pasivne

5 razlogov, zakaj bi pred zimo morali odstraniti komarnike
Medtem ko so komarniki v poletnem času nepogrešljivi, saj preprečujejo, da bi se v vaš dom prikradle nadležne žuželke, pa je priporočljivo, da jih pred zimo odstranite. V nadaljevanju preberite, zakaj.

Hiša - si tudi vi želite, da bi imeli lastno?
Ko se odločamo za gradnjo lastne hiše in ko odločitev zanjo dejansko pade, moramo čez dolgotrajni proces in čez kar nekaj dokumentov, preden se gradnje dejansko lahko lotimo. A še prej se moramo navadno odločiti, kakšno hišo si sploh želimo.

Veste, kaj je sNES – skoraj ničenergijska hiša?
Skoraj ničenergijske hiše niso več nekaj 'ekstravagantnega', pač pa so realnost in vse bolj priljubljene tudi pri nas. Pravzaprav morajo biti po evropski direktivi vse nove hiše od leta 2020 grajene po principu skoraj ničenergijskih stavb.

Prednosti termopanske zasteklitve
Termopanska zasteklitev je postala trend pri zasteklitvi oken, teras in zimskih vrtov. Gre za zasteklitev, ki je zaradi svojih lastnosti še posebej visoko cenjena in spoštovana – zato je prav, da tudi vi spoznate vse prednosti termopanske zasteklitve, vključno z edinstveno prednostjo možnosti popolnega odprtja vseh stekel!

Bi kupili novo hišo za samo 50.000 evrov?
Projekt Hiše za mlade družine je požel veliko zanimanja tako občin kot tudi potencialnih kupcev. Pismo o nameri za izvedbo projekta – gradnje naselja s 50 montažnimi hiškami – so podpisali že z občino Ajdovščina. Kot kaže, pa bo projektov več, saj so resne namere izkazali tudi v Prekmurju, na Koroškem in drugje po Sloveniji. S projektom bi radi dokazali, da se ob podpori lokalnega okolja da zgraditi prijetno, sodobno in okolju prijazno hiško za približno 50.000 evrov.

Eksotika v domu: mesojede rastline
Naša domovanja krasijo krasne in barvite rastline, ki nam polepšajo dom in dvignejo naše razpoloženje. Med njimi pa se najdejo tudi zelo zanimive in nenavadne rastline, ki se prehranjujejo z mrčesom. Poglejte, katere so to in kako za te posebne rastline skrbeti.

Pasivna hiša
Pasivne hiše so tiste hiše, ki so na prvi pogled povsem običajne, a zanje veljajo drugačni standardi. Predvsem je značilna specifična konstrukcija in razlika v materialih, veliko ljudi pa je presenečenih, ko izve, da so pasivne hiše praktično 'brez ogrevanja'.

Ne pozabite na ključno stvar pri gradnji hiše
Tisti, ki se podajate v gradnjo družinske hiše, veste, kako zelo pomembna je izbira vrste materiala, konstrukcije, strehe, navsezadnje tudi izbira načina izvedbe in tipa hiše. V zadnjem času se bistven pomen predpisuje tudi energijski učinkovitosti hiše, izbiri oken, primerni izolaciji in izbiri primernega načina ogrevanja. Želja vseh je na koncu hiša, ki bo na dolgi rok varčna in nizkoenergetska. Prevečkrat pa, zaradi vseh stroškov, ki nastanejo pri gradnji hiše, pozabljamo na ključno in osnovno stvar, ki bi se je morali lotiti že v začetni fazi gradnje.

Morda boste presenečeni, a tudi tako lahko privarčujete
V zadnjih letih je težnja po doseganju čim večje energetske učinkovitosti tako pri gradnji kot prenovi stavb postala nekaj samoumevnega. Če imate tudi vi letos v načrtu gradbena ali obnovitvena dela, posebno pozornost namenite predvsem izbiri kakovostne izolacije tako zunanjega ovoja stavbe kot notranjih sten, strehe, stropa kleti, dobro izolativnega stavbnega pohitštva, nikar pa ne zanemarite pomembnosti senčil. Na tem področju je namreč kar nekaj novosti, ki ravno tako lahko bistveno prispevajo k preprečevanju toplotnih izgub in posledično k prihrankom.

Izbrati notranja ali zunanja senčila?
Pri gradnji novega doma ali pri prenovi obstoječega je med drugim za udobje in varno bivanje zelo pomembna tudi izbira ustreznih senčil. Ta nam namreč že dolgo ne služijo le kot dekorativni element ter zaščita pred soncem, ampak lahko bistveno pripomorejo tudi k večji energetski učinkovitosti. A katera senčila izbrati? Notranja ali zunanja? Žaluzije ali rolete? Se odločiti za katero od inovacij?

Novosti, ki premikajo meje pri gradnji hiš
Izzivi prinašajo rešitve, pravijo, in glede na dejstvo, da klasična gradnja izumira in se bodo v prihodnosti gradile le skoraj ničenergijske ter vedno bolj ’pametne’ hiše, so se pred velikim izzivom znašli tudi gradbinci in arhitekti, ki vedno znova iščejo najbolj inovativne in napredne rešitve. Če se tudi vi odločate za gradnjo nove hiše, je še kako priporočljivo, da se seznanite z nam dostopnimi inovacijami, ki zagotavljajo varnost, udobje in prihranke.

Noro, si lahko predstavljate?!
Danski arhitekt Raimond de Hullu je razvil koncept hiše prihodnosti, ki je ’zelena’ v vseh pogledih, ima pa obliko številke 1. V bistvu je nekakšna kombinacija pasivne hiše in drevesa, vsekakor popolnoma nekaj drugega, česar smo bili vajeni do sedaj.

Z Lumarjem je pasivno aktivno
V podjetju Lumar so že konec devetdesetih sprejeli odločitev, da želijo graditi najboljše hiše. Pod to so si zadali cilje, kot so: energetska učinkovitost, vrhunska arhitektura, kakovost izvedbe in zadovoljstvo kupcev.

Morate jo imeti!
Tisti, ki nameravate v bližnji prihodnosti graditi novo hišo ali pa ste se tega projekta že lotili, veste, da je dolgoročno edina pametna izbira pasivna ali nizkoenergijska gradnja. A poleg osredotočenosti na samo energijsko učinkovitost je treba temeljito preučiti tudi spremenjene pogoje gradnje in posledično morebitne vplive na samo hišo. Eden izmed novih načinov gradbene prakse je vsekakor temeljenje na izolacijski podlagi; inovacija temeljne blazine na potresno ogroženih območjih je namreč prinesla veliko prednosti.

Če želite kakovostno streho nad glavo ...
Vsi si želimo kakovostno streho nad glavo, zato je v primeru pokrivanja ali prekrivanja hiše ali stanovanja še kako pomembno, da izberemo materiale, ki nam bodo služili vse življenje. Mednje zagotovo sodi tudi aluminij, saj je lahek, prilagodljiv, odporen na vremenske vplive ter izjemno kakovosten.

To je ena najpomembnejših odločitev!
Ker s pomladjo pridejo tudi toplejši dnevi, se množično lotevamo številnih opravil v svojem domu, med katera vsekakor sodi tudi menjava oken. A ker je stavbno pohištvo zelo pomemben element vsakega doma, saj omogoča varnost, udobje in prihranke, je pri nakupu potrebna preudarnost, predvsem pri izbiri materialov, načinu vgradnje ter izbiri usposobljenega monterja.

Osupljiva prenova zapuščenega hleva
V Španiji so arhitekti iz zapuščenega hleva ustvarili očarljivo podeželsko vilo. Dejstvo, da je odmaknjena od večjih mest in nima dostopa do električnih ali vodovodnih napeljav, ji služi kot prednost, saj je popolnoma samozadostna in zgrajena iz materialov, ki so jih našli v njeni neposredni bližini. Poglejte, v kaj so spremenili staro kmečko poslopje.

Lumar v sodelovanju z Princeton del
Lumar, tehnološko vodilni slovenski proizvajalec nizkoenergijskih in pasivnih montažnih objektov, s svojo certificirano pasivno tehnologijo Lumar Pasiv Eko sodeluje na največji svetovni arhitekturni razstavi.

Pokukajte v razkošno vilo slavnega igralca
58-letni ameriški igralec Bryan Cranston, ki ga poznamo predvsem po vlogi v kultni televizijski seriji Breaking Bad, ima v lasti čudovito vilo s pogledom na Tihi ocean. Z ženo Robin sta odprla vrata medijem, da bi dokazala, da pasivne hiše niso dolgočasne, pač pa osupljivo lepe.

Načrtujete gradnjo hiše? To morate vedeti ...
Vsak izmed nas si želi ustvariti svoj prostor pod soncem. Nekateri vse življenje plačujejo najemnino ali si domovanje delijo s starši, spet drugi se, odločeni, da si ustvarijo lasten dom, podajo na pot gradnje. Kako dolga bo ta pot, pa je odvisno predvsem od odločitev, ki jih sprejmejo na začetku misije. Na kaj se torej splača biti pozoren pri odločitvi za gradnjo hiše?

Zakaj se takšni hiši reče 'hiša sedanjosti'?
Za pasivno hišo se je ukoreninilo prepričanje, da mora biti tudi videti kot "pasivna". Pa ni tako. Podoba hiše vedno izhaja samo iz okusa (arhitekture), potreb lastnika (koliko etaž in kateri prostori) ter danosti parcele ter včasih iz materiala.

Energetsko varčne hiše
Na področju ogrevanja in priprave tople sanitarne vode nam solarna tehnologija nudi vedno nove rešitve. Kako se obnesejo v nizkoenergijskih in pasivnih hišah, smo se pozanimali pri Hidriinem strokovnjaku Matiji Pušu.

Zakaj ni vseeno na kaj se ogrevamo?
Izbira načina ogrevanja je zelo pomembna: ni vseeno, za kakšno ogrevanje se odločimo z vidika cene, vsekakor pa je treba pri tem upoštevati veliko več dejavnikov. O tem, kateri načini ogrevanja so najboljši in kakšna so cenovna razmerja in lastnosti posameznih energentov, smo vprašali strokovnjaka za energetiko Bojana Žnidaršiča.

Sonce naše edino!
Na okolju prijazen način lahko zmanjšamo stroške ogrevanja z izkoriščanjem obnovljivih virov energije, med katerimi je vsekakor najbolj enostavna in učinkovita raba sončne energije.

ANDREJKA RIBIČ
V marsikateri družini s strahom pričakujejo letošnjo zimo. Vedno več je takih, ki prisegajo, da bodo odslej spali oblečeni v debelo bundo, kajti stroški ogrevanja postajajo previsoki. Cene gredo v nebo, zato marsikdo že išče alternativne, cenejše in okolju prijazne načine ogrevanja. Načine s katerimi lahko dopolnijo svoje že obstoječe ogrevalne sisteme.

Ne bojte se višanja cen energentov!
Zagotovite si varčno prihodnost s hišo YTONG.

Mlado družino odpeljal v jamo
Američana Curta Sleeperja bi lahko v šali poimenovali sodobni Erazem Predjamski. Prav tako kot sloviti vitez v 15. stoletju se je pol tisočletja kasneje on s svojo družino zatekel v jamo, iz katere je nastalo prav sodobno domovanje.