paradižnike

Časovnica za pravočasno ureditev vsega na vrtu
Pravočasna opravila na vrtu vse leto – od priprave zemlje in setve do vzdrževanja in obiranja pridelkov. Odkrijte nasvete za urejen in uspešen vrt!

To so kandidati za sejanje v februarju in marcu
Pomlad morda še ni čisto tukaj, toda prvi spomladanski sončni žarki bodo kmalu posijali, zato je čas, da posejemo semena, ki jih bomo pozneje presadili na vrt ali v cvetlične lončke in na gredice.

Zakaj paradižniki na spodnjem delu počrnijo?
Ste tudi vi eden od tistih navdušenih vrtičkarjev, ki se vsako leto znova veselimo pobiranja svojih pridelkov, potem pa se zgodi, da na naših paradižnikih, tik preden bi ga odtrgali, opazimo črne madeže? V nadaljevanju preberite, kaj povzroča nastanek črnih plodov ter kako to preprečiti.

Ali paradižnikov res ne smemo shranjevati v hladilniku?
Ko pomislimo na poletne pridelke, je prva stvar, ki nam pride na misel, zagotovo paradižnik. Potem ko smo spomladi skrbno posadili semena ali sadike, jih negovali, zalivali, pleli, gnojili in še kaj – vse z namenom, da bi nam rastlina namenila kakšen sadež, ni večjega veselja kot utrgati plod in ga pojesti takoj, še rahlo toplega od sonca. A kam z vsemi doma pridelanimi paradižniki, ko je teh preveč, da bi jih pojedli naenkrat?

4 preprosti načini zorenja zelenih paradižnikov
Hladnejše temperature niso več primerne za zorenje paradižnika, čeprav so rastline še vedno polne sadežev, a kaj ko so zeleni. Toda, ni še konec sezone, paradižnike lahko prinesete na toplo in bodo še naprej zoreli, poglejte, kako.

To lahko storite, da se izognete plesni na paradižniku
Pobiranje svežih, pravkar dozorjenih paradižnikov z lastnega vrta je zagotovo vrhunec sezone in nekaj, k čemur stremi prav vsak domači vrtičkar. Toda ta priljubljena vrtnina ima eno težavo, je namreč precej dovzetna za razvoj plesni, zlasti v daljšem obdobju prekomernih padavin. V nadaljevanju bomo raziskali najpogostejše vrste plesni na rastlinah paradižnika, vzroke za njihov pojav, in kar je najpomembneje, podali praktične nasvete za zaščito rastlin pred škodljivimi učinki plesni.

Ne veste, kam s paradižniki? Tako jih lahko pripravite za ozimnico
Ste se že kdaj znašli v položaju, ko ste odprli hladilnik in ugotovili, da je vaša skrbno pridelana zaloga paradižnikov zgnila in je popolnoma neužitna? Na srečo obstajajo načini, kako shraniti večjo zalogo paradižnikov, da bodo ostali sveži in okusni, vse dokler jih ne pojeste.

Trik za pobiranje zrelih paradižnikov
Več mesecev ste se trudili, vzgajali in skrbeli za svoje paradižnike, zdaj pa je končno napočil čas, da poberete sadove svojega trdega dela. Da ta ne bi šel v nič, imamo za vas nekaj nasvetov, kako te delikatne sadeže pravilno pobrati.

Julij je tu. Preverite, kaj je potrebno postoriti na vrtu!
Julija smo vrtnarji in vrtnarke najbolj vidno in izdatno nagrajeni za svoje delo, saj je sezona pobiranja pridelka v polnem razmahu. Za dolgotrajnejše veselje in zadovoljstvo na vrtu smo pripravili seznam najosnovnejših opravil v tem najbolj vročem mesecu leta.

Ta rastlina je vaš skrivni zaveznik do lepih paradižnikov
Če ste do sedaj mislili, da je kopriva le nadležen plevel, vam sedaj pokažemo, da je ta rastlina še veliko več. Med drugim je odličen zaveznik pri vzgoji paradižnikov. Preberite, kako lahko iz koprive pripravite povsem naravno gnojilo, ki vašim paradižnikom v času rasti in zorenja doda vsa potrebna hranila.

Nikoli ne boste verjeli, kaj počne polfinalist MasterChefa s paradižnikovimi listi
Splošno prepričanje je, da so listi paradižnika strupeni, zato se jim pogosto izogibamo in jih preprosto zavržemo. Toda ali je to res ali gre le za prepričanje, ki se ga tudi z znanstvenimi dokazi še vedno nismo mogli otresti? Ali morda zapravljamo popolnoma užitni del te rastline?

To je najbolj 'elitna' sorta paradižnika
Kumato paradižnik je eden tistih boljših, lahko bi rekli celo elitnih sadežev svoje vrste, za kar obstajata vsaj dva razloga. Prvi je njegov zanimiv, nekoliko nenavaden videz, drugi pa redkost semen in sadik na trgu. Seveda ne gre zanemariti niti njegovega sočnega in polnega okusa, zato ga, če boste imeli to možnost, le vzgojite in se prepričajte o tem, zakaj je tako cenjen.

Skrivni trik, s katerim pridete do večjih in lepših paradižnikov
Paradižnik je eden najbolj priljubljenih pridelkov na domačih vrtovih. Posadimo ga lahko v rastlinjak, na prosto ali pa v korito. Te nežne rastline, ki obožujejo vroče poletje, potrebujejo toplo, sončno in pred vetrom zaščiteno mesto. A to še ni vse, kot bi lahko rekli. Obstaja še en pomemben dejavnik za zdrave, sočne, rdeče, mesnate paradižnike.

Smo razjasnili enega največjih misterijev o paradižniku?
Medtem ko ga nekateri uvrščajo med sadje, je za druge paradižnik še vedno zelenjava. Kaj pa vi menite, da je? In še bolj pomembno vprašanje, kaj pravijo znanstveniki?

Ste že slišali za 'pica' vrt?
Le kaj je boljše od sveže, vroče pice – še posebej tiste, ki jo naredimo sami doma? Čeprav bo beseda pica v naslednjih vrsticah uporabljena precej pogosto, pa ne bomo govorili o hrani, ampak o vrtu in vrtnarjenju. Takšnem, ki je v zadnjem času postal velik trend in s katerim je to opravilo še bolj zabavno, tako za odrasle kot otroke. Poglejmo torej, kaj ima vrt sploh lahko skupnega s pico in kako tak vrt ustvarimo na svojem koščku zemlje.

To so rastline, ki najbolje uspevajo poleg paradižnika
Paradižnik je ena najbolj cenjenih vrtnin nasploh, vendar nekoliko težaven za gojenje in še vedno povzroča težave tudi izkušenim vrtnarjem. Sajenje ustreznih rastlin v njihovo bližino lahko pomaga zmanjšati število škodljivcev in obogati zemljo ter tako pripomore k čudovitim, sočnim paradižnikom. Preberite, katere so tiste vrtnine, ki se dobro ujamejo s paradižnikom.

Shranite semena paradižnika za naslednjo sezono
Ni boljšega kot domači paradižnik, ne samo zaradi okusa, ampak tudi zaradi vloženega dela. Paradižniki so zdaj že povečini zreli, zato je čas, da se razmišlja tudi o semenih za naslednjo sezono.

Kaj se dogaja z vašim paradižnikom?
Paradižnik trenutno zagotovo kraljuje na vrtu. Samo še malo in lahko si bomo postregli z domačim pridelkom. Toda ravno prvi paradižniki znajo biti problematični, še posebno, ko se na dnu ploda pojavi gnitje. Poglejte, kaj je vzrok in kako lahko to preprečite.

Kako in kdaj zalivamo paradižnike?
Precej velika težava, s katero se pri gojenju paradižnikov nemalokrat soočamo, je zalivanje. Ravno prava količina vode v pravi fazi rasti je lahko problem, hkrati pa rešitev, ki nas pripelje do končnega cilja – zdravih, sočnih, mesnatih in ravno prav zrelih paradižnikov. Da pridemo do tega, potrebujemo le nekaj konkretnih nasvetov glede zalivanja.

Tekmovalec MasterChefa iskreno o tem, ali bi se raje odpovedal kuhanju ali vrtnarjenju
Nika Marolta je širna Slovenija spoznala po tem, ko je v kuharskem tekmovanju Masterchef pokazal in dokazal, da kuhanje zanj ni le sprostitev in hobi, ampak gre za način življenja, pri katerem se trudi delovati čim bolj trajnostno. In prav na tak okolju in denarnici prijazen način obdeluje tudi svoj vrt. Še več, Niku posebno veselje predstavlja uporaba tistih delov pridelka, ki jih sicer navadno zavržemo – ali ste na primer vedeli, da redkvica tvori tudi plodove v obliki strokov, ki so prav tako užitni in zdravi kot gomolji?

Eno samo sestavino potrebujete za lepe in sladke paradižnike
Nič ni boljšega od zrelega domačega paradižnika, pravkar nabranega na vrtu, ki ste ga vzgojili z največjo mero skrbnosti in ljubezni. Verjetno pa poleg vode, svetlobe in vseh hranil niste pomislili, da bi bi mu dodali tudi sodo bikarbono, kajne? Preverite, kako in zakaj vam ta sestavina lahko pomaga do še slajših paradižnikov.

Ali poznate mehiški paradižnik? Navdušil vas bo
Tomatilo ali mehiški paradižnik je botanično gledano res sorodnik rdečega paradižnika, vendar pa se po videzu in okusu ti dve vrsti kar precej razlikujeta. Njegova prednost pred rdečimi paradižniki je ta, da so, čeprav zahtevajo podobno nego, veliko bolj prizanesljivi glede suše ter manj dovzetni za pegavost in glive.

Zato so 'heirloom' paradižniki tako posebni
Tako kot mnoge hibride je tudi 'heirloom' paradižnike enostavno gojiti. Če jih posadimo spomladi, bomo hitro dobili zeleno rastlino, nekaj več časa pa bo ta potrebovala, da obrodi in dozori plodove – navadno nekje med 60 in 80 dni ali več. Poglejmo, kaj dela 'heirloom' paradižnike tako posebne.

Tudi vi obožujete češnjev paradižnik? To morate vedeti
Le kdo ne mara paradižnika, tega okusnega, rahlo sladkega vrtnega pridelka, o katerem se krešejo mnenja o tem, ali gre za sadje ali zelenjavo. Ena izmed najbolj priljubljenih sort je češnjev paradižnik, morda tudi zaradi svoje priročnosti, saj ga lahko jemo neposredno z vrta – in takšni, še rahlo topli od sonca, so tudi najbolj okusni.

Zeleni paradižniki – naj vas njihova barva ne zavede
Pridelovalci so do sajenja zelenega paradižnika pogosto nekoliko zadržani, saj na videz nezreli paradižniki kupcem pogosto niso privlačni in jih je zato težje prodati. Prav tako so pri nas manj pogosti, ker domačim vrtičkarjev povzročajo določeno težavo. Glede na barvo je namreč zelo težko določiti njihovo zrelost. A kljub temu naj vas barva ne zavede, saj gre za sorto zelenih plodov, ki ohranijo zeleni odtenek tudi, ko popolnoma dozorijo.

Pelati – sorta paradižnika, ki je še posebej primerna za omake in juhe
Pelate, sorto paradižnika, ki izvira iz Italije, je mogoče zlahka prepoznati po podolgovati obliki in koničastem koncu. Pogosto se uporabljajo za pripravo omak, ker so mesnati in imajo manj semen kot druge vrste paradižnikov. Ta stara sorta paradižnika je močnega in sladkega okusa ter ima manj kiselkast okus od večine drugih sort. Plodovi rastejo v grozdih po 6 do 8, vsak izmed njih pa je dolg približno 10 centimetrov. Poglejmo, kaj še odlikuje to znano in priljubljeno italijansko sorto paradižnika.

Volovsko srce: vse, kar morate vedeti o priljubljeni sorti paradižnika
Volovsko srce je sorta paradižnika, ki ga v Italiji najdemo pod imenom 'Cuore di bue', v Franciji pa 'coeur de boeuf', kar oboje v prevodu pomeni volovsko srce. Gre za mesnate, sočne sadeže, popolne za okusen sendvič ali pa kot prigrizek s posipom morske soli. Veliki debeli mesnati paradižniki lahko tehtajo tudi do pol kilograma in so tako največji predstavniki svoje vrste. Zelena rastlina hitro zraste tudi do višine šest metrov, za rast in dozorevanje pa ti paradižniki potrebujejo nekaj več časa.

Priznani etnolog: 'Slovenci smo lahko popolnoma samooskrbni!'
Čeprav Slovenija v kriznih časih postaja vse manj odvisna od uvoza, so številni strokovnjaki prepričani, da v celoti samooskrbni ne bomo nikoli. Več kot dve tretjini našega ozemlja imata namreč omejene možnosti za pridelavo, prav tako določenih živil ni mogoče pridelovati zaradi neustreznih podnebnih pogojev. Manjka nam semen za širšo pridelavo ter živali za nadaljnjo rejo, pojavljajo se težave z repromaterialom. Povsem nasprotno je priznani slovenski etnolog prepričan, da Slovenci lahko ponovno postanemo samooskrbni – pod tremi pogoji.

Kaj narediti z zelenimi paradižniki?
So vaši paradižniki še vedno polni nezrelih sadežev? Poglejte, kako jim pomagati, da bodo dozoreli, oziroma kaj narediti z zelenimi paradižniki.

Na kaj morate biti pozorni pri gojenju paradižnika v rastlinjaku
Paradižniki so najbolj priljubljena vrtnina za gojenje v rastlinjakih. Pogoji v zaprtem prostoru pa zahtevajo bolj skrbno ravnanje in posebne pogoje, da preprečite bolezni in plesen.