pločevinke

V vsaki kuhinji obstaja mesto, ki je najmanj izkoriščeno
Pri organizaciji kuhinje šteje vsak majhen kotiček, ki je na voljo za shranjevanje najrazličnejših kuhinjskih pripomočkov in hrane. Organizatorji in svetovalci pa pogosto opozarjajo na en skriti del, na katerega marsikdo pozabi, a je lahko še kako dobrodošel, ko nam v kuhinji primanjkuje prostora.

Kako ublažiti neprijetne vonjave sveže prepleskane stene?
Hlapi, ki ostanejo po barvanju notranjih prostorov, so poleg tega, da so neprijetni, tudi škodljivi za zdravje. Vdihavanje le teh ima negativne posledice na zdravje in lahko privede do draženja ali celo dihalne stiske. Povsem normalno je, da ima sveže prepleskana stena vonj, a če ta tudi po daljšem zračenju ne izgine, si lahko pomagate s spodnjimi nasveti.

Kaj vse potrebuje bodoči študent v svojem novem stanovanju?
To je trenutek, ki ste ga čakali. Selitev iz stanovanja staršev v svoje študentsko stanovanje s sabo prinaša kup težkih odločitev, in čeprav je v osnovi proces osamosvajanja za večino ljudi prijeten dogodek, zna biti to obdobje tudi precej stresno. Da bi vam nekoliko olajšali situacijo, smo pripravili seznam stvari, ki jih bodoči študent potrebuje, da bo uspešno zakorakal v novo obdobje svojega življenja.

Zdaj je čas, da pospravite vrtno lopo
Vrtna lopa je ena tistih stvari, za katere ni nujno, da jih imamo. A ko se nanjo navadimo, si težko predstavljamo življenje brez nje. Večina v njej shranjuje vrtno orodje, samokolnico in druge pripomočke, ki jih potrebujemo za delo na vrtu, a na žalost ta hitro postane tudi odlagališče raznorazne šare, ki jemlje dragoceni prostor za shranjevanje. Če se je to zgodilo tudi vam (ali vse kaže, da se vam bo), potem je zdaj pravi čas, da svoji lopi povrnete sijaj in predvsem njeno funkcionalnost.

Pameten način, kako se znebiti smradu iz smetnjaka
Smetnjak je eno najbolj umazanih mest okoli hiše, kar daje jasno vedeti tudi smrad na vašem dvorišču. Preberite, kako se znebiti teh neprijetnih vonjav, ki se širijo iz smetnjaka in vam povzročajo slabost vsakič, ko se mu približate.

Ali je ploščice mogoče pobarvati?
Barvanje ploščic je hitrejša, cenejša in bistveno čistejša alternativa popolni zamenjavi ploščic. Medtem ko barvane ploščice nikoli ne bodo zdržale tako dolgo kot nove, je to projekt, ki lahko podaljša njihovo življenjsko dobo in jim povrne skorajda nov videz in to z zares minimalno finančnega vložka.

Zato ločevanje odpadkov nima nobenega smisla
V boju proti vse hujšim podnebnim spremembam moramo določene ukrepe sprejemati tudi posamezniki na ravni gospodinjstva. Od tega, da uporabljamo manj plastike, do uporabe okolju prijaznih čistil ter ločevanja odpadkov, glede na material, iz katerega so izdelani. Vsi ti načini gotovo pripomorejo k lepšemu in čistejšemu planetu, a če želimo, da so ti ukrepi zares smiselni in učinkoviti, se moramo izogniti najpogostejšim napakam pri recikliranju, ki jih mnogi od nas vsakodnevno počnemo.

So se v vašo shrambo naselili žitni žužki?
Kljub vsem prizadevanjem, da bi bila naša kuhinja ves čas bleščeče čista in urejena, včasih to še vedno ni dovolj, da bi preprečili vdor nezaželenim obiskovalcem. Eni izmed bolj nadležnih so žitni žužki (Sitophilus granarius), ki na srečo niso škodljivi, a boste zaradi njih morali zavreči precejšnje količine hrane.

To je genialno. Zakaj se tega nismo spomnili prej?
Obljubljamo vam, da ko enkrat preizkusite ta trik, ki vam pomaga pri premajhni omari, tega kovinskega koščka nikoli več ne boste gledali na enak način.

Opozorilo: Hrano, ki je prišla v stik z vodo, morate zavreči
Po obsežnih poplavah, ki so v zadnjih dneh prizadele številne domove, se situacija počasi umirja, a razsežnosti naravne nesreče se šele pričenjajo kazati. Ob čiščenju shrambe, kleti in kuhinje se marsikdo sprašuje, ali je hrana v naših domovih še varna za uživanje in pod katerimi pogoji.

Suparji minulo nedeljo očistili bregove reke Ižice
Minulo nedeljo so se na Ljubljanskem barju, nedaleč stran od centra Ljubljane, kjer teče reka Ižica, zbrali ljubitelji supanja, ki jim je poleg navdušenja nad tem športom skupna tudi ljubezen do narave. Tokrat se za spremembo na reko niso podali kar tako, ampak s posebnim namenom – očistiti reko in tako na svoj način prispevati delček k bolj čistemu okolju.

Tako prihranite pri nakupu hrane
Hrana je eden večjih stroškov v večini gospodinjstev in hkrati izdatek, pri katerem je mogoče kar nekaj prihraniti. Našli smo nekaj načinov, kako.

Našemu planetu lahko takoj pomagate
Plastične vrečke, ogorki cigaret, steklenice in drugi vsakdanji predmeti predstavljajo velik okoljski problem, saj traja do milijon let, da se popolnoma razgradijo.

Kako se lotiti pospravljanja kleti ali podstrehe
Šele ko ničesar več ne najdemo ali ni prostora za odlaganje stvari, ugotovimo, da bi bilo klet, garažo ali podstreho res dobro pospraviti. Še bolj neprijetno pa je, kadar starostniki nimajo več moči, da bi pospravljali, brskali in dvigovali škatle. Takrat začnejo bolj ali manj odlagati stvari eno na drugo, kar pa seveda pomeni začaran krog. Ničesar več ne najdemo, navlake pa je vedno več. Večje pospravljanje odlagamo iz meseca v mesec, iz leta v leto, in vsakokrat še malo preložimo.

'V Tivoliju smo naleteli na pravo razdejanje'
"Zelenice so bile prepolne pločevink, plastenk, steklenic, embalaže od hrane "za s seboj", cigaretnih ogorkov … Razumemo, da so se druženja zaradi okoliščin in lepega vremena preselila na prosto, ne razumemo pa tega, da so obiskovalci parkov (postali) tako brezbrižni," so žalostno zapisali na družbenem omrežju Krajinski park Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib.

Kako ravnati ob potresu?
Zaradi potresa, ki je pretresel Hrvaško, je Uprava RS za zaščito in reševanje objavila navodila, kako ravnati ob potresu. Kajti tudi Slovenija leži na potresno nevarnem območju, zato so potresi pogosti, ker ga ne moremo preprečiti, pa se lahko nanj pripravimo.

Mislite, da lahko tudi vam uspe to?
Vse več posameznikov se zaveda, kako pomembno je naše obnašanje, ko pride do smeti oziroma odpadkov, potrošnje ter skrbi za naš planet. Toda že z majhnimi koraki lahko poskrbimo za manj odpadkov, s tem pa prihranimo čas in denar ter se počutimo bolje.

Znate hrano pravilno shraniti?
Kako shraniti čebulo in česen, kako jabolka in kako denimo oreščke? V sedanjih okoliščinah, ko pogosto kupujemo večje količine, je toliko pomembnejše pravilno shranjevanje, da bodo živila zdržala čim dlje.

Top ideje za jesensko dekoracijo
Če svoj dom radi okrasite v duhu letnega časa, potem je zdaj čas, da vanj vnesete tople barve jeseni. Najboljšo dekoracijo nam ponuja kar narava sama, le na sprehod v bližnji gozd, park ali na domači vrt se je treba odpraviti. Zbrali smo nekaj idej, kako z jesenskimi plodovi polepšati v svoj dom.

Najljubša zbirališča bakterij v vaši kuhinji
Kljub temu da redno skrbimo za čistočo v kuhinji, se bakterije vseeno hitro lahko namnožijo. Preberite si, kje vse morate biti še dodatno pozorni.

Po mestih poteka 'čistilna akcija'
Po 11 mestnih občinah bodo danes potekale čistilne akcije, s katerimi bodo občani tudi v teh časih omejitev zaradi epidemije novega koronavirusa krepili zavest o skrbi za čisto okolje. Bo pa zaradi trenutnih ukrepov izvedba čiščenja okolja prilagojena trenutnim zaščitnim ukrepom in ponekod tudi bolj individualno usmerjena.

Kako pripraviti zalogo živil, da bodo obroki hranljivi in raznoliki?
V času izolacije so lahko okusni in hranljivi obroki uteha, hkrati pa ohranjajo naš imunski sistem zdrav. Kako smiselno opraviti nakupe živil, da ne boste v samoizolaciji jedli samo testenin in kruha, po nakupih pa se boste odpravili le enkrat na teden?

To hrano je dobro 'uskladiščiti' v primeru epidemije
Če so naši dedki in babice še vedeli, kako je, ko ostaneš brez osnovnih življenjskih dobrin, si današnje generacije, ne glede na to, kaj govorimo, preprosto ne moremo in ne znamo predstavljati tega. A glede na trenutne razmere po svetu in pri nas je morda dobro, da se seznanimo, katero hrano je dobro uskladiščiti.

Zagreb se utaplja v divjih odlagališčih odpadkov
Zagrebčani so letos pristojnim mestnim komunalnim službam prijavili več kot 3000 primerov neustreznega odlaganja odpadkov, mestne oblasti pa so uspešno posredovale v 2500 primerih, so potrdili v mestni občini. Le nekaj sto metrov od poslopja mestne uprave in drugih ustanov v središču Zagreba je bilo eno večjih divjih odlagališč.

Jadransko morje eno od najbolj onesnaženih s plastiko
V ameriškem znanstvenem časopisu Marine Pollution Bulletin so objavili, da je dno Jadranskega morja eno najbolj onesnaženih s plastiko po severovzhodnem delu Sredozemskega morja in Keltskem morju. Mednarodni strokovnjaki opozarjajo, da do 80 odstotkov plastičnih odpadkov v Jadransko morje prihaja s kopnega!

Ne mečite jih stran!
Pločevinke so stalnica v našem vsakdanu, a za razliko od plastike je tovrstna embalaža trša, odporna na temperaturo in že na videz sijoča, zato različne vrste pločevink z malo truda lahko prav domiselno recikliramo. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj najbolj kreativnih načinov, kako si z njimi lahko tudi polepšate svoj dom.

Naplavilo kita. Kar so našli v njegovem želodcu, je vse osupnilo
Na obalo je v Indoneziji naplavilo truplo kita glavača. Ko so ga razparali, so iz njegovega želodca potegnili kar 6 kilogramov plastike.

Pravočasno ukrepajte!
Življenje brez hladilnika in zamrzovalnika si težko predstavljamo, kar se zavedamo predvsem v situacijah, ko pride do izpada električne energije. Če izpad traja manj kot dve uri, ni razloga za paniko, v nasprotnem primeru pa je treba pametno ukrepati, če želimo čim več živil 'rešiti'. Preverite, kako ...

Vsega tega o čaju zagotovo niste vedeli
Na voljo je v stoterih okusih, znan je potem, da zdravi in greje: da, vse to je čaj! Vsak peti Slovenec naj bi si namesto kave zjutraj raje privoščil skodelico toplega, dišečega čaja. Kaj se pravzaprav skriva v tem napitku? Kako ga je treba pravilno skladiščiti in kako pripraviti? Kakšni so njegovi učinki na zdravje? Poglejmo!

Kako pravilno ločevati odpadke?
Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.