Dominvrt.si

ozaveščanje

Botanična senzacija v Sydneyju končno zacvetela

Titan arum je ena izmed najbolj fascinantnih in nenavadnih rastlin na svetu. Ker cveti zelo redko, je spremljanje tega dogodka prava senzacija. Tokrat cvetenje spremljajo v botaničnem vrtu v Sydneyju, za vse navdušene botanike pa so uredili tudi prenos v živo. Več pa v članku.

Kaj je mikroplastika in kako nastane?

V našem svetu je razširjena prisotnost plastike dosegla raven brez primere, s posledicami, ki segajo daleč onkraj tistega, kar je videti na prvi pogled. Med najbolj zahrbtnimi manifestacijami onesnaževanja s plastiko je razširjenost mikroplastike, drobnih delcev, velikih manj kot pet milimetrov, ki so se infiltrirali v skoraj vsak kotiček našega okolja.

Pomagajte jim preživeti neusmiljen mraz

Zima je za prostoživeče živali čas preizkušnje. Z zagotavljanjem hrane, vode in zavetja ter odgovornim ravnanjem jim lahko pomagamo preživeti mrzle mesece.

Suparji minulo nedeljo očistili bregove reke Ižice

Minulo nedeljo so se na Ljubljanskem barju, nedaleč stran od centra Ljubljane, kjer teče reka Ižica, zbrali ljubitelji supanja, ki jim je poleg navdušenja nad tem športom skupna tudi ljubezen do narave. Tokrat se za spremembo na reko niso podali kar tako, ampak s posebnim namenom – očistiti reko in tako na svoj način prispevati delček k bolj čistemu okolju.

Čebelarska zveza Slovenije in PRVA bosta šolarjem vnovič postavili učne čebelnjake

Podporo čebelarstvu, ki je močno zasidrano v slovenski tradiciji, danes izkazuje vse več podjetij. Družbeno odgovoren projekt, ki opozarja na pomembno vlogo čebel, obenem pa zelo uspešno spodbuja pozitiven odnos do čebelarstva med najmlajšimi, je #PRVAčebela. S skupno osmimi učnimi čebelnjaki so razveselili učence čebelarskih krožkov na osnovnih šolah – lani v Lovrencu na Pohorju, Pivki, Vojniku in Stični, letos pa v občinah Dobrovnik, Kočevje, Laško in Mokronog - Trebelno. 

Črne mačke: dobre, slabe in nerazumljene

Kaj je ta skrivnostna stigma, ki obdaja črne mačke? Tudi v današnjem času, pa naj se sliši še tako neumno, lahko še vedno slišite, da so črne mačke povezane z vraževerjem, črno magijo in nesrečo. Pozabite na stereotipno upodobitev in posvojite črno prijateljico, ki vam bo lepšala vsakdan.

Zelo popularno in kontroverzno vprašanje: ali so delfini inteligentni?

Ste vedeli, da živi na območju Tržaškega zaliva stalna populacija delfinov, ki šteje okoli 150 živali, slovenske vode pa so tudi zelo pomemben del njihovega habitata? Delfini se na tem območju prehranjujejo, razmnožujejo in vzgajajo mladiče.

4. oktobra obeležujemo svetovni dan živali

Svetovni dan živali, ki ga obeležimo vsako leto 4. oktobra,  je namenjen ozaveščanju o živalih za dvig statusa in dobrobiti živali, s ciljem, da bi svet, v katerem živimo, postal prijaznejši in varnejši za vse živali. 

Kako pa bi vi ravnali ob potresu?

Potres je naravna nesreča, pri kateri seizmično valovanje povzroči neželene posledice na ljudi, objekte in naravo. Gre za pojav, ki ga ne moremo natančno napovedati in preprečiti, lahko pa se določi območja, na katerih je največja verjetnost pojava potresa in njegovih posledic.

Steklina: dejstva, ne strah

28. september je svetovni dan boja proti steklini, ki ga bomo letos obeleževali že petnajstič. Letošnja tema je Steklina: dejstva, ne strah in opominja na aktualna globalna vprašanja, ki vplivajo tudi na odpravo stekline, kot na primer lažne novice ter zmote o cepljenju.

Ekološki dan Evropske unije bo 23. september

V Bruslju je bila podpisana deklaracija, s katero je bil 23. september razglašen za ekološki dan EU. Tako bodo na ta dan v okviru predstavitvenih dejavnosti potrošnike in najširšo javnost ozaveščali o prednostih ekološko pridelanih oziroma predelanih živil.

Pozor, če živite v starejši stanovanjski hiši

Živite v starejši večstanovanjski zgradbi, ki je potrebna prenove? Potem lahko razmislite o prijavi na zanimiv razpis, kajti Eko sklad je objavil dva nova javna razpisa za pilotne projekte celovite prenove večstanovanjskih stavb. Poglejte, kdo se lahko prijavi.

Danes praznuje človekov najboljši prijatelj

Šestindvajsetega avgusta obeležujemo svetovni dan psov, ki poudarja pravico psov do veselega in varnega življenja, ne glede na to, ali so čistokrvne pasme ali mešančki. Ste svojega kosmatinca že pocrkljali?

V Pivki odpirajo center za ozaveščanje o velikih zvereh

Konec meseca se zaključuje evropski projekt Carnivola Dinarica, v okviru katerega bodo v Pivki odprli Center Dina. V njem bodo obiskovalce ozaveščali o treh velikih zvereh - medvedu, volku in risu. Namen projekta je izboljšati varstveno stanje velikih zveri ter ljudem omogočili boljše pogoje sobivanja z njimi.

Naravni parki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti

V teh dneh obeležujemo kar tri pomembne okoljske dneve, in sicer dan Nature 2000 (21. 5.), mednarodni dan biotske raznovrstnosti (22. 5.) in evropski dan parkov (24. 5.). Ob dnevu Nature 2000 je Ministrstvo za okolje in prostor priredilo spletni pogovor z ustvarjalci naravoslovnega dokumentarnega filma Divja Slovenija. Letošnji evropski dan parkov pa sovpada s praznovanjem okrogle obletnice petih slovenskih naravnih parkov.

Pomagajmo opraševalcem

20. maja tako Slovenija kot tudi celoten svet že četrtič obeležujemo svetovni dan čebel, ki ga je Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov (OZN) razglasila 20. decembra 2017. Slovenija z razglasitvijo posebnega dneva, posvečenega čebelam in divjim opraševalcem, na globalni ravni pomembno prispeva k ozaveščanju o pomembnosti čebel in divjih opraševalcev.

2021: mednarodno leto sadja in zelenjave

Generalna skupščina Združenih narodov je na predlog Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) sprejela resolucije, ki leto 2021 razglašujejo za Mednarodno leto sadja in zelenjave.

Slovenija s svojo različico kalkulatorja ekološkega odtisa

Inštitut za zdravje in okolje je objavil slovensko različico kalkulatorja ekološkega odtisa, ki vsakemu posamezniku omogoča, da izračuna svoj ekološki odtis. Le z vrednotenjem življenjskega sloga in ozaveščanjem lahko naredimo pomembne spremembe za čistejše okolje in posledično za zdravje ljudi, so v sporočilu za javnost poudarili v inštitutu.

To lahko naredi vsak posameznik v skrbi za pitno vodo

Danes je svetovni dan voda, zato naj spomnimo, kako nepogrešljiva je voda za življenje in kako lahko sami pripomoremo, da jo obvarujemo in preprečimo njeno onesnaževanje.

Leto 2021 bo mednarodno leto sadja in zelenjave

Generalna skupščina Združenih narodov je na predlog Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) sprejela resolucije, ki leto 2021 razglašajo za mednarodno leto sadja in zelenjave.

Zdrav jež je vedno lepo okrogel

Leto se je prevesilo v jesen in čas je, da pomislimo tudi na bitja, ki živijo v naši okolici. Ježki se tako že pripravljajo na zimo. Žal se zadnja leta pojavljajo tudi jesenska legla in ti mladiči nimajo nobene možnosti preživetja, razen če jim pomaga človek.

Afriška prašičja kuga je bolezen, ki lahko povzroči veliko gospodarsko škodo

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin začenjata kampanjo ozaveščanja o afriški prašičji kugi (APK). Namen kampanje je ozaveščanje in spodbujanje rejcev, lovcev in potnikov k preventivnemu ravnanju, s ciljem obdržati status države, proste APK.

Ljubljana dobila zeleno streho na avtobusni postaji

Ekipa Botaničnega vrta je pričela z zanimivim projektom, in sicer z umestitvijo rastlin na strehe avtobusnih postaj v Ljubljani. Prva streha se nahaja na Aškerčevi ulici, v načrtu pa sta še dve ozelenitvi streh avtobusne postaje.

Varna hrana je naša pravica

V teh vročih poletnih dneh je dobra higienska praksa pri ravnanju s hrano še posebej pomembna. Hrana je varna, kadar je ustrezna za uživanje in ne ogroža zdravja, kar predstavlja eno od osnovnih pravic potrošnikov.

Poglejte, koliko je upravičen strošek za mrežo proti toči

Najboljši obrambi pred posledicami toče sta zaščitna mreža in zavarovanje kmetijskih pridelkov pred točo.

V živalskem vrtu bodo ta vikend obeležili mednarodni dan risov

Ob mednarodnem dnevu risov in dogodku, ki ga čez vikend pripravljajo v živalskem vrtu, želijo dvigniti zavest o največji divji mački pri nas.

Maj: mesec slovenskega mleka

Največje slovenske mlekarne opozarjajo, da je pojav pandemije covid-19, ki je med drugim povzročil izvozno negotovost, zelo vplival na stabilnost slovenske mlekarske verige. Ta se odraža v viških mleka, ki negativno vplivajo na vse člene v mlekarski verigi, še posebej na slovenskega kmeta. Zato slovenske mlekarne in trgovci pod sloganom Slovensko mleko nas povezuje v maju organizirajo mesec slovenskega mleka.

Video, ob katerem boste ostali brez besed!

Romunska policija je za potrebe nove akcije, namenjene pešcem, svoje moči združila s potepuškimi psi. V kratkem televizijskem oglasu , na katerem je vidno, da potepuški psi prečkajo cesto na označenih prehodih, sledi geslo: »Če lahko oni, lahko vsak – prečka cesto na ustrezno označenem prehodu.« Psi so bili posneti v različnih romunskih mestih.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860