Dominvrt.si

poraba elektrike

Na to morate biti pozorni preden, se odločite za sončne celice

Namestitev sončnih celic na streho lastnega doma predstavlja investicijo, ki pa naj bi se zaradi nižjih stroškov elektrike slej ko prej povrnila - a ker gre za večji vložek je potreben temeljit premislek. Tukaj je nekaj ključnih stvari, ki jih morate upoštevati, preden na svojo streho namestite sončne celice.

To je najbolj priljubljena barva božičnih lučk letos

Nič ni bolj prazničnega kot čudovito osvetljen dom, ki že na zunaj sporoča, da je božič tu. Sedaj skrajni čas, da jih obesite na svojo hišo, balkon, ali celo na drevesa ali ograjo na vrtu.

Lastniki sončnih elektrarn res potrebujejo tudi hranilnik?

Sončni kolektorji so v zadnjem času postali priljubljena izbira mnogih lastnikov domov, saj predstavljajo okolju prijazen, obnovljiv vir energije. Toda težava sončnih panelov je ta, da je proizvajanje elektrike neposredno odvisno od zunanjih dejavnikov, kar pomeni, da je proizvodnja v oblačnih dneh močno zmanjšana. Preverili smo, kako nam lahko to slabost pomagajo preseči hranilniki energije.

Ali se investicija v sončno elektrarno sploh še splača?

V letu 2024 je zaradi ukinitve sheme neto meritev prišlo do pričakovanega upada zanimanja za sončne elektrarne. Številni so namreč prepričani, da se tovrstna investicija več ne izplača. A strokovnjaki pravijo, da to ne drži in ponujajo 5 razlogov, zakaj bi morali razmisliti o energetski samooskrbi.

To morajo početi zavetišča za živali, da lahko sploh preživijo

Zavetišča in društva za pomoč živalim imajo pomembno vlogo v skupnosti. Poleg tega, da z ulice rešujejo brezdomne živali ter jim nudijo začasen dom in veterinarsko oskrbo, na njih pogosto pade tudi breme iskanja in pridobivanja finančnih sredstev. Preverili smo, od kod zavetišča in društva pri nas sploh pridobivajo sredstva in ali ta zadostujejo za njihove potrebe.

Na ta način se izgublja največ energije v vašem domu

Ugašanje luči v prazni sobi ali varčevanje s tekočo vodo sta načina, s katerima lahko prihranite denar pri stroških bivanja in pozitivno vplivate na okolje. Vendar pa je v vašem domu še veliko drugih skritih virov, ki so krivi za izgubljanje energije in se jih najverjetneje sploh ne zavedate.

Naprave, ki porabljajo elektriko tudi, ko so ugasnjene

Morda ste bili doslej prepričani, da elektronska naprava, ki je izklopljena ne porablja električne energije – a to ne velja vedno in povsod. Četudi ste pritisnili gumb, s katerim ste jo ugasnili, ne pozabite dodatno še iztakniti kabla iz vtičnice.

Kako varčni so v resnici varčni gospodinjski aparati?

Poraba energije gospodinjskih aparatov je v domačem okoju precej večja, kot navajajo številke na obvezni energijski nalepki, pišejo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Na to opozarjamo potrošniške organizacije že dlje časa, enako ugotovitev pa je potrdila tudi študija mednarodnega strokovnega združenja Evropski okoljski biro (eeb.org), ki je preučila porabo pri hladilnikih, televizorjih in pomivalnih strojih. Izmerjena poraba odstopa v večini primerov navzgor, v posameznih primerih tudi do dvakrat.

Koliko elektrike porabijo vaši gospodinjski aparati?

Glede na vse višje zneske na položnicah za elektriko bo v letu 2024 tradicionalnim odločitvam o hujšanju, odrekanju raznim razvadam in bolj zdravem življenjskem slogu najbrž treba dodati tudi malce drugačne vrste zaobljub: denimo varčevanje in smotrno porabo energije. Precej lahko storite z rednim ugašanjem luči in izklapljanjem aparatov, ko jih ne uporabljate. Tudi s pranjem v nočnih urah lahko prihranite. Še pomembnejše pa je, da preverite, kako potratni so dejansko vaši električni aparati, in jih po potrebi zamenjate z novimi, energetsko učinkovitejšimi modeli.

Kako zelena je zelena energija?

Čeprav se svet še vedno oklepa fosilnih goriv, pa si zahodne države tudi zaradi trenutne vojne v Ukrajini in sankcij proti Rusiji vse bolj prizadevajo, da bi jih v čim večji meri nadomestile z zelenimi viri energije. Zelena energija se pridobiva iz naravnih virov in je pogosto tudi obnovljiva ter čista. Kaj to pomeni, kakšne vrste zelene energije poznamo in kakšne so njihove prednosti ter slabosti?

Stroški delovanja klimatske naprave vas bodo presenetili

Če je namestitev klimatske naprave še pred nekaj leti veljala za luksuz, je danes zaradi vse bolj vročih in soparnih poletij tako rekoč obvezna oprema vsakega doma. Vendarle pa so številni še vedno prepričani, da gre za velikega porabnika električne energije, zato raje trpijo vročino. Pa ni treba, da je temu tako. Če se dobro informirate o tem, kako kar najbolj optimalno izkoristiti njeno delovanje, zagotovo ne boste 'zašvicali' ob pogledu na račun za elektriko.

Ste vedeli, da lahko sončno elektrarno namestite na balkon?

Sonce vsak dan na zemljo odda veliko energije in k sreči le-to danes znamo izkoristiti in pretvoriti v elektriko, ki jo potrebujemo za življenje. O prednostih sončne elektrarne, kakšne imate možnosti namestitve na vaš dom ter cenovnih investicijah si preberite v nadaljevanju.

Bo energetska kriza pospešila prehod na obnovljive vire energije?

Zima bo, kot kaže, dolga in mrzla, vendar pa ta novica ne prihaja s strani meteorologov, ampak je le posledica aktualnih družbenih dogodkov, ki smo jim priča v zadnjem času. Vojna v Ukrajini, okrevanje gospodarstev po pandemiji in naraščajoča inflacija, nenazadnje pa tudi motena oskrba z energenti že terjajo svoj davek. V luči tega potekajo številne konference in zasedanja EU, na katerih stroka v sodelovanju s politiko skuša najti najbolj ugodne rešitve za izhod iz energetske krize.

Katero vrsto ogrevanja izbrati?

Čeprav morda pred novim vročinskim valom razmišljate zgolj o tem, kako bi se ohladili, pa je neizbežno dejstvo, da se bliža jesen. In z njo prihaja tudi ogrevalna sezona. Preverite, kateri so najpogostejši načini ogrevanja in kako izbrati pravega za vaš dom.

Preprosti načini, kako porabiti manj elektrike

Morda vsak ukrep sam po sebi ne pomeni znatno manjše porabe, toda prihranki se seštevajo in se lahko pozitivno odrazijo na vaših financah, odgovorna poraba elektrike pa je zelo dobra tudi za okolje. 

Miti in resnice o klimatskih napravah

Rekordno vroče poletne temperature so v zadnjih letih mnoge prisilile k nakupu klimatske naprave. Te tako niti slučajno niso več luksuz, temveč nujno potrebna rešitev vsakega domovanja. Nekateri se jih kljub temu še vedno otepajo, tudi zaradi številnih mitov, ki krožijo med ljudmi in so, kot bomo pojasnili v nadaljevanju, daleč od resnice in v praksi dokazanih dejstev.

Temelje stavb še vedno gradimo iz betona, namesto da bi uporabili les in druge obnovljive materiale

Poraba električne energije za hlajenje in ogrevanje stavb bi se do leta 2050 lahko potrojila, zato je nujno tudi razogljičenje stavb oz. njihovega ogrevanja in hlajenja, so ugotavljali udeleženci mednarodne konference Slovenskega združenja za energetiko. Med drugim so poudarili, da je razogljičenje priložnost, a za to potrebujemo politično voljo.

Pripravlja se dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050

Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov.

Kakšno kuhalno ploščo izbrati?

V množici različnih ponudb za kuhalne plošče in štedilnike na spletu ali v trgovini se že težko znajdemo, če nismo točno odločeni, kakšen tip štedilnika želimo. Če imamo namen prenavljati kuhinjo ali le zamenjati kuhalno ploščo, ki je vdelana v delovni pult, si moramo dobro pogledati ponudbo, ki je na voljo, da poiščemo tudi pravo dimenzijo.

Najboljše rešitve za vaš dom

Dom je naše varno zavetje, zato je še kako pomembno, da poskrbimo za celovito področje energetskih rešitev, s katerimi bomo v svoj dom vnesli pravo energijo, toplino in svežino. V nadaljevanju vam zato predstavljamo vse prednosti, ki jih ima posamezna energetska rešitev, kar vam bo zagotovo koristilo pri iskanju najboljše celostne rešitve za vaš dom.

Novembra večja proizvodnja in manjša poraba elektrike

V Sloveniji je neto proizvodnja električne energije novembra znašala 1526 gigavatnih ur, kar je 86 odstotkov več kot oktobra. Poraba je znašala 1193 GWh in bila manjša od oktobrske za 0,5 odstotka, je objavil statistični urad.

Električna energija: kakšna je poraba in proizvodnja v Sloveniji?

Danes si življenja brez električne energije preprosto ne moremo predstavljati. Zaradi elektrike je naš dom priskrbljen s svetlobo, zaradi nje lahko kuhamo, si operemo in sušimo oblačila, zaradi nje, konec koncev, lahko polnimo svoje telefone, uporabljamo druge pametne naprave in delamo pravzaprav vse, kar si lahko predstavljamo. Brez nje ne bi imeli niti tople vode, še manj pa ogrevanih ali hlajenih prostorov. Zakaj je pomembno, da z njo varčujemo in gospodarsko ravnamo s samo uporabo?

Tako lahko zmanjšate račun za elektriko

Vseh stroškov mogoče res ne moremo zmanjšati, med tiste, ki jih lahko, pa zagotovo sodi račun za elektriko. Pa veste, da imate možnost, da lahko sami izberete najboljšo ponudbo električne energije?

Se ta način ogrevanja najbolj izplača?

Na Petrolovega energetskega strokovnjaka se je obrnil naš bralec s sledečim vprašanjem.

Poraba še večja

Slovenija je junija porabila 1170 gigavatnih ur (GWh) električne energije, kar je en odstotek manj kot maja in dva odstotka več kot junija lani. Neto proizvodnja elektrike je bila medtem s 1185 GWh za 11 odstotkov manjša kot maja, kažejo danes objavljeni podatki državnega statističnega urada.

Eno- ali dvotarifno merjenje porabe električne energije?

Odločitev za eno- ali dvotarifno merjenje porabe električne energije v gospodinjstvu je v veliki meri pogojena z načinom življenja oziroma bivalnimi navadami. Enotarifni obračun ima približno 31 odstotkov gospodinjskih odjemalcev v Sloveniji, preostali imajo dvotarifnega, dobavitelji električne energije pa ocenjujejo, da je enotarifni ugodnejši le za redka gospodinjstva.

Priložnost, ki je ne smete zamuditi

V zadnjih letih tudi pri nas strmo narašča povpraševanje po sončnih elektrarnah. Kako tudi ne, ko pa je sončna energija skoraj brezplačna, s pokrivanjem lastne porabe električne energije pa občutno privarčujemo, hkrati pa smo neodvisni od nihanja cen energentov na trgu ter od gospodarskih in političnih dogajanj, ki lahko vplivajo na dobavo energentov.

Oktobra v Sloveniji večja poraba električne energije

V Sloveniji smo oktobra porabili 1206 gigavatnih ur (GWh) električne energije, kar je štiri odstotke več kot septembra in tri odstotke več kot oktobra lani. Medtem je bila neto proizvodnja elektrike s 1252 GWh za devet odstotkov manjša kot septembra, je danes objavil statistični urad.

Slovenci smo največ energije porabili za ...

V Sloveniji je bilo lani končni rabi namenjene okoli 206.000 terajoulov (TJ) energije, kar je štiri odstotke več kot leta 2015. Gospodinjstva so porabila nekaj manj kot četrtino te energije, največ je je bilo namenjene za ogrevanje prostorov. Najbolj pogost energent v gospodinjstvih so bila lesna goriva, je objavil statistični urad.

Presenečeni boste, koliko lahko prihranite

Ob gori položnic, ki nam vsak mesec povzročajo sive lase, najbolj izstopata položnici za ogrevanje in elektriko. Sicer je mogoče s pametnim ravnanjem in varčnimi napravami kar nekaj privarčevati, a roko na srce, investicije v nove energetsko bolj učinkovite in varčne naprave si marsikdo ne more privoščiti, če to ni nujno potrebno, zato je najbolj preprost in tudi s finančnega vidika dolgoročno najbolj učinkovit ukrep zamenjava dobavitelja.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854