Dominvrt.si

organska gnojila

Tako bodo vaše rože cvetele vso sezono

Samo pomislite na to, kako neverjetna je narava. V zemljo posadite rastlino, ta pa bo samo s pomočjo sonca in vode ustvarila čudovite pisane cvetove. No, pravzaprav sta voda in sonce osnovni potrebi, toda občasno prav vsem rastlinam – tudi spomladanskemu cvetju na balkonu – prija dodatek gnojila. V nadaljevanju ponujamo nekaj nasvetov, da bo prvo spomladansko gnojenje okrasnih rastlin kar se da učinkovito.

Časovnica za pravočasno ureditev vsega na vrtu

Pravočasna opravila na vrtu vse leto – od priprave zemlje in setve do vzdrževanja in obiranja pridelkov. Odkrijte nasvete za urejen in uspešen vrt!

Ne le pri peki kruha, droži lahko uporabite tudi tako

Če ste se tudi vi v zadnjem času navdušili nad pripravo kruha iz droži in vam te ostajajo, ponujamo zanimivo rešitev, kako jih lahko porabite. Preostanek, ki ga ne boste porabili pri peki, tako namesto v smeti raje zlijte na vrt. Verjemite, rastline vam bodo hvaležne.

Jo tudi vi zlivate stran? Nikar.

Gotovo ste ob kuhanju riža ali testenin kdaj opazili, da voda postane motna in včasih celo rahlo bele barve. To je posledica sproščanja škroba, ki se izloča iz živila, in čeprav to vodo večina izmed nas po kuhanju zavrže, obstaja dober razlog, zakaj bi jo morali, v primeru, da ste lastnik vsaj ene sobne rastline, prihraniti in koristno uporabiti.

Kako zaščititi vrt pred neurjem?

Močan veter, ki ruva korenine, toča, ki uničuje liste in plodove ter nenazadnje dež, zaradi katerega so rastline bolj dovzetne za razvoj plesni in gliv, so vremenski pojavi, ki so v zadnjem času še posebej pogosti. Vreme nam jo lahko precej zagode – in čeprav nanj nimamo vpliva, lahko marsikaj storimo, da vrt kolikor je le mogoče zavarujemo in razdejanje čim bolj omilimo.

8 pogostih napak urbanih vrtičkarjev

Sajenje v lonce in korita je odličen način, da uživate v svojih rastlinah od blizu in poživite svoj balkon, teraso ali verando. Za razliko od vrta tu veljajo nekoliko drugačna pravila, ki se jih velja držati, ne glede na to, ali nameravate posaditi cvetlice, zelišča ali zelenjavo. Oglejmo si deset pogostih napak, ki jih delajo ljudje pri gojenju rastlin v posodah, da se jim boste zagotovo izognili.

Verjamete, da lahko z mlekom spodbudite rast paradižnika?

Skrb za vrt presega le zalivanje, občasno puljenje plevela in zatiranje škodljivcev. Da bi vaše rastline resnično uspevale in dosegle svoj poln potencial, potrebujejo tudi zdrav odmerek hranil. Medtem ko lahko kemična gnojila zagotovijo hitro rešitev, so naravna gnojila trajnostna in okolju prijazna alternativa, a so pogosto manj učinkovita – a stvar vseeno ni tako enostavna. Katero vrsto torej izbrati in kako gnojiti, preberite v nadaljevanju.

Je vzdrževanje lepe trate spomladi in poleti res misija nemogoče?

Pri vzdrževanju lepe zelene trate sta zagotovo najpomembnejša letna časa pomlad in poletje. A čeprav si čudovite zelenice najbolj želimo ravno takrat, je to tudi čas, ko je ta najbolj podvržena negativnim dejavnikom. Na srečo lahko s pravilno nego, ki vključuje nekaj koristnih nasvetov, poskrbite, da bo pogled iz vašega doma na travnato dvorišče vedno urejen kot iz škatlice.

Priprava zemlje pred prvim sajenjem je še kako pomembna

Eden glavnih dejavnikov pri urejanju vrta v začetku sezone je priprava ustrezne strukture tal. Ta je vedno mešanica peska, mulja, gline, najrazličnejših mikroorganizmov in drugih delcev. Vsaka izmed teh komponent igra pomembno vlogo in vpliva na to, kako dobro bodo rastline rasle, zato je pomembno, da pred prvim spomladanskim sajenjem poskrbimo zanjo.

Kako ustrezno pripravimo naš sadni vrt na zimsko spanje?

S 23. septembrom se je tudi uradno začela jesen in zdaj, ko bomo počasi pobrali z dreves še zadnje plodove, je odlična priložnost, da razmislimo, če smo v preteklem letu ustrezno poskrbeli za drevje, razmislimo, kaj bi bilo morda bolje storiti drugače, pripravimo načrt za prihodnje leto in ustrezno pripravimo naš sadni vrtna zimsko spanje.

Vse, kar morate vedeti pred gnojenjem vrta jeseni

Pri dolgotrajni uporabi je prst v zelenjavnem vrtu izčrpana in osiromašena s hranili, saj vrtnine v času rasti potrebujejo veliko hranilnih snovi. Da bi vrtnine tudi v prihodnji sezoni dobro obrodile, mu moramo vse te snovi nekako povrniti. Ob vseh informacijah in napotkih smo včasih lahko zmedeni - kaj pomeni mineralno gnojilo? Kaj označuje kratica NPK? Lahko z gnojenjem zažgemo korenine? Na vsa ta vprašanja odgovarjamo v spodnjih vrsticah.

Jesensko gnojenje – kaj in zakaj gnojiti tudi jeseni

Dobra priprava tal je osnova za uspešno rast zelenjave, okrasnih rastlin in tudi trate na vašem vrtu. Zato je zelo pomembno, kako se je lotimo, saj se nam napake lahko hitro maščujejo. Pri tem je ključnega pomena tudi jesensko gnojenje, s katerim poskrbimo, da se rastline in tla dobro pripravijo na zimske razmere.

Kako poskrbeti, da bo imela domača prst dovolj organskih snovi?

Zdrava, rodovitna prst je osnova za zdrave rastline, posledično pa tudi za zdrave živali in ljudi, zanjo pa je ključno, da vsebuje dovolj organskih snovi. A z intenzivnim kmetovanjem, uporabo fitofarmacevtskih sredstev in pretirano izpostavljenostjo gole zemlje soncu smo ljudje precej zmanjšali vsebnost organskih snovi v zemlji. Kako jih lahko povrnemo in katerim napakam se pri vrtnarjenju in kmetovanju izogniti, da prsti ne bi preveč izčrpali?

Zakaj organska gnojila?

Z uporabo organskega gnojila lahko pridelamo dovolj zdrave hrane za domače potrebe in izboljšamo oziroma ohranimo kakovost bivalnega okolja.

Ni le odličen dodatek jedem ...

Poleg dveh osnovnih začimb – soli in popra – med najbolj priljubljene uvrščamo tudi drobnjak, trajnico, ki velja za pravo vitaminsko bombo in doda specifičen okus marsikateri jedi. Lahko ga gojimo na vrtu ali okenski polici in je zelo nezahteven za vzgojo.

Ga poznate?

Tina in Metka sta se odpravili na Goriško na obisk k Mojci, ki jima je podrobneje predstavila okrasni ameriški slamnik. Več o njem izveste v 2. oddaji 5. sezone Vrtičkanje, ki je na ogled na VOYO!

Je pravi balzam za dušo in telo

7. oddajo 4. sezone Vrtičkanje sta Tina in Metka posvetili sivki. Odpravili sta se na Kras k prijateljici Mojci, ki je prava strokovnjakinja za vzgojo te omamno dišeče trajnice. Izvedeli sta marsikaj zanimivega, svojo izkušnjo pa sta z veseljem delili tudi z nami. V nadaljevanju boste tako izvedeli, kako skrbeti za sivko, da bo odlično uspevala na vašem vrtu.

Poraba mineralnih gnojil v kmetijstvu stagnira

Ocenjena skupna poraba mineralnih gnojil v kmetijstvu v Sloveniji je bila lani skoraj enaka kot v prejšnjem letu, in sicer se je gibala blizu 136.000 ton. Gnojila so vsebovala 49.278 ton glavnih rastlinskih hranil ali za dva odstotka več kot v prejšnjem letu.

Zakaj organska gnojila?

Z uporabo organskega gnojila lahko pridelamo dovolj zdrave hrane za domače potrebe in izboljšamo oziroma ohranimo kakovost bivalnega okolja.

Le tako bo vaš zelenjavni ali okrasni vrt popoln

Tako rekoč v vsaki živilski trgovini ali na tržnici je mogoče kupiti sadje in zelenjavo, a roko na srce, ni bolj svežih in ukusnih zelenjadnic in sadežev od tistih, ki jih pridelamo sami. Pomanjkanje časa in prostora za urejanje lastnega vrtička pa je dandanes samo izgovor. Z malce dobre volje in časa ter s pomočjo nasvetov izkušenih vrtnarjev in kvalitetnih sredstev si lahko vsak, četudi še nikoli ni držal motike v roki, uredi vsaj manjši zelenjavni, zeliščni ali okrasni vrtiček.

Kako jeseni poskrbeti za zelenico?

Še preden zima pokaže zobe in sneg pobeli poljane, je potrebno okoli hiše še veliko postoriti. Med drugim moramo poskrbeti za zelenjavni in cvetlični vrt ter sadovnjak, seveda pa ne smemo pozabiti niti na trato. Da bo slednja spomladi ’zacvetela’ v vsej svoji lepoti, jo moramo ustrezno pripraviti, kako, pa nam je zaupal dipl. inž. agr. Mihael Iljaž.

Kaj je treba jeseni postoriti v sadovnjaku?

Dela v sadovnjaku se lotimo, ko drevesa mirujejo, se pravi po odpadanju listja, kar je običajno konec oktobra, s sajenjem grmovnic in sadnega drevja počakajmo do prvega novembra. Takrat za mlade rastline izkopljemo veliko sadilno jamo, sadikam namestimo primerno podporo in drevesa posadimo v zemljo, bogato z gnojilom.

Nega plodovk v posodah

Zelenjavni vrt na balkonu ali terasi? Zakaj pa ne! Da boste pri vzgoji plodovk v posodah uspešni, vam ponujamo nekaj nasvetov Lorete Vlahović, strokovnjakinje in direktorice Kluba Gaia, ki ljubiteljem vrtnarjenja že vrsto let z nasveti pomaga do uspeha v vrtu.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854