povprečje

Končuje se še eno rekordno leto
Vse kaže, da bomo zabeležili novo rekordno toplo leto, hkrati pa naj bi bilo to prvo leto z dvigom temperature nad 1,5 stopinje Celzija!

Razkrivamo vzrok, da vam paradižnik ne zori
V vrtu se paradižnik že lepo bohoti, toda kljub temu, da je na rastlini veliko paradižnika, nikakor noče dozoreti. Kaj je vzrok?

To je razlog za nenavadno vremensko dogajanje to poletje
Julij je bil po podatkih EU najtoplejši mesec na svetu v zgodovini meritev, je danes potrdil evropski program za podnebje Copernicus.

Slovencev, ki si ne morejo privoščiti primerno toplega stanovanja, je vedno manj
V torek, 20. 9. 2022, se je začel evropski teden trajnostnega razvoja 2022, namenjen organiziranju dejavnosti, projektov in dogodkov, ki podpirajo trajnostni razvoj in njegove cilje ter skrbijo za njihovo prepoznavnost. Aktivnosti bodo potekale do ponedeljka.

Poglejte, katera eterična olja so primerna za živali
'Če lahko pomagamo sebi, zakaj ne bi tudi svojim kosmatim in manj kosmatim,' mi je v pogovoru zaupala Petra ter pojasnila, da v želji, da jim ne bi škodovala, ampak jim varno pomagala, začela prebirati literaturo, preučevati klinične raziskave in prišla do zaključka, da marsikatero eterično olje, rastlinsko olje, po katerem ljudje pogosto posegamo, ni ravno primerno za uporabo na živalih.

Megla ni vedno enaka oziroma niso povsod enaki vzroki zanjo
Ena od tem našega vsakdana je gotovo vreme. Konec koncev določa, kako se bomo oblekli, ali bomo na pot vzeli dežnik, celo ali bo gneča na cesti še večja kot običajno. V zimskem času za jutranjo rekreacijo poskrbi zapadli sneg, v hladnejšem delu leta pa svojo neprijazno sivo podobo pokaže tudi megla. Ta je kljub svoji sivini »privlačna« za marsikaterega fotografa.

Temperaturni rekord 38 stopinj Celzija na Arktiki
Podobno so rekordno temperaturo lani zabeležili tudi na južnem polu na Antarktiki, in sicer 18,3 stopinje Celzija.

Ste tudi vi varčevali za večje nakupe?
Gospodinjstva v Sloveniji so v letu 2020 privarčevala največ doslej, privarčevana sredstva so najizraziteje usmerila v vpogledne vloge, njihova zadolženost pa se v primerjavi z letom 2019 ni bistveno spremenila. V 2020 se je okrepilo varčevanje gospodinjstev v vseh evropskih državah.

Je že skrajni čas za bolj trajnostna oblačila?
V povprečju vsak Slovenec na leto zavrže 12 kilogramov oblačil. Se ob tem zavedamo, kakšno škodo delamo okolju, kdo ta poceni oblačila in v kakšnih razmerah izdeluje? Je čas za bolj trajnostno obnašanje? Na to odgovarja novinarka Maja Sodja.

Za mišjo mrzlico umrla ena oseba
Nacionalni inštitut za javno zdravje je letos doslej prejel prijave o 562 primerih mišje mrzlice, kar je veliko več kot lani, ko je v celem letu prejel 14 prijav. Med obolelimi je 240 oseb potrebovalo bolnišnično zdravljenje, ena oseba pa je umrla.

Ljudje, ki se zbujajo ob tem času, so srečnejši, produktivnejši in imajo boljšo plačo
Morda boste naslednjič, po branju tega članka in študije, ki jo ta zajema, premislili, preden boste znova pritisnili dremež. Različne povezane študije, ki jih je zajelo podjetje Amerisleep, namreč razkrivajo naslednje podatke.

Razbijamo stereotipe: Sosedje so samo za kreganje
Na Statističnem uradu Republike Slovenije bodo vsak ponedeljek v letošnjem avgustu skušali razbiti nekaj stereotipov o prebivalcih Slovenije. In prvi stereotip – ali drži, da se s sosedi radi kregamo?

Svetovni dan okolja letos v znamenju obnove ekosistemov
Danes je svetovni varstva okolja in letošnji slogan je 'obnova ekosistemov'. S tem se pri Združenih narodih tudi uradno začne desetletje za obnovo ekosistemov (2021–2030).

Naravni parki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti
V teh dneh obeležujemo kar tri pomembne okoljske dneve, in sicer dan Nature 2000 (21. 5.), mednarodni dan biotske raznovrstnosti (22. 5.) in evropski dan parkov (24. 5.). Ob dnevu Nature 2000 je Ministrstvo za okolje in prostor priredilo spletni pogovor z ustvarjalci naravoslovnega dokumentarnega filma Divja Slovenija. Letošnji evropski dan parkov pa sovpada s praznovanjem okrogle obletnice petih slovenskih naravnih parkov.

Nas čaka mokra zima s snegom? Vsaj december bi lahko bil zimski
Zunaj je zadišalo po zimi, torej je čas, da resno spregovorimo o (letošnji) zimi in snegu.

V tem slovenskem kraju največ odpadkov na prebivalca!
V Sloveniji je lani nastalo za skoraj 6,2 milijona ton odpadkov, od tega približno 987.000 ton komunalnih odpadkov. Kje jih je največ na prebivalca?

Kmetje se držijo za glave
Večja količina dežja letos ne greni počitnic le vsem tistim, ki so pričakovali sončne dni, da bi uživali ob morju. Negativne učinke prepogostega deževja čutijo predvsem slovenski kmetje.

Slovenija malo pod evropskim povprečjem pri komunalnih odpadkih na prebivalca
Države EU so predlani skupno na osebo ustvarile 480 kilogramov komunalnih odpadkov, kar je devet odstotkov manj kot leta 2002, ko je bila številka najvišja doslej, in približno toliko kot leta 1995. Slovenija je bila leta 2016 s 466 kilogrami pod evropskim povprečjem. V primerjavi z letom 1995 je količina odpadkov upadla za 21,8 odstotka.

Cene električne energije in plina nižje
Cene električne energije za gospodinjstva v EU so se v prvem polletju glede na enako obdobje lani v povprečju znižale za 0,5 odstotka, cene plina pa za 6,3 odstotka. V Sloveniji, kjer so cene sicer pod povprečjem EU, se je elektrika pocenila za 0,6 odstotka, zemeljski plin pa za 7,7 odstotka, je danes objavil evropski statistični urad Eurostat.

Zelo malo ljudi pozna ta ukrep, a prinaša velike prihranke pri ogrevanju
V večstanovanjskih stavbah so šele dobro začeli kurilno sezono, pa je že slišati pritožbe stanovalcev zaradi težav pri ogrevanju, naj bodo to premrzli ali pretopli radiatorji, šumenje v radiatorjih ali skrb zaradi previsokih zneskov na položnicah. Rešitev je več, od celovite energetske prenove do delnih sanacij, ena cenejših in izjemno učinkovitih rešitev omenjenih težav pa je sicer mnogim nepoznano hidravlično uravnoteženje ogrevalnega sistema, ki prinaša ne le udobje za štirimi stenami lastnega doma, temveč tudi velike prihranke.

Obetajo se spremembe pravilnika o delitvi stroškov toplote
Ministrstvo za infrastrukturo pripravlja spremembe pravilnika načina delitve in obračuna stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli, ki naj bi začel veljati sredi septembra oz. pred začetkom letošnje kurilne sezone. Novosti gredo v smeri spodbujanja racionalne porabe toplote in bolj pravične delitve stroškov.

Podatki statističnega urada RS razkrivajo ...
V prvi polovici letošnjega leta v Sloveniji nismo dobili nobenega novega naselja. Je pa na novo nastala ena ulica, določenih je bilo skoraj 2100 novih hišnih številk, kažejo podatki Statističnega urada RS (Surs).

Preverite cene stanovanj
V Sloveniji je za 200.000 evrov mogoče kupiti 118 kvadratnih metrov (m2) veliko stanovanje, kar Slovenijo uvršča v evropsko povprečje, ki je pri 114 m2, kaže letošnja Deloittova študija o cenah stanovanj. V Ljubljani je medtem za 200.000 evrov na voljo 80 m2, v večjih evropskih mestih pa 90 m2 veliko stanovanje.

To morate vedeti vsi ljubitelji medu
Le kaj bi brez čebelic?! Seveda rastline oprašuje še veliko drugih žuželk, a čebele daleč prevladujejo. Pa veste, katere vse so medovite rastline? Kako se obnašati v bližini čebel? Kakšni so pozitivni učinki medu? Razkrivamo v nadaljevanju ...

Živite v bloku? Pozor!
Med stanovalci večstanovanjskih stavb je vse pogosteje slišati pritožbe glede upravnikov. Glavni problem so predvsem nepravične delitve stroškov, sporna poraba rezervnega sklada, astronomske cene 'favoriziranih' izvajalcev ter prikrivanje raznoraznih podatkov. Imate tudi vi podobne težave? V tem primeru je najpametnejša odločitev zamenjava upravnika.

Letos padajo rekordi
Letošnje leto je bilo ugodno za češnje in marelice, pridelovalci v Sloveniji so tako pobrali rekordno količino omenjenega zgodnjega sadja. Intenzivni sadovnjaki so postregli s 1463 tonami češenj, oz. 49,3 odstotka več, in s 787 tonami marelic, oz. 173,4 odstotka več kot leto prej. Rekordna letina je posledica večjih površin in dobre letine.

Cena elektrike za gospodinjstva višja
Povprečna cena električne energije za gospodinjstva v Sloveniji je bila v drugem četrtletju za dva odstotka višja kot v prvem trimesečju, povprečna cena električne energije za industrijo brez DDV pa za 12 odstotkov nižja kot v predhodnih treh mesecih, je danes objavil državni statistični urad.

Padavine povzročile za več let škode v kmetijstvu
Letošnja moča bo pustila posledice ne samo na letošnji letini, temveč se bodo poznale posledice tudi prihodnje leto, opozarja Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije. Zadnje poplave so skupaj z močo prizadele več kot 25.000 hektarjev kmetijskih površin, pri tem pa so najbolj prizadeta območja Pomurja, Podravja in Dolenjske.