pravi kostanj

Tujerodne vrste z naših vrtov lahko škodujejo okolju
Ste vedeli, da je divji kostanj tujerodna vrsta? Številne vrste rastlin namreč uvažamo kot okrasne rastline za gojenje na vrtovih in parkih, toda takšna rastlina kaj hitro postane invazivna. Divji kostanj sicer ne ogroža naših gozdov in ni invaziven, toda v Sloveniji se najde veliko tujerodnih rastlin, živali in gliv, ki so zelo invazivne.

Laminat ali parket?
Želja vsakega posameznika je, da bi si ustvaril dom, ki bi bil topel in domač. Želimo si prostor pod soncem, ki bi bil samo naš, v njem pa bi se počutili varne in sprejete. Ko opremljamo svoje novo stanovanje ali se odločimo za renovacijo starega, smo vedno soočeni s številnimi odločitvami, kako in kaj izbrati. Med eno od bolj zahtevnih stvari sodi izbira poda. Kakšna tla izbrati za naš dom? Najpogostejša izbira je tista med laminatom in parketom.

Vsi koristni učinki divjega kostanja
Kostanj velja za enega najbolj priljubljenih jesenskih darov narave. A če se boste sprehajali po gozdu, poleg pravega naberite tudi divji kostanj. Sicer ni primeren za uživanje, a je vsestransko uporaben in izjemno zdravilen. V nadaljevanju vam ponujamo nekaj receptov za domače pripravke iz divjega kostanja.

7 razlogov, zakaj bi si morali kostanj večkrat privoščiti
Pravi kostanj raste na drevesu (Castanea sativa) iz družine bukev. Značilni rdečkasto rjavi plodovi rastejo predvsem v južnem delu Evrope in v Sredozemlju. Nekateri zapisi trdijo, da je bil kostanj eno prvih živil, ki so ga ljudje zaužili - pečen, kot ga poznamo danes, pa je bil priljubljen že v 16. stoletju. Je več kot le okusen prigrizek, ima tudi številne koristi za zdravje. Tukaj je 7 zanimivih dejstev, zakaj bi si ga morali večkrat privoščiti.

Tudi Petra Majdič sadila medovite rastline
Opraševanje, ki ga opravljajo tako čebele kot divji opraševalci, zagotavlja eno najpomembnejših ekosistemskih storitev, brez njih si ne moremo predstavljati življenja. Toda čebele in divji opraševalci potrebujejo našo pomoč.

Prihaja cvetoča pomlad, z njo pa alergije
Rastline v naravnem in urbanem okolju pozitivno vplivajo na psihofizično zdravje ljudi. Vendar je cvetni prah nekaterih rastlin alergen in veliko ljudi ima zaradi tega težave.

V jesenskem času si ga morate privoščiti
Letošnje leto nas je razveselilo s sončnim vremenom in toplimi temperaturami, a tukaj je že jesen z vsemi svojimi čari. V jesenskem času uživamo v različnih dobrotah, od gob do grozdja, ne smemo pa pozabiti niti in predvsem kostanja. Smo v času, ko se bodo ljubitelji lahko naužili kostanja in prišli na svoj račun.

Na kaj je potrebno paziti pri izbiri talnih oblog?
Ob pestri ponudbi talnih oblog je najti takšno, ki bi bila kvalitetna in lahka za vzdrževanje, ki bi ustrezala našim željam in potrebam, hkrati pa bi se v posamezen prostor prilegala v vseh pogledih, vse prej kot mačji kašelj. Če ste se tudi vi znašli pred dilemo, kakšna tla bi izbrali za posamezen prostor v stanovanju, vam v nadaljevanju ponujamo nekaj nasvetov, da bo odločitev vsaj malce lažja.

Preverite, kaj morate vedeti pred obrezovanjem dreves
Pozna zima in zgodnja pomlad, ko krošnje listopadnih dreves še niso olistane, rastline pa so še vedno v fazi zimskega mirovanja, sta pravi čas za obrezovanje večine dreves na naših vrtovih in v sadovnjakih. Preberite, kako se lotiti dela ter na kaj morate biti pozorni.

Kako tudi v dom vnesti lepote jeseni?
Hladnejša jutra nas že opozarjajo na to, da je v našo deželo vkorakala jesen, ki nas je med drugim razveselila tudi z bolj ali manj bogatim pridelkom. Da bi prijetno jesensko vzdušje občutili v vseh pogledih, lahko v jesenske barve odanemo tudi svoj dom.

Napadom podlubnikov ni videti konca
Napadi podlubnikov v gozdovih ne pojenjajo, saj se zaradi ugodnih temperatur za njihov razvoj še vedno pojavljajo nova žarišča. Gozdarji so letos posekali že 1,2 milijona kubičnih metrov napadenega lesa, pojasnjujejo na Zavodu za gozdove. Na kmetijskem ministrstvu pa opozarjajo, da gozdovom pretijo še bistveno večje nevarnosti, kot so podlubniki.

Na prvem mestu naj bo kakovost
Na udobno bivanje v lastnem domu vpliva malo morje dejavnikov in eden bistvenih je seveda tudi izbira talnih oblog. Ponudba na tržišču je pestra kot še nikoli, katero izbrati, pa je stvar vsakega posameznika. Za nobeno ne moremo reči, da je boljša od druge, vsekakor pa je pri izbiri najpomembnejša kakovost materialov in seveda tudi same izvedba, torej polaganja.

Lepota jeseni v domu
Jeseni lahko v naš dom povabimo čudovite barve rumenega muškata, rumeno-oranžnih cvetov sončnic in rdečega listja. Na mizo postavimo buče in v košare natrosimo kostanj - ne glede na to, kakšen motiv bomo izbrali, bodo ti toni pričarali jesenske lepote.

Čas je za kostanjev piknik
Tik pred zimo nam narava ponuja kostanj, pravi jesenski plod, ki je hkrati eden od simbolov tega letnega časa. Za ljubitelje in ljubiteljice kostanja in druženja je kostanjev piknik eden najlepših jesenskih dogodkov. Zato vas spodbujamo, da letos katerega obiščete tudi vi!

Veste, katera rastlina je živilo in katera zdravilo?
V vsakem domu se najde domača lekarna in v njej tradicionalno zdravilne rastline ali pripravki iz njih, za katere smo prepričani, da delajo čudeže. Kdaj je torej posamezna rastlina uvrščena med hrano in kdaj med zdravila?

Na Nušinem vrtu
Energična Nuša Derenda, ki že skoraj 15 let kraljuje na slovenski glasbeni sceni, s soprogom in sinovoma živi v hiši na deželi. In kot se za podeželje spodobi, ima tudi Nuša okolico hiše urejeno do zadnje podrobnosti. Poglejte!

Miš v stanovanju! Kaj storiti?
Letos ljudje po vsej Sloveniji opažajo izjemen porast miši v svojih domovih. Za nasvet, kakšna je najboljša preventiva proti njim ter kako se jih znebiti, smo se obrnili na naravovarstvenika Ivana Esenka. Preberite!

Vaša lesena ograjica
Seveda jo lahko postavite sami - sestavne dele ograje lahko kupite ali pa izdelate sami. Preden začnete, pa si vzemite čas za naš članek.