Dominvrt.si

podstrešja

Na ta način se izgublja največ energije v vašem domu

Ugašanje luči v prazni sobi ali varčevanje s tekočo vodo sta načina, s katerima lahko prihranite denar pri stroških bivanja in pozitivno vplivate na okolje. Vendar pa je v vašem domu še veliko drugih skritih virov, ki so krivi za izgubljanje energije in se jih najverjetneje sploh ne zavedate.

To je razlog, da se v vašem domu naselijo molji

Molj je pogost škodljivec, ki pa si ga v svojem domu zagotovo ne želimo. Tako kuhinjskim kot tekstilnim moljem ustrezajo določeni pogoji in ko so ti dovolj ugodni, mesta zlepa ne bodo zapustili. Preberite, kaj jih privlači in kakšno je zanje ugodno okolje.

Delovna akcija: Družina Tomažič bo v novem domu končno lahko zaživela brezskrbno

Že pretekli teden smo v novi sezoni priljubljene oddaje Delovna akcija spoznali sedemčlansko družino Tomažič iz Štajerske. Spremljali smo eno najzahtevnejših prenov do sedaj, ki je privedla do podaljšanja časa gradnje za kar pet dni. Ana Praznik je družini končno lahko predstavila trdo delo. Po ogledu hiše je družina ostala brez besed. Kako je prenova uspela, si oglejte spodaj.

Kaj narediti, če vaša streha pušča?

Vsako streho je priporočljivo redno pregledovati, še posebej po večjih vremenskih nevšečnostih, kot smo jim bili priča v zadnjih tednih. Kateri so najpogostejši razlogi za puščanje strehe? V katerih primerih se popravila lotite sami in v katerih je najbolje na pomoč poklicati strokovnjaka?

Kako si kampiranje narediti čim bolj udobno?

Kampiranje je zanimiva, prijetna in zabavna izkušnja, a po drugi strani se lahko prav hitro sprevrže v nočno moro, polno komarjev, vode v šotoru in še česa. Da se vam to ne zgodi, upoštevajte nekaj nasvetov pri izbiri šotora – a šele po tem, ko premislite, ali je kampiranje primerno za vas.

Poznamo pet gradbenih faz: kaj pomenijo?

Vsak gradbeni projekt, od prenove majhne kopalnice do večstanovanjske stavbe, gre skozi poseben proces od načrtovanja do končnega rezultata. Pri večjih projektih, kot je gradnja hiše, je še posebej pomembno, da projekt kar se da natančno razdelamo ter ocenimo potreben material in končne stroške. Zato, da je načrtovanje in samo delo lažje, gradbene projekte običajno razdelimo na različne faze. Poznamo pet osnovnih gradbenih faz. Kaj pomeni katera?

Nina Savič: 'Ob zbiranju kosov pohištva in luči me vedno zanimajo tudi zgodbe, povezane z njimi'

Mlada umetnica Nina Savič je po izobrazbi arhitektka, ki jo je pot zanesla v oblikovalske vode. Kot pravi sama, jo je k temu med drugim navdahnilo življenje v Istanbulu, ki ga je vzljubila predvsem zaradi kreativnih možnosti, ki jih ta ponuja. Med študijsko izmenjavo je tako prišla v stik z najrazličnejšimi obrtniki ter se nasploh spoznala z oblikovanjem materiala, od tu naprej pa se je 'začelo dogajati samo od sebe'. Nekaj časa je delovala tudi v kolektivu Prostorož, ki snuje nove ideje in išče priložnosti za boljšo in prijaznejšo rabo javnih površin, in tudi to delo je med drugim od nje zahtevalo precejšnjo mero iznajdljivosti na področju uporabe 'odsluženih materialov'. Zdi se, da so jo vse poti vodile do sem, kjer je zdaj in kjer se odlično znajde – v svoj atelje, kjer starim predmetom daje novo priložnost.

Kako preprečiti nastanek plesni in kako jo sanirati?

Zima ne prinese samo zimskih radosti, ampak tudi skrbi. Čeprav pazite na svoj dom, se lahko kaj hitro zgodi, da v dom vdre vlaga, z njo pa hitro lahko pride plesen. Poglejte, kaj lahko storite, da preprečite nastanek plesni oziroma kako jo lahko sanirate.

Iz starega novo – prenova hiše iz 30. let prejšnjega stoletja

Par iz Walesa je kupil hišo iz 30. let prejšnjega stoletja, jo spremenil v luksuzno hišo s petimi spalnicami in njeni vrednosti dodal 200.000 evrov – in to z uporabo veščin "naredi sam", ki sta se jih naučila na družbenih omrežjih.

Kako dolgo živijo komarji?

Nič ni bolj prijetnega, kot da preživite nekaj časa na prostem, toda čez nekaj časa vas nenadoma močno srbijo piki komarjev. Tudi ko poskušate skoraj vsako sredstvo proti komarjem ali se spomnite, kaj komarji sovražijo, se zdi, da te majhne nadležne živali preprosto ne izginejo.

Mojstri, ga že imate?

Kdaj izbrati profesionalna orodja in kdaj orodja za domačo rabo? Je razlika med enimi in drugimi samo v ceni ali tudi v zmogljivosti? Če si zastavljate podobna vprašanja, dodatno pa se ravnokar lotevate prenove, ustvarjanja doma ali pa kakšnega domačega projekta, vam predstavljamo vse informacije na enem mestu.

Prenovljeni dom Zajfridovim polepšal življenje

Družina Zajfrid ni imela lahkega življenja. Ko je Dušan zaradi delovne nesreče pristal na invalidskem vozičku, pa je bilo še huje, saj so s tem izgubili del dohodka in prenovljena hiša je bila samo še velika želja. Toda ekipa Delovne akcije je poskrbela, da se jim je ta želja uresničila. Poglejte, kako.

Knjige kot dekoracija

Kako v svojem domovanju hraniti knjige? Kako jih razvrstiti? Knjige vsekakor niso le dekoracija – daleč od tega. So pa lahko tudi dekoracija. 

To so bili najbolj ganljivi trenutki Delovne akcije

V preteklih dveh sezonah je Delovna akcija z Ano Praznik in vsemi pridnimi, srčnimi in predanimi mojstri prenovila veliko domov širom Slovenije. Bilo je nemalo ganljivih, že skoraj tragičnih zgodb, ki jih piše življenje, a prav toliko prečudovitih prenov in novih začetkov za družine in posameznike.

Ganljivo: prenova hiše družine Ržen nas je pustila odprtih ust

Dom družine Ržen je bil potreben resnično temeljite prenove od tal do stropa, dodatnega nadstropja, celo fasade in izoliranja podstrešja. Mojstri so takoj vedeli, da jim prenova ne bo uspela v zadanih petih dneh, a vsa dela so jim vseeno uspela v neverjetnih devetih dneh. Srčna družina Ržen je končno dobila topel, hkrati pa varen dom, vreden življenja!

Kako izolirati podstrešje?

Bralec ima težave zaradi neogrevanega in neizoliranega ostrešja, zato razmišlja o izolaciji zadnje betonske plošče. Plošča je izvedena s sistemom 'monta' (nosilne gredice in opečnata polnila), čezenj pa je nanešen izravnalni sloj betona. Obstoječe stanje želi izolirati, saj prihaja do velikih izgub, izolacija naj bi bila pohodna. Razmišljal je o sistemu lesenih moralov, med katere bi napolnil mehko izolacijo (steklena volna ali nekaj podobnega) oziroma o izvedbi s stiroporjem brez moralov. V obeh primerih bi zadevo pokril z 22 mm debelimi OSB ploščami tipa utor-pero. Zanima ga, kako se zadeve lotiti, kakšen tip izolacije bi bil najbolj primeren, kakšna bi morala biti minimalna debelina ter ali je treba na beton namestiti parozaporno folijo. Kar se tiče stiroporja, je zadovoljiva izbira navaden ali je boljši tlačno odporen stiropor? Poudarja še, da podstrešje uporablja predvsem za odlaganje stvari, morda pa ga bo kasneje po potrebi preuredil v bivalno okolje.

Od česa je odvisna življenjska doba strehe?

Učinkovita hidroizolacija strehe in podstrešja je eden najpomembnejših dejavnikov, ki določajo življenjsko dobo strehe. Če to ni zagotovljeno, je njeni drugi elementi, čeprav nadpovprečni, ne bodo zaščitili pred propadanjem. Za kakovostno streho sta torej nujna izbira kakovostne paroprepustne folije in omogočanje njene pravilne postavitve. O tem smo se pogovarjali s TOP mojstrom Matejem Maverjem.

Ko se odločite za sanacijo podstrešja ...

V teh časih so sanacije, rekonstrukcije in izboljšanje toplotnega ovoja starih stavb bolj aktualni ukrepi od novogradenj. O izolaciji podstrešja, ki je prvi in najbolj smiseln ukrep za doseganje prihrankov energije, smo se pogovarjali z našim tokratnim TOP mojstrom Primožem Bernardom iz podjetja Knauf Insulation d. o. o.

Prenova podstrešja, kot je še ni bilo!

Ustvarjanje doma tam, kjer je bilo včasih podstrešje, se lahko izkaže za zelo zahtevno opravilo. Upoštevati je treba nepravilne oblike sten in nizke strope, ter biti iznajdljiv pri postavitvi pohištva. Včasih pa vsi ti izzivi pripeljejo do odločitev, ki pripomorejo k unikatnemu videzu doma. To se je zgodilo tudi pri 50 kvadratnih metrov velikem stanovanju iz spodnje fotogalerije, ki je nastalo iz starega, temnega podstrešja. Poglejte!

Kaj svetuje strokovnjak pri prenovi podstrešja

Zahteve bivanja se z leti spreminjajo. Otroci zrastejo, zanimati nas začnejo nove stvari in stanovanje ali hiša lahko postaneta pretesna.

Streha ni kriva za težave z vlago

Tradicionalne strehe so se s pojavom novih materialov v zadnjih nekaj desetletjih spremenile. Nekoč značilna nenaseljena podstrešja, ki so opravljala funkcijo izravnave temperature in vlage, so vse pogosteje spremenjena v bivalne prostore. Strešna konstrukcija nad temi prostori zato zahteva pravilno izvedbo z vgradnjo dobre toplotne izolacije in pod njo zrakotesne parne ovire, ki preprečuje vdor notranje zračne vlage v izolacijo.

Arhitektka svetuje, kako izolirati podstrešje!

Nekatera podstrešja služijo zgolj kot odlagalni prostori za sezonske stvari ali predmete, ki jih več ne potrebujemo, pa se ne moremo ločiti od njih in zato na urejanje tega prostora ne pomislimo, dokler ne opazimo, da je naše stanovanje kljub visokim stroškom za ogrevanje hladno.

Novo življenje mansardnega stanovanja

Podstrešja in mansarde imajo pogosto nehvaležen sloves zahtevnih bivalnih prostorov. A primer italijanske prenove mansarde, ki ga predstavljamo, dokazuje, da gre zgolj za predsodke.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860