Dominvrt.si

pobiranje pridelkov

Škodljivci na vrtu ne počivajo niti pozimi

Pozimi so na vrtovih in njivah prisotni različni organizmi, ki takoj, še posebej pa pozneje, če se prerazmnožijo, povzročajo škodo na gojenih rastlinah. Če jih razvrstimo od manjšega k večjemu, so to povzročitelji glivičnih bolezni, različne vrste polžev, glodavcev ter divjih toplokrvnih živali.

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom

Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Kaj moramo na vrtu postoriti v avgustu?

Avgust je mesec, ki je precej podoben mesecu juliju, vsaj kar se tiče temperatur in vročinskih valov, predvsem pa dela na vrtu.

Kako vemo, da je lubenica zrela in je čas, da jo poberemo?

Lubenica je enoletno sadje, ki potrebuje razmeroma dolgo rastno sezono z veliko sonca in toplimi temperaturami, seveda, če je naš cilj velik, sočen in sladek sadež. Je sorodnica kumar in buč, a zaradi nekoliko zahtevnejše pridelave in predvsem potrebe po vročem in dolgem poletju, ni tako zelo pogosta na naših njivah in vrtovih. Mnogim pa težavo nenazadnje povzroča tudi izbira najustreznejšega časa za pobiranje.

6 bistvenih korakov za dober začetek vašega prvega zelenjavnega vrta

Razmišljate, da bi tudi vi na pomlad začeli vrtnariti oziroma imeli lastno zelenjavo? Uporabite ta vodnik za pomoč pri načrtovanju, pripravi in zasaditvi uspešnega zelenjavnega vrta.

Triki za edinstven vrt

Začetniki na vrtnarjenje pogosto gledate kot na težaven, zahteven in drag šport. Ustvarjanje lastnega vrtička, skrb zanj in za pridelke seveda zahteva svoj napor, čas in energijo, vendar pa je zlato pravilo vseh vrtičkarjev, da se zraven tudi zabavajo. Sami si lahko, z malo domišljije in kreativnosti, močno olajšate delo, z malo iznajdljivosti pa lahko tudi prihranite.

Kako se spraviti vrtnariti?

Ste tudi vi eden izmed tistih, ki si želijo pridelovati lastne vrtnine, a najdete nešteto izgovorov, zakaj se tega ne lotite? Najpogostejši izgovori so največkrat, da nimamo časa, prostora, ali pa da preprosto nimamo prave 'roke' za kaj takšnega. Poglejmo si, zakaj noben od izgovorov ni ustrezen, še manj pa upravičen.

Začetniške napake pri vrtnarjenju

Ne glede na to, ali vrtnarite dva meseca ali že 20 let, so napake pri vrtnarjenju neizogibne. Poglejte si, katere so najpogostejše in kako se jim lahko izognete.

Ne veste, kam z lončki in vrečkami? Imamo kar nekaj idej!

Plastičnih vrečk in lončkov vam ni treba takoj zavreči, saj z njimi zelo obremenjujemo okolje. Če jih že prinesete domov in ne veste, kako jih znova uporabiti, smo za vas izbrskali nekaj zanimivih idej.

Kaj delamo na vrtu julija?

Največ dela je na vrtu spomladi, ko pripravljamo prst za nove vrtnine, sejemo in sadimo, urejamo gredice in se pripravljamo na novo sezono. A poletje je čas, ko vrt zasije v svoji lepoti, pobirati lahko začnemo že nekatere vrtnine, hkrati pa je čas tudi za novo ali svežo setev.

Kaj lahko vrtnarji postorite pozimi?

V zimskem času, ko rastline mirujejo, vrtnarji lahko postorijo vse tisto, za kar jim običajno med vrtnarsko sezono zmanjka časa. Posnemajte jih in se ob koncu tedna lotite katerega od opravil, ki vam bo poleti v marsičem olajšalo delo. Preglejte seznam.

Cene kmetijskih pridelkov vse višje

Cene kmetijskih pridelkov pri pridelovalcih so bile lani povprečno za 7,5 odstotka višje kot v letu 2012, kažejo danes objavljeni podatki državnega statističnega urada. Cene rastlinskih pridelkov so bile višje za 14,8 odstotka, cene zelenjave pa so se zvišale za 23,6 odstotka. Cene živali in živalskih proizvodov so bile lani višje za 3,9 odstotka.

Oktober na zelenjavnem vrtu

Oktober je tu in z njim čas, ko je delo na vrtu odvisno predvsem od vremena. Glavno opravilo na zelenjavnem vrtu v mesecu oktobru je še vedno spravilo pridelkov, rastline in tla pa je potrebno pripraviti tudi na naslednjo sezono. Več v prispevku strokovnjakinje kluba Gaia, Nevenke Breznik.

Do vrta v štirih korakih

Ste že kdaj razmišljali, da bi si ustvarili lastno zeleno oazo? Preberite, kaj potrebujete, da bi lahko že letos uživali v okusni zelenjavi, aromatičnih dišavnicah in svežih cvetlicah z lastnega vrta!

Mali kuhinjski vrt

Pri nas znan kot 'gartlc', v Franciji kot 'potager', v angleščini kot 'kitchen garden'. Gre za manjši vrt v neposredni bližini hiše, kjer vzgojimo vse najnujnejše za kuho in tudi okrasitev doma. Zakaj ne bi to sezono poskusili tudi vi ter z njim predvsem prihranili? Preberite!

Saj ni res, pa je!

Razmišljate o tem, da bi v prihajajoči vrtnarski sezoni tudi sami začeli obdelovati svoj košček zemlje in pridelovati domačo zelenjavo? Za navdih in zagon vam v spodnji fotogaleriji ponujamo nekaj dobesedno velikanskih vrtnarskih uspehov.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854