Dominvrt.si

plod

Sobna rastlina, za katero boste odšteli toliko kot za stanovanje

Navdušenci nad rastlinami bodo zagotovo razumeli, kako težko se je upreti nakupu nove, čeprav ta nekoliko presega osebni proračun. Toda četudi ste eden izmed tistih, ki so za lončnice pripravljeni zapraviti pravo bogastvo, obstaja ena, ki so jo lahko privoščijo samo najbogatejši. Preverite, katera je to in seveda – zakaj je tako posebna.

Tako nevarna rastlina, da odžene tudi voluharja in krta

Križnolistni mleček je rastlina, ki razdvaja. Nekateri jo sadijo, ker naj bi odganjala voluharje in krte, drugi se je bojijo, ker je izjemno strupena, celo tako, da je že majhna kapljica njenega mlečka dovolj za opeklino na koži. Dejstvo pa je, da se je, ko se enkrat zasadi na vašem vrtu, težko znebite.

Mehiška kuhinja je več kot samo čili

Sveže sestavine in pristni okusi ter seveda aromatične začimbe so razlog za priljubljenost tradicionalnih mehiških jedi tudi zunaj meja Latinske Amerike. Če je mehiška hrana po čem znana, so to zagotovo močne arome, ki jih pričarajo najrazličnejše začimbe. Za avtentično izkušnjo mehiške kuhinje boste seveda morali obiskati državo, kjer znajo jedi tudi najbolje pripraviti, gotovo pa lahko s pravimi začimbami tudi doma ustvarimo pridih Mehike. Nekaj najpogostejših, ki jih uporabljajo na tem delu sveta, smo opisali spodaj.

Kaki, ki ima okus po čokoladi

Ste že kdaj videli sadež, ki tako po okusu kot videzu spominja na čokolado? Imenuje se črni kaki, kar je precej smiselno ime, saj je njegova notranjost v resnici črna kot čokolada. Preberite več o tem nenavadnem sadežu.

Pazljivo, to ni jagoda

Jagodnjak pogosto zamenjamo z gozdno jagodo, saj je na videz enak, čeprav obenem bistveno različen, predvsem v okusu. Medtem ko gozdna jagoda slovi po sladkosti in sočnosti, je plod jagodnjaka praktično brez okusa. Na kaj moramo pri njem kljub užitnosti paziti?

Jesenski plodovi, za katere niste vedeli, da so užitni

Gozd nam skozi celo leto ponuja obilo naravnih plodov. Od borovnic in divjih zeli v spomladanskem ter poletnem času pa do gob in kostanja v jeseni. A prav takrat, ko listje začne spreminjati svoje barve in dan postane krajši, se na hrastu pojavijo plodovi, za katere marsikdo sploh ne ve, da so lahko pod določenimi pogoji užitni.

Če boste v prihodnjih mesecih nabirali gobe, morate vedeti to

Čeprav na splošno velja prepričanje, da se gobarska sezona zares začne šele jeseni, v resnici gobe rastejo prav skozi vse leto. Bolj kot letni čas je namreč pomembna količina padavin v določenem obdobju – več dežja pomeni boljšo rast. A če predpostavimo, da se vrhunec nabiranja gob vseeno zgodi po koncu poletja, potem je morda na mestu, da opozorimo na nekatere napake, ki se jim velja zavoljo sebe in drugih obiskovalcev gozda raje izogniti.

Ali paradižnikov res ne smemo shranjevati v hladilniku?

Ko pomislimo na poletne pridelke, je prva stvar, ki nam pride na misel, zagotovo paradižnik. Potem ko smo spomladi skrbno posadili semena ali sadike, jih negovali, zalivali, pleli, gnojili in še kaj – vse z namenom, da bi nam rastlina namenila kakšen sadež, ni večjega veselja kot utrgati plod in ga pojesti takoj, še rahlo toplega od sonca. A kam z vsemi doma pridelanimi paradižniki, ko je teh preveč, da bi jih pojedli naenkrat?

Olimpijska vas v Parizu: od lesenih barak do stolpnic

Ste vedeli, da je ideja o prvi olimpijski vasi plod francoskega učitelja in zgodovinarja Pierra de Coubertina in da so prvo vas zgradili ravno pred 100 leti za potrebe OI v Parizu? Prej so športniki večinoma bivali v hotelih, gostiščih, pa v raznih šolah in celo na ladjah, s katerimi so pripluli na tekmovanje. Pogledali smo, kako je bila videti prva olimpijska vas in kakšne objekte imajo na voljo športniki stoletje pozneje.

Vam letos uspevajo?

O boleznih paradižnika smo že pisali, tokrat pa se posvečamo papriki, ki je tudi ena od plodovk, ki jo pogosto prizadenejo bolezni.

Pozor! To niso jagode

Obožujete gozdne jagode in ko jih opazite, si hitro postrežete z njimi? A na gozdnih robovih lahko najdete tudi sadež, ki ni jagoda.

Opravilo, ki je nujno za bogat pridelek kumar

Le katera vrtnina bolje opiše poletje kot osvežilne in sočne kumare? Ta zelenjava, polna vitaminov in mineralov, ki poleg tega vsebuje tudi veliko količino vode, načeloma ni zahtevna za vzgojo, vseeno pa potrebuje določeno nego. Tisto, kar mnogi pozabljajo, je sprotno obrezovanje – preberite, zakaj je to nujno.

Zakaj se kumara na rastlini začne zvijati?

Gotovo ste že kdaj opazili, da se je kumara na rastlini začela zvijati in ste tako dobili popolnoma deformiran plod? Če gre le za rahlo ukrivljenost, to ne bo težava, a kadar se že manjši plod začne zavijati, to pogosto onemogoči nadaljnjo rast in debeljenje. Da bi ta pojav preprečili, je treba vedeti, zakaj do njega pride.

Povzroči lahko slabost, bruhanje, napade in celo smrt

Čeprav ga je mogoče najti na številnih plažah, kamor zahaja veliko število ljudi, uradno najbolj strupeno drevo na svetu (The Manchineel tree), imenovano tudi 'drevo smrti', lahko povzroči hude opekline že ob samem dotiku.

Barva leta 2024 je končno razkrita

Če bi si lahko predstavljali leto, ki je pred nami, kakšne barve bi bilo? Ameriško združenje Pantone je na podlagi razmišljanja in raziskovanja tudi letos prišlo do zaključka in razglasilo barvo, ki bo zaznamovala leto 2024.

Je to najlepša božična rastlina?

Številne domove v božičnem času krasijo izbrane okrasne rastline: od božične zvezde, bodike, amarilisa do božičnih dreves. Katere rastline so značilne za božič in kakšen je njihov simbolični pomen?

Zdravilne rastline: Naravi moramo vrniti, kar smo ji vzeli

Znova smo v obdobju, ko nas lahko hitro ujame sezonski prehlad ali gripa. Zato je pomembno, da skrbimo za dober imunski sistem, če pa nas bolezen ujame, si lahko pomagamo tudi s pripravki, ki rastejo na našem vrtu ali v bližini.

Takšne zdravilne lastnosti ima šipek

V resničnostnem šovu Kmetija, ki ga na POP TV lahko spremljate od ponedeljka do petka ob 21.00, se tekmovalci s pomočjo Kmečke pratike pripravljajo na dvoboje znanja. Kmečka pratika v sebi skriva vse potrebne informacije, ki tekmovalcem lajšajo življenje na posestvu, v njej pa so opisane tudi različne rastline, vključno z njihovo uporabo in zdravilnimi lastnostmi. Ena od teh je tudi šipek.

Razkrivamo vzrok, da vam paradižnik ne zori

V vrtu se paradižnik že lepo bohoti, toda kljub temu, da je na rastlini veliko paradižnika, nikakor noče dozoreti. Kaj je vzrok?

Te rastline si ne želite imeti doma

'Papagajčki' so na seznamu invazivnih tujerodnih vrst, zato zanjo veljajo najstrožji ukrepi za preprečitev vnosa in širjenja. Prepovedano jo je razmnoževati, gojiti, prevažati, kupovati, prodajati, uporabljati, izmenjevati, posedovati ali jih dati v okolje.

Kaj se dogaja z vašim paradižnikom?

Paradižnik trenutno zagotovo kraljuje na vrtu. Samo še malo in lahko si bomo postregli z domačim pridelkom. Toda ravno prvi paradižniki znajo biti problematični, še posebno, ko se na dnu ploda pojavi gnitje. Poglejte, kaj je vzrok in kako lahko to preprečite.

Kaj je 'napadlo' vaš paradižnik?

Če ste eden izmed milijonov ljudi, ki imajo vrt, verjetno na njem raste tudi paradižnik, kajti nič ne premaga okusa svežega domačega paradižnika. Toda včasih naš paradižnik ne uspeva tako, kot bi si želeli.

Se tudi na vašem vrtu pojavljajo takšne tvorbe?

Ste na svojem vrtu, trati ali v cvetličnem koritu opazili nenavadno tvorbo, nekakšno penasto kepo, ki se je tam pojavila praktično čez noč? Nenavadna gmota, ki na pogled ne deluje nič kaj privlačno, je znana pod imenom čreslov cvet.

Tega o jagodah zagotovo niste vedeli

Zdi se, da imajo jagode, za razliko od večine drugih plodov, semena razporejena po zunanji površini sadeža. Splošno prepričanje je tudi, da so jagode edino sadje s to lastnostjo. A resnica ni ne eno ne drugo, to, kar vidimo na površini, pa sploh niso semena.

Zdaj je čas, da na vrt posadite jagode

Sveže jagode niso samo dobrega okusa, temveč so tudi osvežujoče, pomirjajo in čistijo kri, njihov sok pa nekateri uporabljajo celo za zniževanje telesne temperature. V Franciji veljajo za naravni afrodiziak, za mnoge pa so jagode absolutne kraljice poletja!

Tako bi morali zalivati paradižnik

V tem delu leta pogovori zelo pogosto nanesejo na paradižnik. Kajti rastlina je ravno pred tem, da bo začela barvati plod, a kaj hitro gre kaj narobe: črn plod, plesen na listih ... In takrat mnogi posežejo po mleku. Poglejte, za kaj vse se ga uporablja na vrtu.

Ali veste, kaj je tamarind?

Tamarind ali tudi tamarinda je drevo iz družine rožičevk. Doma je v tropskih predelih, pri nas pa ga najbolj poznamo kot sestavino predvsem kuhinje južne in jugovzhodne Azije. Proizvede namreč podolgovate rjave stroke, v katerih je rjava užitna pulpa.

Pelati – sorta paradižnika, ki je še posebej primerna za omake in juhe

Pelate, sorto paradižnika, ki izvira iz Italije, je mogoče zlahka prepoznati po podolgovati obliki in koničastem koncu. Pogosto se uporabljajo za pripravo omak, ker so mesnati in imajo manj semen kot druge vrste paradižnikov. Ta stara sorta paradižnika je močnega in sladkega okusa ter ima manj kiselkast okus od večine drugih sort. Plodovi rastejo v grozdih po 6 do 8, vsak izmed njih pa je dolg približno 10 centimetrov. Poglejmo, kaj še odlikuje to znano in priljubljeno italijansko sorto paradižnika.

Kompost lahko pripravite tudi v stanovanju

Kompostiranje je priročen način za ponovno uporabo bioloških odpadkov, s katerim zmanjšamo negativen vpliv na okolje in hkrati pridobimo dragocena hranila za svoje sobne rastline. Vendar pa se marsikdo kljub pozitivnim vidikom domačemu kompostiranju ob misli na neprijetne vonjave in umazanijo raje izogne. Če imate tudi vi zadržke in oklevate, ali bi se lotili tega projekta in ali ima lahko sploh kakšne koristi, berite naprej.

Bananovec in avokadovec sta lahko tudi odlični sobni rastlini

Tokrat bo v oddaji Zelena dežela Matjaž Javšnik obiskal tropski rastlinjak Botaničnega vrta v Ljubljani, kjer bo poklepetal s priznano botaničarko Blanko Ravnjak, ki mu bo predstavila nekatere od kar 300 vrst tropskih rastlin, ki jih naš Botanični vrt skrbno neguje. Skupaj bosta celo posadila bananovec in avokado, ki sta lahko tudi odlični sobni rastlini.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836