ph vrednost

5 razlogov, kako lahko kamni pomagajo vašemu urbanemu vrtičku
Gojenje rastlin v loncih ima številne prednosti, a glavna je ta, da lahko rastline premikamo in jim tako skozi ves dan zagotavljamo primerno količino sončnih žarkov. Poleg tega jih lahko, kadar gre za trajnice, jeseni ali pozimi postavimo v garažo ali drug zaprt prostor, kjer bodo lažje počakale na toplo spomladansko vreme. Če ste se tudi vi odločili svoj vrt preseliti v korita, imamo za vas še en nadvse uporaben trik, za katerega ne potrebujete nič drugega kot nekaj srednje velikih kamnov.

Napake, zaradi katerih hortenzije ne uspevajo
Hortenzije so listopadni grmi, ki se od pozne pomladi do jeseni ponašajo z ogromnimi, živahnimi cvetovi v grozdih. Znane so po nezahtevnem vzdrževanju, zato so priljubljena izbira za zasaditev na domačih okrasnih vrtovih. Toda kljub njihovemu slovesu, da je zanje enostavno skrbeti, obstaja nekaj napak, zaradi katerih pogosto ne uspevajo tako, kot bi si želeli.

Grmovnica z okusnimi plodovi in še lepšimi cvetovi
Šmarna hrušica je manjše drevo ali grm, priljubljen zaradi množice zvezdastih spomladanskih cvetov in intenzivne jesenske barve. Njegova dodana vrednost so okusni užitni plodovi, uporabni v najrazličnejših jedeh – surovi, v palačinkah, tortah in kolačih. Ti sadeži, ki jih obožujejo tudi ptice, na pogled spominjajo na borovnice, prav tako pa bi jih zlahka zamenjali zanje tudi po okusu. Zaradi svoje velikosti in uporabnosti skozi večino leta je grm šmarne hrušice odlična izbira za manjše vrtove.

Korenasta zelenjava, ki jo gojimo pozimi
Pastinak je korenasta zelenjava, tesna sorodnica korenja in peteršilja iz družine kobulnic. Tako kot mnoge korenovke tudi pastinak nabiramo od jeseni do pomladi. Korenine, nabrane pozimi in spomladi, so navadno najboljšega okusa, saj se v času zimskega mirovanja škrob pretvori v sladkor. Preberite več o tej zimski zelenjadnici, ki je včasih po krivici kar malo prezrta.

Solata, ki jo obožujemo pozimi
Radič je sredozemska rastlina, ki spada v družino cikorij. Največkrat ga pripravljamo kot solato, vendar se njegovi listi odlično obnesejo tudi v rižotah, testeninah, zavitkih in drugih prilogah. Prilagojen je na rast v različnih pogojih, zlahka ga vzgojimo tudi sami doma, saj je razmeroma nezahtevna rastlina, vajena tudi trših vremenskih pogojev. Čeprav je trajnica, ga gojimo kot enoletnico.

Zato kavne usedline nikoli ne bi smeli zlivati v stranišče
Vsak izmed nas je kavno usedlino že kdaj zlil v straniščno školjko, misleč, da to ne more povzročiti nobenih težav. Pravzaprav nekateri to počnejo na dnevni ravni, saj verjamejo celo, da je lahko koristna kot nevtralizator vonjav. Preberite, zakaj to ne drži in zakaj bi morali za kavno usedlino vsekakor najti drugo odlagališče.

Teh 6 dodatkov za zemljo zagotavlja zdrave rastline
Za zdrave plodove rastlin je potrebna zdrava zemlja, ki nam lahko ponudi še več kot nam že, če jo pridno razvajamo z različnimi dodatki. Kateri so najučinkovitejši?

Ob svetovnem dnevu ajde: Kakšne pogoje za rast in uspevanje potrebuje?
Ajda je vsestranska in hranljiva poljščina, ki lahko uspeva v različnih talnih in podnebnih razmerah. V nadaljevanju podajamo nekaj nasvetov, kako zagotoviti pogoje, s katerim omogočimo dober pridelek te nadvse uporabne in hkrati izjemno hranljive žitarice.

Te rastline so dobri sosedi bučk
Bučke so priljubljena zelenjava v vsakem vrtu, saj jih je mogoče enostavno gojiti in njene plodove nato pripraviti na kopico načinov. Da bi bil pridelek čim boljši, je dobro razmišljati, s čim jih na gredici kombinirati, kaj torej posaditi zraven njih, da bi na ta način izboljšali rodovitnost prsti, poveča opraševanje cvetov in prežene škodljivce.

S temi ukrepi naliv, toča in veter vašemu vrtu ne bodo prišli do živega
Sezona vrtičkanja je tu – z njo pa na žalost tudi obdobje neviht, ki s sabo prinašajo številne vremenske nevšečnosti. Nepredvidljivo vreme, ki smo mu priča v zadnjih letih nas tako sili k razmišljanju o tem, kako zavarovati vrt, še preden nanj sploh karkoli posadimo. O preventivnih ukrepih za zaščito vrta pred nalivi, točo in močnimi vetrovi smo se pogovarjali s prof. ddr. Ano Vovk z oddelka za geografijo in varstvo okolja Filozofske Fakultete v Mariboru.

Zimska zelenjadnica, ki jo lahko pobiramo tudi, ko zapade sneg
Brstični ohrovt je počasi rastoča dvoletnica s precej dolgo rastno dobo, čeprav se običajno goji kot enoletnica. Kot lahko sklepamo že po videzu, je sorodnik zelja in kodrolistnega ohrovta. Te majhne kroglice, ki spominjajo na velike zeljne glave, zrastejo na debelih steblih skupaj s širokimi listi. Ti listi so prav tako užitni in jih je mogoče pripraviti na podoben način kot preostalo zelenolistnato zelenjavo.

Poznate vinsko bučo?
Vinska buča, imenovana tudi kalabaš, izvira iz tropske Afrike, vendar pa jo zaradi njene okrasne, uporabne in estetske vrednosti gojijo na različnih, predvsem toplejših delih sveta. Mladi plodovi so užitni in jih pripravljamo na enak način kot preostale jedilne buče. Posebnost vinskih buč je ta, da imajo zreli plodovi izjemno trdo lupino, zato jih je, če bučo dalj časa pustimo zoreti, mogoče oblikovati v najrazličnejše predmete – od 'steklenic' za vodo do glasbil, posode in celo ptičje hišice. Poleg tega je vinska trta zaradi razkošnih belih cvetov in gostega listja priljubljena okrasna rastlina.

Opičje drevo, ki navdušuje s svojim edinstvenim videzom
Narava nas s svojo lepoto nenehno preseneča in drevo aravkarija je le še dokaz raznolike in očarljive lepote rastlinskega kraljestva. S svojim edinstvenim videzom in zanimivimi značilnostmi ta iglavec pritegne pozornost tako botanikov kot ljubiteljev narave in tistih, ki iščejo primerna drevesa za svoj okrasni vrt.

Kaj je 'napadlo' vaš paradižnik?
Če ste eden izmed milijonov ljudi, ki imajo vrt, verjetno na njem raste tudi paradižnik, kajti nič ne premaga okusa svežega domačega paradižnika. Toda včasih naš paradižnik ne uspeva tako, kot bi si želeli.

Soda bikarbona je tudi na vrtu nadvse uporabna
Soda bikarbona je izjemno uporabna in cenjena kot pripomoček za čiščenje. Pa ste vedeli, da je izjemno cenjena tudi za uporabo na vrtu?

Sivka dobro uspeva tudi na domačem vrtu
Omamno dišeča sivka, ki sicer izvira iz Sredozemlja, ob pravilni negi dobro uspeva tudi na domačem vrtu ali v cvetličnem lončku. Najbolj dišeča in cvetoča je od pomladi do poznega poletja, odvisno od sorte, njeni cvetovi pa so uporabni tako za dekoracijo kot celo v kulinariki. Četudi jo gojite le za okras, je po cvetenju ne pozabite obrezati. Še nekaj zanimivosti in koristnih nasvetov o sivki, pa najdete v nadaljevanju.

Teh rastlin ne sadite v bližino sivke
Sivko s svojimi aromatičnimi listi in sladko dišečimi cvetovi pogosto štejemo med zelišča ali začimbe, a je v resnici zelnata trajnica. Če iščete ideje in nasvete, kaj posaditi zraven nje, in še bolj pomembno, česa ne, ste na pravem mestu.

Ste prepričani, da vaše rastline iz zemlje dobijo dovolj kalcija?
Kalcij je eno od sekundarnih makrohranil v tleh. Čeprav ni potreben v takšnih količinah kot dušik, fosfor in kalij, je vseeno ključen za rast rastlin in skrbi predvsem za njihovo odpornost proti boleznim in škodljivcem. Toda ko gre za kalcij, več ni vedno boljše. Kako torej prepoznati, kdaj ga je preveč, in kateri so znaki, da ga rastlini na vrtu primanjkuje?

Priprava zemlje pred prvim sajenjem je še kako pomembna
Eden glavnih dejavnikov pri urejanju vrta v začetku sezone je priprava ustrezne strukture tal. Ta je vedno mešanica peska, mulja, gline, najrazličnejših mikroorganizmov in drugih delcev. Vsaka izmed teh komponent igra pomembno vlogo in vpliva na to, kako dobro bodo rastline rasle, zato je pomembno, da pred prvim spomladanskim sajenjem poskrbimo zanjo.

Pelati – sorta paradižnika, ki je še posebej primerna za omake in juhe
Pelate, sorto paradižnika, ki izvira iz Italije, je mogoče zlahka prepoznati po podolgovati obliki in koničastem koncu. Pogosto se uporabljajo za pripravo omak, ker so mesnati in imajo manj semen kot druge vrste paradižnikov. Ta stara sorta paradižnika je močnega in sladkega okusa ter ima manj kiselkast okus od večine drugih sort. Plodovi rastejo v grozdih po 6 do 8, vsak izmed njih pa je dolg približno 10 centimetrov. Poglejmo, kaj še odlikuje to znano in priljubljeno italijansko sorto paradižnika.

Kako ustrezno pripravimo naš sadni vrt na zimsko spanje?
S 23. septembrom se je tudi uradno začela jesen in zdaj, ko bomo počasi pobrali z dreves še zadnje plodove, je odlična priložnost, da razmislimo, če smo v preteklem letu ustrezno poskrbeli za drevje, razmislimo, kaj bi bilo morda bolje storiti drugače, pripravimo načrt za prihodnje leto in ustrezno pripravimo naš sadni vrtna zimsko spanje.

To ne sme manjkati na vašem vrtu
Vroče dni na domačem vrtu je zagotovo lažje preživeti ob brezskrbnem uživanju na ležalniku in osvežitvi v bazenu. Zato ni težko razumeti, zakaj se za montažne bazene odloča vedno več Slovencev.

Trganje te rastline je kaznivo dejanje
Na območju Boča pri Rogaški Slatini, ki sodi med zavarovana območja v naravi, je že zacvetela velikonočnica, zaščitena rastlina, ki v vsej južni Evropi uspeva le v Sloveniji, in sicer na štirih rastiščih. Dve od teh sta na Ponikvi pri Šentjurju, eno je na Boču, eno pa ostaja skrito, saj so ga ljudje pred leti precej izropali.

Zatišje pred vrtičkarsko nevihto
Februar je mesec, ko se začnemo pripravljati na novo vrtičkarsko sezono. Začetnike bo morda presenetil podatek, da je med opravili tudi že setev.

Tako bo cvetje v vazi zdržalo dlje
Rezano cvetje sicer lepo popestri stanovanje, a žal hitro ovene. Obstaja nekaj super trikov, kako lahko šopek v vodi zdrži dlje.

Veste, kako pravilno vzdrževati bazen?
Če smo prejšnič govorili o tem, kako dobro bi bilo imeti lastni wellness kotiček na domačem vrtu, bomo danes nekaj več besed namenili njegovemu vzdrževanju.

Izberite lokalno pridelano zelenjavo
Ne bi nam smelo biti vseeno, kakšno hrano uživamo. Kadar izbiramo zelenjavo, izberimo svežo zelenjavo, pridelano v naši bližini.