poskrbeti

Najboljši način, da se mleko ne bo pokvarilo
Gotovo se vam je že zgodilo, da ste iz hladilnika vzeli mleko in nato opazili, da je rok trajanja, zapisan na embalaži, že potekel. Ali to pomeni, da ga moramo takoj zliti v odtok? Kako dolgo po preteku roka uporabnosti je mleko uporabno? In kako poskrbeti, da bo ostalo sveže čim dlje?

Ob ogledu novega doma sta ostala brez besed
Zadnji dve nedelji je ekipa Delovne akcije preživela v Petrovčah, kjer je priskočila na pomoč Marjeti in Mitji. Življenje ju je močno preizkusilo, a kljub vsem oviram sta si ustvarila ljubečo družino. Ker je Mitja pri 17 letih izgubil obe nogi, je bil osrednji cilj prenove ustvariti stanovanje, ki bo prilagojeno njegovim potrebam.

Prenova doma je Mitji in Marjeti spremenila življenje
Marjeta Planinšek in Mitja Senožetnik sta se v življenju srečala z mnogimi izzivi, vendar ju je ravno bolečina povezala in jima dala novo upanje. Skupaj z dvema sinovoma živita v Petrovčah, njun dom pa nujno potrebuje prenovo, saj ni prilagojen Mitju, ki je odvisen od invalidskega vozička. Ana in njeni mojstri so se odločili, da jim priskočijo na pomoč in družini omogočijo boljše in dostopnejše življenje.

Napaka v začetku gradnje, ki vas lahko stane varnega doma
Gradnja novega doma zahteva čas in predvsem tehten premislek. Čeprav se napakam, težavam in oviram pri tem ne moremo izogniti, pa lahko s skrbnim načrtovanjem poskrbimo, da bo proces tekel bolj gladko in nas bo glava bolela vsaj nekoliko manj. V nadaljevanju razčlenjujemo ta proces, da bo pot do sanj o novem domu manj stresna ter da se boste na najpomembnejša vprašanja odločili pravilno.

Ali drži, da ravna streha slej ko prej začne puščati?
Streha. Tako osnoven in samoumeven del vsake hiše. Je nekakšna pika na i pri gradnji. Šele ko je hiša pod streho, dobi končno tisto svojo prepoznavno obliko. V našem okolju je sicer veliko kreativnih streh, a trdno na vrhu je zasidrana dvokapnica. Se pa zadnje desetletje opaža vse več modernih arhitektonskih rešitev in te imajo večinoma kvadraten ali pravokoten videz. Nekatere imajo sicer blag naklon, druge pa imajo popolnoma ravno streho, če lahko temu tako rečemo. In kot takšne delijo mnenje ljudi. Eni jih namreč obožujejo zaradi svojega minimalističnega videza, drugim pa so grde zaradi svoje sterilne oblike.

Tako se znebite pršic v vašem domu
Pršice so mikroskopsko majhni škodljivci, ki se naselijo v prašnih predelih naših stanovanj. Prah je njihov priljubljeni življenjski prostor tudi zato, ker je ta pogosto pomešan z odmrlimi delci človeške in živalske kože, s katerimi se prehranjujejo. Ker so tako majhne, jih ni mogoče videti s prostim očesom, a ste lahko prepričani, da se zagotovo nahajajo tudi v vašem domu. Res je, da sicer niso škodljive, ne grizejo in ne širijo bolezni kot denimo stenice, uši ali klopi, vendar pa puščajo iztrebke, ki lahko poslabšajo zdravstveno stanje ljudi, ki so nagnjeni k alergijam in astmi.

To morate vedeti, če imate na svojem vrtu obešeno ptičjo hišico
Zimski čas je za ptice – vsaj tiste, ki ne odletijo v tople kraje – zahteven. Postavitev ptičje krmilnice pred hišo zato ni le način, kako jih privabiti na svoj vrt, ampak jim dejansko lahko pomaga preživeti. Toda za to boste morali storiti več kot le vreči nekaj ptičjih semen v krmilnico.

Kako preprečiti neprijetne vonjave mačjih ljubljenčkov?
Dobili ste mladega mucka. Čestitamo! Mačke so za življenje v stanovanju zelo praktične in ne potrebujejo veliko pozornosti. Ob vseh dejstvih o mačkah tudi pri navajanju na sobno čistočo ne boste imeli veliko težav. Kljub temu pa vam lahko nasveti v nadaljevanju pridejo prav.

Bi morali lastniki psov in mačk plačati dodaten davek?
Zavetišča za zapuščene živali se na dnevni ravni soočajo s finančno stisko, prepolnimi kapacitetami ter pomanjkanjem osebja. Potem ko je v začetku leta k omenjenemu problemu ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pristopilo z novim davkom, pa se je nanje vsul plaz kritik. Mi smo preverili, kakšno je mnenje zavetišč ter ali menijo, da bi dodatna finančna sredstva, ki bi prišla s tega naslova, lahko kakorkoli pozitivno pripomogla k reševanju problematike.

Težave grškega turizma: bodo bazeni ostali prazni?
Grške oblasti pred letošnjo turistično sezono iščejo hitre rešitve, tokrat v ospredju pomanjkanje vode.

Superživilo, ki je vedno bolj priljubljeno tudi pri nas
Liči je tropsko širokolistno zimzeleno drevo, ki izvira iz Kitajske. Čeprav se najpogosteje goji zaradi plodov, ki so odličnega okusa, pa veliko drevo na vrtu nudi tudi prijetno senco, kar je njegova dodatna prednost. Na naših vrtovih in sadovnjakih med sadnim drevjem zagotovo ni prva izbira, kar pa ne pomeni, da ni možnosti za njegovo rast in uspevanje.

Slovenska arhitektka o tem, kaj potrebuje prav vsak dom
Gradnja novega doma je razburljiv korak ter hkrati velik organizacijski in v zadnjem času predvsem finančni izziv. Cilj vsake novogradnje je seveda čimprejšnja vselitev. Za dosego tega cilja pa je, sploh če smo omejeni s sredstvi, treba dobro razmisliti o prioritetah. Ključno je, da se osredotočimo na najnujnejše potrebe, medtem ko lahko nekateri nakupi in dodatna dela počakajo. V nadaljevanju bomo govorili o tem, kaj naj ima prednost in katere stvari lahko preložimo na čas po vselitvi.

Kakršen lastnik, takšen pes?
Ste že slišali za rek – kakršen lastnik, takšen pes? Če pogled zgolj usmerimo na kakšen park, pogledamo kakšnega lastnika in njegovega psa, lahko s skorajšnjo gotovostjo trdimo, da je to res. Radi verjamemo tudi, da si mi izbiramo živali, naše spremljevalce, ki kmalu postanejo nepogrešljiv del družine. Pa vendar, ste pomislili, da tudi pes, na svoj način, določa in izbere svojega lastnika?

Novinarka 24ur o tem, kako je v njeno življenje prišel oranžni muc
Tea Šentjurc je prodorna novinarka, ki jo že vrsto let lahko spremljamo v informativni oddaji 24ur. Večino časa smo je vajeni poročati o precej resnih družbeno-političnih temah, nam pa je zaupala, kdo ji zadnje mesece lepša proste trenutke. Približno pol leta nazaj se ji je namreč uresničila dolgoletna želja, saj se s partnerjem s poletnih počitnic nista vrnila sama.

Tako boste rešili porumenele liste božične zvezde
Božična zvezda je čudovita lončnica, še posebej priljubljena v božičnem času. Kot tropska rastlina, ki je vajena nekoliko drugačnih pogojev kot so značilni za naše podnebje, pa včasih potrebuje posebno skrb in pozornost. Če listi vaše božične zvezde naenkrat postajajo rumeni, je to lahko posledica neustreznega zalivanja, osvetlitve, nenadne spremembe temperature ali morda nepravilnega gnojenja.

Sanacija fasade ob pojavu plesni
Gotovo ste že kdaj med dolgotrajno vožnjo opazovali raznolike stavbe, ki so drvele mimo vas. Raznolike v obliki in dizajnu, nekatere barvne, druge sivo ali črno-bele, nekatere obložene z lesom, spet druge s kamnom. Ljudje znajo vedno znova presenetiti z novimi idejami in te vedno z veseljem opazujem. Ste pa verjetno na marsikateri hiši tudi opazili vzorce na fasadi, ki nekako ne sodijo tja. Pri nekaterih so bili ti videti kot temne lise, pri drugih pa kot izraziti črni madeži. Zelo verjetno ste pomislili na plesen. Pa poglejmo, če to drži in ali lahko kaj ukrenemo glede tega.

Veste, kako pravilno prižgati svečko?
Ste tudi vi komaj čakali zimske dni, da lahko svoje stanovanje okrasite s svečkami in svečami najrazličnejših vonjev, barv, velikosti in oblik? V obdobju, ko je dan že pošteno krajši, zunanje temperature pa so že povsem zimske, ni nič bolj sproščujočega od posedanja v udobnem kavču ob knjigi in skodelici čaja ter s prižgano svečko, ki ustvari prijetno toplo svetlobo, sploh, če je ta dišeča pa še osvežujoč vonj ima. Pa veste, kako jo pravilno prižgati in kako poskrbeti, da bo ta gorela čim dlje?

Solata, ki jo obožujemo pozimi
Radič je sredozemska rastlina, ki spada v družino cikorij. Največkrat ga pripravljamo kot solato, vendar se njegovi listi odlično obnesejo tudi v rižotah, testeninah, zavitkih in drugih prilogah. Prilagojen je na rast v različnih pogojih, zlahka ga vzgojimo tudi sami doma, saj je razmeroma nezahtevna rastlina, vajena tudi trših vremenskih pogojev. Čeprav je trajnica, ga gojimo kot enoletnico.

Kakšne prednosti in slabosti ima vinil?
Glavna prednost vinila je trpežnost, kar ni zanemarljiva lastnost za del domovanja, kot so tla. Dandanes lahko za povrh talne obloge iz tega materiala dokaj prepričljivo posnemajo videz drugih, pogosto dražjih materialov – od lesa in keramičnih ploščic do kamna ali celo marmorja.

Ustvarjalka venčkov nam je zaupala 'recept' za svojega najljubšega
Mateja Pintarič je vsestranska ustvarjalka, ki se predstavlja pod imenom Travniška. Tako inspiracijo kot materiale za svoje ustvarjanje najpogosteje črpa iz narave. V času, ko je najbolj zasedena, saj hiti še z ustvarjanjem zadnjih adventnih venčkov, si je vzela čas in z nami poklepetala prav o tej temi, adventnih venčkih.

Vrtno pohištvo pozimi: Kako podaljšati njegovo življenjsko dobo?
Sezona žara, kave na prostem in poležavanja pod jablano se je končala. Zunaj je hladno in deževno, dnevi so krajši in tema nas prehitro prežene v notranjost. Če imate pergolo, lahko sezono na prostem podaljšate še za nekaj časa. Toda kako bo zima vplivala na vaše vrtno pohištvo?

Veterinarka opozarja na prenagljene odločitve za posvojitev živali
Oskrba domačih živali je ključnega pomena za njihovo zdravje in dobro počutje. Naši ljubljenčki zahtevajo ustrezno nego, ki ni omejena zgolj na hranjenje in sprehode. Na kaj moramo biti še pozorni? To nam svetuje Nuša Schumet, veterinarka in vodja Šolske veterinarske ambulante BIC Ljubljana.

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom
Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Vremenoslovci napovedujejo ohladitev, zato ne pozabite zaščititi vaših grmovnic
Vremenoslovci v naslednjih dneh napovedujejo občutno ohladitev, zato je skrajni čas, da na zimo pripravimo tudi svoj vrt. Za zelenjadnice ste verjetno že poskrbeli, nikar pa ne pozabite tudi na okrasne grmovnice. Za vas imamo 5 nasvetov, kako to storiti.

Zakaj cvetača postane vijoličasta?
Vijoličasta cvetača se, razen po barvi, od nam bolj poznane in priljubljene bele različice pravzaprav ne razlikuje. Vendar pa mnoge njena živa barva prestraši in se ji raje izognejo. Ko se glavice cvetače na vašem vrtu po zunanjem robu obarvajo vijoličasto, vam ni treba skrbeti. Četudi ne gre za sorto, ki je že v osnovi take barve, obarvanje ni posledica plesni, škodljivcev ali drugih bolezni, takšna cvetača pa je še vedno povsem varna za uživanje.

Uporabni nasveti za hitro čiščenje kuhinje
Čiščenje kuhinje je nujno opravilo, ki pa ni vedno najbolj prijetno. Še posebno, če pri tem nismo dosledni. Nakopičena posoda, umazan jedilni pribor, ostanki hrane, odpadna embalaža in druga navlaka, ki je ne počistimo sproti, lahko kuhinjo kmalu spremenijo v pravi kaos. Neurejena kuhinja, ki potrebuje temeljito čiščenje, se včasih lahko zdi kot velik zalogaj, pa vendar vam spodnji nasveti lahko delo precej olajšajo.

Kaj moramo upoštevati pri gradnji hiše, če želimo kamin?
Kamin še zdaleč ni le vir toplote. Že od nekdaj velja kot prostor za druženje ob hladnih večerih ali kotiček za sprostitev po napornem dnevu. Moj dober kolega, dimnikar, mi je nekoč celo rekel, da je hiša brez dimnika zgolj lopa. Poleg estetske vrednosti in prijetnega vzdušja, ki ga ustvarja, pa kamin seveda uporabljamo tudi za ogrevanje doma. Da bi kamin kar najbolje služil svojemu namenu, je njegovo izvedbo najbolje načrtovati že v zgodnjih fazah gradnje. V nadaljevanju si bomo pogledali, kaj moramo upoštevati, če želimo v novogradnjo umestiti kamin.

Kako poskrbeti za dovolj svetlobe v domači pisarni?
V današnji digitalni dobi je delo od doma za mnoge postalo norma. Ne glede na to, ali delate na daljavo, ste samostojni podjetnik ali študent, je dobro osvetljena domača pisarna ključnega pomena za produktivnost, udobje in splošno dobro počutje. Pri opremljanju domače pisarne je treba biti pozoren na spodaj omenjene dejavnike.

Ob obisku pokopališča upoštevajmo pravila vedenja
Pokopališče je poseben kraj, ki ga obiščemo z namenom, da bi se poklonili prijateljem, sorodnikom in znancem, ki smo jih imeli radi, a so nas žal za vedno zapustili. Prav vsak izmed nas ima pravico, da to stori v miru in tišini, zato ob obisku pokopališča bodimo uvidevni, spoštljivi in pozorni, da s svojo dejavnostjo ne motimo drugih. Na pokopališču sicer skozi vse leto veljajo določena pravila, ki pa jih ob 1. novembru, ko bo gneča še toliko večja, velja posebej ozavestiti.

To morajo početi zavetišča za živali, da lahko sploh preživijo
Zavetišča in društva za pomoč živalim imajo pomembno vlogo v skupnosti. Poleg tega, da z ulice rešujejo brezdomne živali ter jim nudijo začasen dom in veterinarsko oskrbo, na njih pogosto pade tudi breme iskanja in pridobivanja finančnih sredstev. Preverili smo, od kod zavetišča in društva pri nas sploh pridobivajo sredstva in ali ta zadostujejo za njihove potrebe.