ozračje

Berivka: solata, ki jo sadimo zgodaj spomladi
Zimske solate, ki prezimijo, lahko sadimo že jeseni, ali pa se setve lotimo v februarju ali marcu. Poglejmo si, katere so specifike sajenja solatnic v zgodnjem spomladanskem času in katere sorte zagotavljajo najboljši pridelek.

Od tega je odvisna barva severnega sija
Severni sij je poseben pojav v atmosferi, ki pri nas ni prav pogost. A zgodi se, da imamo vsake toliko časa vseeno priložnost na nebu opazovati čudovite barve aurore borealis. Preberite več o tem nenavadnem in redkem pojavu – med drugim tudi, od česa je odvisna barva svetlobnih valov.

Pazite se tega tihega ubijalca vaših sobnih rastlin
Čeprav so lahko težavne, verjetno ni doma, ki ga ne bi krasil vsaj en lonček s sobno rastlino. Če tudi vi poskušate ugotoviti, zakaj vaša lončnica nikakor ne uspeva tako, kot bi si želeli, je za to morda kriv etilen. V spodnjih vrsticah preberite, za kaj pravzaprav gre.

Ali je orkan mogoče preprečiti?
Orkani so naravni pojavi, ki nastajajo zaradi globalnih vremenskih in klimatskih pogojev, predvsem pa je njihov nastanek odvisen od toplote oceanov in dinamike atmosfere.

Učinkovit način za zaščito sončnic pred jesenskim mrazom
Jesen lahko predstavlja izziv za sončnice, saj spremembe v vremenskih razmerah pogosto vplivajo na njihovo zdravje in rast. Vendar pa lahko preprost trik z uporabo naravnih sestavin, ki jih najdemo v kuhinji, pomaga ohranjati sončnice zdrave in močne skozi celotno jesen.

To se zgodi, ko sobno rastlino zalijemo z limoninim sokom
Obstaja veliko nenavadnih načinov za ohranjanje zdravja sobnih rastlin in eden od njih je uporaba citrusnega soka. Preberite, kako varno je zalivanje lončnic z limono in kakšne so prednosti in slabosti le-tega.

To se zgodi, če kuhate kis pred nevihto s točo
Neurje, ki s seboj poleg dežja prinese tudi močan veter in točo, je povsem naravni pojav, ki je značilen predvsem za toplejši del leta. A kljub omenjenemu dejstvu, da toča ni nič novega, se v zadnjem času marsikdo sprašuje, ali so vremenske ujme, kot jih doživljamo, sploh še odraz normalnega vremenskega dogajanja. Kot se to pogosto zgodi, imamo sedaj na dveh bregovih ljudi, ki verjamejo v svoj prav – znanstvenike in tiste, ki kuhajo kis.

Kaj povzroča suhe zaplate na trati?
Zakaj se včasih na trati pojavijo suhe zaplate, ki kazijo njen izgled? Je razlog le pomanjkanje vode ali to težavo lahko povzroča še kaj drugega? Kako se z njo spopasti in kako jo preprečiti?

Vrtičkarska opravila, ki se jih lotimo v aprilu
Mnogi so, glede na pretekle sončne dni, že v marcu pričeli z vrtnimi opravili. Še vseeno pa velja, da se prava dela na vrtu začnejo v aprilu, ko je zemlja že dobro osušena in se ozračje že nekoliko otopli.

Kakšne prednosti ima zelena streha?
Zelene strehe so še posebej dragocene v urbanih okoljih, kjer omogočajo več narave. A njihova prednost ni le lep izgled, ampak še veliko več.

Velika sobna rastlina, ki lahko ob ustreznih pogojih uspeva tudi več let
Šeflera je ena bolj priljubljenih velikih sobnih rastlin, ki lahko ob ustrezni negi uspeva tudi več let. Spada v rod tropskih rastlin in vključuje dve najbolj pogosti sorti. Večja šeflera, včasih imenovana tudi 'dežnikarka' ali 'dežnikovo drevo', ima dolge, sijoče, ovalne zelene liste, ki elegantno padajo z osrednjega stebla in spominjajo na dežnik. Odrasla rastlina ima lahko na eni veji od 12 do 16 lističev na enem peclju. Pritlikava šeflera z latinskim imenom Schefflera arboricola ima manjše, bleščeče liste, pogosto v kombinaciji svetle in zelene barve. Razen velikosti se ti dve sorti ne razlikujeta niti po videzu niti po rastnih pogojih.

Pripravite balkon na jesen
September že predstavlja trenutek, ko bi lahko počasi začeli svoj balkon pripravljati na nov letni čas. Tako boste ta kotiček, kjer ste v svojem stanovanju lahko zunaj na zraku, uporabljali dlje in ga torej maksimalno izkoristili.

Se bomo predramili?
Izumirajo živalske vrste, krči se gozd, kmetijstvo se sooča s točo, pozebo, sušo, poplave se bodo podeseterile, pod vodo bodo mesta. To bodo doživeli naši otroci. Kakšna prihodnost nas sploh čaka?

Kako se lotiti trajnostnega vrtnarjenja?
Za povečane izpuste toplogrednih plinov v zraku, onesnaženo vodo, zemljo in ozračje je odgovoren predvsem človek s svojim delovanjem. Pri tem pogosto veliko škodo naravi povzročamo z netrajnostnimi kmetijskimi praksami. Zato je treba stremeti k temu, da se zemlja povrne v bolj zdravo stanje. To pa lahko vsak na svojem koščku zemlje doseže s trajnostnim vrtnarjenjem.

Vremenski prognostik Rok Nosan: Trenutno napovedi ne kažejo, da se bo vreme kaj kmalu stabiliziralo
Poletje je pred vrati in zdi se, da smo deževnih in mrzlih dni prav vsi že rahlo naveličani. Vremenskega prognostika 24UR Roka Nosana smo zato povprašali, kakšni bodo naslednji meseci in kdaj lahko pričakujemo začetek tistega pravega poletja.

Poznate to orhidejo?
Tako kot mnoge druge vrste orhidej je tudi orhideja, iz katere pridobivamo nenadomestljivo začimbo vanilijo, tropska vrsta, ki za uspevanje potrebuje visoke temperature in vlažnost. V svojem naravnem okolju je epifit, ki živi na gostiteljskem drevesu, ne da bi iz njega črpal hranila, kar je še ena značilnost, po kateri se loči od preostalih sorodnic. Kaj pa, če jo preselimo v naše podnebje, ali bi jo želeli vzgajati kot sobno rastlino? Poglejmo, kako bi se obnesla v tem primeru.

Sobna rastlina, na kateri najprej opazimo mogočne zelene liste
Difenbahija je tropska trajnica, ki jo običajno gojimo kot sobno rastlino. Prepoznamo jo po koničastih, ovalnih listih v različnih kombinacijah zelene in nežno bele barve. V dobrih pogojih lahko v višino zraste tudi do tri metre, njeni listi pa v dolžino merijo celo do 40 centimetrov. Če jo gojimo kot sobno rastlino, seveda ne doseže te velikosti, vseeno pa je s svojimi mogočnimi listi dobrodošla popestritev vsakega doma.

Kaj je lesna biomasa?
Biomasa je poimenovanje za katero koli organsko snov, ki jo lahko uporabimo za pridobivanje energije. Ker je naša država bogato pokrita z gozdovi, je logično, da se čedalje več pogovarjamo o lesni biomasi.

Ogrevanje s peleti ima številne prednosti
Uvrščajo se med obnovljive vire energije pa tudi veliko bolj so čisti v primerjavi s fosilnimi gorivi, ki za povrh sodijo med neobnovljive vire energije. Peleti so tudi cenejši, v primerjavi z drvmi pa enostavnejši za uporabo in učinkovitejši. Poleg tega so manjši onesnaževalci, kar je dandanes pomembno.

Zabavna okrasitev doma za noč čarovnic
Noč čarovnic praznujemo 31. oktobra oziroma v noči iz 31. oktobra na 1. november. Dobeseden prevod angleške besede za ta praznik bi bil bolj: večer vseh svetih oziroma večer pred vsemi svetimi. Začeli naj bi ga praznovati Kelti, seveda so se običaji od tedanjih časov nekoliko spremenili. Stari Kelti tako niso rezljali buč, naj bi si pa nadeli kostume.

Se okna rosijo? Tako lahko to preprečite!
V mrzlih jesenskih in zimskih jutrih pogosto opazimo, da se na notranji strani okenskega stekla v našem domu nabirajo drobne vodne kapljice. Za kakšen pojav gre, kaj povzroča in kako ga lahko preprečimo?

Te sobne rastline so naravni vlažilci zraka v prostoru
Sobne rastline so zares neverjetna živa bitja. Poleg tega, da popestrijo prav vsako sobo in čistijo zrak v prostoru, so odlična alternativa električnim vlažilcem zraka, še zlasti pozimi, ko je zaradi ogrevanja ta težava še toliko bolj izrazita. Preverite, katere rastline so še posebej primerne za naravno vlaženje suhega zraka v notranjih prostorih.

Prednosti in slabosti geotermalnega ogrevanja
Ena od dolgoročno najugodnejših rešitev za ogrevanje doma je geotermalni sistem ogrevanja. Čeprav je začetni vložek višji tudi zaradi geološke analize zemljišča in izkopa, pa geotermalno ogrevanje zagotavlja trajno zanesljivo pridobivanje toplote in skoraj brezplačno hlajenje. Kakšne so še prednosti in slabosti tovrstnih ogrevalnih sistemov?

Slovencev, ki si ne morejo privoščiti primerno toplega stanovanja, je vedno manj
V torek, 20. 9. 2022, se je začel evropski teden trajnostnega razvoja 2022, namenjen organiziranju dejavnosti, projektov in dogodkov, ki podpirajo trajnostni razvoj in njegove cilje ter skrbijo za njihovo prepoznavnost. Aktivnosti bodo potekale do ponedeljka.

Kakšno vreme lahko pričakujemo to jesen?
Poletje, ki je postreglo s kar nekaj temperaturnimi rekordi, se počasi a vztrajno poslavlja. Pred nami je hladnejši del leta, ki je vremensko gledano lahko precej nepredvidljiv in spremenljiv. Sicer pomembnih povezav med poletnim in jesenskim vremenom ni, pravi meteorolog Rok Nosan, zato na podlagi vročega poletja tudi ne moremo sklepati o tem, kakšna bo jesen. Vseeno pa nas je zanimalo, kaj nam bo prinesel ta letni čas in ali lahko tudi v prihodnjih mesecih pričakujemo kakšna večja odstopanja od normalnega. Vse to in še nekaj drugih zanimivih podatkov nam je zaupal vremenski prognostik na 24UR Rok Nosan.

Klimatske naprave, ki se prilagodijo uporabnikom
Zagotovo ste ob tem, ko ste izbirali klimatsko napravo, porabili veliko časa, ob tem pa nenehno skrbno načrtovali in raziskovali. Sedaj je čas, da svojo klimatsko napravo pravilno izberete, in si tako zagotovite, da kar najbolje izkoristite svojo naložbo. Vendar s toliko različnimi funkcijami in lastnostmi, kot jih ponujajo posamezne naprave, je razumljivo, da ne veste, kje sploh začeti. Daikinov t. i. vodnik za razumevanje lastnosti in funkcij vaše klimatske naprave ter njihove uporabe v običajnih domačih nastavitvah vam lahko pomaga ne samo ustvariti najudobnejšo klimo za vaš dom, temveč tudi zagotovi, da kar najbolje izkoristite svojo naložbo.

Kako lahko kuhinja postane bolj domačna?
V kuhinji preživimo kar nekaj časa. Tu kuhamo pa tudi použijemo hrano, saj je danes jedilnica pogosto v njenem sklopu. Zaradi obilice hladnejših elementov, kot so ploščice ali aparati iz nerjavečega jekla, kuhinja nemalokrat ne deluje domačno.

Z njo boste popestrili vsak prostor
Okrogla preproga sodi med tiste kose, ki lahko zelo enostavno privzdignejo raven notranje opreme in dekoracije, če so le izbrani v pravem trenutku. Enako bi lahko trdili za lestenec ali tapeto z vpadljivim vzorcem. Ali naredita interjer izjemen ali pa vse pokvarita.

Čas je za vrtnarjenje!
Začeli so se sončni in s tem tudi toplejši dnevi in kmalu bo napočil čas za urejanje naših vrtov. Najpomembnejše pravilo je, da nikoli ne vrtnarite brezglavo, temveč vedno spremljajte dogajanje v naravi in mu prisluhnite. Delo na vrtu se praviloma začne ob prvih toplejših pomladnih dneh, kar pa ne pomeni, da v drugih letnih časih počivamo. Predstavljamo vam, kako negovati vaš vrt skozi celotno leto.

Po vsej državi razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja
Uprava za zaščito in reševanje je razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja. To pomeni, da je poleg požiganja in odmetavanja gorečih in drugih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar, prepovedano tudi izvajanje aktivnosti, ki predstavljajo požarno nevarnost.