Dominvrt.si

podlubniki

Kaj se dogaja z gozdom v jeseni?

Pred zimo ne poskrbimo samo za vrt, trato, okolico hiše, ampak, če imamo gozd, tudi zanj.

Tujerodni organizmi imajo močan negativen vpliv na lokalno okolje

Tujerodne rastline so škodljive, ker lahko tvorijo goste sestoje in popolnoma prerastejo domorodno rastlinstvo, hkrati pa jih zelo težko trajno odstranimo. Enako velja tudi za tujerodne živali, ki spodrivajo domače.

Katastrofalno stanje na Jelovici

Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec si je na povabilo Gozdnega gospodarstva Bled ogledala sanacijo gozdov na Gorenjskem, ki so jih prizadeli podlubniki. Na Jelovici je videla velike razsežnosti posledic ujm in zagotovila, da bo ministrstvo skušalo ustvarjati pogoje za čim bolj nemoteno sanacijo.

Začenja se slovenski teden gozdov

Slovenski teden gozdov že več kot 40 let obeležujemo zadnji teden v maju. Letošnji, ki se bo odvil med 22. in 28. majem, bo potekal na temo Znanje za gozd. Po državi se bodo odvili številni dogodki, osrednje prireditve pa bodo posvečene 70. obletnici ustanovitve Gozdarskega inštituta Slovenije. Uradna slovesnost bo v četrtek.

Stanje je zaskrbljujoče

Zaradi napada podlubnika so na nekaterih območjih Zgornje Gorenjske nastale velike prazne površine. Te bo potrebno pogozditi, saj obstaja velika nevarnost erozije, predvsem na Dovjem. Vendar lastniki gozdov tega sami ne bodo zmogli. Gozdarji in župani predlagajo uvrstitev napada gozdnih škodljivcev med naravne nesreče.

Nad podlubnike tudi z brezpilotniki

Zavod za gozdove preizkuša sistem ocenjevanja razširjenosti podlubnika v slovenskih gozdovih s pomočjo brezpilotnih letal, pri čemer mu je z brezpilotniki na pomoč priskočilo Ministrstvo za obrambo. Z letali bodo poskušali okužena območja odkriti iz zraka, s čimer bi v primerjavi z identifikacijo s tal prihranili veliko časa.

Napadom podlubnikov ni videti konca

Napadi podlubnikov v gozdovih ne pojenjajo, saj se zaradi ugodnih temperatur za njihov razvoj še vedno pojavljajo nova žarišča. Gozdarji so letos posekali že 1,2 milijona kubičnih metrov napadenega lesa, pojasnjujejo na Zavodu za gozdove. Na kmetijskem ministrstvu pa opozarjajo, da gozdovom pretijo še bistveno večje nevarnosti, kot so podlubniki.

Letos škoda še večja?!

Zaradi podlubnikov je bilo v Sloveniji lani za posek označenega skoraj 2,2 milijona kubičnih metrov lesa, večinoma smrek, posekanega pa za 1,8 milijona kubičnih metrov. To je precej več od dotlej rekordnih 750.000 kubičnih metrov, kolikor so jih zaradi podlubnikov posekali v 2005. Letos bo po pričakovanju škoda podobna ali celo večja kot lani.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854