Dominvrt.si

pikapolonice

Časovnica za pravočasno ureditev vsega na vrtu

Pravočasna opravila na vrtu vse leto – od priprave zemlje in setve do vzdrževanja in obiranja pridelkov. Odkrijte nasvete za urejen in uspešen vrt!

Prikupni škodljivec, ki se na vrtu največkrat pojavi ob koncu poletja

Mali škržatki so velika skupina žuželk, ki kljub svojemu prisrčnemu imenu na vrtu niso ali ne bi smeli biti dobrodošli. Te žuželke se namreč prehranjujejo z veliko različnimi vrtnimi rastlinami ter nanje celo prenašajo bolezni. Dobra novica je, da je te škodljivce razmeroma enostavno nadzorovati, če le dovolj hitro ukrepate.

To posadite zraven krompirja, da se znebite koloradskega hrošča

Izbira pravih spremljevalnih rastlin krompirja je pomembna, saj lahko pomagajo zaščititi pridelek pred običajnimi škodljivci, kot so koloradski in majski hrošči ter listne uši. Nekatera zelišča, zelenjava in cvetoče rastline so lahko tudi dobra alternativa strupenim pesticidom. Spodaj boste našli nekaj najboljših spremljevalnih sosedov krompirja.

7 prednosti rastlinjaka na lastnem vrtu

Postavitev rastlinjaka je pomembna pridobitev za vsakega vrtnarja. Ta namreč omogoča vrtnarjenje skozi vse leto, s čimer vam, ali bolje rečeno vašim rastlinam, niti najhladnejši zimski dnevi ne pridejo do živega. To pa ni edini razlog, za vas jih imamo kar sedem.

To so rastline, ki najbolje uspevajo poleg paradižnika

Paradižnik je ena najbolj cenjenih vrtnin nasploh, vendar nekoliko težaven za gojenje in še vedno povzroča težave tudi izkušenim vrtnarjem. Sajenje ustreznih rastlin v njihovo bližino lahko pomaga zmanjšati število škodljivcev in obogati zemljo ter tako pripomore k čudovitim, sočnim paradižnikom. Preberite, katere so tiste vrtnine, ki se dobro ujamejo s paradižnikom.

Vam nagajajo listne uši? Tako se jih lahko znebite.

V resničnostnem šovu Kmetija, ki ga na POP TV lahko spremljate od ponedeljka do petka ob 21.00, se tekmovalci s pomočjo Kmečke pratike pripravljajo na dvoboje znanja. Kmečka pratika v sebi skriva vse potrebne informacije, ki tekmovalcem lajšajo življenje na posestvu, prav tako pa vsebuje tudi pester nabor nasvetov, kot je denimo ta, kako se lahko znebimo listnih uši.

Kako se znebiti uši na stročjem fižolu?

So tudi vaš stročji fižol napadle uši? Znebite se jih lahko z razpršilom, ki ga izdelate doma, zanj pa potrebujete le nekaj preprostih sestavin.

Kako se lotiti trajnostnega vrtnarjenja?

Za povečane izpuste toplogrednih plinov v zraku, onesnaženo vodo, zemljo in ozračje je odgovoren predvsem človek s svojim delovanjem. Pri tem pogosto veliko škodo naravi povzročamo z netrajnostnimi kmetijskimi praksami. Zato je treba stremeti k temu, da se zemlja povrne v bolj zdravo stanje. To pa lahko vsak na svojem koščku zemlje doseže s trajnostnim vrtnarjenjem.

Listnih uši se lahko znebite na naraven način

Obstaja veliko načinov za nadzor listnih uši brez uporabe nevarnih kemikalij na vašem vrtu. Ti škodljivci imajo več naravnih sovražnikov, vključno z drugimi žuželkami, ličinkami žuželk in pticami. Ker se premikajo precej počasi, jih je enostavno odstraniti celo z roko. Poglejmo, kateri so še drugi načini, ki so učinkoviti v boju proti listnim ušem.

Kaj posaditi na vrt zraven paprike?

Medtem ko so se tehnike spremljevalnega sajenja v preteklosti bolj zanašale na ljudsko izročilo kot na znanost, se sodobne metode, po katerih se ocenjuje učinkovitost različnih rastlinskih partnerstev, danes veliko bolj učinkovite in znanstvene. Poglejmo, kateri sosedje na vrtu lahko pripomorejo k lepši rasti paprike in obratno, katerim rastlinam lahko boljše rastno okolje nudi paprika.

Skrivnost do lepe trate se skriva v tej rastlini

Tako imenovana mikro detelja je sorta nižje rastoče bele detelje, ki je vsekakor vredna pozornosti, če želite obnoviti vašo trato. Je nizke rasti, njeni listki so majhni, uporablja pa se lahko kot samostojna rastlina za pokrivanje tal ali še bolje: kot dodatek mešanici trav. V tem primeru pripomore k dovajanju dušika in zatiranju plevela. Preverite, katere so še druge koristi detelje na vašem travnatem vrtu.

Odkrijte prednosti pegastega badlja na svojem vrtu

Pegasti badelj, rastlina, ki je bila v Severno Ameriko prinesena že v kolonialnih časih, je v preteklosti in tudi še danes veljala za zdravilno rastlino. Ker je njegova rast zelo hitra, se pogosto razširi tudi na neželena območja, v nekaterih predelih sveta velja za invazivno rastlino. Če izvzamemo njegovo hitro rast, je ta cvetoča rastlina nadvse koristna tudi za vaš vrt. Preverite, zakaj!

Kako ukrepati, če rastlino napadejo pršice prelke?

Pršice prelke so zelo majhne pajkovke, sorodnice pajkov in klopov, ki se zadržujejo na spodnji strani listov in povzročajo škodo s sesanjem tkiva rastline. Okužba je najpogosteje vidna na listih, ki postanejo rumeni in suhi, ter sami rastlini, ki postane šibka in lahko sčasoma odmre. Na srečo obstaja več načinov, kako se znebiti pršic prelk.

Kako z vrta pregnati zeleno smrdljivko?

Spomladi se narava prebudi, z njo pa seveda tudi živalice, med katerimi so na žalost tudi takšne, ki so za vrt škodljive. Ena teh je tudi tako imenovana zelena smrdljivka, ki se še posebej rada hrani s paradižnikom, za njo pa ostanejo sledi razbarvanosti in slabši okus pridelka.

Tako zelo koristne so pikapolonice za vaš vrt

Pikapolonice v mnogih kulturah po svetu veljajo za simbol sreče, nadvse veseli pa so jih tudi vrtnarji, saj so izjemno koristna živalska vrsta. Če želite izvedeti več o pikapolonicah in kako lahko tudi vam prinesejo srečo, potem berite dalje.

Te cvetlice sedaj zasadite na teraso in balkon

September in oktober sta za cvetlice zelo nehvaležna meseca, saj slovita p muhastem in spremenljivem vremenu. Menjava sončnih trenutkov z hladnim obdobjem, nas počasi pripravlja na počitek. Zato je treba poletne cvetlice pravočasno pripraviti na prezimovanje, balkon in teraso pa okrasiti s tistimi, ki so bolj odporne na mraz.

Pazite se teh vrtnih škodljivcev

Ni vrtičkarja, ki se ne bi vsaj enkrat v svoji vrtnarski karieri srečal s kakšnim vrtnim škodljivcem. Vrtnih škodljivcev je na našem območju res veliko, so pa eni bolj uničujoči za naš pridelek kot drugi, predvsem zato, ker se jih ne da izkoreniniti in se vračajo.

Uspešno v boj s škodljivci na vrtu

Končno je prišlo poletje, z njim pa visoke in prijetne temperature. Vrtičkarji smo že komaj čakali, da mine mrzlo obdobje, da lahko s toplimi sončnimi žarki začenjamo preživljati več časa na vrtu. A s toplim vremenom so prišli tudi trdo delo in vsakoletne težave. Vrtnarjenje je izjemno prijetno opravilo, a v sebi skriva tudi negativne plati. Ena takšnih so težave s škodljivci in različnimi boleznimi ter nenaklonjenost vremena. Vse to nam lahko vzame veselje, hkrati pa nam uniči celoten pridelek. Včasih si v različnih okoliščinah na vrtu ne moremo pomagati, velikokrat pa se lahko vnaprej zavarujemo. Poglejmo si, kako.

19 zanimivih hotelov za žuželke

Pikapolonice, pajki, čmrlji, čebele in številne druge in celo ogrožene vrste žuželk potrebujejo svoj mikrohabitat. Pri tem jim lahko pomagate tudi vi, če jim zgradite hotele, izdelane iz starih lesenih delov, opeke in celo plastičnih steklenic ...

So se tudi v vaš dom naselile nenavadne pikapolonice?

Jesensko vreme nas je nagradilo s toplimi temperaturami, ki so ga začutile tudi žuželke. Ob sončnem vremenu pa so mnogi pisali, da je njihova fasada polna polonic, ki pa niso videti kot tiste običajne, rdeče polonice.

Ko jih opazite na vrtu, se ne ustrašite

Pikapolonice so nadvse prisrčne žuželke, medtem pa ličinke pikapolonic niso ravno privlačne, a mnogi ne vedo, kako zelo so koristne.

Na vrtu si omislite citruse

Od sredine jeseni do konca pomladi citrusi pri nas ne morejo uspevati na prostem. V preostalem, toplem delu leta, pa jim odgovarjajo južne pozicije z veliko svetlobe. Potrebujete poletni izziv? Poskusite!

Spoznajtne vrtne 'stanovalce'

Vrtovi imajo poleg lastnikov in oskrbnikov tudi svoje manjše in večje stanovalce. Seveda govorimo o žuželkah in živalih, ki imajo svojo natančno določeno vlogo v občutljivem ekosistemu. Leteče, plazeče, skakajoče, prijazne in ne tako prijazne. Spoznajte se z njimi.

S tem jo boste zagotovo očarali za valentinovo!

Bombonjera, plišasti medvedek s srčkom in ’pocukranim’ sporočilcem ter seveda rdeča vrtnica so trije klasični pokloni za valentinovo, ki ne bodo nikoli iz mode in bodo raznežili še tako kamnito srce. Toda zakaj bi sledili klišejem? Prav je, da ljubljeno osebo presenetite s cvetjem, toda čeprav rdeča vrtnica simbolizira ljubezen, ni nujno, da se odločite zanjo. Preverite, katere cvetlice so prav tako primerne za to priložnost.

V mestu je zavladala panika

Čeprav spadajo v družino hroščev, torej žuželk, ki jih načeloma ne maramo, so pikapolonice med ljudmi izjemno priljubljene. Nikogar ne motijo, saj opravljajo koristno delo v naših vrtovih, za piko na i pa so še prikupnega videza in nekateri pravijo, da prinašajo srečo. A če bi v teh dneh povprašali prebivalce romunskega mesta Lipova, se po vsej verjetnosti ne bi strinjali s slednjo trditvijo.

Od sedaj naprej boste nanje gledali drugače

Vrtovi imajo poleg lastnikov in oskrbnikov tudi svoje manjše in večje stanovalce. Seveda govorimo o žuželkah in živalih, ki imajo svojo natančno določeno vlogo v občutljivem ekosistemu. Leteče, plazeče, skakajoče, prijazne in ne tako prijazne. Nekaj sta nam jih vrtičkarici Metka in Tina predstavili tudi v 6. oddaji Vrtičkanje.

Idealna rešitev za pikapolonice

Bralka Urška Mlinarič je na naše uredništvo za rubriko Od ideje do projekta poslala fotografije hotela za pikapolonice, ki ga je izdelala sama. Kot je pripisala, je hotel kot nalašč za ta letni čas, ko nebogljene pikapolonice silijo v notranjosti naših domov; če ga postavimo na vrtu, olajšamo življenje tako njim kot tudi nam samim.

Izdelki za lepšo pomlad

Bralec Tona Toporiš je v naše uredništvo poslal fotografije svojih lesenih izdelkov, ki jih ustvarja v prostem času. Poglejte, kako je kot svoj konjiček izbral izdelavo lesenih predmetov, ki krasijo njegov dom.

VIDEO: Esenkov čarobni svet

Obiskali smo Ivana Esenka, naravovarstvenika, pisatelja, fotografa in čebelarja, ki je svoj dom postavil v samoto narave in se naučil sobivati z živalmi.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860