pokošena trava

Napake pri košnji trave, ki se jim lahko izognete
Košnja trate je eno najpogostejših – in najbolj pomembnih – opravil pri urejanju okolice. Toda, če ste eden tistih, ki se tega opravila spomladi veseli, je lahko začetek sezone za vašo trato po mesecih mirovanja tudi nekoliko naporen. Preberite, na kaj morate biti pozorni pri košnji, da bo vaša trava zelena vse leto.

Veste, kaj sodi na kompost?
Prav vsak izkušen vrtnar ve, da je bogat, vlažen kompost najljubša hrana vsakega vrta. Kompostno zemljo sicer lahko kupimo, vendar pa je doma narejen gotovo boljša izbira, tako s cenovnega vidika kot tudi zaradi kakovosti, saj tako natančno vemo, kaj ta vsebuje.

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom
Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Teh 6 dodatkov za zemljo zagotavlja zdrave rastline
Za zdrave plodove rastlin je potrebna zdrava zemlja, ki nam lahko ponudi še več kot nam že, če jo pridno razvajamo z različnimi dodatki. Kateri so najučinkovitejši?

Kaj se dogaja z vašim paradižnikom?
Paradižnik trenutno zagotovo kraljuje na vrtu. Samo še malo in lahko si bomo postregli z domačim pridelkom. Toda ravno prvi paradižniki znajo biti problematični, še posebno, ko se na dnu ploda pojavi gnitje. Poglejte, kaj je vzrok in kako lahko to preprečite.

Ste že slišali za vrtnarjenje po metodi 'lazanje'?
'Lazanja vrtnarjenje' je metoda organskega vrtnarjenja brez prekopavanja in obdelave, ki ima za posledico bogato, zračno zemljo – in kar je najbolje, za dosego tega cilja, razen pravilne predpriprave, ni potrebnega praktično nič dela. Za kaj pravzaprav gre pri 'lazanja vrtu', pojasnjujemo v nadaljevanju.

Skrivnost do lepe trate se skriva v tej rastlini
Tako imenovana mikro detelja je sorta nižje rastoče bele detelje, ki je vsekakor vredna pozornosti, če želite obnoviti vašo trato. Je nizke rasti, njeni listki so majhni, uporablja pa se lahko kot samostojna rastlina za pokrivanje tal ali še bolje: kot dodatek mešanici trav. V tem primeru pripomore k dovajanju dušika in zatiranju plevela. Preverite, katere so še druge koristi detelje na vašem travnatem vrtu.

Tako zelo koristne so pikapolonice za vaš vrt
Pikapolonice v mnogih kulturah po svetu veljajo za simbol sreče, nadvse veseli pa so jih tudi vrtnarji, saj so izjemno koristna živalska vrsta. Če želite izvedeti več o pikapolonicah in kako lahko tudi vam prinesejo srečo, potem berite dalje.

Tako se lahko znebite hišnih stonog
Pogled na hišno stonogo ali sobno strigo ni prav prijeten in prav nihče si jih ne želi imeti v stanovanju. Čeprav so v resnici popolnoma neškodljive marsikomu, še posebno tistim, ki se žuželk bojijo, povzročajo prave nočne more. Predstavljamo vam nekaj načinov, kako se jih lahko znebite brez uporabe strupenih kemikalij.

Kompost lahko pripravite tudi v stanovanju
Kompostiranje je priročen način za ponovno uporabo bioloških odpadkov, s katerim zmanjšamo negativen vpliv na okolje in hkrati pridobimo dragocena hranila za svoje sobne rastline. Vendar pa se marsikdo kljub pozitivnim vidikom domačemu kompostiranju ob misli na neprijetne vonjave in umazanijo raje izogne. Če imate tudi vi zadržke in oklevate, ali bi se lotili tega projekta in ali ima lahko sploh kakšne koristi, berite naprej.

Prst pripravimo že zdaj
Jesen je čas za pobiranje bogastva plodov in navdušenju nad vsem, kar je to sezono zraslo ob delu naših rok. Pravi vrtnarji pa vedo, da konec rastne sezone ni le čas za veselje in uživanje, ampak tudi za prve priprave na naslednjo sezono, denimo pripravo prsti.

Preverite, kako lahko koristno uporabite odpadlo listje
Ste tudi vi eni tistih, ki v jesenskih dneh pograbite odpadlo listje ter ga nato zažigate ali odpeljete na odpad? Nikar ne počnite tega, saj ga lahko zelo koristno uporabite.

Ne mečite je stran! Tako jo lahko ponovno uporabite
Spomladi in poleti je eno najpogostejših opravil na domačem vrtu košnja trave. Če travo redno kosimo, poskrbimo za to, da bo zelenica okoli našega doma gosta, lepa in zdrava. Pokošena trava pogosto pristane v bioloških odpadkih, čeprav jo lahko znova uporabimo. Poglejte, kako.

Kako pametno uporabiti bio odpadke iz gospodinjstva?
V Sloveniji je leta 2020 nastalo 7,7 milijona ton vseh vrst odpadkov, kar je za skoraj devet odstotkov manj kot leto prej. Je pa bilo za dva odstotka več komunalnih odpadkov, ki so nastali v gospodinjstvih. Snaga Maribor je tako pred kratkim uvedla svetovalni nadzor, v okviru katerega so pregledali zabojnike za odpadke.

Uporaba jesenskega listja na vrtu
Nobene potrebe ni, da bi odpadlo listje tlačili v vreče za smeti in vrgli stran. Mnogo bolje je, če jih preprosto uporabite. Ker se listi razgradijo in vsebujejo veliko ogljika, naredijo odlično zastirko, kompost in celo gnojilo za trate.

Želite brezhibno zelenico? Poglejte, kako
Vsi imamo radi prijeten in sončen dan, ko ležimo na svoji zelenici ali pa na njej priredimo piknik. Toda za zelenico je lahko poletje najbolj naporen čas v letu. Kaj lahko storite, da bo vaša poletna trata izgledala najbolje?

Kako pogosto jih je treba zalivati?
Vrtnarjenje je za marsikoga popoln užitek, a vendarle je pri vzgoji zelenjave in cvetja potrebna velika mera doslednosti, četudi nimate vrta in pridelek vzgajate v posodah in koritih na balkonu. V 6. oddaji druge sezone Vrtičkanje sta nam Metka in Tina med drugim zaupali, kdaj in kako pogosto je treba rastline v koritih in posodah zalivati.