Dominvrt.si

organske snovi

Prezrta podzemna zelenjava, ki je izjemno koristna za zdravje

Topinambur, pogosto imenovan tudi laški koren ali laška repa, je korenasta zelenjava, ki jo uživamo in pripravljamo podobno kot krompir. Od slednjega se sicer razlikuje po tem, da ima precej manj škroba. Topinambur izvira iz Severne Amerike in ga je zelo enostavno gojiti, celo do te mere, da se skoraj šteje za invazivnega.

Katera dela vas novembra čakajo na vrtu?

Čeprav se počasi približuje zima, delo na vrtu še zdaleč ni končano. Pravzaprav je sedaj idealen čas, da pripravimo zemljo na nasledno rastno sezono, presajamo lahko sadno drevje in ga zaščitimo pred mrazom, zaščititi pa je potrebno tudi zelišča in vrtnine, ki še kar vztrajajo na našem vrtičku.

Tako se znebite vonja po plesni v svojem domu

Vonj po plesni je pogosta težava v mnogih domovih. Lahko je kriva plesniva hrana v hladilniku, mokro perilo, ki je ostalo v pralnem stroju ali morda slaba izolacija. Ne glede na razlog so te vonjave opozorilo, ki ga nikar ne prezrite. Četudi še ni vidnih znakov, je že vonj sam po sebi namreč lahko zelo nevaren.

Teh 6 dodatkov za zemljo zagotavlja zdrave rastline

Za zdrave plodove rastlin je potrebna zdrava zemlja, ki nam lahko ponudi še več kot nam že, če jo pridno razvajamo z različnimi dodatki. Kateri so najučinkovitejši?

Redke, a osupljive črne cvetlice

Črni cvetovi so v kraljestvu rastlin precej redki, a ravno zato toliko bolj osupljivi. Razlog za to, da črno barvo v naravi srečamo le malokrat, je njena nestabilnost in dejstvo, da je ne glede na to, katere naravne pigmente zmešamo, popolnoma črn odtenek preprosto nemogoče dobiti. Nenazadnje, ko govorimo o črnih rastlinah, niti nikoli niso popolnoma črne. Vseeno poglejmo, katere cvetlice so tiste, ki že na prvi pogled navdušujejo s svojo elegantno temno barvo.

Poznate najpomembnejše pravilo kompostiranja?

Kompostiranje, ki je v osnovi pravzaprav kopičenje biorazgradljivih ostankov hrane, odmrlih rastlin in drugih s hranili bogatih organskih snovi, je enostaven in okolju prijazen način recikliranja. Vsaj tako smo verjeli do nedavnega. V zadnjem času pa pogosto slišimo, da je lahko kompost za vrt tudi škodljiv. Preverili smo, ali to drži in ali pridelava in uporaba komposta zares predstavlja kakršna koli varnostna tveganja za zdravje človeka in rastlin.

Ob svetovnem dnevu ajde: Kakšne pogoje za rast in uspevanje potrebuje?

Ajda je vsestranska in hranljiva poljščina, ki lahko uspeva v različnih talnih in podnebnih razmerah. V nadaljevanju podajamo nekaj nasvetov, kako zagotoviti pogoje, s katerim omogočimo dober pridelek te nadvse uporabne in hkrati izjemno hranljive žitarice.

Kaj se dogaja s severnim Jadranom?

Že vse od začetka poletja poročamo o sluzenju Jadranskega morja, ki mu kar ni videti konca. Strašljivi prizori goste sluzi, ki pokriva precejšnje dele severne jadranske obale, so šokirali tudi znanega italijanskega dirkača Eda Varinija, ki je na sluz naletel med ribolovom pri Raveni.

Kako preprečiti, da so kumare grenke?

Se je tudi vam že zgodilo, da so bile kumare grenke? Verjetno ni vrtnarja, ki se mu vsaj enkrat to ne bi že zgodilo, na srečo pa obstaja nekaj trikov, s pomočjo katerih bo letošnja letina kumar svežega okusa!

Zakaj se kumara na rastlini začne zvijati?

Gotovo ste že kdaj opazili, da se je kumara na rastlini začela zvijati in ste tako dobili popolnoma deformiran plod? Če gre le za rahlo ukrivljenost, to ne bo težava, a kadar se že manjši plod začne zavijati, to pogosto onemogoči nadaljnjo rast in debeljenje. Da bi ta pojav preprečili, je treba vedeti, zakaj do njega pride.

Bi upali zaplavati v takšno morje?

Marsikoga pogled na želatinaste prevleke sluzi na površini morja odvrne od želje po kopanju, čeprav bi v tem vročinskem valu osvežitev v morju (pri trenutni temperaturi morja 25 in več stopinj Celzija je kopanje bolj redko še osvežitev) še kako prav prišla. Te dni je na slovenski obali in marsikje v Istri viden intenziven pojav sluzenja morja, ki je v bistvu naraven pojav in niti ne tako redek, kot bi sprva lahko mislili.

Limona, kot je še niste videli

Budina roka je agrum iz družine citronovk, ki je videti kot limona, iz katere rastejo nekakšni dolgi prsti. Čeprav v notranjosti ne vsebuje mesa, je sadež izjemno dišeč, lupina pa je uporabna na enak način kot limonina. Čeprav gre za drugo, sorodno rastlino, se včasih zgodi, da takšen sadež prav zares zraste na povsem običajnem limonovcu.

Vrtičkarska opravila v maju

Maj predstavlja enega najlepših mesecev. Pomlad je v polnem razmahu, vedno bolj se približuje poletje z visokimi temperaturami, vendar te še niso dosegle svojega vrhunca. Prav zato imamo v maju idealno priložnost za vrtnarjenje. V članek smo strnili, kaj se v tem mesecu na vrtu dogaja in kakšna dela nas pravzaprav čakajo.

Ste že slišali za 'pica' vrt?

Le kaj je boljše od sveže, vroče pice – še posebej tiste, ki jo naredimo sami doma? Čeprav bo beseda pica v naslednjih vrsticah uporabljena precej pogosto, pa ne bomo govorili o hrani, ampak o vrtu in vrtnarjenju. Takšnem, ki je v zadnjem času postal velik trend in s katerim je to opravilo še bolj zabavno, tako za odrasle kot otroke. Poglejmo torej, kaj ima vrt sploh lahko skupnega s pico in kako tak vrt ustvarimo na svojem koščku zemlje.

Skrivna sestavina, s katero obogatite vrtno zemljo

Zeolit je naravni mineral, ki lahko izboljša kakovost vaših tal in spodbudi rast rastlin. Če je vaša vrtna zemlja trda in zbita, pa zato ne more absorbirati in zadrževati vode ter hranil, lahko poskusite težavo rešiti z dodajanjem zeolita. Preverite, katere so še druge prednosti in kakšen je postopek dodajanja te snovi na vrt.

10 prednosti gojenja zelenjave v visokih gredah

Visoke grede niso novost, a so vse bolj priljubljene, predvsem pri ljubiteljskih vrtičkarjih, ki se z gojenjem sadja in zelenjave šele spoznavajo. Z zdravo prstjo in ustrezno nego lahko dvignjene gredice obrodijo velik pridelek na majhnem prostoru. Preverite, katere so še prednosti visokih gred.

Ali preveč deževnikov zemlji lahko škoduje?

Deževniki vašemu vrtu zagotavljajo naravno gnojilo in prinašajo številne druge koristi. Toda ali lahko preveč deževnikov v zemlji povzroča težavo? Bi jih morali v tem primeru odstraniti? Pretehtajte njihove prednosti in slabosti, da se boste lažje odločili, kaj je najbolje za vaš vrt.

Vinarji so že zavihali rokave in se lotili obiranja grozdja

Ob koncu poletja in v začetku jeseni mora vinogradnik, ki se je celo leto trudil svoji trti zagotoviti kar najboljše pogoje, znova zavihati rokave in končno pobrati sadove celoletnega trdega dela! S tem pa se njegovo delo seveda ne konča. Časa za počitek in praznovanje sicer ni veliko. Ko skupaj z ekipo vseh pridnih delavcev potrgajo grozdje, se poveselijo in nazdravijo na uspešno trgatev, jih namreč že čaka nova naloga – pridelek spremeniti v vino! Več o tem, kako poteka trgatev, nam je zaupala Daša Kastelic iz vinarstva Puklavec Family Wines.

Solata, ki je najboljša jeseni

Endivija je zimska solatnica, ki je botanično najbližje radiču, saj oba spadata med cikorije. Je glavnata solata, ki je sicer v osnovi dvoletnica, čeprav jo obravnavamo kot enoletnico. Nekateri se ji zaradi značilnega, rahlo grenkega okusa raje izognejo, medtem ko jo drugi obožujejo. Če ste med slednjimi, boste v tem članku našli napotke, ki vam bodo v pomoč, da jo vzgojite na svojem vrtu ali balkonu.

Kaj se dogaja z vašim paradižnikom?

Paradižnik trenutno zagotovo kraljuje na vrtu. Samo še malo in lahko si bomo postregli z domačim pridelkom. Toda ravno prvi paradižniki znajo biti problematični, še posebno, ko se na dnu ploda pojavi gnitje. Poglejte, kaj je vzrok in kako lahko to preprečite.

Tako lahko uporabite jajčne lupine na vrtu

Kako zelo so zdrava jajca, a z njimi ni pametno pretiravati, vemo vsi. Veliko ljudi, predvsem in tudi vrtičkarjev, pa ne ve, da so jajčne lupine, ki jih zadržimo, precej uporabne na našem vrtu. Poglejmo, za kaj vse jih lahko uporabimo.

Ste že slišali za vrtnarjenje po metodi 'lazanje'?

'Lazanja vrtnarjenje' je metoda organskega vrtnarjenja brez prekopavanja in obdelave, ki ima za posledico bogato, zračno zemljo – in kar je najbolje, za dosego tega cilja, razen pravilne predpriprave, ni potrebnega praktično nič dela. Za kaj pravzaprav gre pri 'lazanja vrtu', pojasnjujemo v nadaljevanju.

Preprosti nasveti, kako gojiti limonovec v loncu

Ste vedeli, da obstajajo obstajajo miniaturne sorte limon, ki jih je mogoče odlično gojiti tudi lončkih, tako da za njihovo gojenje ni nujno, da potrebujete vrt? Enako lepo bo namreč rasla na balkonu in terasi.

Kako se lotiti trajnostnega vrtnarjenja?

Za povečane izpuste toplogrednih plinov v zraku, onesnaženo vodo, zemljo in ozračje je odgovoren predvsem človek s svojim delovanjem. Pri tem pogosto veliko škodo naravi povzročamo z netrajnostnimi kmetijskimi praksami. Zato je treba stremeti k temu, da se zemlja povrne v bolj zdravo stanje. To pa lahko vsak na svojem koščku zemlje doseže s trajnostnim vrtnarjenjem.

Brunfelzija: Rastlina, ki spreminja barvo svojih cvetov

Brunfelzija je čudovita cvetoča grmovnica, ki jo pri nas pogosteje gojimo kot sobno rastlino, saj zaradi svoje tropske narave ne bi preživela mrzlih zim. Izvira iz Brazilije in v naravnem okolju doseže višino do treh metrov. Čeprav kot okrasna rastlina ne zahteva veliko pozornosti, pa pri njeni vzgoji vseeno velja paziti na nekaj stvari – poglejmo nekaj njenih značilnosti in kaj potrebuje.

Kako gojimo bob?

Bob je hitro rastoča enoletna stročnica, ki jo sadimo zgodaj spomladi ali pozno jeseni. Gojimo ga zaradi velikih ploščatih užitnih semen, ki zrastejo v strokih, čeprav so užitni vsi deli rastline. Sorte boba se razlikujejo glede na velikost in barvo semen, ki je lahko vse od bele, bež ali rjave do vijolične in črne.

Tako bodo vaše perunike uspevale dlje časa

Perunika je dobila ime po grški besedi za mavrico, kar je precej ustrezen izraz za rod, ki vključuje rastline s cvetovi v tako zelo široki barvni paleti in kombinaciji le-teh. Več kot 300 vrst in na tisoče kultivarjev te razkošne cvetoče rastline najdemo v rodu perunik, ki je del družine Iridaceae. Odkrijte lepoto gojenja cvetov perunike s tem izčrpnim vodnikom o sajenju in negi. Od priprave tal do obrezovanja in drugih uporabnih trikov za vzgojo lepih cvetov perunike.

Ste prepričani, da vaše rastline iz zemlje dobijo dovolj kalcija?

Kalcij je eno od sekundarnih makrohranil v tleh. Čeprav ni potreben v takšnih količinah kot dušik, fosfor in kalij, je vseeno ključen za rast rastlin in skrbi predvsem za njihovo odpornost proti boleznim in škodljivcem. Toda ko gre za kalcij, več ni vedno boljše. Kako torej prepoznati, kdaj ga je preveč, in kateri so znaki, da ga rastlini na vrtu primanjkuje?

Cvetoča spomladanska grmovnica, ki na vrt privablja metulje

Forzicija je listopadna cvetoča grmovnica, ki spada v družino oljk. Ti hitro rastoči grmi, ki zahtevajo malo vzdrževanja, imajo pokončno, rahlo ovalno obliko in so znani po svojih dolgih vejah, ki se zgodaj spomladi napolnijo z živahnimi rumenimi cvetovi. Če se sprašujete, katero rastlino, ki bi cvetela v tem času, posaditi na vrt, potem je odgovor kot na dlani.

Čičerika – stročnica, ki jo lahko gojimo tudi pri nas

Čičerika je enoletna stročnica iz družine metuljnic, ki jo sadimo spomladi in po dolgi rastni dobi pobiramo pozno poleti, ko se stroki posušijo. To stročnico, čeprav na naših vrtovih ni tako zelo pogosta, z lahkoto gojimo tudi pri nas, saj odlično uspeva ravno v zmerno vročih podnebjih. Ponujamo vam nekaj nasvetov, kako ustvariti popolno rastno okolje za čičeriko.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854