pasivna

Veste, kaj je sNES – skoraj ničenergijska hiša?
Skoraj ničenergijske hiše niso več nekaj 'ekstravagantnega', pač pa so realnost in vse bolj priljubljene tudi pri nas. Pravzaprav morajo biti po evropski direktivi vse nove hiše od leta 2020 grajene po principu skoraj ničenergijskih stavb.

Kako se lotiti prenove kopalnice?
Ste se odločili za prenovo kopalnice? Je mogoče cvetlični motiv iz 60. let za odtenek iz mode, omarice tako cvetijo, da sploh ni več vidnih robov, oznake na armaturah pa so bolj podobne vilinskim runam kot imenu proizvajalca? Ali pa enostavno, ker se je boljša polovica tako odločila?

Ponovno na voljo nepovratna sredstva za skoraj ničenergijske stavbe
Občani jih lahko pridobijo za gradnjo ali nakup novih skoraj ničenergijskih stavb ali celovito skoraj ničenergijsko prenovo stavb, občine in podjetja pa za gradnjo novih skoraj ničenergijskih stavb.

30 let Slovenije: kako se je spreminjala kultura bivanja
Slovenija praznuje 30 let neodvisnosti. V tem času se je v Sloveniji zelo povečalo število zasebnih gospodinjstev, zmanjšala pa se je povprečna velikost gospodinjstva in se spremenila tudi njegova sestava. Kako pa se je v spreminjala kultura bivanja? O tem smo se ob današnjem prazniku pogovarjali z etnologom dr. Vitom Hazlerjem.

Pasivna hiša
Pasivne hiše so tiste hiše, ki so na prvi pogled povsem običajne, a zanje veljajo drugačni standardi. Predvsem je značilna specifična konstrukcija in razlika v materialih, veliko ljudi pa je presenečenih, ko izve, da so pasivne hiše praktično 'brez ogrevanja'.

Montažna ali zidana hiša?
Pri odločitvi za gradnjo hiše se pojavi kar nekaj vprašanj. Prvo je lokacija (če nismo parcele podedovali ali kako drugače dobili), potem razmišljamo o tem, ali naj bo hiša enodružinska, koliko sob naj ima, ali bo pritlična ali večnadstropna, takoj za tem pa se pojavi vprašanje, ali želimo živeti v montažni ali zidani hiši.

Noro, si lahko predstavljate?!
Danski arhitekt Raimond de Hullu je razvil koncept hiše prihodnosti, ki je ’zelena’ v vseh pogledih, ima pa obliko številke 1. V bistvu je nekakšna kombinacija pasivne hiše in drevesa, vsekakor popolnoma nekaj drugega, česar smo bili vajeni do sedaj.

Z Lumarjem je pasivno aktivno
V podjetju Lumar so že konec devetdesetih sprejeli odločitev, da želijo graditi najboljše hiše. Pod to so si zadali cilje, kot so: energetska učinkovitost, vrhunska arhitektura, kakovost izvedbe in zadovoljstvo kupcev.

Bon v vrednosti 500 EUR za nakup temeljne blazine dobi ...
Zaključila se je nagradna igra ’ZGRADITE HIŠO NA NAJBOLJŠIH TEMELJIH!’, v sklopu katere smo na portalu Dominvrt.si podarjali bon v vrednosti 500 EUR za nakup temeljne blazine SEISMIC.

Morate jo imeti!
Tisti, ki nameravate v bližnji prihodnosti graditi novo hišo ali pa ste se tega projekta že lotili, veste, da je dolgoročno edina pametna izbira pasivna ali nizkoenergijska gradnja. A poleg osredotočenosti na samo energijsko učinkovitost je treba temeljito preučiti tudi spremenjene pogoje gradnje in posledično morebitne vplive na samo hišo. Eden izmed novih načinov gradbene prakse je vsekakor temeljenje na izolacijski podlagi; inovacija temeljne blazine na potresno ogroženih območjih je namreč prinesla veliko prednosti.

Če želite kakovostno streho nad glavo ...
Vsi si želimo kakovostno streho nad glavo, zato je v primeru pokrivanja ali prekrivanja hiše ali stanovanja še kako pomembno, da izberemo materiale, ki nam bodo služili vse življenje. Mednje zagotovo sodi tudi aluminij, saj je lahek, prilagodljiv, odporen na vremenske vplive ter izjemno kakovosten.

Lumar v sodelovanju z Princeton del
Lumar, tehnološko vodilni slovenski proizvajalec nizkoenergijskih in pasivnih montažnih objektov, s svojo certificirano pasivno tehnologijo Lumar Pasiv Eko sodeluje na največji svetovni arhitekturni razstavi.

Načrtujete gradnjo hiše? To morate vedeti ...
Vsak izmed nas si želi ustvariti svoj prostor pod soncem. Nekateri vse življenje plačujejo najemnino ali si domovanje delijo s starši, spet drugi se, odločeni, da si ustvarijo lasten dom, podajo na pot gradnje. Kako dolga bo ta pot, pa je odvisno predvsem od odločitev, ki jih sprejmejo na začetku misije. Na kaj se torej splača biti pozoren pri odločitvi za gradnjo hiše?

Zakaj se takšni hiši reče 'hiša sedanjosti'?
Za pasivno hišo se je ukoreninilo prepričanje, da mora biti tudi videti kot "pasivna". Pa ni tako. Podoba hiše vedno izhaja samo iz okusa (arhitekture), potreb lastnika (koliko etaž in kateri prostori) ter danosti parcele ter včasih iz materiala.

Energetsko varčne hiše
Na področju ogrevanja in priprave tople sanitarne vode nam solarna tehnologija nudi vedno nove rešitve. Kako se obnesejo v nizkoenergijskih in pasivnih hišah, smo se pozanimali pri Hidriinem strokovnjaku Matiji Pušu.

Sonce naše edino!
Na okolju prijazen način lahko zmanjšamo stroške ogrevanja z izkoriščanjem obnovljivih virov energije, med katerimi je vsekakor najbolj enostavna in učinkovita raba sončne energije.

Ne bojte se višanja cen energentov!
Zagotovite si varčno prihodnost s hišo YTONG.