pametna mesta

Za investicije v sončne elektrarne so razpisane najvišje subvencije doslej
Nenehni razvoj sodobne tehnologija omogoča vedno nove pametne rešitve na vseh področjih življenja. Pametne postajajo elektronske naprave, avtomobili, celo domovi. Nekatere tovrstni napredek morda skrbi, a dejstvo je, da nam pametne tehnologije ob optimalnem izkoristku lahko dolgoročno zagotovijo kakovostnejše in lepše življenje, pa tudi občutne prihranke. Preverili smo, kako v čim večji meri izkoristiti vse možnosti, ki vam jih ponuja pametni dom.

5 stvari, ki jih obožuje prav vsaka mačka
Mačke so pametna, čuteča bitja z zelo samosvojo osebnostjo. Dobro vedo, kaj imajo rade in česa ne. V večini primerov bodo zadovoljne, če bodo dobile dobro hrano, malo crkljanja in veliko miru ter časa za spanje. Poglejmo, katere so še druge stvari, ki jih mačke obožujejo.

7 najpogostejših napak pri prenovi kuhinje
Ko začnemo s prenovo kuhinje, smo polni pričakovanj, idej in navdušenja. Vendar je lahko brez skrbnega načrtovanja to projekt, ki v kasnejših obdobjih povzroči nemalo preglavic. A kako se izogniti raznoraznim pastem? To je vprašanje, ki si ga lastniki postavijo, ko se lotijo prenove kuhinje. Ustvariti je treba funkcionalen, učinkovit in estetsko privlačen prostor, ki ustreza potrebam sodobnega gospodinjstva. Ta cilj pa je lahko dosežen le, če ne pride do pogostih napak, o katerih bomo govorili v članku.

Kako bo videti pameten in okolju prijazen dom v prihodnosti?
Solarne strehe, okna in fasade, 3D-natisnjene hiše in jedi, pohištvo, ki spreminja barvo in obliko, pametna ogledala in domovi. To je nekaj, kar se je morda še pred desetletjem zdelo kot znanstvena fantastika, danes pa je vse bližje realnosti. Kako bo torej lahko videti dom leta 2030?

Tako želijo zmanjšati odseljevanje prebivalstva iz ruralnih območij
V okviru strategije EU za alpsko regijo (EUSALP) deluje devet akcijskih skupin, ki se ukvarjajo z glavnimi izzivi območja. Ena od njih se ukvarja tudi z elektronskim povezovanjem ljudi in spodbujanjem dostopnosti do javnih storitev, s promocijo koncepta "pametnih vasi" pa želijo spremeniti trend odseljevanja prebivalstva iz ruralnih območij.

Takšna bodo pametna mesta
Danes v mestih po svetu živi okoli štiri milijarde ljudi, do sredine stoletja pa bo ta številka narasla na 6,5 milijarde. Če se želijo mesta izogniti kaosu na vseh področjih in prebivalcem zagotoviti še višjo kakovost življenja, morajo postati preprosto pametnejša.

Kdo nam danes vlada? Tehnologija in povezljivost.
Digitalno gospodarstvo je brez dvoma spremenilo naša življenja. Okoli dve milijardi nas svojega doma ne zapusti brez mobilnega telefon, preko spleta iščemo in kupimo čedalje več izdelkov. Digitalizacija spreminja tudi prej »nepovezane«, z enostavnejšim dostopom do znanja in idej pa tudi kapitala celo državljani »tretjega sveta« napredujejo bistveno hitreje, celo preskakujejo t. i. evolucijske korake.

Kaj takega je skoraj nemogoče verjeti
Pred enim letom je bil na YouTubeu objavil video, ki o katerem se še vedno na veliko piše in govori po vseh svetovnih medijih. Glavna zvezda posnetka je psička po imenu Lilica, ki kljub temu, da ima sama komaj kaj za pod zob, skrbi za pravo malo živalsko kraljestvo.

Kaj je v resnici 'pametna' hiša?
Razmislite o stroških in koristi. Sicer pa je o pametnih hišah vse več govora tudi v Sloveniji. Medtem ko so nekateri že dodobra osveščeni, kaj to pravzaprav pomeni, nekateri o pametnih hišah ne vedo še skoraj nič, spet drugi si lastnosti takšnih hiš razlagajo povsem napačno. Kaj torej pametna hiša sploh je?