populacija

Ribiči v hrvaški Istri opazili orjaško žival
Istrski ribič je posnel neverjeten prizor, saj je le 200 metrov od obale opazil drugo največjo ribo na svetu.

V Jadranskem morju se ob obalah pojavlja žival, ki povzroča opekline
Ob italijanski obali je bilo v zadnjih dneh opaziti večje število ognjenih črvov. Ognjeni črv je pogost prebivalec Jadrana, a populacija v zadnjih letih predvsem zaradi vročinskih valov in višjih temperatur narašča. Poleg tega se iz globin morja vse bolj pomikajo proti obali.

Ste na rastlini v zadnjem času opazili belo peno? Poglejte, za kaj gre.
Slinarica je vrtni škodljivec, ki v resnici sploh ni tako zelo škodljiv ali celo nevaren, kot je morda videti na prvi pogled. Pena, ki jo ustvari okoli sebe, ne škoduje rastlini, ampak je v večini primerov tam le zato, da se ličinka vanjo lahko skrije.

Šakali vse bolj prisotni tudi v naših gozdovih
Šakali so bili nekoč značilni predvsem za južne in jugovzhodne dele Evrope, a jih vse pogosteje najdemo tudi pri nas. Gre za srednje velike živali, ki spadajo v družino psov (Canidae). Veljajo za izjemno spretne in prilagodljive lovce, ki so trn v peti tudi marsikateremu živinorejcu.

Ali preveč deževnikov zemlji lahko škoduje?
Deževniki vašemu vrtu zagotavljajo naravno gnojilo in prinašajo številne druge koristi. Toda ali lahko preveč deževnikov v zemlji povzroča težavo? Bi jih morali v tem primeru odstraniti? Pretehtajte njihove prednosti in slabosti, da se boste lažje odločili, kaj je najbolje za vaš vrt.

Zato morate na dvorišče postaviti žličko s sladkorjem!
Včasih so majhne stvari tiste, ki lahko rešujejo življenja. Ne boste verjeli - to lahko storite že tako, da na dvorišče postavite žličko s sladkorjem.

So mravlje koristne ali škodljive za vaš vrt?
Mravlje so med najuspešnejšimi žuželkami, saj po številu presegajo vse druge živalske vrste. So tudi ene najstarejših, ker so prisotne že od časa dinozavrov in naseljujejo vsak kotiček zemlje. Morda se sprašujete, kakšen vpliv imajo na vaš vrt in ali so nemara celo škodljive in bi jih morali pregnati.

15 kraškopoljskih prašičev na posebni misiji
Slovenski državni gozdovi imajo prav posebne pomočnike. Za pomoč pri pripravi tal za naravno pogozdovanje so namreč prvič "najeli" kraškopoljske prašiče. Gre za pilotni projekt, in če bo uspešen, bi lahko postal primer dobre prakse.

Vsi čmrlji pomladi so matice
Pomlad se prebuja, z njo pa tudi žuželke, ki poskrbijo za opraševanje skoraj treh četrtin vseh rastlin, s katerimi proizvedemo 90 % svetovne hrane. Med pomembnimi opraševalci pa niso samo medonosne čebele, ampak tudi divji opraševalci.

Psi lahko poginejo, nevarne so tudi za ljudi
Iz Primorske prihajajo opozorila, da so že opazili zapredke gosenic, ki so nevarne za pse in ljudi. Gre za vrsto metulja, katerega gosenice se premikajo v značilnih vlakih, njihove dlačice pa so zelo

Zelo popularno in kontroverzno vprašanje: ali so delfini inteligentni?
Ste vedeli, da živi na območju Tržaškega zaliva stalna populacija delfinov, ki šteje okoli 150 živali, slovenske vode pa so tudi zelo pomemben del njihovega habitata? Delfini se na tem območju prehranjujejo, razmnožujejo in vzgajajo mladiče.

Spi, leži, počiva in si neguje kožuh okoli 20 ur na dan
Tiger, največji predstavnik mačk, je ena najbolj ikoničnih živali našega planeta. Toda število divjih tigrov se je od začetka 20. stoletja zmanjšalo za več kot 95 %. 29. julij pa je prav poseben datum, ki je posvečen tem veličastnim mačkam. O tej posebni živali smo poklepetali z mag. Ireno Furlan.

Štorklje se širijo po Sloveniji, a izginjajo iz Prekmurja
Število parov bele štorklje je v zadnjih letih povsod po Sloveniji veliko oziroma konstantno naraščajo, le v Prekmurju počasi, a vztrajno številke padajo. Leta 1999 je tako pri nas gnezdilo 200 parov, lani pa 259, je povedal direktor Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) Damijan Denac.

Ris ima pomembno vlogo v gozdnem ekosistemu
'Ko varujemo risa, varujemo tudi njegov življenjski prostor ter posledično druge rastlinske in živalske vrste, ki tam živijo, zato pravimo, da je ris krovna vrsta v gozdnem ekosistemu.' Risa smo namreč v Sloveniji v preteklosti iztrebili, toda po zaslugi zavzetih posameznikov je ta veličastna žival spet naseljena v naših gozdovih.

Gorenjski gozdovi bogatejši za tri rise
Potem ko so v okviru projekta Life Lynx na Jelovici v naravo spustili risa Zoisa in Aido, so se jima na Gorenjskem pridružili še Tris, Julija in Lenka. "Gre za pomemben dogodek za slovensko okolje in naravo, še posebej pa za slovenskega risa," je dejal minister za okolje in prostor.

Kako do novega domovanja brez ekstremnega zadolževanja
Najbrž ni človeka, ki ne bi imel vsaj približne predstave o popolnem domovanju za svoj okus. Nekateri sanjajo o stanovanju v središču mesta, drugi si želijo idilične hišice stran od mestnega vrveža. Eni razmišljajo v smeri nakupa na ključ, drugi želijo svoje domovanje zgraditi na novo. Tovrstne sanje in želje so povezane z visokimi stroški, a so ob pravočasno ter ustrezno postavljenih temeljih varčevanja lažje uresničljive.

V okolici Pirana je bilo pod vodo zelo hrupno
V morju v okolici Pirana se je zadrževala skupina od 35 do 40 delfinov, v kateri so bili tako samci kot tudi samice z mladiči.

Navdušeni raziskovalci: kočevska risinja ima mladička
V Sloveniji je risja populacija majhna – lani jih je bilo po oceni strokovnjakov približno 20. Zato so še toliko bolj veseli novice, ki prihaja s kočevskega konca, da so opazili risinjo z mladičem.

Tudi Slovenija ima bogato banko semen
Ste vedeli, da imamo v Sloveniji semensko banko za rastline? V hrambi imajo vse od klasičnih vrst do ogroženih vrst in celo endemitov. Preberite si, zakaj je hramba semen pomembna.

Ta žival letno ubije največ ljudi
Ko pomislite na smrtonosno žival, pomislite na morskega psa, leva ali celo nosoroga. Toda resnica leži popolnoma drugod.

Ste tudi vi 'hrček'?
Nered okoli nas je odraz nereda v nas samih, ugotavljajo psihologi. Pa tudi, da velja tudi obratno – če živimo v neredu, se bo hitro zgodil 'nered' tudi v našem življenju. Slovenci radi kopičimo stvari, tudi naš stari rek pravi: "Čez sedem let vse prav pride." Pa moramo res živeti kot hrčki, se sprašuje arhitektka Tjaša Justin in pravi, da je že skrajni čas, da svoje domove "odhrčkamo".

7 krajev, kjer kraljujejo mačke
Mačke so ene najpogostejših in tudi ene najstarejših hišnih ljubljenčkov, v starem Egiptu so jih celo častili kot bogove. Dandanes pa so mačke zaradi svojega prikupnega in zabavnega značaja kraljice interneta, saj posnetki njihovih vragolij navdušujejo na milijone ljudi po svetu. V nekaterih mestih po svetu pa imajo mačke poseben status in se tam še posebej dobro počutijo. Poglejmo nekaj mačkam prijaznih krajev.

Kaj vam grize paradižnik?
Poleg raznih bolezni tudi žuželke lahko poškodujejo paradižnik. Niso vsi hrošči slabi – toda nekatere žuželke lahko naredijo veliko škode.

Pegasta sova rabi pomoč
Pegasta sova je na območju Slovenije v zadnjih desetih letih postala izjemno redka gnezdilka. Zato je še toliko bolj pomembno, da ji nudimo primerna gnezdišča.

Tujerodni organizmi imajo močan negativen vpliv na lokalno okolje
Tujerodne rastline so škodljive, ker lahko tvorijo goste sestoje in popolnoma prerastejo domorodno rastlinstvo, hkrati pa jih zelo težko trajno odstranimo. Enako velja tudi za tujerodne živali, ki spodrivajo domače.

Kolonije pingvinov se zaradi podnebnih sprememb drastično zmanjšujejo
Znanstveniki na Greenpeaceovi odpravi na Antarktiki so pri številnih kolonijah pingvinov opazili drastično zmanjševanje. Nekatere kolonije naj bi se zmanjšale za kar 77 odstotkov, odkar so bile pred skoraj 50 leti zadnjič preučevane, za kar so po navedbah znanstvenikov odgovorne predvsem podnebne spremembe.

V požarih naj bi poginila že milijarda živali
Avstralski gasilci so danes s pomočjo dežja uspeli ukrotiti ogromen požar v avstralski zvezni državi Novi Južni Wales, ki so mu zaradi razsežnosti nadeli naziv megapožar. Manjše območje sicer še gori, a so obeti, da jim ga bo uspelo pogasiti, dobri. Požari, ki divjajo že več mesecev v Avstraliji so do sedaj pogoltnili mesta, domove, gozdove, najbolj pa so zaskrbljujoči podatki, ki kažejo, da naj bi poginila že več kot milijarda živali. V število so vključene ptice, plazilci in sesalci, če bi prišteli še druge, bi bili podatki še večji.

Ulovili ribo, ki je vredna skoraj tri milijone evrov
Pacifiški modroplavuti tun, znanstveno ime je Thunnus orientalis, je ena največjih, najhitrejših, hkrati pa najbolj cenjenih morskih rib. Po podatkih naj bi se ta vrsta gibala v Tihem oceanu med Okinavo in Filipini, najdemo pa jo tudi v Japonskem morju. Na Japonskem je tudi ena najbolj cenjenih rib, katere vrednosti dosežejo tudi nekaj milijonov evrov. Zato ne preseneča novica, ki se je znašla v tujih medijih, kjer lahko zasledimo, da so irski ribiči ulovili neprecenljiv ulov.

Živalski vrt se je razveselil rojstva mačjega pande
V živalskem vrtu v vzhodnem delu Nemčije se je pretekli konec tedna rodil prvi mačji panda. Redki živalski vrsti, ki izvorno izhaja iz Himalaje in jugozahodne Kitajske, populacija strmo pada. Za mladiča, ki še nima imena, skrbi njegova mati, triletna Cherry. Skupaj s štiriletnim očetom Pangom sta v živalski vrt Bregzoo v mestu Halle prišla leta 2016.

To so nevarnosti, ki jo predstavljajo stopnice
Pot do domačih vhodnih vrat je včasih ovirana in nerodna zaradi drsečih tal ali ovir. Še posebno oviro predstavljajo stopnice, morda le ena ali dve. Nevarne so, če niso primerno izvedene in varno opremljene z ograjo, zvečer pa preslabo osvetljene ali premalo časa. Tudi na javnih mestih hitro opazimo nerodne in neprimerne stopnice; kolikokrat nas pojezijo tekoče stopnice, ki ne delujejo. Ker so bistveno višje od običajnih, po njih težko hodimo. Starejši naj se hoji po nedelujočih tekočih stopnicah raje odrečejo zaradi lastne varnosti, saj je potrebno bolj dvigovati noge ali se globlje spuščati.