orjaški

Rastline, ki na vrtu naredijo več škode kot koristi
Najrazličnejše rastline, med katerimi se na vrtu najpogosteje znajdejo drevesa, grmovnice, pa tudi nižje rastoče rastline, so čudovita popestritev vsakega vrta. Vendar pa to ne velja za vse. Pri izbiri seveda upoštevamo, ali so pogoji za določeno vrsto primerni, vedeti pa moramo tudi, katere so tiste, ki jih na svojem vrtu iz takšnega ali drugačnega razloga ne želimo. Naredijo lahko namreč več škode kot koristi, zato naj vas ne zavede njihov lep videz.

Poznate konjak, osupljivo rastlino s številnimi učinki?
Voodoo lilija, vražji jezik ali tako imenovana konjak rastlina je prav zares osupljiva. Čeprav je v azijskih državah že dolgo poznana in priljubljena kot del prehrane, pa je zanimanje zanjo pri nas v zadnjem času naraslo zato, ker naj bi uživanje izdelkov iz konjak moke učinkovito pomagalo pri hujšanju. Ampak kaj sploh je konjak ali glukomanan?

Nikar je ne zamenjajte s smrtno strupenim smrdljivim dežničkom
Orjaški dežnik je goba, ki je med izkušenimi gobarji precej poznana. Čeprav se po slovesu nikakor ne more primerjati z jurčki ali lisičkami, pa se zdi, da je včasih po krivici kar nekoliko prezrta. Morda je tako še bolje, saj za nepoznavalce obstaja velika nevarnost, da jo zamenjamo za neko drugo, smrtno strupeno gobo.

Tujerodne vrste z naših vrtov lahko škodujejo okolju
Ste vedeli, da je divji kostanj tujerodna vrsta? Številne vrste rastlin namreč uvažamo kot okrasne rastline za gojenje na vrtovih in parkih, toda takšna rastlina kaj hitro postane invazivna. Divji kostanj sicer ne ogroža naših gozdov in ni invaziven, toda v Sloveniji se najde veliko tujerodnih rastlin, živali in gliv, ki so zelo invazivne.

Gobarji, ste že nabrali to gobo? Zdaj je čas!
Raste v listnatih in mešanih gozdovih, našli pa jih boste tudi na travniku. Poleg jurčkov in lisičk jih v Sloveniji najraje nabiramo. Že veste o kateri gobi je govora?

Ta zelo nevarna rastlina raste tudi pri nas
Orjaški dežen je zelo strupena rastlina, že najmanjši stik s sokom te rastline pa povzroči pordelost kože in srbečico. Ob izpostavljenosti sončni svetlobi lahko dobite boleče in pekoče izpuščaje, ki se lahko razvijejo v mehurje in rane, zelo nevarna pa je tudi za vaše oči.

V Kungoti našli velikansko sršenje gnezdo
V Kozjaku nad Pesnico je družina skupaj s sosedi naletela na prav posebno najdbo – orjaško sršenje gnezdo. Težko je štiri kilograme, obsega pa 180 centimetrov. Sršeni so ga sicer že zdavnaj zapustili, a so ustvarili velik panj, ki je pri nas redkost. Panj bo zdaj dobil tudi posebno mesto – razstavili ga bodo na osnovni šoli v Kungoti. To izjemno delo narave bo postalo tudi učni pripomoček za učence.

Kako do čudovitih cvetov?
Če vam je všeč amarilis, si čim prej omislitečebulice ali cvetoče rastline in popestrite dom s čudovitimi cvetovi. Skrb za to veličastno okrasno rastlino je preprosta, a vendarle vam v nadaljevanju ponujamo nekaj nasvetov, s pomočjo katerih bo amarilis cvetel v vsej svoji lepoti.

Noro, kaj sta za hišo potegnila izpod zemlje
Zakonca, ki sta oba že upokojena in zadnjih 6 let za hišo gojita krompir za lastne potrebe, sta med izkopavanjem te vrtnine naletela na velikansko presenečenje. Dobesedno velikansko.

Nevarna rastlina raste tudi pri nas
O razraščanju te invazivne rastline na območju Slovenije smo pred časom poročali tudi mi, tokrat pa iz tujine odmeva primer 17-letnika, ki je po stiku z rastlino dobil hude opekline po obrazu.

Za ljubitelje 'marel' ...
Poleg jurčkov in lisičk Slovenci od gob najraje nabiramo in uživamo dežnikarice oziroma ’marele’, ki v tem času rastejo kot ’gobe po dežju’. Ker so torej te dni pogosta sestavila naših jedilnikov, je dobro, da jih bolje spoznamo.

To pa je orjak!
Paradižnik, sorte volovsko srce, sodi med najbolj priljubljene in okusne sorte pri nas, pa tudi med največje. To med drugim dokazujejo številni orjaški paradižniki, katerih fotografije nam pridno pošiljate tudi bralci. Tokrat si lahko ogledate pridelek bralca Vincenca.

To so strupene rastline pri nas!
Ob lepšem vremenu so družine tudi več zunaj, in ko malčki skačejo naokrog, je dobro, da ste pozorni na strupene rastline. Kakšni so simptomi, če otroka po roki oplazi strupena rastlina? Kaj se zgodi, če jo malček poje? Kako se moramo v takšnem primeru odzvati starši?

Podroben ogled fotografije vas bo presenetil!
Si predstavljate, da bi se lahko zapodili v kup kamenja in pri tem namesto buške doživeli le udobje? To je mogoče z blazinami, ki so videti kot orjaški kamni. Nekateri oblikovalci so se poigrali s svojimi idejami, z materiali in oblikami ter ustvarili moden in igriv dodatek v domu.

Dramatične fotografije iz Avstralije
Avstralce v zadnjih tednih pesti veliko število naravnih nesreč. Zahodni del Avstralije, ki se že pripravlja na tropski ciklon, je pred kratkim zadel še orjaški 'zid' peska, ki je popolnoma presenetil letalske potnike in delavce na ladjah. En izmed delavcev je ustvaril dramatične fotografije naravnega fenomena, kateremu so v tem delu sveta priča enkrat ali dvakrat vsako leto.

Orjaški maček Rupert
Maček po imenu Rupert je navdušil vse, ki so ga že kdaj videli. Nekateri sodniki mačjih tekmovanj so namreč prepričani, da bo muc, ki že danes tehta neverjetnih devet kilogramov, pri svoji polni velikosti postal eden izmed največjih mačkov na svetu.

Tresla se je Kitajska, rodila se je ...
Na Kitajskem so pred nekaj dnevi dobili pridobitev, katero z velikim veseljem pozdravljajo vsi ljubitelji živali na svetu. Samica orjaške pande Xi Mei je namreč skotila dva zdrava mladička, na katera skrbno pazijo v rezervatu za te čudovite živali v provinci Sečuan.

INTERVJU: Skrivnosti organskega vrta
Kornelijo Benyovsky Šoštarič na Hrvaškem poznajo preprosto kot "Vrtnarko". Na nacionalni televiziji namreč že tretjo sezono pripravlja istoimensko nedeljsko oddajo, večji del posneto na njenem vrtu v Hrvaškem Zagorju. Preberite si ekskluziven intervju portala Dominvrt.si z njo!

Razvajena Pika
Predstavljam vam našo Piko, orjaški lisac. Ko je bila stara 6 mesecev, smo jo posvojili in s tem rešili pred loncem. To nam hvaležno vrača, saj nam polepša prav vsak dan. Potrebi opravlja le na določenem mestu. Sedaj je prava razvajenka. Najraje ima božanje, mečkanje in nato ravnanje odej. Ima čudno navado, da želi spati na hrbtu, kar ji le redko uspe.

Orjaški škorpijoni
Vse v ujetništvu najpogostejše vrste žive v tropskih vlažnih pragozdovih in savanah Afrike ter Azije, kjer se skrivajo med listjem ter podrtimi debli dreves. Vsi škorpijoni so nočne živali, nekatere pragozdne vrste so aktivne tudi podnevi in v mraku.

Orjaški šok na sprehodu
Stephen Holley, oskrbnik britanskega parka, je na sprehodu v okolici hiše Saltram House v Devonu na trati zagledal nekaj, za kar je najprej verjel, da je velika plastična vrečka.

Orjaški morski pes na obisku
Ne, ni fotomontaža. Iz stolpnice v Marylandu prav zares štrli na eni strani rep, na drugi pa režeče se čeljusti velikanskega morskega psa.