cvetju pogosto prisotnipesticidi- tudi taki, ki so v EU prepovedani, zato naj potrošniki pred nakupom preverijo poreklo ali izberejo lokalno cvetje. Pozivajo pa tudi k spremembah zakonodaje na tem področju z namenom zaščite javnega zdravja in okolja.

Kaj je mikroplastika in kako nastane?

V našem svetu je razširjena prisotnost plastike dosegla raven brez primere, s posledicami, ki segajo daleč onkraj tistega, kar je videti na prvi pogled. Med najbolj zahrbtnimi manifestacijami onesnaževanja s plastiko je razširjenost mikroplastike, drobnih delcev, velikih manj kot pet milimetrov, ki so se infiltrirali v skoraj vsak kotiček našega okolja.

Zato je ognjemet tako škodljiv za okolje

Brez ognjemetov si danes skoraj ne znamo predstavljati novega leta, a okoljevarstveniki svarijo, da so za okolje izjemno obremenjujoči. Poglejmo, zakaj, in ali obstaja kakšna alternativa tej pirotehniki.

V Sloveniji vse več onesnaženega sadja in zelenjave

Zdrav življenjski slog vključuje veliko zelenjave in sadja, toda večinoma si ga ne pridelujemo sami, ampak ga kupujemo, pa naj si bo to v velikih trgovskih centrih, na tržnici, pri kmetih ali v lokalni trgovini. Ob tem se danes pogosteje vprašamo, ali je res neoporečno?

To je razlog za smrt več kot 250 tisoč Evropejcev v letu 2021

Zaradi onesnaženega zraka v enem letu umre več kot 250 tisoč ljudi, poroča Evropska agencija za okolje. Zadnji, nedavno objavljeni rezultati za leto 2021 so sicer glede na prejšnja leta nekoliko boljši, a so številke še vedno daleč od vzpodbudnih.

So časi, ko smo se ogrevali na drva, že mimo?

Zima je tu in s tem tudi čas, ko je ogrevanje doma neizogibno, pri čemer pa lahko naletimo na precej visoke stroške. A ne le cena, marsikdo ob izbiranju najboljše vrste ogrevanja v zadnjem času pomisli tudi na ekološki vidik. Kaj torej izbrati, da zadostimo obema kriterijema – da ne bomo onesnaževali okolja in nas zimske temperature hkrati ne bodo preveč udarile po žepu?

30 let Slovenije: kako se je spreminjala kultura bivanja

Slovenija praznuje 30 let neodvisnosti. V tem času se je v Sloveniji zelo povečalo število zasebnih gospodinjstev, zmanjšala pa se je povprečna velikost gospodinjstva in se spremenila tudi njegova sestava. Kako pa se je v spreminjala kultura bivanja? O tem smo se ob današnjem prazniku pogovarjali z etnologom dr. Vitom Hazlerjem.

Po svetu onesnaženost zraka skrajša življenje za povprečno dve leti

V Evropi je zaradi slabega zraka življenjska doba povprečno skrajšana za osem mesecev.

Onesnažen zrak Ljubljančane stane 434 milijonov, Mariborčane 107 milijonov evrov letno

Družbeni stroški onesnaženja zraka so v Ljubljani leta 2018 znašali 434 milijonov evrov letno oz. 1502 evra na prebivalca. V Mariboru je skupna škoda dosegla 107,2 milijona evrov oz. 965 evrov na prebivalca, kaže raziskava organizacije CE Delft. Največja družbena škoda je sicer zaradi slabe kakovosti zraka v tem letu v Evropi nastala v Londonu.

Za vijoličasto morje najverjetneje kriv hipermangan

Za nenavaden pojav, ko se je morje med Belimi skalami in rtom Ronek pred dnevi obarvalo vijoličasto, obstaja zelo velika verjetnost, da je bil vzrok v kalijevem hipermanganu. Gre sicer za razkužilo, ki se v vodi dobro topi in hitro postane neškodljivo. Hipermangan so najbrž po nesreči v morje odvrgli kopalci.

Onesnaženost Voglajne v zadnjih letih manjša

Onesnaženost Voglajne, ki je bila zaradi onesnaževanja industrije v Šentjurju, Štorah in Celju vrsto let v spodnjem toku mrtva reka, se je v zadnjem obdobju zaradi sprejetih ukrepov občutno zmanjšala.

Prava srhljivka – v Burigangi praktično ni več življenja

Buriganga, nekdaj reka, ki je tekla skozi glavno mesto Bangladeša, je danes samo še kanalizacija, ki teče mimo Dake.

Zaradi pandemije onesnaženosti zraka tri leta krajša življenjska doba

Študija nemških raziskovalcev je pokazala, da pandemija onesnaženja zraka skrajša človeška življenja v povprečju za skoraj tri leta, povzroči pa tudi 8,8 milijona predčasnih smrti letno.

Na srečanju o kemijski varnosti opozorili o negativnih vplivih sežiganja odpadkov na zdravje

Klinični center Ljubljana je v sporočilu za javnost zapisal, da energijska izraba komunalnih odpadkov postaja vedno bolj pomembna strategija ravnanja z odpadki. Osnovni namen upepeljevanja ali sežiga/sosežiga odpadkov je, da se s tem postopkom zmanjša njihova prostornina in vsakovrstna tveganja onesnaževanja z njimi. Pri sežigu odpadkov se potencialno nevarne snovi, ki pri tem nastajajo, zajemajo in nevtralizirajo v čim večji meri. Razpravljavci so na petkovem srečanju o kemijski varnosti opozorili, da se ob sežiganju odpadkov sproščajo v zrak nevarne snovi, ki škodujejo okolju ter zdravju ljudi in živali. Izpusti sežigalnic potrjeno vsebujejo rakotvorne snovi. Prav tako snovi v izpustih povzročajo bolezni živčevja, srca in ožilja ter pljuč, motijo plodnost in razvoj plodov.

Onesnažen zrak kriv za več infarktov in kapi

V dneh, ko se onesnaženje zraka nenadno poslabša, se pripeti na stotine več srčnih infarktov, možganskih kapi in akutnih napadov astme, je ugotovila ekipa raziskovalcev Kraljevega kolidža v Londonu, ki je preučila stanje v devetih britanskih mestih.

ABC vertikalnega vrtičkanja

Četudi živite v mestu in imate namesto vrta le majhen balkonček, ni treba, da ste zaradi tega prikrajšani za radosti vrtičkanja. Če ste med tistimi, ki hrano radi začinijo ali okus izboljšajo z nečim svojim, potem so vertikalni vrtički idealni za vas.

Temna stran čarobnega ognjemeta

Ognjemeti ob prazničnih dneh pričarajo posebno vzdušje, vendar obenem povzročajo veliko in negospodarno onesnaženost ozračja z delci ter predstavljajo tveganje za zdravje, je opozorilo ministrstvo za okolje in prostor.

Tokrat se ne moremo hvaliti

Ekološki odtis je seštevek vseh ekoloških storitev za zadovoljitev potreb človeštva skupaj s prostorom, ki ga za to terjajo (pašniki, nobdelovalne površine, pozidana območja, ribiška območja, , gozdovi ...). Da bi zadovoljili naše trenutne potrebe po naravnih virih in ekoloških storitvah, bi potrebovali regeneracijsko sposobnost 1,7 Zemlje. No, razen, če bi vi ravnali tako kot mi, Slovenci. Potem bi je potrebovali 2,8.

Statistika, ki vas bo osupnila

15. septembra se bomo Slovenci znova lotili čiščenja naše ljube dežele. Že dvakrat smo jo. In statistika ni ravno najlepša.

Zato vam ponekod ne ponudijo slamice

Ne, ne zato, ker bi jo pozabili vtakniti v kozarec ali bi jih zmanjkalo – številni lokali, restavracije plastičnih slamic ne uporabljajo več v skladu s smernicami predlagane direktive, s katero bi prepovedali uporabo nekaterih plastičnih izdelkov za enkratno uporabo.

Tudi to je Slovenija ...

Tako vsaj upajo pobudniki vseslovenske čistilne akcije Očistimo Slovenijo 2018, ki se bo odvijala 15. septembra letos pod sloganom 'Še zadnjič'.

Opazili jato več kot 50 delfinov

Pri Kornatih v Jadranskem morju so hrvaški raziskovalci iz instituta Plavi svijet opazili več kot 50 navadnih delfinov (delphinus delphis). Po navedbah raziskovalcev gre za največje jato navadnih delfinov, ki so jo opazili v hrvaškem morju, potem ko so pred več desetletji navadni delfini povsem izginili iz Jadrana.

Groza, kaj so potegnili iz Save!

Če bi vsak počistil za seboj in pravilno ločeval odpadke, bi vsi skupaj veliko bolje živeli. Nedavna čistilna akcija, v sklopu katere so tokrat čistili strugo in nabrežje Save, je nov dokaz, da se tega številni ne zavedajo.

Pozor, visoka onesnaženost zraka!

Zrak v nižinah celinske Slovenije je te dni znova zelo onesnažen z delci PM10. V ponedeljek so bile mejne vrednosti presežene v več krajih, tudi za včeraj in danes je agencija za okolje izdala opozorilo o visoki onesnaženosti na omenjenih območjih. Zato odsvetujejo kurjenje lesa, uporabo javnega prevoza in zmanjšano fizično aktivnost na prostem.

Previdno pri kurjenju!

Kakovost zraka v Sloveniji je bila lani slabša kot leto prej. Glavna težava poleti je ozon, pozimi pa prašni delci. Glavni vir slednjih so individualna kurišča, zato okoljsko ministrstvo poleg ukrepov Eko sklada prebivalcem med drugim priporoča, naj ne kurijo lesa, če imajo druge možnosti ogrevanja, in naj ne kurijo na prostem.

Kaj menite, koliko dreves raste na Zemlji?

Raziskava univerze Yale ocenjuje, da na svetu raste več kot tri bilijone dreves, kar je sedemkrat več, kot so znanstveniki ocenjevali v predhodnih raziskavah. Število dreves se je z razvojem človeške civilizacije sicer zmanjšalo za polovico, kar je odraz negativnih sprememb v naravi.

Pazite se vseh nevarnosti!

Vsi se želimo doma počutiti varne. Toda skoraj tretjina poškodb, pri katerih je potrebna zdravniška pomoč, se zgodi doma. Zato smo vam pripravili pregled najpogostejših domačih nevarnosti. Poglejte.

V Kočevju odmevno dogajanje

V Kočevju so v ponedeljek začeli s strojno košnjo v strugi Rinže, s katero nameravajo odstraniti tam rastoče lokvanje oz. rastlino rumeni blatnik, ki jo krivijo za dodatno pomanjkanje kisika v rečni vodi. S košnjo, ki bo potekala do petka, nameravajo zavreti njeno rast, s čimer naj bi v reki omejili dodatno razpadanje odmrlega listja in korenin.

Da, tudi v vašem domu je zrak onesnažen! Ukrepajte!

Izpušni plini, smog in cigaretni dim so stvari, katerim ste lahko izpostavljeni, ko stopite iz svojega doma. Ameriška agencija za varovanje okolja pa je ugotovila, da je lahko zrak v domu tudi do petkrat bolj onesnažen kot zunaj. Kako se zaščititi, preberite v nadaljevanju.

Bi uganili, kaj je največji problem evropskih mest?

Onesnažen zrak ostaja največja nevarnost za prebivalce evropskih mest, je sporočila Evropska agencija za okolje (EEA). Po ocenah agencije je bil onesnažen zrak kriv za 400.000 prezgodnjih smrti v letu 2011. Bolezni srca in kapi so bili najpogostejši razlogi za prerane smrti zaradi onesnaženega zraka.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854