Dominvrt.si

podnebne spremembe

Znanstveniki razkrili, katera živila moramo jesti, če želimo rešiti Zemljo

Vsi vemo, da proizvodnja hrane povzroča sproščanje toplogrednih plinov, kar postaja vedno večja težava na globalni ravni. Emisije prihajajo iz najrazličnejših virov, vključno s traktorji in drugimi delovnimi stroji, proizvodnjo gnojil in bakterijami v črevesju krav. Na splošno proizvodnja hrane prispeva četrtino emisij toplogrednih plinov, ki jih povzroči človek. Se rešitev skriva v pridelavi hrane, ki velja za brezogljično?

Toliko časa nam je še ostalo na planetu Zemlja

Znanstveniki pravijo, da se nam čas na Zemlji izteka. Da bi ponazorili, koliko časa nam je še ostalo, je neprofitna organizacija Bulletin of Atomic Scientists, že leta 1947 ustvarila temu namenjen časovnik ali uro. Toda današnje novice niso nič kaj spodbudne.

'Počasni interier' je prihodnost notranjega oblikovanja

'Slow design' je gibanje, v katerem je notranjost prostora opremljena premišljeno in odgovorno. Lahko bi rekli, da so načela pravzaprav enaka kot pri trajnostni modi kot nasprotju hitre mode, le da gre tokrat za področje notranjega opremljanja. Pri tem imamo v mislih ne le pohištvo, ampak prav vse, od same arhitekture prostora ter dodatkov.

Štorklje se iz Prekmurja selijo v druge dele države

Raziskovalci Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije so objavili vzpodbudno novico v povezavi z belimi štorkljami. Potem ko jih je bilo v Prekmurju zadnja leta vedno manj, so letos na območju celotne države zabeležili največ gnezdečih parov in mladičev belih štorkelj doslej.

Aktivisti napadli letalo Taylor Swift, a pri tem niso bili najbolj uspešni

Protestniki po vsem svetu se proti podnebnim spremembam borijo na različne načine. Včeraj je v javnost prišel posnetek dveh okoljskih aktivistov, ki sta si privoščila znamenito skulpturo Stonehenge, danes pa je ista skupina z oranžno barvo pobarvala letalo Taylor Swift - vsaj takšen je bil njihov namen.

Strokovnjaki svarijo pred novo vrsto komarja

K nam je prispela nova vrsta komarja, ki ni tako zelo nedolžna, svarijo strokovnjaki. Poleg tigrastega komarja, ki je v Evropo prišel že leta 1978, je bil v Evropi letos prvič zaznan tudi ščitasti komar. Pogoje za njegovo širjenje ustvarjajo predvsem podnebne spremembe, so sporočili iz Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC).

Zaradi klimatskih sprememb visoka cena grozi najbolj priljubljenemu sadju pri nas

Podnebne spremembe, ki jim ne moremo več ubežati, vplivajo na vsa področja našega življenja. Kot poroča BBC, naj bi se zato precej podražile tudi banane, kar se bo poznalo tudi končnim potrošnikom po vsem svetu.

Je bolje kuhati na indukcijo ali plin?

Kuhanje na indukcijski plošči postaja pravi hollywoodski trend. Morda ne toliko trend kot zakon, ki ga je sprejel mestni svet Los Angelesa in mu sledijo tudi v nekaterih drugih delih ZDA. Določilo, ki bo začelo veljati s 1. januarjem prihodnjega leta, namreč prepoveduje vgradnjo plinskih štedilnikov v novogradnje.

Šakali vse bolj prisotni tudi v naših gozdovih

Šakali so bili nekoč značilni predvsem za južne in jugovzhodne dele Evrope, a jih vse pogosteje najdemo tudi pri nas. Gre za srednje velike živali, ki spadajo v družino psov (Canidae). Veljajo za izjemno spretne in prilagodljive lovce, ki so trn v peti tudi marsikateremu živinorejcu.

Na podnebne spremembe se bomo morali navaditi tudi v Sloveniji

Lansko leto je bilo najtoplejše leto v zgodovini meritev v Sloveniji, in sicer gre za odklon plus 1,3 stopinje Celzije. Ena stopinja pa v klimatološkem smislu pomeni zelo veliko, pojasnjuje priznana klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. In to je dejansko neka nova Slovenija, ki je nismo navajeni.

Tako bi podnebno krizo rešil Bill Gates

Znanstveniki že desetletja poskušajo najti načine, kako ustaviti podnebne spremembe ali vsaj omiliti njene negativne posledice – med drugim tudi s črpanjem ogljikovega dioksida iz ozračja in shranjevanjem pod zemljo. Nekdanji lastnik in ustanovitelj podjetja Microsoft pa naj bi dobil zamisel, ki jo je navdihnila ena najbolj popularnih igrač na svetu – Lego kocke.

Kako zelena je zelena energija?

Čeprav se svet še vedno oklepa fosilnih goriv, pa si zahodne države tudi zaradi trenutne vojne v Ukrajini in sankcij proti Rusiji vse bolj prizadevajo, da bi jih v čim večji meri nadomestile z zelenimi viri energije. Zelena energija se pridobiva iz naravnih virov in je pogosto tudi obnovljiva ter čista. Kaj to pomeni, kakšne vrste zelene energije poznamo in kakšne so njihove prednosti ter slabosti?

K nam prispela invazivna vrsta mravelj: "Vedeli smo, da bo prišel ta dan"

Dolgo smo se jih uspešno branili, a zdaj so tu, pravijo strokovnjaki. Rdeče ognjene mravlje, namreč. Gre za eno najbolj invazivnih živalskih vrst na svetu, ki prihaja iz južne Amerike, v zadnjih dneh pa so jo prvič opazili tudi v Evropi.

Se bomo predramili?

Izumirajo živalske vrste, krči se gozd, kmetijstvo se sooča s točo, pozebo, sušo, poplave se bodo podeseterile, pod vodo bodo mesta. To bodo doživeli naši otroci. Kakšna prihodnost nas sploh čaka?

To je razlog za nenavadno vremensko dogajanje to poletje

Julij je bil po podatkih EU najtoplejši mesec na svetu v zgodovini meritev, je danes potrdil evropski program za podnebje Copernicus.

Igralka Drew Barrymore ima za vas nasvet, kako se za en mesec odreči plastiki

Hollywoodska zvezdnica Drew Barrymore je strastna zagovornica trajnostnega načina življenja. Njena zaveza k omejevanju uporabe plastike za enkratno uporabo in nasploh k bolj ekološkemu ravnanju se je začela z obljubo svoji najboljši prijateljici Cameron Diaz, po tem, ko je bila ta septembra 2020 prva gostja njene pogovorne oddaje 'The Drew Barrymore Show'. Letošnje poletje se je v luči tega odločila promovirati prav posebno gibanje za 'julij brez plastike'.

To so prednosti trajnostne gradnje

Gradbeni sektor je eden najbolj potratnih z vidika porabe virov, pa naj gre za les, pesek, kovine, kamen in druge materiale ali energijo. A naravni viri so omejeni in ljudje jih izkoriščamo hitreje, kot se ti lahko obnavljajo. Zato postaja trajnostna gradnja vse bolj pomemben del trajnostnega razvoja. Vključuje uporabo okolju neškodljivih gradbenih materialov, energetsko učinkovitost stavb ter ravnanje z odpadki pri gradnji in rušenju stavb. Kakšne pa so prednosti trajnostne gradnje?

Ste vedeli, da lahko sončno elektrarno namestite na balkon?

Sonce vsak dan na zemljo odda veliko energije in k sreči le-to danes znamo izkoristiti in pretvoriti v elektriko, ki jo potrebujemo za življenje. O prednostih sončne elektrarne, kakšne imate možnosti namestitve na vaš dom ter cenovnih investicijah si preberite v nadaljevanju.

To naravno sestavino potrebujete za čiščenje lesenih površin

Kolikokrat ste med čiščenjem že pomislili, da bi čistila in druge izdelke raje zamenjali s čim bolj naravnim? Samo zato, ker je izdelek namenjen čiščenju in poliranju vašega lesa, to še ne pomeni, da je varen za uporabo. Če iščete nekaj, s čimer boste polirali svoje leseno pohištvo in ob tem ne boste ogrožali vašega zdravja, predstavljamo varno alternativo – čebelji vosek.

Bomo letos po 15 letih končno dočakali bel božič?

V pričakovanju najbolj čarobnega meseca v letu se marsikdo sprašuje s kakšnim vremenom nam bo letos postregla zima. In če sta v jeseni prevladovali dve skrajnosti – september je bil rekordno moker, oktober in začetek novembra pa sta bila nadpovprečno topla, se sedaj vračamo k bolj običajnim temperauram za ta čas, pravi meteorolog Rok Nosan. Od zadnjega belega božiča je v večjem delu Slovenije minilo 15 let, in če vas zanima, ali bomo letos končno spet dočakali bel božič ter kdaj lahko pričakujemo padec pod ničlo, berite naprej.

To so naravne spužve, ki v sušnih obdobjih sproščajo shranjeno vodo

V Sloveniji mokrišča prekrivajo manj kot pet odstotkov površine ozemlja. Med njimi pa so tri območja Nature 2000, ki so uvrščena tudi na Ramsarski seznam mednarodno pomembnih mokrišč: Sečoveljske soline, Škocjanske jame ter Cerkniško jezero s Križno jamo in udorno dolino Rakov Škocjan.

Arhitektura prihodnosti: tehnologija in narava z roko v roki proti podnebnim spremembam

Mesto kot podaljšek narave, leteče aeroponične farme, povzdignjena mesta, lebdeče kapsule, ki črpajo Co2 iz zraka, podzemna in plavajoča mesta ... Vse to so ideje arhitektov, ki so se na mednarodnem natečaju britanske arhitekturne revije spraševali, kakšna bodo mesta prihodnosti.

Hrana se draži, kljub temu pa Slovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca

V Sloveniji so se v letu 2020 v primerjavi z letom prej podražila mnoga živila. Cene osnovnih živilskih izdelkov se torej višajo, vendar na drugi strani nastaja več odpadne hrane. Potem pa obstaja tudi vse več ljudi, ki potrebujejo pomoč v obliki hrane. Kaj se dogaja, kakšna je rešitev?

Za zmanjševanje energetske revščine namenjenih 266.000 evrov

Ker se dražita tako elektrika kot tudi zemeljski plin je Ministrstvo za okolje in prostor pripravilo ukrepe za zmanjševanje energetske revščine.

Razpisani so 3 milijoni evrov nepovratnih sredstev

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je objavilo javni razpis za naložbe v namakalne sisteme, ki so namenjeni več uporabnikom.

Kam so letos izginili čmrlji?

Marsikdo je opazil, da je bilo letos manj čmrljev. To je potrdil tudi monitoring divjih čebel. Letos so tako našteli 82 % manj čmrljev kot lani. To je slaba novica tako za kmetijstvo kot za naravo, saj so čmrlji med najpomembnejšimi opraševalci.

Nov javni razpis za ohranjanje in razvoj majhnih kmetij

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je objavilo javni razpis, ki je namenjen razvoju majhnih kmetij. Razpisanih je 15,4 milijona evrov nepovratnih javnih sredstev.

Jeseni nepovratna sredstva za gradnjo ničenergijskih stavb

Eko sklad bo jeseni objavil dva nova javna poziva za dodeljevanje nepovratnih spodbud za gradnjo skoraj ničenergijskih stavb. Prvi javni poziv bo namenjen fizičnim osebam, drugi pa lokalnim skupnostim (občinam) in pravnim osebam (gospodarstvu).

Dunaj stavi na leseno gradnjo subvencioniranih stanovanj

Dunajski župan je predstavil projekt lesene in hibridne stanovanjske gradnje, ki bo do leta 2023 potekala na šestih lokacijah po mestu. Načrtujejo gradnjo manjših dvo- do štirinadstropnih stavb s skupno tisoč subvencioniranimi stanovanji.

30 let Slovenije: kako se je spreminjala kultura bivanja

Slovenija praznuje 30 let neodvisnosti. V tem času se je v Sloveniji zelo povečalo število zasebnih gospodinjstev, zmanjšala pa se je povprečna velikost gospodinjstva in se spremenila tudi njegova sestava. Kako pa se je v spreminjala kultura bivanja? O tem smo se ob današnjem prazniku pogovarjali z etnologom dr. Vitom Hazlerjem.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836