poraba energije

Bi živeli v hiški z le nekaj kvadratnimi metri površine?
Ste kdaj pomislili, kako malo prostora potrebujete za udobno življenje? Mikrodomovi so majhna, kompaktna bivališča, ki običajno merijo od 15 do 50 kvadratnih metrov in temeljijo na učinkoviti rabi prostora. Na trgu predstavljajo cenovno dostopno, trajnostno in prilagodljivo alternativo tradicionalnim hišam. Mikrodomovi so lahko premični ali fiksni, pri čemer izzivajo klasične predstave o bivanju ter dokazujejo, da je manj včasih lahko več.

Termopanska zasteklitev – izboljšanje udobja in energijske učinkovitosti
Svet gradnje in arhitekture se nenehno razvija, vodi pa ga želja po izboljšani energetski učinkovitosti, udobju in trajnosti. Sestavni element te zgodbe je termopanska zasteklitev, ki jo pogosto imenujemo dvoslojna zasteklitev oziroma izolacijsko okno. Termopan ponuja številne prednosti, zaradi česar je priljubljena izbira pri novogradnji ali prenovi.

Na to morate biti pozorni preden, se odločite za sončne celice
Namestitev sončnih celic na streho lastnega doma predstavlja investicijo, ki pa naj bi se zaradi nižjih stroškov elektrike slej ko prej povrnila - a ker gre za večji vložek je potreben temeljit premislek. Tukaj je nekaj ključnih stvari, ki jih morate upoštevati, preden na svojo streho namestite sončne celice.

To je najbolj priljubljena barva božičnih lučk letos
Nič ni bolj prazničnega kot čudovito osvetljen dom, ki že na zunaj sporoča, da je božič tu. Sedaj skrajni čas, da jih obesite na svojo hišo, balkon, ali celo na drevesa ali ograjo na vrtu.

Lastniki sončnih elektrarn res potrebujejo tudi hranilnik?
Sončni kolektorji so v zadnjem času postali priljubljena izbira mnogih lastnikov domov, saj predstavljajo okolju prijazen, obnovljiv vir energije. Toda težava sončnih panelov je ta, da je proizvajanje elektrike neposredno odvisno od zunanjih dejavnikov, kar pomeni, da je proizvodnja v oblačnih dneh močno zmanjšana. Preverili smo, kako nam lahko to slabost pomagajo preseči hranilniki energije.

Ali se investicija v sončno elektrarno sploh še splača?
V letu 2024 je zaradi ukinitve sheme neto meritev prišlo do pričakovanega upada zanimanja za sončne elektrarne. Številni so namreč prepričani, da se tovrstna investicija več ne izplača. A strokovnjaki pravijo, da to ne drži in ponujajo 5 razlogov, zakaj bi morali razmisliti o energetski samooskrbi.

Ta detergent za pranje perila je popolnoma zastonj
Nobena skrivnost ni, da je pranje perila za okolje precej obremenjujoče, a se mu po drugi strani nikakor ne moremo izogniti. Poraba energije in vode je neizogibna, poleg tega pa večina klasičnih detergentov za pranje perila vsebuje snovi, ki niso biološko razgradljive in močno onesnažujejo okolje ter imajo nenazadnje vprašljiv učinek na naše zdravje. Vse to so razlogi, ki vas bodo morda prepričali, da si detergent iz kostanja pripravite kar sami.

Pazljivo, če na ta način grejete stanovanje, da ne pride do požara
Električni grelci ali kaloriferji so nadvse uporabna stvar. Z njimi lahko v zelo kratkem času ogrejemo prostor ter znižamo raven vlage. Čeprav so preprosti za uporabo, so po drugi strani lahko tudi nevarni, zato jih nikoli ne puščamo priklopljene brez nadzora. Tveganje za požar je še toliko večje, če je grelec priklopljen na električni podaljšek.

Na ta način se izgublja največ energije v vašem domu
Ugašanje luči v prazni sobi ali varčevanje s tekočo vodo sta načina, s katerima lahko prihranite denar pri stroških bivanja in pozitivno vplivate na okolje. Vendar pa je v vašem domu še veliko drugih skritih virov, ki so krivi za izgubljanje energije in se jih najverjetneje sploh ne zavedate.

Naj zunanja enota klimatske naprave ne kazi vašega vrta
Ali tudi vam ni všeč, kako je zunanja enota klimatske naprave videti za vašo hišo? Ko načrtujete namestitev klimatske naprave, je pomembno upoštevati tako estetske kot funkcionalne vidike.

Naprave, ki porabljajo elektriko tudi, ko so ugasnjene
Morda ste bili doslej prepričani, da elektronska naprava, ki je izklopljena ne porablja električne energije – a to ne velja vedno in povsod. Četudi ste pritisnili gumb, s katerim ste jo ugasnili, ne pozabite dodatno še iztakniti kabla iz vtičnice.

Kako varčni so v resnici varčni gospodinjski aparati?
Poraba energije gospodinjskih aparatov je v domačem okoju precej večja, kot navajajo številke na obvezni energijski nalepki, pišejo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Na to opozarjamo potrošniške organizacije že dlje časa, enako ugotovitev pa je potrdila tudi študija mednarodnega strokovnega združenja Evropski okoljski biro (eeb.org), ki je preučila porabo pri hladilnikih, televizorjih in pomivalnih strojih. Izmerjena poraba odstopa v večini primerov navzgor, v posameznih primerih tudi do dvakrat.

Je uporaba cvrtnika na vroč zrak res bolj varna od mikrovalovne pečice?
V današnjem hitrem tempu življenja, kjer je čas bistvenega pomena, so kuhinjski aparati, ki ponujajo udobje in učinkovitost, postali sestavni del našega življenja. Če je morala biti do nedavnega v praktično vsaki kuhinji mikrovalovna pečica, jo je v zadnjih letih zamenjal cvrtnik na vroč zrak. Polemike glede tega, kako zdrava je hrana, pripravljena v enem ali drugem aparatu, pa kar ne pojenjajo.

Veste, kaj je sNES – skoraj ničenergijska hiša?
Skoraj ničenergijske hiše niso več nekaj 'ekstravagantnega', pač pa so realnost in vse bolj priljubljene tudi pri nas. Pravzaprav morajo biti po evropski direktivi vse nove hiše od leta 2020 grajene po principu skoraj ničenergijskih stavb.

Koliko elektrike porabijo vaši gospodinjski aparati?
Glede na vse višje zneske na položnicah za elektriko bo v letu 2024 tradicionalnim odločitvam o hujšanju, odrekanju raznim razvadam in bolj zdravem življenjskem slogu najbrž treba dodati tudi malce drugačne vrste zaobljub: denimo varčevanje in smotrno porabo energije. Precej lahko storite z rednim ugašanjem luči in izklapljanjem aparatov, ko jih ne uporabljate. Tudi s pranjem v nočnih urah lahko prihranite. Še pomembnejše pa je, da preverite, kako potratni so dejansko vaši električni aparati, in jih po potrebi zamenjate z novimi, energetsko učinkovitejšimi modeli.

Električni grelnik vode – naj bo vklopljen ves čas ali le po potrebi?
Bo električni grelnik vode oziroma bojler porabil manj električne energije, če ga vklopite po potrebi ali če je neprestano vklopljen? Razkrivamo končni odgovor na to vprašanje, pa tudi nekaj praktičnih nasvetov in primerov.

Tako morate oprati spodnje perilo, da bo zares čisto
Le kaj bi lahko šlo narobe pri tako preprostem opravilu, kot je pranje spodnjega perila. Naložimo ga v boben, dodamo pralni prašek ali tekoči detergent ter nastavimo program. Rezultat bi moralo biti popolnoma čisto in dišeče spodnje perilo. A četudi je tako videti, je v resnici lahko še vedno polno škodljivih mikroorganizmov. Preberite, kaj je bilo ugotovljeno v najnovejši raziskavi – zakaj se to zgodi in katero napako delamo pogosto.

To se zgodi, če v pralni stroj nalijete preveč detergenta
Gospodinjske naprave, kot so pomivalni stroj, električna pečica in pralni stroj, so precej veliki porabniki električne energije, vendar pa ste za visok račun zelo verjetno vsaj delno krivi vi sami. Morda delate napako, ki vas ob koncu meseca stane veliko več, kot je potrebno.

Kako zelena je zelena energija?
Čeprav se svet še vedno oklepa fosilnih goriv, pa si zahodne države tudi zaradi trenutne vojne v Ukrajini in sankcij proti Rusiji vse bolj prizadevajo, da bi jih v čim večji meri nadomestile z zelenimi viri energije. Zelena energija se pridobiva iz naravnih virov in je pogosto tudi obnovljiva ter čista. Kaj to pomeni, kakšne vrste zelene energije poznamo in kakšne so njihove prednosti ter slabosti?

Je pranje perila pri nizkih temperaturah lahko učinkovito?
Pranje perila v vroči vodi je morda učinkovit način, da umazana oblačila postanejo spet čista, ampak ali ste se kdaj vprašali, koliko denarja plačate za to? In kakšno visoko ceno plača okolje? Drobni delci, imenovani mikrovlakna, ki se ob pranju izločajo z oblačil, so namreč hud okoljski problem, saj pogosto končajo v oceanih.

Stroški delovanja klimatske naprave vas bodo presenetili
Če je namestitev klimatske naprave še pred nekaj leti veljala za luksuz, je danes zaradi vse bolj vročih in soparnih poletij tako rekoč obvezna oprema vsakega doma. Vendarle pa so številni še vedno prepričani, da gre za velikega porabnika električne energije, zato raje trpijo vročino. Pa ni treba, da je temu tako. Če se dobro informirate o tem, kako kar najbolj optimalno izkoristiti njeno delovanje, zagotovo ne boste 'zašvicali' ob pogledu na račun za elektriko.

Kako pravilno očistiti air fryer?
Cvrtnik na vroč zrak oz. air fryer je v zadnjih dveh letih postal eden izmed najbolj priljubljenih kuhinjskih aparatov in verjetno skorajda ni več kuhinje, v kateri ne bi bil prisoten. Če ste tudi vi med njegovimi zvestimi uporabniki, je zelo pomembno, da veste, kako ga pravilno očistiti. Poglejmo si, kateri so najboljši predlogi za čiščenje.

Ste vedeli, da lahko sončno elektrarno namestite na balkon?
Sonce vsak dan na zemljo odda veliko energije in k sreči le-to danes znamo izkoristiti in pretvoriti v elektriko, ki jo potrebujemo za življenje. O prednostih sončne elektrarne, kakšne imate možnosti namestitve na vaš dom ter cenovnih investicijah si preberite v nadaljevanju.

Bo energetska kriza pospešila prehod na obnovljive vire energije?
Zima bo, kot kaže, dolga in mrzla, vendar pa ta novica ne prihaja s strani meteorologov, ampak je le posledica aktualnih družbenih dogodkov, ki smo jim priča v zadnjem času. Vojna v Ukrajini, okrevanje gospodarstev po pandemiji in naraščajoča inflacija, nenazadnje pa tudi motena oskrba z energenti že terjajo svoj davek. V luči tega potekajo številne konference in zasedanja EU, na katerih stroka v sodelovanju s politiko skuša najti najbolj ugodne rešitve za izhod iz energetske krize.

Na kaj moramo biti pozorni pred nakupom pralnega stroja?
Prišli ste iz službe in v kopalnici vas je pričakala poplava, sredi nje pa pokvarjen pralni stroj. Torej je čas, da ga zamenjate. Čeprav nakup tega gospodinjskega aparata ni najbolj vznemirljiva stvar, pa si brez njega danes težko zamišljamo vsakdan. Vas zanima, na kaj morate biti pozorni pred nakupom in na kakšen način se lotiti izbire? Za vas imamo nekaj praktičnih nasvetov, kako med vso ponudbo izbrati pravi pralni stroj zase.

Katero vrsto ogrevanja izbrati?
Čeprav morda pred novim vročinskim valom razmišljate zgolj o tem, kako bi se ohladili, pa je neizbežno dejstvo, da se bliža jesen. In z njo prihaja tudi ogrevalna sezona. Preverite, kateri so najpogostejši načini ogrevanja in kako izbrati pravega za vaš dom.

Sistem ogrevanja, ki vam prihrani do 85 % stroškov
Kako se bomo ogrevali v svojem novem domu? To je eno ključnih vprašanj, ki si jih zastavljamo pri načrtovanju novogradnje ali prenove obstoječe hiše. Odločitev je povezana z visokimi stroški investicije, vplivala pa bo na naše bivalno udobje in s tem povezane stroške v prihodnjih desetletjih. Pri trenutnih naraščajočih in nestabilnih cenah energentov so tako vse bolj oziramo k rešitvam, ki zagotavljajo čim večjo energetsko neodvisnost.

Varčne in LED žarnice – prednosti, slabosti in prihranki
O varčnih žarnicah ter LED žarnicah je bilo že veliko povedanega, toda ali ste vedeli, da je pomembna njihova učinkovitost, označena s črkami od A do G?

Tako nas ne bo zeblo
Veseli smo bili toplega septembra, a dnevi so vse krajši, zrak se začenja ohlajati, vlaga je in ob večerih bi radi malo pogreli stanovanje, ne glede na to, kdaj se prične kurilna sezona. Hlad najprej zaznamo, kadar dlje časa sedimo in v kopalnici, kjer je tudi vlaga.

Preprosti načini, kako porabiti manj elektrike
Morda vsak ukrep sam po sebi ne pomeni znatno manjše porabe, toda prihranki se seštevajo in se lahko pozitivno odrazijo na vaših financah, odgovorna poraba elektrike pa je zelo dobra tudi za okolje.