poplave

10 zanimivih dejstev o drevesih
Drevo ima prav v vsakem letnem času ponuditi nekaj novega. Na vroč poletni dan pod njim najdemo prijetno senco. V jeseni nas očara z osupljivo paleto barv. Pozimi lahko občudujemo nenavadno lepoto lubja, ki je v zasneženi pokrajini še toliko bolj izrazita. Spomladi, ko poženejo prvi zeleni poganjki, pa nas drevesa navdahnejo z novim življenjem.

Vse, kar morate vedeti pred nakupom razvlažilca zraka
Po poplavi, ki jo povzroči voda znotraj doma, je hitro ukrepanje še kako pomembno, saj s tem omejite, nadaljnjo škodo in preprečite razvoj plesni na stenah. Razvlažilec je eno izmed najboljših orodij za sušenje vlažnega prostora, ki pride prav takrat, kadar je obseg škode tako velik, da bi sušenje prostora samo z zračenjem trajalo predolgo časa ali pa so zunanje razmere za to neustrezne. Poglejmo, kakšen razvlažilec potrebujete glede na stanje v vašem domu in kako z njim posušiti dom po poplavi.

Ali je orkan mogoče preprečiti?
Orkani so naravni pojavi, ki nastajajo zaradi globalnih vremenskih in klimatskih pogojev, predvsem pa je njihov nastanek odvisen od toplote oceanov in dinamike atmosfere.

Meteorolog 24ur o tem, kakšna jesen je pred nami
Jesen je čas, ko se vroči poletni dnevi umaknejo svežim večerom, zeleni listi postanejo živahnih pisanih odtenkov, dnevi so vse krajši, temperature pa vedno nižje. A zdi se, da smo letos praktično čez noč iz vročega in suhega poletja vstopili v hladno in mokro jesen. Kaj nam prinaša ta letni čas v nadaljevanju, smo preverili pri hišnem meteorologu 24ur Roku Nosanu.

Toliko gob lahko naberete, da vas ne doleti kazen
Čeprav na družbenih omrežjih še ni poplave fotografij 'gobarskih ulovov', pa lahko v naših gozdovih, poleg goznih jagod, borovnic in pa dišečega bezga, najdete tudi prve poletne jurčke, lisičke in druge užitne gobe.

Razumevanje osnov drenaže okoli vaše hiše
Učinkovit odvodni sistem, ki preprečuje zastajanje vode okoli vaše hiše, je ključnega pomena za ohranjanje suhega dvorišča in predvsem za vzdrževanje hiše v dobrem stanju. Metode drenaže dvorišča niso nujno drage in jih je mogoče izvesti brez večjih posegov ali zapletenih gradbenih del. Cilj je preprečiti stekanje vode proti temeljem hiše – še posebno na delih, ki so bolj na udaru pred poplavo.

Je steklo res bolj trajnostno od plastike?
Razprava o tem, kateri material je bolj trajnosten – steklo ali plastika – ni od včeraj in zdi se, da imata obe strani svoje argumente, ki niso povsem iz trte zviti. Na prvi vtis je odgovor enostaven. Plastika je sintetični material, ki zastruplja naše oceane, gozdove in travnike, medtem ko steklo izhaja iz narave, je uporabno dlje časa in ga je mogoče reciklirati znova in znova. Pa je stvar res tako preprosta? Bomo z zamenjavo plastike za steklo doprinesli k čistejši zemlji?

Pepelasta plesen je le ena izmed bolezni, ki jo povzroča prekomerna vlaga
Nobenega dvoma ni, da vrt za rast in uspevanje potrebuje vodo, a močno deževje, ki smo mu priča zadnje čase, ima lahko ravno obraten učinek. Neurje, ki povzroča poplave in ga obenem spremlja še veter, je lahko škodljivo in uniči trdo delo, ki smo ga spomladi in poleti vložili v vrt. Upoštevajte te nasvete, da zaščitite svoj vrt pred in po močnem ali dolgotrajnem deževju.

Na podnebne spremembe se bomo morali navaditi tudi v Sloveniji
Lansko leto je bilo najtoplejše leto v zgodovini meritev v Sloveniji, in sicer gre za odklon plus 1,3 stopinje Celzije. Ena stopinja pa v klimatološkem smislu pomeni zelo veliko, pojasnjuje priznana klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. In to je dejansko neka nova Slovenija, ki je nismo navajeni.

Kakšne prednosti ima zelena streha?
Zelene strehe so še posebej dragocene v urbanih okoljih, kjer omogočajo več narave. A njihova prednost ni le lep izgled, ampak še veliko več.

Poplavljeni pridelki – kaj lahko naredimo?
Vrtovi, njive in pridelki, ki so bili poplavljeni, vzbujajo kar nekaj vprašanj, kdaj jih lahko uživamo in v katerih primerih je to lahko nevarno. Kaj sploh lahko naredimo? Več o tem pa v nadaljevanju.

Se bomo predramili?
Izumirajo živalske vrste, krči se gozd, kmetijstvo se sooča s točo, pozebo, sušo, poplave se bodo podeseterile, pod vodo bodo mesta. To bodo doživeli naši otroci. Kakšna prihodnost nas sploh čaka?

Še pravi čas so uspeli rešiti dva pujska in konja
Poplave, ki so prizadele velik del Slovenije, niso prizanesle niti živalim. Zahvala, da so vsaj nekatere preživele, gre predvsem požrtvovalnim policistom in gasilcem, med katerimi so, kot smo lahko videli, tudi takšni, ki so, da bi pomagali drugim, žrtvovali tudi svoje domove. Ko se tako po nekaj dneh voda umika, jim je uspelo rešiti tudi dva pujska.

Naravne katastrofe za vedno spreminjajo naše okolje in ekosisteme
Naravne katastrofe predstavljajo nepredvidljiv izziv za okolje in ekosisteme in imajo prav tako pomemben vpliv na naš dom, okolico in vrt. Katastrofe, kot so poplave, potresi, požari in neurja, se ne le dotaknejo naših življenj, temveč imajo tudi daljnosežne posledice na občutljive ekosisteme ter celoten ekosistem našega okolja.

Opozorilo: Ne nabirajte zelenjave, če je bil vaš vrt namočen
Uničujoče poplave v preteklih dneh niso povzročile le ogromno materialne škode znotraj domov, ampak so marsikomu zradirale tudi vse, kar je raslo na vrtu. Reševanje rastlin in sanacija vrtov ob takšni razsežnosti sta izjemno težavna, previdni pa moramo biti tudi pri pobiranju pridelkov in nenazadnje pri nadaljnjem obdelovanju vrta na onesnaženih območjih.

Ne pozabimo tudi na hišne ljubljenčke
Ne le ljudje, tudi živali so v pretekli dneh doživljale tako fizične kot duševne travme, zato je prav, da poskrbimo tudi za njih. Hišni ljubljenčki, zlasti mačke, so namreč precej dovzetni za tesnobo, ki jo povzročajo spremembe v njihovem okolju, neprijetne posledice pa se kažejo predvsem v spremembi vedenja. Poglejmo, kako jim lahko pomagamo in hkrati poskrbimo, da v času, ko se večina ukvarja s saniranjem škode, ne utrpijo še dodatnih posledic.

Kakšne vrste poplav imamo v Sloveniji?
Poplave so ena najpogostejših naravnih nesreč, ki prizadenejo različne dele sveta. Gre za pojav, pri katerem voda prekrije območja, ki so običajno suha, kar lahko povzroči obsežno škodo na infrastrukturi, kmetijskih površinah, premoženju in ogrozi življenja.

Kakšen je postopek čiščenja in saniranja posledic poplave?
Čiščenje poplavljenega doma je zastrašujoča in neprijetna naloga. Upoštevajte naslednje smernice, da svoj dom čim prej vrnete v bivalno stanje.

To je razlog za nenavadno vremensko dogajanje to poletje
Julij je bil po podatkih EU najtoplejši mesec na svetu v zgodovini meritev, je danes potrdil evropski program za podnebje Copernicus.

Po rešenem Boltu je sedaj najden tudi Cooper
V uničujočih poplavah so se izgubili tudi številni hišni ljubljenčki. In potem ko je Slovenijo ganila zgodba o reševanju nemškega ovčarja Bolta, sedaj prihaja tudi vesela novica, da je bil najden še en pogrešan štirinožec.

Kako je urejen odvoz kosovnih odpadkov po posameznih občinah?
Odpadni material, poškodovano pohištvo in belo tehniko ter druge kosovne odpadke, uničene v nedavnih poplavah, lahko prebivalci Slovenije odložijo na različnih lokacijah, glede na posamezne regije. V času sanacije in čiščenja domov so tako v krajih po Sloveniji organizirane možnosti za odvoz odpadnega materiala. Spodaj so navedene informacije o krajih ter datumih zbiranja za nekatere občine in kraje, ki so utrpeli največjo škodo.

Kako zaščititi dom pred močnim deževjem in poplavami
Zdi, se da se deževna pomlad kar noče in noče posloviti. Velika količina padavin že marsikje povzroča težave, zato smo pripravili nekaj nasvetov, kako poskrbeti, da bo vaš dom ostal suh.

Je vzdrževanje lepe trate spomladi in poleti res misija nemogoče?
Pri vzdrževanju lepe zelene trate sta zagotovo najpomembnejša letna časa pomlad in poletje. A čeprav si čudovite zelenice najbolj želimo ravno takrat, je to tudi čas, ko je ta najbolj podvržena negativnim dejavnikom. Na srečo lahko s pravilno nego, ki vključuje nekaj koristnih nasvetov, poskrbite, da bo pogled iz vašega doma na travnato dvorišče vedno urejen kot iz škatlice.

Kako se znebiti plesni v kopalnici?
Plesen se lahko pojavi v vseh prostorih in skozi vse leto, a ker je za njen razvoj idealno vlažno okolje, nam največ težav povzroča v zimskih mesecih in predvsem v 'mokrih' prostorih, kot je kopalnica. Preverite, kako se uspešno spopasti s plesnijo na kopalniških površinah!

Barve, ki se jih v otroški sobi raje izogibajte
Opremljanje otroške sobe je zagotovo zelo čustveno, saj se zgodi ob prav posebnih trenutkih – ko pričakujemo novorojenčka ali pa ko spremljamo odraščanje otroka. Tukaj je nekaj nasvetov in trikov, ki so vam lahko v pomoč pri pripravi ali prenovi otroške sobe.

Sodelujte in se potegujte za super nagrado
Le kje drugje bi se lahko človek počutil bolj varnega kot v prijetnem zavetju lastnega doma?! Da bi bilo temu res tako, lahko poskrbimo na različne načine, predvsem pa je pomembno, da imamo sklenjeno ustrezno domsko zavarovanje. Nekaterim nevarnostim, predvsem nevšečnostim, ki jih povzroča vreme, se namreč ne moremo izogniti, ravno tako ne moremo preprečiti marsikatere nesreče. V nadaljevanju preverite, kaj vse nepredvidljivega se lahko zgodi doma in kako lahko škodo čim bolj omilimo.

V teh krajih je zaradi dežja potrebno prekuhati vodo
Zaradi presežene mejne vrednosti motnosti vode, ki je posledica deževja, je v nekaterih slovenskih krajih že potrebno prekuhavanje pitne vode. Preverite, ali je med njimi tudi vaš kraj.

Kakšno vreme lahko pričakujemo to jesen?
Poletje, ki je postreglo s kar nekaj temperaturnimi rekordi, se počasi a vztrajno poslavlja. Pred nami je hladnejši del leta, ki je vremensko gledano lahko precej nepredvidljiv in spremenljiv. Sicer pomembnih povezav med poletnim in jesenskim vremenom ni, pravi meteorolog Rok Nosan, zato na podlagi vročega poletja tudi ne moremo sklepati o tem, kakšna bo jesen. Vseeno pa nas je zanimalo, kaj nam bo prinesel ta letni čas in ali lahko tudi v prihodnjih mesecih pričakujemo kakšna večja odstopanja od normalnega. Vse to in še nekaj drugih zanimivih podatkov nam je zaupal vremenski prognostik na 24UR Rok Nosan.

Težave s plesnijo? Nič več!
Težave z vlago pogosto začnemo reševati prepozno. Res je, da razvlažilec zrak vašo kopalnico osuši. Žal pa to še ne pomeni, da v njej ne bo nastajala plesen. Da bi se je za vedno znebili, ni dovolj niti, da odpravimo posledice, ampak je treba odpraviti tudi vzrok nastanka vlage. Imate tudi vi težave s plesnijo? Preverite, kaj vse morate vedeti!

Delovna akcija: presenečenje, ki je Aljo in gospo Mikico spravilo v jok
V zadnji oddaji Delovne akcije smo spoznali gospo Mikico in Aljo Gligić, ki jima življenje ni bilo naklonjeno. Namesto varnega družinskega pristana je živela v strahu, partner je bil alkoholik in nasilnež, nato pa je v njeno življenje vstopila še bolezen. In kot da vse to ni že dovolj, sta s hčerko živeli v hiši, ki je bila nujno potrebna prenove.