paradižniki

To je žuželka, ki jo nujno potrebujete na svojem vrtu
Ali ste vedeli, da na vašem vrtu domuje na stotine različnih žuželk? Morda boste presenečeni, ko vam povemo, da je le kakšna desetina od teh uničujočih. Pravzaprav je večina povsem neškodljivih, veliko pa jih je celo koristnih. Med njimi zagotovo izstopajo čebele. Z izbiro pravih rastlin lahko poskrbite zanje, te pa vam bodo uslugo vrnile tako, da bodo pomagale vašemu vrtu do lepše rasti.

Tega nikar ne počnite na vrtu
Najhitrejši in morda tudi najlažji način zalivanja vrta je s cevjo in vodo iz pipe. Vendar pa je tak način neekološki in za določene rastline tudi poguben, zato tega nikar ne prakticirajte. Odkrijte raje ekološke načine zbiranja deževnice, pametne rešitve za sušne razmere in načine, kako si lahko sami pomagate pri izdelavi sistema za učinkovito varčevanje z vodo.

To je najboljši čas za sajenje krompirja
Krompir je trajna zelnata rastlina, ki izvira iz perujskih Andov, kjer so ga gojili že pred 8000 leti. V Evropo so ga prinesli španski raziskovalci v 16. stoletju, zaradi visoke prehranske vrednosti pa se je razširil tudi po Evropi. Skozi zgodovino in še danes krompir ostaja pomemben vir hrane in eden najpogostejših poljskih pridelkov.

Pazite se tega tihega ubijalca vaših sobnih rastlin
Čeprav so lahko težavne, verjetno ni doma, ki ga ne bi krasil vsaj en lonček s sobno rastlino. Če tudi vi poskušate ugotoviti, zakaj vaša lončnica nikakor ne uspeva tako, kot bi si želeli, je za to morda kriv etilen. V spodnjih vrsticah preberite, za kaj pravzaprav gre.

Zakaj paradižniki na spodnjem delu počrnijo?
Ste tudi vi eden od tistih navdušenih vrtičkarjev, ki se vsako leto znova veselimo pobiranja svojih pridelkov, potem pa se zgodi, da na naših paradižnikih, tik preden bi ga odtrgali, opazimo črne madeže? V nadaljevanju preberite, kaj povzroča nastanek črnih plodov ter kako to preprečiti.

Obmetavanje s paradižniki - tradicija ali umazan kaos?
Mesto Bunol na vzhodu Španije so zadnjo avgustovsko sredo preplavile množice obiskovalcev, ki so se udeležili tradicionalnega festivala obmetavanja s paradižniki. Po podatkih organizatorjev se je letošnje 77. izvedbe festivala udeležilo okoli 22.000 oseb, ki jim je bilo na voljo za obmetavanje več kot 120 ton prezrele povrtnine.

Ali paradižnikov res ne smemo shranjevati v hladilniku?
Ko pomislimo na poletne pridelke, je prva stvar, ki nam pride na misel, zagotovo paradižnik. Potem ko smo spomladi skrbno posadili semena ali sadike, jih negovali, zalivali, pleli, gnojili in še kaj – vse z namenom, da bi nam rastlina namenila kakšen sadež, ni večjega veselja kot utrgati plod in ga pojesti takoj, še rahlo toplega od sonca. A kam z vsemi doma pridelanimi paradižniki, ko je teh preveč, da bi jih pojedli naenkrat?

4 preprosti načini zorenja zelenih paradižnikov
Hladnejše temperature niso več primerne za zorenje paradižnika, čeprav so rastline še vedno polne sadežev, a kaj ko so zeleni. Toda, ni še konec sezone, paradižnike lahko prinesete na toplo in bodo še naprej zoreli, poglejte, kako.

Na ta način bodo vaše lončnice zalite tudi, ko vas ne bo doma
Če vas skrbi, kako bodo v času vaše odsotnosti lončnice preživele brez vode, imamo za vas trik, s katerim boste poskrbeli za stalno, enakomerno in počasno namakanje.

To lahko storite, da se izognete plesni na paradižniku
Pobiranje svežih, pravkar dozorjenih paradižnikov z lastnega vrta je zagotovo vrhunec sezone in nekaj, k čemur stremi prav vsak domači vrtičkar. Toda ta priljubljena vrtnina ima eno težavo, je namreč precej dovzetna za razvoj plesni, zlasti v daljšem obdobju prekomernih padavin. V nadaljevanju bomo raziskali najpogostejše vrste plesni na rastlinah paradižnika, vzroke za njihov pojav, in kar je najpomembneje, podali praktične nasvete za zaščito rastlin pred škodljivimi učinki plesni.

Ne veste, kam s paradižniki? Tako jih lahko pripravite za ozimnico
Ste se že kdaj znašli v položaju, ko ste odprli hladilnik in ugotovili, da je vaša skrbno pridelana zaloga paradižnikov zgnila in je popolnoma neužitna? Na srečo obstajajo načini, kako shraniti večjo zalogo paradižnikov, da bodo ostali sveži in okusni, vse dokler jih ne pojeste.

Trik za pobiranje zrelih paradižnikov
Več mesecev ste se trudili, vzgajali in skrbeli za svoje paradižnike, zdaj pa je končno napočil čas, da poberete sadove svojega trdega dela. Da ta ne bi šel v nič, imamo za vas nekaj nasvetov, kako te delikatne sadeže pravilno pobrati.

Šest vzrokov za zvijanje listov paradižnika
Zvijanje listov na rastlinah paradižnika je lahko posledica različnih dejavnikov, od neugodnega okolja, do izpostavljenosti kemikalijam ali virusa. Četudi zvijanje listov ne bo nujno takoj uničilo rastline, je pomembno, da vzrok ugotovimo čimprej, saj bo odpravljanje posledic zelo verjetno terjalo nekaj časa in napora.

Julij je tu. Preverite, kaj je potrebno postoriti na vrtu!
Julija smo vrtnarji in vrtnarke najbolj vidno in izdatno nagrajeni za svoje delo, saj je sezona pobiranja pridelka v polnem razmahu. Za dolgotrajnejše veselje in zadovoljstvo na vrtu smo pripravili seznam najosnovnejših opravil v tem najbolj vročem mesecu leta.

Nikoli ne boste verjeli, kaj počne polfinalist MasterChefa s paradižnikovimi listi
Splošno prepričanje je, da so listi paradižnika strupeni, zato se jim pogosto izogibamo in jih preprosto zavržemo. Toda ali je to res ali gre le za prepričanje, ki se ga tudi z znanstvenimi dokazi še vedno nismo mogli otresti? Ali morda zapravljamo popolnoma užitni del te rastline?

V čem je težava, da paradižnik kljub cvetovom ne ustvari plodov?
Se na rastlini paradižnika kljub obilnemu cvetenju niso razvili plodovi? Ko gojimo paradižnik, se prej ali slej srečamo s pojavom, da rastlina cveti, a nato preprosto ne razvije plodov. Za ta pojav obstaja več razlogov, ki pa jih je v veliki meri mogoče odpraviti.

Kumar ne sadite poleg teh rastlih
Izkušeni vrtnarji vedo, da lahko s pravilno razporeditvijo rastlina na vrtu izboljšamo rast kumar na način, da odženemo škodljivce in preprečimo razvoj nekaterih bolezni. Poglejmo, katere rastline je priporočljivo vzgajati poleg te priljubljene poletne vrtnine in katere raje držimo na varni razdalji stran od kumar.

To je najbolj 'elitna' sorta paradižnika
Kumato paradižnik je eden tistih boljših, lahko bi rekli celo elitnih sadežev svoje vrste, za kar obstajata vsaj dva razloga. Prvi je njegov zanimiv, nekoliko nenavaden videz, drugi pa redkost semen in sadik na trgu. Seveda ne gre zanemariti niti njegovega sočnega in polnega okusa, zato ga, če boste imeli to možnost, le vzgojite in se prepričajte o tem, zakaj je tako cenjen.

Smo razjasnili enega največjih misterijev o paradižniku?
Medtem ko ga nekateri uvrščajo med sadje, je za druge paradižnik še vedno zelenjava. Kaj pa vi menite, da je? In še bolj pomembno vprašanje, kaj pravijo znanstveniki?

Pepelasta plesen je le ena izmed bolezni, ki jo povzroča prekomerna vlaga
Nobenega dvoma ni, da vrt za rast in uspevanje potrebuje vodo, a močno deževje, ki smo mu priča zadnje čase, ima lahko ravno obraten učinek. Neurje, ki povzroča poplave in ga obenem spremlja še veter, je lahko škodljivo in uniči trdo delo, ki smo ga spomladi in poleti vložili v vrt. Upoštevajte te nasvete, da zaščitite svoj vrt pred in po močnem ali dolgotrajnem deževju.

S temi ukrepi naliv, toča in veter vašemu vrtu ne bodo prišli do živega
Sezona vrtičkanja je tu – z njo pa na žalost tudi obdobje neviht, ki s sabo prinašajo številne vremenske nevšečnosti. Nepredvidljivo vreme, ki smo mu priča v zadnjih letih nas tako sili k razmišljanju o tem, kako zavarovati vrt, še preden nanj sploh karkoli posadimo. O preventivnih ukrepih za zaščito vrta pred nalivi, točo in močnimi vetrovi smo se pogovarjali s prof. ddr. Ano Vovk z oddelka za geografijo in varstvo okolja Filozofske Fakultete v Mariboru.

7 prednosti rastlinjaka na lastnem vrtu
Postavitev rastlinjaka je pomembna pridobitev za vsakega vrtnarja. Ta namreč omogoča vrtnarjenje skozi vse leto, s čimer vam, ali bolje rečeno vašim rastlinam, niti najhladnejši zimski dnevi ne pridejo do živega. To pa ni edini razlog, za vas jih imamo kar sedem.

Ste že slišali za 'pica' vrt?
Le kaj je boljše od sveže, vroče pice – še posebej tiste, ki jo naredimo sami doma? Čeprav bo beseda pica v naslednjih vrsticah uporabljena precej pogosto, pa ne bomo govorili o hrani, ampak o vrtu in vrtnarjenju. Takšnem, ki je v zadnjem času postal velik trend in s katerim je to opravilo še bolj zabavno, tako za odrasle kot otroke. Poglejmo torej, kaj ima vrt sploh lahko skupnega s pico in kako tak vrt ustvarimo na svojem koščku zemlje.

To so rastline, ki najbolje uspevajo poleg paradižnika
Paradižnik je ena najbolj cenjenih vrtnin nasploh, vendar nekoliko težaven za gojenje in še vedno povzroča težave tudi izkušenim vrtnarjem. Sajenje ustreznih rastlin v njihovo bližino lahko pomaga zmanjšati število škodljivcev in obogati zemljo ter tako pripomore k čudovitim, sočnim paradižnikom. Preberite, katere so tiste vrtnine, ki se dobro ujamejo s paradižnikom.

Kako varna je uporaba alu folije v air fryerju?
Aluminijasta folija je v kuhinji vsestransko uporabna že od nekdaj. Po drugi strani pa si je air fryer ali cvrtnik na vroč zrak svojo priljubljenost v zadnjem času šele izboril. A če se sprašujete, kako dober par sta pri pripravi hrane ta dva pripomočka, potem berite dalje.

Shranite semena paradižnika za naslednjo sezono
Ni boljšega kot domači paradižnik, ne samo zaradi okusa, ampak tudi zaradi vloženega dela. Paradižniki so zdaj že povečini zreli, zato je čas, da se razmišlja tudi o semenih za naslednjo sezono.

Čas je, da pridelke z vrta spremenimo v ozimnico
Konec poletja ne prinese le krajšega dneva in hladnejših večerov, ampak tudi vrhunec vrtičkarske sezone, kar pomeni, da je vrt v tem času najbolj bujen in pogosto je pridelka več, kot bi ga lahko porabili. Da vsa ljubezen in delo, ki ste ga vložili vanj, ne bo zaman, vse pridelke poberite in jih shranite za zimo. Priprave ozimnice se lotite že v avgustu, pri tem pa upoštevajte nasvete, kako posamezno vrsto zelenjave ali sadja ali zelišč čim dlje ohraniti svežo.

Kaj se dogaja z vašim paradižnikom?
Paradižnik trenutno zagotovo kraljuje na vrtu. Samo še malo in lahko si bomo postregli z domačim pridelkom. Toda ravno prvi paradižniki znajo biti problematični, še posebno, ko se na dnu ploda pojavi gnitje. Poglejte, kaj je vzrok in kako lahko to preprečite.

Kaj je 'napadlo' vaš paradižnik?
Če ste eden izmed milijonov ljudi, ki imajo vrt, verjetno na njem raste tudi paradižnik, kajti nič ne premaga okusa svežega domačega paradižnika. Toda včasih naš paradižnik ne uspeva tako, kot bi si želeli.

Kako in kdaj zalivamo paradižnike?
Precej velika težava, s katero se pri gojenju paradižnikov nemalokrat soočamo, je zalivanje. Ravno prava količina vode v pravi fazi rasti je lahko problem, hkrati pa rešitev, ki nas pripelje do končnega cilja – zdravih, sočnih, mesnatih in ravno prav zrelih paradižnikov. Da pridemo do tega, potrebujemo le nekaj konkretnih nasvetov glede zalivanja.