Dominvrt.si

parki

Kaj storiti, če na vrtu najdemo ježka?

Vrt je ekosistem, ki ni samo prostor za rast rastlin, ampak je tudi dom številnih živali. Med listjem in vejami se tako med drugim pogosto znajde tudi kakšen ježek. Ali je to sreča ali nesreča? Preberite v nadaljevanju.

Obiskali smo vrt, kjer so prvič na evropskih tleh zasadili krompir

Med prazniki smo obiskali najstarejši univerzitetni botanični vrt na svetu, ki je ikonična znamenitost in neprecenljiv zaklad znanstvenega sveta. Sprehod skozi vrt je kot potovanje skozi čas, prav v tem vrtu pa so prvič na evropskih tleh gojili Evropejcem prej povsem nepoznan krompir.

Tako razkošno je živel slavni igralec, preden je tragično umrl

V soseski 'Sea Cliff' v San Franciscu stoji skoraj stoletje stara graščina. Ta se razprostira na 929 kvadratnih metrih in ponuja edinstven razgled na zalive. Kot da sama osupljiva notranjost in zunanjost nista dovolj, ima posestvo še eno zanimivost. Namreč gre za nekdanji dom danes že pokojnega igralca in komika Robina Williamsa.

Kakšne prednosti ima zelena streha?

Zelene strehe so še posebej dragocene v urbanih okoljih, kjer omogočajo več narave. A njihova prednost ni le lep izgled, ampak še veliko več.

To je 11 milijonov evrov vredno domovanje Britney Spears

Konec leta 2015 je Britney Spears odštela skoraj 7 milijonov evrov za graščino v regiji Hidden Valley blizu Thousand Oaks v Los Angelesu, kjer živi še danes in kjer se je pred nekaj dnevi tudi poročila. Zvezdnica pa je v teh dneh kupila tudi vilo za 11 milijonov evrov, v katero naj bi se kmalu preselila z možem.

Naravni parki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti

V teh dneh obeležujemo kar tri pomembne okoljske dneve, in sicer dan Nature 2000 (21. 5.), mednarodni dan biotske raznovrstnosti (22. 5.) in evropski dan parkov (24. 5.). Ob dnevu Nature 2000 je Ministrstvo za okolje in prostor priredilo spletni pogovor z ustvarjalci naravoslovnega dokumentarnega filma Divja Slovenija. Letošnji evropski dan parkov pa sovpada s praznovanjem okrogle obletnice petih slovenskih naravnih parkov.

Dunajčanom milijon evrov za ozelenitev stavb

Mesto Dunaj v okviru številnih ukrepov za boj proti podnebnim spremembam in vročini v mestu spodbuja meščane, da ozelenijo svoje stavbe. Za ozelenitev fasade lahko vsak meščan prejme do 5.200 evrov subvencije, za zeleno streho do 20.200 evrov, za zasaditev notranjih dvorišč pa do 3.200 evrov.

Trendi, ki jih narekuje covid-19

Večina držav počasi popušča z ukrepi za zajezitev pandemije covida-19, življenje se vrača v "novo" normalo. A dejstvo je, da se bomo morali naučiti živeti z virusom oziroma z načini za preprečevanje morebitnih novih okužb. Restavracije, parki, pisarne, plaže, cerkve že iščejo in uvajajo nove rešitve, s katerimi bi zagotavljali fizično distanco med ljudmi. Kakšni so in bodo trendi notranjega oblikovanja v postpandemskem svetu?

Nič več plavanja z delfini?

Francoska vlada je prepovedala vzrejo delfinov in ork v ujetništvu in neposreden stik občinstva z njimi. Nova zakonodaja, ki je začela veljati po sobotni objavi v francoskem uradnem listu, uvaja tudi strog nadzor nad reprodukcijo teh živali ter zahteva večje bazene zanje. Aktivisti za pravice živali novo zakonodajo označujejo za zgodovinsko zmago.

Takšna bodo pametna mesta

Danes v mestih po svetu živi okoli štiri milijarde ljudi, do sredine stoletja pa bo ta številka narasla na 6,5 milijarde. Če se želijo mesta izogniti kaosu na vseh področjih in prebivalcem zagotoviti še višjo kakovost življenja, morajo postati preprosto pametnejša.

Premikajo meje mogočega

Dubajski Burj Khalifa ne bo več dolgo uradno najvišja stavba na svetu. Trenutno namreč v Savdski Arabiji gradijo 170-nadstropni nebotičnik Jeddah, ki bo visok en kilometer, čez deset let pa naj bi v Basri v Iraku zrasla kar 1152-metrska stavba, imenovana The Bride, ki bo pravzaprav nekakšno vertikalno mesto.

Takšne imajo slovenski policisti

Glede na vse karakteristike in sposobnosti psov ni nič čudnega, da so še kako v pomoč tudi policistom. Policijske pse delimo na tiste za splošno uporabo in na tiste za specialistično uporabo, slednje uporabljajo za iskanje mamil, eksploziva ter za hišne preiskave, preiskave gospodarskih objektov in za preiskave vozil na mejnih prehodil. Mi smo preverili, kako so usposobljeni psi naših mož v modrem.

Hrvaškemu nogometašu vsekakor ni hudega

Avgusta lani se je za hrvaškega nogometaša Luko Modrića zgodil prelomen dogodek v njegovi karieri, in sicer je s kraljevim klubom iz Madrida podpisal pogodbo, ki mu je prinesla tudi zajeten kupček denarja. In tako mu ni preostalo drugega kot da se z družino preseli v Španijo, kjer pa jim vsekakor ni hudega!

Fotografije, ki jim je težko verjeti ...

Američani so o zaščiti naravnih zakladov razmišljali že v drugi polovici 19. stoletja. Čisto zares pa se je zgodba začela v Yellowstone nacionalnem parku, najstarejšem nacionalnem parku na svetu, ki so ga ZDA v imenu ljudstva zaščitile že davnega leta 1872.

Baku: Presežki segajo do neba

Azerbajdžan je država, katere gospodarstvo cveti, občutno pa se je že spremenila tudi panorama glavnega mesta Baku.

Južna Koreja z 8City

V Južni Koreji se zadnjih nekaj dni govori o velikanskih načrtih. Gre za načrtovanje izgradnje mesta, ki bo hkrati razkošno letovišče kot tudi igralniška destinacija.

Skritemu otočju se obeta velik projekt!

Cookovi otoki so naznanili nastanek največjega morskega naravnega parka na svetu, ki bo zajemal območje Tihega oceana.

Po ulicah Lizbone

Sprehodili smo se po gričkih in ulicah portugalske prestolnice Lizbone, ki obiskovalca navduši z zelo bogato arhitekturo, cvetočimi parki, širokimi bulvarji, čutnimi uličnimi pevci in prvovrstno panoramo. Mesto, ki priraste k srcu.

Rozela in penant

Naravni življenjski prostor rozel in penantov so gozdovi, parki in predmestja Avstralije ter bližnjih otokov. Ploskorepe papige rozele in penanti so izredno barvite ptice in jih glede na vrsto lahko najdemo skoraj v vseh barvah.

Je Ljubljana res najlepša?

Za vas smo se sprehodili po središču slovenske prestolnice in ujeli nekaj najlepših prazničnih utrinkov!

Zeleno vrtno pohištvo

Da bi bil stik z naravo in doživetje le-te čim bolj prijetno, so v italijanskem podjetju De Castelli razvili prav posebno vrtno pohištvo!

Japonski zabaviščni park brez smeha

Knjižna uspešnica Guliverjeva potovanja je pred leti navdahnila tudi podjetne Japonce. Pod goro Fuji so uredili zabaviščni park po imenu Guliverjevo kraljestvo. Izkazalo se je, da nad njim visi prekletstvo kratkega življenja. Poglejte!

Klop, ki povezuje

Christopher McNicholl je mladi oblikovalec s Severne Irske, ki skuša v duhu sodobnega časa ljudi še tesneje povezati s sodobno tehnologijo. V ta namen je zasnoval interaktivno klop, imenovano TweetingSeat.

Pravljično gorsko domovanje

Visoko nad jezerom Maggiore v Švici je avstrijsko-ameriški arhitekt Richard Neutra zasnoval rajsko gorsko domovanje. Poleg številnih zanimivosti je vila fascinatna tudi zaradi zunanjega in notranjega bazena.

Na svetu mu ni enakega!

V prispevku preberite o precej neobičajnem hotelu s kostariške plaže, ki je zelo priljubljen predvsem med bolj zahtevnimi gosti z vsega sveta.

Prevoz, ki osvaja svet!

Zadnja leta so adrenalinski parki zelo priljubljene izletniške točke. Običajno gre za premagovanje ovir z nenavadnimi pripravami, s pomočjo katerih doživimo, česar si v vsakdanjem svetu ne zmoremo niti zamisliti. V tokratnem prispevku si preberite o adrenalinskem izumu, ki bo kmalu postal javno prevozno sredstvo.

Soseska, o kateri vsi govorijo!

Tisti, ki so ga pred kratkim obiskali, vam bodo z veseljem povedali, da je Singapur eno najbolj zelenih in najlepše urejenih mest v Aziji in morda celo na svetu.

V Indiji si je ustvaril popolno pravljico

Pripravite se na hišo, za katero predvidevamo, da bo na vas pustila vtis. Zakaj? No, kar oglejte si jo.

Vrtnarjenje s kozo

Po navadi se zasnove vrta lotimo z metrom in v sodelovanju z arhitektom, umetnica Polonca Lovšin pa se je zasnove vrta v središču Ljubljane lotila s pomočjo – koze.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860