Dominvrt.si

pozeba

Arso opozarja: To so drevesa, ki danes nujno potrebujejo zaščito

Ob nizkih jutranjih temperaturah so te dni v veliki nevarnosti predvsem drevesa in grmovnice. Predvsem tiste, bolj občutljive na mraz, ki so že začele cveteti, bi lahko utrpele hudo pozebo, zato jih je treba zaščititi.

4 znaki, ki sporočajo da se so se vaše rastline 'prehladile'

Zgodi se, da je tako kot ljudem tudi rastlinam včasih zunanje okolje enostavno prehladno. In čeprav so nekatere na ostre razmere navajene bolj kot druge, pa mraz lahko prizadene prav vsako izmed njih. V takem primeru je pomembno, da negativne posledice temperaturnega stresa pravočasno opazimo, rastlino zaščitimo in s tem preprečimo pozebo.

To se zgodi, če kakije pustimo na drevesu do prve slane

Kaki je izjemno priljubljeno jesensko sadje značilne oranžno-rdeče barve in sladkega okusa – vendar pa jih je za najboljši okus treba ujeti ravno pravi čas pobiranja. V nasprotnem primeru so plodovi trdi in enokusni ali pa, če čakamo predolgo, preveč zreli in mehki. Toda kako vemo, kdaj je zares pravi trenutek, da kakije poberemo z drevesa?

Hladnega vremena še ni konec: Kako zaščititi vrt pred pozebo?

Rekordne temperature in nenadni preobrati, od nizkih temperatur do snega, vse to ima lahko uničujoče posledice tudi za pridelke. In ker so pozebe vse pogostejše, jih po novem opredeljujemo kot pričakovan dogodek. To pa tudi pomeni, da moramo sami poskrbeti za zaščito. Ampak kako?

Čas je za obiranje kivija

November je mesec, v katerem na svoj račun pridejo vsi ljubitelji kivija. Ker ga je razmeroma enostavno gojiti, se pogosto znajde tudi na naših vrtovih in pod nadstreški, poleg tega pa imamo od njega korist kar dvakrat v letu. Poleti nam bujno zelenje daje prijetno senco, pozno jeseni ali v začetku zime pa zdrave sadeže, polne vitamina C z zeleno sredico in rjavo lupino.

V prihodnjih dneh pričakujemo padec temperatur, zato zaščitite svoje rastline

Večjemu delu države v prihodnjih dneh grozi spomladanska pozeba. V preteklih 30 letih je sicer predvsem sadjarsko panogo v Sloveniji prizadelo več kot deset pozeb.

Katero vrsto oreha izbrati?

Če razmišljate, da bi na svoj vrt posadili oreh, je prvi korak izbira najboljše sorte. Te se ne razlikujejo le po kakovosti plodov, temveč tudi po času cvetenja, rodnosti ter odpornosti na bolezni in škodljivce. Poleg same sorte, ki ima lahko nižji ali višji rodni potencial, je treba za večji pridelek rastlini zagotoviti tudi čim boljše pogoje za njeno rast. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj trikov in napotkov, da bo vaš oreh vsako leto bogato obrodil.

V ozimnici se znajdejo sušene, zamrznjene ali v obliki marmelad

Visoka stara sliva je že od nekdaj prisotna v slovenskih sadovnjakih, njeni majhni modri sadeži pa so se zelo pogosto znašli v domačih cmokih in slastnih marmeladah. In prav je tako, saj gre za enega najbolj zdravih sadežev, ki jih poznamo.

Kaj bi morali vedeti o bučkah?

Lahko bi rekli, da je poletje letni čas, ki je tudi v znamenju bučk oziroma receptov, ki jih je mogoče pripraviti s to zdravo zelenjavo. Ne le, da je lahko sestavina množice okusnih jedi – dobra novica je še, da bučk ni težko gojiti. Posadite jih lahko celo na balkonu.

Kaj pravi Pratika o prihajajočem vremenu in letošnji letini?

Pred nami je nestanovitno vreme, zima še ni rekla zadnje. Vrtičkarje in kmete pa skrbi, če jih znova čaka pozeba. Gabrijel je bil mrzel in hladen, sušec je bil suh in začuda prav tako hladen, to ni bilo običajno, zato kot pravi vremenar Dušan, drevje ni močno zabrstelo, zato upa, da bo letos malo lažje vsaj, kar se drevja tiče. Vendarle hladen dež nam lahko še ponagaja.

Javni Razpis za odpravo posledic pozebe v sadjarstvu in vinogradništvu

Namen javnega razpisa je dodeljevanje ugodnih posojil s subvencionirano obrestno mero sadjarjem in vinogradnikom, ki so zaradi škode na kulturah po pozebi med 5. in 9. aprilom 2021 utrpeli izpad prihodka.

Veseli december je tu. Bo vesel tudi za ljubitelje snega?

Vemo, da je sneg ob morju prava redkost, zlasti zdaj, ko se je nadmorska višina, na kateri sneži, zaradi globalnega segrevanja v zadnjih dveh ali treh desetletjih opazno dvignila. Tako tokrat več besed o tem, kako je, ko ob morju sneži in pritisne mraz. Kdaj so bili tam deležni večjih snežnih pošiljk?

Pričakujemo skromno letino jabolk in hrušk

Spomladanska pozeba, mrzla pomlad in poletna suša so krojile pridelek večine poznih poljščin in poznega sadja. Že tako zmanjšane pridelke je ponekod oklestila še toča. Po podatkih o pridelkih po stanju 5. septembra 2021 bo letina večine poznih poljščin dosti slabša od prejšnje.

Pozor, prihaja slana

Napovedi kažejo, da lahko slana v četrtek doseže bolj izpostavljene predele. Pričakovane najnižje temperature pri tleh pa bodo do –1 °C. Zaenkrat pa kaže, da nizke temperature ne bodo ogrožale vinogradniških območij oziroma grozdja, ki še čaka na trtah na pozno trgatev.

Letos se s krompirjem ne moremo pohvaliti

Letošnji vremenski pogoji niso bili ravno najboljši, poletje je bilo namreč zelo suho. To pa se pozna tudi pri pridelku. Tako je bila letos slaba letina krompirja, vendar sezono 'rešuje' dobra letina pšenice.

Čebelam trda prede, svoje zelenice pokosite čim kasneje

Letošnja pozeba je v sadovnjakih pustila katastrofalno škodo, ki pa ne bo vplivala le na plodove. Ta škoda pa bo zaznamovala celoten ekosistem.

Pozeba povzročila 50 milijonov evrov škode

Državni sekretar Anton Harej si je ogledal nastalo škodo na sadnem drevju zaradi pozebe v Vipavski dolini. Najhuje so prizadeti sadovnjaki v nižjih predelih Vipavske doline in slovenske Istre, kjer je odvisno od vrste sadnega drevja škoda lahko tudi 100-odstotna. Harej je prizadetim sadjarjem obljubil pomoč države v obliki različnih ukrepov.

Temperature drugo noč zapored pod lediščem

Drugo noč zapored so se temperature zraka v večjem delu države spustile pod ledišče, kar v tem letnem času velike skrbi povzroča predvsem sadjarjem. Ti so že v sredo začeli zbirati podatke o škodi po pozebi, ki je na jugovzhodu Slovenije prizadela vse vrste sadja. Najhuje je bilo na Dolenjskem, v Beli krajini in zgornjem delu Posavja. Zelo nizke temperature so bile spet na Bizeljskem, kjer so sicer po oceni stroke najboljše sadjarske lege, je dejala specialistka za sadjarstvo Andreja Brence.

Obvestilo sadjarjem pred spomladansko pozebo

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvešča sadjarje, da bo po podatkih Urada za meteorološko napoved Agencije RS za okolje jutri in v četrtek zjutraj zelo mrzlo za ta čas, povsod po državi bo možna pozeba. Petkovo jutro bo manj mrzlo, predvsem v notranjosti bo še možna pozeba.

Nevarnost pozebe, zaščitite vrtnine

Na vrtu iz prsti že kukajo prve sadike, na zelenici se bohotijo tulipani in druge pomladne rože. Prav tako se grmi in drevje že pripravljajo na cvetenje – nekateri že cvetijo. Toda čeprav se nam še nasmiha sonce, pa bo oblačnost od zahoda povsod naraščala, prihajajo padavine in nizke temperature.

Vrtičkarji, zavihajte rokave!

Marec je za vrtičkarje izredno pomemben. Preberite si, katera opravila vas čakajo v tem mesecu in kaj vse morate v tem mesecu postoriti!

Zaščita vrta pred vremenskimi nevšečnostmi

Preden začnemo sejati in saditi pridelke na svojih vrtovih, moramo pripraviti tudi rastlinjake in zaščito vrtnin. Pomlad je namreč vremensko zelo nestabilna: od pozebe do neurij in celo toče.

Svečnica zelena, velika noč bo zasnežena?

Zima se meteorološko počasi nagiba v drugo polovico. Pravzaprav smo že prečkali to namišljeno črto, meteorološka zima namreč traja od 1. decembra do 1. marca. Ne vemo pa še, ali smo vrhunec zime že dosegli. Morda nam bodo del odgovora prinesli pregovori. Potem pa nam bo narava sama postregla z natančnimi odgovori. Pred nami je svečenica, ki smo jo na koledarju označili 2. februarja in ob katero se naslanja več pregovorov. Preverimo jih nekaj.

'Če pred Martinom zmrzuje, je pred božičem povodenj'

Pravijo, da korenine martinovanja segajo vse do keltskega praznika, ko so se ljudje poklonili rodovitnosti jesenskega časa na poljih in v vinogradih. Sv. Martin, škof iz francoskega Toursa, z madžarskimi koreninami, je tedaj bil najprimernejši naslednik in zaščitnik tega pomembnega časa.

Današnje nizke temperature znova prizadele sadjarje

Velik del Slovenije, razen Primorske, so to noč zajele temperature pod ničlo in dodatno prizadele predvsem sadjarje. Še tisto, kar je ostalo po minulih treh tednih spopadanja s pozebo, je današnje jutro najverjetneje vzelo, je dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

Pozeba sadjarjem ponovno uničila skoraj ves pridelek

V Posavju, kjer imajo skupaj približno 600 hektarjev sadnih nasadov, so nizke jutranje temperature povzročile skoraj popolno pozebo, v nasadih jablan pa je jutranji mraz uničil od polovice do približno štirih petih cvetov. Jablane v nižjih legah lahko sicer ob pravilni negi še vedno solidno obrodijo.

Pozeba v teh dneh povzroča škodo predvsem sadjarjem

Nizke temperature, mrzel veter in ponekod celo sneg v teh dneh na nekaterih območjih Slovenije že povzročajo škodo na kmetijskih površinah. Kot je povedala Dušica Majer iz Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, bodo največ škode utrpeli sadjarji, saj so nekatere vrste, ki so v polnem cvetu, že precej poškodovane.

Zaščitite vrtnine!

Vreme je vrtičkarjem v zadnjem času nemalokrat povzročilo težave. Največ pridelkov v tem času nam uničita prav zmrzal in pozeba, ki povzročita, da pridelki in bolj občutljive vrtnine ne vzklijejo in ne razvijejo svojih plodov v celoti. Čeprav je april tisti mesec, ki slovi po muhastem vremenu, ne smemo pozabiti, da maj v sebi skriva ljudska izročila, ki zelo držijo. Kaj lahko storimo, da v tem mesecu ne ostanemo brez svojih vrtnin?

Dobra novica za sadjarje in vinogradnike

Sadjarji in vinogradniki, ki jih je aprila lani prizadela pozeba, bodo kmalu lahko začeli vlagati zahtevke za dodelitev pomoči najbolj ogroženim kmetijskim gospodarstvom. Upravičenci bodo lahko zahtevke za dodelitev pomoči vlagali od 5. februarja in do 6. marca.

Čebelarji pričakujejo slabo letino

Slovenski čebelarji pričakujejo slabo letino medu. Po ocenah Čebelarske zveze Slovenije bo letos pridelava na panj dosegla le dobro tretjino dolgoletne povprečne pridelave, ki se upošteva pri izračunu pavšalne ocene dohodka na panj. Čebelarji zato od države pričakujejo pomoč za nastalo gospodarsko škodo.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836