poletne solate

Hitro rastoča zelenjava, ki jo posadimo poleti
Poletje je v polnem razmahu. Na vrtu smo že pobrali grah in redkvice, pobiramo prvi krompir, nekatera solata nam že divja, tudi motovilec smo že zdavnaj pojedli. Tu je nekaj hitrih rastlin, ki ne potrebujejo veliko časa, da dozorijo.

To je najboljša poletna solata
Solata je zagotovo kraljica naših vrtov. Vse od zgodnje pomadi do pozne jeseni, se domača solata znajde na naših krožnikih. Za vas smo pripravili seznam sort, ki vas bodo razveseljevale poleti.

Preverite, kaj se še lahko sadi ob koncu poletja in jeseni
Vrtnarske sezone še ni konec – pravzaprav se je za nekatere rastline šele začela. Preden vzamete v roke lopato, semena in gnojilo, je tako pomembno ugotoviti, ali bo na novo posajena rastlina v tem času sploh imela najboljše vremenske in temperaturne pogoje. Naj gre za rože, grmovnice, zelenjavo, trave ali kaj drugega, časovni vidik je ključnega pomena za uspevanje. V nadaljevanju zato podajamo nekaj napotkov, s katerimi boste lahko določili najustreznejši čas sajenja prav vsake rastline.

Zdaj je čas za motovilec
Motovilec je ena izmed najbolj priljubljenih zelenih 'listnatih' poslastic, ki nam v zimskih mesecih odlično popestri jedilnik, predvsem zato, ker nam sicer pozimi sveže, doma pridelane zelenjave primanjkuje. Je izjemno okusen, bogat z vitamini in minerali ter nezahteven za gojenje. Zdaj je čas za prvo poletno setev ...

Prezrta zelenjava, ki je izjemno zdravilna
Koleraba je po krivici prezrta zelenjava, ki je izjemno zdravilna, pa tudi okusna. Na srečo se zadnja leta počasi vrača tudi na slovenske vrtove. Če vas mika, da bi jo tudi vi gojili, vam v nadaljevanju ponujamo nekaj koristnih napotkov.

Na kaj je treba paziti pri vzgoji paradižnikov?
Ni pomembno, kako velik je vaš košček zemlje, na njem ne sme manjkati nekaj sadik paradižnika. Ob pravilni oskrbi vas bodo vse poletje sadike razveseljevale z okusnimi, sočnimi plodovi.

Razmišljate o letni kuhinji?
Letna kuhinja je več kot dobrodošla za pripravo hrane, če smo radi zunaj na vrtu in tam lahko tudi pripravljamo hrano. Gotovo so na boljšem tisti v toplejšem podnebju, ker je prijetno toplih dni za uživanje na prostem več. Ostali, ki nas je še v maju močil dež in hlad odvračal od vsakega posedanja na prostem, pa komaj čakamo, da bomo lahko zunaj. Priprava hrane na prostem ima namreč nedvomno svoj čar.

Ko boste videli, kako preprosto je, jo boste zagotovo večkrat pripravili
Tina in Metka sta 12. oddajo 4. sezone Vrtičkanje posvetili poletnim solatam, za piko na i pa sta nam zaupali recept za okusno solato v kozarcu, ki si jo večkrat pripravita tudi sami in je lahko tudi odlična malica, ki jo odnesemo v službo.

Kaj je potrebno aprila postoriti na vrtu?
Mnogi ste glede na sončne dni preteklih tednov že v marcu začeli z vrtnimi opravili, načeloma pa velja, da je na vrtu najbolj pestro ravno aprila, ko se zemlja že dodobra osuši.

Izkoristite priložnost in si zagotovite sadike avtohtonih slovenskih sort
Če niste uspeli vzgojiti svojih sadik avtohtonih slovenskih in udomačenih sort, jih lahko od 29. marca dalje dobite v izbranih trgovinah Spar in Interspar po vsej Sloveniji. Izberete lahko sadike solate leda, ptujske rdeče čebule, belokranjke ter ljubljanskega in varaždinskega zelja 2 (op.), nekoliko kasneje pa bodo na voljo še sadike izbranih sort paprike in paradižnika.

Kako vzgojiti zdrave paradižnike?
Ni pomembno, kako velik je vaš košček zemlje, na njem ne sme manjkati nekaj sadik paradižnika. Ob pravilni oskrbi vas bodo vse poletje sadike razveseljevale z okusnimi, sočnimi plodovi.

Solata je na naši mizi od nekdaj
Solata sodi med vrtnine, pri katerih je zelo pomembna sorta. Ni vseeno, katero sejemo spomladi, katero poleti, vsi pa tudi vemo, da jih le malo prezimi. Specialistka za zelenjadarstvo, Miša Pušenjak, nam je naredila pregled nekaterih najpomembnejših sort solate pri nas.

Pridih Azije pri vas doma
Priprava zelenjavnih jedi v voku predstavlja eno bolj zdravih kulinaričnih smernic. Zelenjavo in začimbe, ki so značilne za azijske jedi, si lahko vzgojimo tudi v domačem vrtu.

Vonj in okus Mediterana
Mediteranska kuhinja velja za eno najbolj zdravih. Poleg rib in oljčnega olja potrebujemo sredozemsko zelenjavo in začimbe, ki si jih lahko vzgojimo v domačem vrtu.

Zelenjavni vrt proti koncu poletja
Domači zelenjavni vrt nam omogoča zdravo sezonsko prehranjevanje. Prav zato pa je pomembno, da že v avgustu pričnemo razmišljati o ozimnici. Poskrbimo za tiste vrtnine, ki so ostale na vrtu, za prazne gredice pa razmislimo, kaj lahko nanje ta mesec posejemo.