Dominvrt.si

ozimnica

Najboljši način za shranjevanje krompirja, da ostane svež vso zimo

Kako shraniti krompir in si narediti ozimnico? Poglejmo si preprost način.

Tako shranite česen, da ga boste imeli vedno pri roki

Česen je nepogrešljiva vrtnina, ki ne sme manjkati v nobeni kuhinji. Ne glede na to, ali ste ga pridelali sami ali pa ste ga kupili na tržnici, pomembno je, da veste, kako ga pravilno shraniti. Z vami delimo trik, s katerim bo ostal svež tudi več mesecev.

Tako lahko shranimo tudi večjo količino korenja

Korenje je zahvaljujoč svoji vsestranskosti, sladkemu okusu in razmeroma dobri obstojnosti eden najpomembnejših vrtnih pridelkov. Predpogoj, da se bo obdržal in ga bomo lahko uporabljali še več mesecev zatem, ko smo ga pobrali z vrta, je pravilno shranjevanje in skladiščenje. Naredite si zalogo svežega, ali pa ga očistite in skuhajte ali zamrznite ter tako pripravite, da vam bo pri kuhanju na voljo tudi pozimi.

Ali paradižnikov res ne smemo shranjevati v hladilniku?

Ko pomislimo na poletne pridelke, je prva stvar, ki nam pride na misel, zagotovo paradižnik. Potem ko smo spomladi skrbno posadili semena ali sadike, jih negovali, zalivali, pleli, gnojili in še kaj – vse z namenom, da bi nam rastlina namenila kakšen sadež, ni večjega veselja kot utrgati plod in ga pojesti takoj, še rahlo toplega od sonca. A kam z vsemi doma pridelanimi paradižniki, ko je teh preveč, da bi jih pojedli naenkrat?

To je najboljši način za shranjevanje jabolk

Ne glede na to, ali imate raje Granny Smith, Fuji, Red Delicious ali pa katero drugo sorto jabolk, ni vseeno, kako jih shranjujemo. Toda kako in kam jih pospraviti, da bodo ostala sočna, sladka in hrustljava čim dlje po tem, ko ste jih prinesli domov?

Ne veste, kam s paradižniki? Tako jih lahko pripravite za ozimnico

Ste se že kdaj znašli v položaju, ko ste odprli hladilnik in ugotovili, da je vaša skrbno pridelana zaloga paradižnikov zgnila in je popolnoma neužitna? Na srečo obstajajo načini, kako shraniti večjo zalogo paradižnikov, da bodo ostali sveži in okusni, vse dokler jih ne pojeste.

Kako pripraviti ozimnico?

Čeprav so police v trgovskih centrih zelo dobro založene z vloženim ter tako ali drugače shranjenim sadjem in zelenjavo, ga ni čez ozimnico, ki jo pripravimo sami. Tako lahko pridelek z domačega vrta, ki sicer dozori poleti ali jeseni, uživamo tudi v zimskih mesecih. Če nimate vrta, nič hudega, v bližnji trgovini ali še bolje – na kmetiji boste našli vse kar potrebujete.

Kako pravilno sušiti zelišča?

Okusen in zdravilen čaj, dišeča kopel ali okusno kosilo z zelišči in dišavnicami se začnejo s pravočasnim nabiranjem in sušenjem. Popke smo nabrali že spomladi, cvetove in listje nabiramo poleti, jeseni pa bomo nabrali največ zdravilnih korenin. In kako se vsega tega pravilno lotimo?

Čas je, da pridelke z vrta spremenimo v ozimnico

Konec poletja ne prinese le krajšega dneva in hladnejših večerov, ampak tudi vrhunec vrtičkarske sezone, kar pomeni, da je vrt v tem času najbolj bujen in pogosto je pridelka več, kot bi ga lahko porabili. Da vsa ljubezen in delo, ki ste ga vložili vanj, ne bo zaman, vse pridelke poberite in jih shranite za zimo. Priprave ozimnice se lotite že v avgustu, pri tem pa upoštevajte nasvete, kako posamezno vrsto zelenjave ali sadja ali zelišč čim dlje ohraniti svežo.

Tako bodo živila zdržala tudi do 6 mesecev

Čeprav je bilo letošnje leto vremensko precej muhasto, nas je narava vendarle obdarila z obilico svojih darov. Slovenske kmetije se tako lahko pohvalijo z bogato letino, kar se vsekakor splača izkoristiti. Naj bo torej vaša letošnja ozimnica dobro založena z izdelki lokalne pridelave, pri tem pa bodite pozorni na pravilno shranjevanje, da delo pridnih rok ne bo šlo v nič.

Kako pravilno shraniti rdeče zelje?

Rdeče zelje, ki ga poznamo tudi po imenu Blaukraut, navadno dozori bolj pozno, in sicer 140 dni po setvi. Najbolje uspeva na soncu in v polsenci, največ pa ga pridelajo na Kitajskem. Vsebuje kar nekaj vitaminov iz skupine B, vitamin C (skoraj toliko kot limone), kalij, kalcij, folno kislino in pa beta karoten. Čeprav je kot pri ostalem sadju in zelenjavi najbolj zdravo sveže zelje, pa imamo za vas nekaj nasvetov, kako najustrezneje shraniti rdeče zelje, da ga lahko jeste skozi vse leto.

Kako pripraviti breskve za ozimnico?

Sočne in sladke domače breskve so popolna osvežitev sredi poletja, ampak kaj, če si tega okusa zaželimo tudi v hladnejših dneh? Breskve seveda tudi zunaj sezone lahko kupimo v trgovini, vendar te še zdaleč niso tako okusne. Pripravite si ozimnico, ko je svežih breskev še na pretek, in uživajte v sladkem okusu skozi vse leto.

Kako porabiti sadje?

Letos je sadno drevje bogato obrodilo in marsikdo ima težave, kam s tolikšno količino sadja. Za vas imamo nekaj predlogov, kako ga lahko porabite.

Kako najbolje organizirati shrambo?

Ker v shrambo skozi vse leto pridno odlagamo dobrote za naše gospodinjstvo, nato pa jih še bolj pridno od tam tudi odnašamo, je prostor vsake toliko potrebno očistiti in police na novo organizirati. Pomagajte si z našimi namigi.

Kako pripraviti ozimnico?

Če ste tudi vi ponosno pobrali svoj letošnji pridelek, je zdaj čas, da ga shranite tako, da boste v njem lahko uživali še prihodnje mesece. Kako si pripraviti ozimnico?

Še vedno smo najmanj samooskrbni z zelenjavo

V Sloveniji ostajajo najnižje stopnje samooskrbe za rastlinsko prehransko bilanco, saj smo pri zelenjavi le 41,7-odstotno samooskrbni, kažejo podatki državnega statističnega urada. Prebivalec Slovenije sicer povprečno porabi letno 122 kilogramov žit, 113 kilogramov zelenjave in 72 kilogramov svežega sadja.

Čas je za ozimnico

Jesen je pravi čas, da svojo ozimnico do vrha napolnimo s kozarci vloženih in sušenih dobrot z domačega vrta in s polnimi zabojčki sadja in zelenjave. Le tako bomo v domači in zdravi hrani lahko uživali tudi pozimi. V članku preberite, česa pri pripravi ozimnice ne smemo pozabiti.

Kaj se v maju dogaja v sadovnjaku?

Po sončnem začetku pomladi, ko so sadovnjaki cveteli v svojih najlepših barvah, je prišel čas rasti in zorenja. V naši fotogaleriji poglejte, katere plodove že nestrpno pričakujemo.

Živali sem že odpeljal!

So govorice, ki so odjeknile ... Izvedeli pa smo, da nekaj dni na teden idilična kmetija nad Sevnico resnično sameva. Njen lastnik Matej, zmagovalec resničnostnega šova Kmetija išče lastnika, to potrdi in pojasni zakaj je tako. Preverite podrobnosti!

Klitje in bolezni krompirja

Ker pri skladiščenju krompirja nekatere sorte hitro kalijo, ali pokažejo nekatere znake bolezni, nam strokovnjak Kluba Gaia, prijaznega kluba ljubiteljev vrtnarjenja, Davor Špehar, svetuje, kako in kdaj krompir skladiščiti, da bomo v pridelku čim dlje uživali.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836