poletje 2021

Strokovnjaki svarijo pred novo vrsto komarja
K nam je prispela nova vrsta komarja, ki ni tako zelo nedolžna, svarijo strokovnjaki. Poleg tigrastega komarja, ki je v Evropo prišel že leta 1978, je bil v Evropi letos prvič zaznan tudi ščitasti komar. Pogoje za njegovo širjenje ustvarjajo predvsem podnebne spremembe, so sporočili iz Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC).

Vse se draži, cene plina pa padajo - kako je to mogoče?
V zadnjih dveh letih smo bili priča izrednim razmeram na trgu energentov. Še posebej zaskrbljeno smo pred vsako zimo spremljali naraščanje cen zemeljskega plina, do katerih je prišlo zaradi istočasnega pojava več manjših dejavnikov, ki sami po sebi najbrž ne bi imeli večjega učinka, skupaj pa so Evropo pahnili v globoko draginjo. A te naj bi bilo sedaj konec!

Tako se bo cena ogrevanja zvišala za manj kot 1 evro
Več kot 62 odstotkov vseh virov energije, ki smo jih leta 2020 porabili v slovenskih gospodinjstvih, je bilo namenjenih ogrevanju prostorov, zato ob pričetku kurilne sezone upravičeno z zaskrbljenostjo spremljamo dogajanje na trgu energentov. Jasno je, da se bodo cene električne energije in plina zagotovo spremenile, od nas samih pa je odvisno, kako močno se bo to poznalo v naši družinski blagajni. Prav zato ponujamo nekaj nasvetov, kako poskrbeti, da se znesek na mesečni položnici ne bo drastično spremenil!

Veseli december je tu. Bo vesel tudi za ljubitelje snega?
Vemo, da je sneg ob morju prava redkost, zlasti zdaj, ko se je nadmorska višina, na kateri sneži, zaradi globalnega segrevanja v zadnjih dveh ali treh desetletjih opazno dvignila. Tako tokrat več besed o tem, kako je, ko ob morju sneži in pritisne mraz. Kdaj so bili tam deležni večjih snežnih pošiljk?

Kako preprosto poskrbeti za nižji znesek na položnicah?
Prihajajoč zimski čas prinaša številne radosti, gospodinjstva pa razmišljajo tudi o tem, kako poskrbeti za sezonsko ogrevanje. Cene odjema elektrike in zemeljskega plina zaradi stanja na trgu nihajo, s pametnim ravnanjem pa lahko poskrbite, da se cena vaše mesečne položnice ne bo spremenila za več kot 1 evro.

Je že skrajni čas za bolj trajnostna oblačila?
V povprečju vsak Slovenec na leto zavrže 12 kilogramov oblačil. Se ob tem zavedamo, kakšno škodo delamo okolju, kdo ta poceni oblačila in v kakšnih razmerah izdeluje? Je čas za bolj trajnostno obnašanje? Na to odgovarja novinarka Maja Sodja.

Zelo popularno in kontroverzno vprašanje: ali so delfini inteligentni?
Ste vedeli, da živi na območju Tržaškega zaliva stalna populacija delfinov, ki šteje okoli 150 živali, slovenske vode pa so tudi zelo pomemben del njihovega habitata? Delfini se na tem območju prehranjujejo, razmnožujejo in vzgajajo mladiče.

Za mišjo mrzlico umrla ena oseba
Nacionalni inštitut za javno zdravje je letos doslej prejel prijave o 562 primerih mišje mrzlice, kar je veliko več kot lani, ko je v celem letu prejel 14 prijav. Med obolelimi je 240 oseb potrebovalo bolnišnično zdravljenje, ena oseba pa je umrla.

Poglejte, za koliko se bosta podražila elektrika in zemeljski plin
Največja slovenska družba z naftnimi derivati, plinom in ostalimi energenti bo 1. decembra občutno zvišala cene elektrike in zemeljskega plina.

Letos se s krompirjem ne moremo pohvaliti
Letošnji vremenski pogoji niso bili ravno najboljši, poletje je bilo namreč zelo suho. To pa se pozna tudi pri pridelku. Tako je bila letos slaba letina krompirja, vendar sezono 'rešuje' dobra letina pšenice.

Veste, kakšna so pravila gobarjenja?
Glede na pokritost z gozdovi je Slovenija relativno bogata tudi z gobami, kar pomeni, da je med nami velik odstotek ljubiteljskih gobarjev, žal pa je vmes veliko takih, ki ne upoštevajo zlatih pravil gobarjenja. S tem pa škodijo ne le sebi, ampak tudi naravi. V nadaljevanju si zato preberite, kaj mora vedeti vsak gobar, preden se odpravi v gozd.

Oranžno opozorilo - možni krajevno močni nalivi
Za nami je že polovica septembra, ki je bil sončen in suh. Sonce je sicer bilo dobro za naš vrt, toda visoke temperature so vplivale tudi na zelo suha tla. Kaj nas čaka?

'Če se zgodaj selijo ptiči, bo huda zima ob božiči'
Meteorološko poletje se je zaključilo prvega septembra. Kdor bolj verjame v koledar, pa bo v koledarskem poletju užival še tri tedne. No, vreme bo najbrž postavilo svojo mero, kdaj bomo tudi v praksi stopili v jesen. Za nami je sicer v povprečju eno najtoplejših poletij do sedaj.

Vstopili smo v meteorološko jesen
S prvim septembrom se je začela meteorološka jesen, ki nam po hladnem zaključku avgusta prinaša letnemu času dokaj primerne temperature. Tako so jutra sveža, ponekod meglena, temperature so nekje pod desetimi stopinjami, čez dan pa se še vedno dvignejo na bolj poletne.

Ali drži, da smo prebivalci Slovenije strastni vrtičkarji?
Statistični urad Republike Slovenije to poletje razbija stereotipe o prebivalcih Slovenije. Tokrat jih je zanimalo, ali smo Slovenci res strastni vrtičkarji. Kaj menite vi?

Žensko perilo za pozno poletje
Spodnje perilo je nedvomno najbolj intimen del ženske garderobe, zato naj bo izbrano skrbno, glede na vaše potrebe in stil življenja. Najbolj udobno se boste počutile v perilu, ki ga obožujete in se vam odlično prilega. Zato si le vzemite čas za izbiro pravih kosov.

Poglejte, kakšno luksuzno stanovanje ima na Korčuli Hajdi
Hajdi Korošec Jazbinšek, mamica dveh fantkov in uspešna poslovna ženska nam je pred časom pokazala svoj dom. Julija pa je nekdanja pevka kupila tudi nadstandardno stanovanje na Korčuli. Poglejte, kakšno.

Kako ohladiti psa v poletni vročini
Poletni dnevi so idealni za igranje in zabavo na prostem. Če pa psa peljete na sprehod ali se odločite, da ga peljete z avtom, ga nujno ustrezno zaščitite pred soncem in visokimi poletnimi temperaturami.

Ekstremna vročina in požari še naprej pestijo Balkan
Zgodovinski vročinski val na Balkanu, posebej v Grčiji, po več kot tednu dni ne popušča. V osrednji Grčiji in na Peloponezu naj bi se temperature še vsaj do petka vsak dan povzpele do 46 stopinj Celzija. Obenem na območju še naprej pustošijo požari. Z njimi se med drugim spopadajo tudi v Severni Makedoniji.

Kaj sejemo in sadimo poleti?
Čeprav je največ dela na vrtu spomladi, ko tudi večino zelenjadnic posejemo ali posadimo, ne pomeni, da smo s tem opravilom za letos zaključili. Če želimo tudi v drugi polovici leta uživati v sveži zelenjavi, je sedaj idealen čas za setev.

Na vrtu ustvarite oazo miru
V teh vročih poletnih mesecih spremenite svoj vrt in dvorišče v priljubljen in sproščujoč kraj.

Top ideje za poletno ustvarjanje
Poletje je tudi čas dopustov oziroma trenutkov, ko si lahko vzamemo več časa za ustvarjanje. Za vas smo izbrali nekaj zanimivih izdelkov za vaš dom, ki jih lahko ustvarite in hkrati poskrbite tudi za reciklažo.

Kako se na hitro ohladiti?
Prišli so pasji dnevi, ki naj bi trajali od 23. julija do 23. avgusta. Pasji dnevi sicer prihajajo še iz starih časov, ko so stari Rimljani verjeli, da je pred njimi nesrečno poletno obdobje. Pasji dnevi pa naj bi prinašali tudi visoke temperature, zato poskrbite zase.

Miti in resnice o klimatskih napravah
Rekordno vroče poletne temperature so v zadnjih letih mnoge prisilile k nakupu klimatske naprave. Te tako niti slučajno niso več luksuz, temveč nujno potrebna rešitev vsakega domovanja. Nekateri se jih kljub temu še vedno otepajo, tudi zaradi številnih mitov, ki krožijo med ljudmi in so, kot bomo pojasnili v nadaljevanju, daleč od resnice in v praksi dokazanih dejstev.

Nevarnosti, ki vplivajo na vaš pridelek
Medtem ko se je večina poletja razveselila predvsem zaradi sonca in dopustov, se tisti, ki radi vrtnarimo, veselimo tudi pridelka, s katerim nam je postregel naš zelenjavni vrt. A kljub temu, da ga že od zgodnje pomladi z vso vnemo in ljubeznijo pridno obdelujemo, nam nasmeh z obraza lahko izbrišejo nehvaležne vremenske razmere in vrtni škodljivci. V nadaljevanju preverite, katere so največje nevarnosti, ki v poletnih mesecih negativno vplivajo na naš pridelek.

Kaj morate vedeti pred nakupom klimatske naprave
Letošnje poletje je eno izmed toplejših v zadnjem obdobju, kar pomeni, da se lahko tudi v prihodnjih tednih nadejamo temperatur krepko čez 30 stopinj Celzija. Pri takem vremenu ni pregreto le ozračje, temveč tudi naši domovi, zato ne čudi, da so klimatske naprave eden najbolj iskanih izdelkov ta hip. Vsak si namreč želi hlajenih bivalnih prostorov, v katerih bo lahko užival vroče poletje. In ker gre za nekoliko višjo investicijo, si je pred nakupom pametno odgovoriti na nekaj ključnih vprašanj.

Vročina si bo vzela premor
Poletje je v polnem zamahu in temperature to potrjujejo. Le kdo si bi mislil, da bomo po mokri in marsikje temperaturno podpovprečni pomladi jamrali, "joj, kako vroče". A če verjamemo v globalno segrevanje, hitre in izrazite spremembe vremenskih vzorcev nas to ne bi smelo niti presenetiti.

Kaj je permakultura?
Med vrtičkarji je vedno bolj pogosta beseda permakultura. Toda kaj pomeni ta beseda ter kako se sploh lotimo tega? Poklepetali smo z doktorico znanosti Ano Vovk Korže, ki nam je razložila, kako se tega lotiti.

S psom na dopust? Pozor!
Če se odpravljate na dopust na morje in nameravate s seboj vzeti tudi psa, morate poskrbeti, da ga ne izpostavljate nevarnostim, ki prežijo nanj. Predvsem mu morate zagotoviti senco in dovolj vode, sicer lahko pride do številnih nevšečnosti. Katerih, preverite v nadaljevanju!

Znaki, ki jih ne smete spregledati
Poleti našim ljubljenčkom vsekakor ni najlažje. Visoke tempareture, nevarni sončni žarki, dehidracija ... Preverite, kako ljubljenčka zaščititi pred poletnimi nevarnostmi oziroma kako ukrepati, če do nevšečnosti vendarle pride.