posek dreves

To je razlog, da Ljubljanski grad te dni preletavajo helikopterji
Ljubljanska mestna občina je te dni začela z napovedano sečnjo dreves na Grajskem griču pod Ljubljanskim gradom. Kot je za STA povedal ljubljanski župan Zoran Janković, je sečnja na grajskem hribu namenjena zaščiti hiš in prebivalcev pod gričem.

Obnova in nega gozda: Pot do zdravja in dobrega počutja
Generalna skupščina Združenih narodov je leta 2012 21. marec razglasila za mednarodni dan gozdov, dan promocije gozdov in ozaveščanja o pomenu in nujnosti trajnostne rabe vseh vrst gozdov. Letošnji mednarodni dan gozdov poteka pod geslom "obnova in nega gozda: pot do zdravja in dobrega počutja".

V gozdovih ogromno škode tudi letos
Slovenski gozdovi se tudi letos srečujejo z negativnimi posledicami vetrolomov in s prenamnožitvijo podlubnikov.

Na Koroškem so razglasili nevarnost gradacije smrekovega lubadarja
Zavod za gozdove Slovenija (v nadaljevanju ZGS) je pred dnevi razglasil veliko nevarnost gradacije smrekovega lubadarja na Koroškem. S pozivom želijo spodbuditi lastnike gozdov k hitremu poseku prizadetega drevja. Na Koroškem namreč po trenutnih podatkih lubadar povzroča največ težav na območju občine Dravograd.

V slovenskih gozdovih lani posekali pet milijonov kubičnih metrov lesa
Posek v slovenskih gozdovih je lani znašal nekaj manj kot pet milijonov kubičnih metrov, kar je manj kot leto prej in manj od možnega poseka, je danes v Slovenj Gradcu ob robu licitacije lesa povedal direktor Zavoda za gozdove Slovenije Damjan Oražem. Ob tem je napovedal, da bo do konca tedna pripravljen načrt sanacije po decembrskem vetrolomu.

Nov škodljivec v Sloveniji
Na območju Slovenije, natančneje v Podsabotinu v Goriških brdih, so potrdili najdbo azijskega ambrozijskega podlubnika, novega škodljivca iz družine podlubnikov, ki z izvrtavanjem rovnih sistemov pod lubjem in v lesu ter vnosom simbiotske glive povzroča poškodbe na drevesih. Rastlina lahko zaradi tovrstne izčrpanosti propade.

Nad podlubnike tudi z brezpilotniki
Zavod za gozdove preizkuša sistem ocenjevanja razširjenosti podlubnika v slovenskih gozdovih s pomočjo brezpilotnih letal, pri čemer mu je z brezpilotniki na pomoč priskočilo Ministrstvo za obrambo. Z letali bodo poskušali okužena območja odkriti iz zraka, s čimer bi v primerjavi z identifikacijo s tal prihranili veliko časa.

Obiskovalci Rožnika, previdno!
Obiskovalci ljubljanskega Rožnika bodo morali biti v prihodnjih dneh previdni. V gozdu na območju Ceste na Rožnik in poti na Drenikov vrh se bo namreč predvidoma do nedelje izvajala sečnja drevja. Ljubljanski zavod za gozdove obiskovalcem Rožnika svetuje, da upoštevajo navodila izvajalcev sečnje, pse pa imajo na vrvici.

Letos škoda še večja?!
Zaradi podlubnikov je bilo v Sloveniji lani za posek označenega skoraj 2,2 milijona kubičnih metrov lesa, večinoma smrek, posekanega pa za 1,8 milijona kubičnih metrov. To je precej več od dotlej rekordnih 750.000 kubičnih metrov, kolikor so jih zaradi podlubnikov posekali v 2005. Letos bo po pričakovanju škoda podobna ali celo večja kot lani.

'Varstvena situacija v slovenskih gozdovih je letos katastrofalna!'
Poznojesenski čas in prihajajoča zima predstavljajo priložnost za sanacijo gozdov, ki so jih letos napadli lubadarji. Tako bi preprečili še hujšo škodo, ki ob razmnožitvi lubadarja grozi v prihodnjem letu. Gre za največji napad lubadarja na Zgornjem Gorenjskem doslej, zato na območni enoti zavoda za gozdove lastnike pozivajo k ukrepanju.

Kakšna je kazen za krajo smreke?
Marijana Tavčar z Zavoda za gozdove Slovenije nam je svetovala, kako si zagotoviti okrasno drevesce tako, da bomo pri tem čim manj škodovali našim gozdovom in obenem upoštevali Zakon o gozdovih.